برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
جدیدترین سریال مارول
1%
  • 0/10

راتن تومیتوز به جدیدترین سریال مارول امتیاز راتن داد

راضی کردن منتقدان راتن تومیتوز امری دشوار است

راتن تومیتوز به جدیدترین سریال مارول امتیاز راتن داد ۱۲ ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ مارول کپی لینک

به‌تازگی جدیدترین سریال مارول، یعنی اقتباس لایو اکشن تهاجم مخفی با گرفتن امتیاز راتن به جمع ضعیف‌ترین آثار مارول در وب‌سایت راتن تومیتوز پیوسته است.

سیستم رتبه‌دهی راتن تومیتوز در واقع اصلا یک امتیاز یا نمره محسوب نمی‌شود، بلکه صرفا معیاری است که درصد نظرات مثبت منتقدان تایید شده را نشان می‌دهد. در اصطلاح عامیانه، امتیاز راتن تومیتوز نشان می‌دهد منتقدان چقدر معتقدند که تماشاگران باید به دیدن یک فیلم یا سریال بروند. معیار کلیدی امتیاز دهی راتن تومیتوز چیزی حدود ۷۵ درصد است که بیشتر تحت عناوین “Fresh” و “Certified Fresh” در نظر گرفته می‌شود و هر امتیازی کمتر از ۶۰ درصد، فاسد یا به اصطلاح “Rotten” نام می‌گیرد.

منتقدان تا چند سال اخیر از دنیای سینمایی مارول به‌خوبی استقبال کرده‌ و تنها به سه فیلم از دوازده فیلم فاز اول و دوم، امتیازی پایین‌تر از ۷۵ درصد اختصاص داده‌اند. سپس موفقیت چشمگیر فاز سوم باعث شد تنها فیلم Captain Marvel امتیازی کمتر از ۸۰ درصد کسب کند. اما متاسفانه اوضاع برای فاز چهارم به‌خوبی حماسه بی‌نهایت پیش نرفت و اکثر آثار سینمایی آن، امتیازهای پایینی از سوی راتن تومیتوز دریافت کردند که نمونه بارز آن امتیاز راتن (Rotten) ۴۷ درصدی فیلم Eternals بود.

البته توجه به این نکته ضروری است که علیرغم چندین پروژه ضعیف و مضحک مثل Ms. Marvel ،Thor: Love and Thunder و She-Hulk: Attorney at Law که به‌طرز شوکه کننده‌ای امتیاز راتن بالایی دارند، قریب به هفتاد درصد آثار فاز چهارم عملکرد خوبی داشتند. سه فیلم Shang-Chi ،Spider-Man: No Way Home و Black Panther 2 با میانگین ۸۹ درصد امتیاز موفق به کسب عنوان “Certified Fresh” شدند. همچنین لازم به ذکر است که هر دو فیلم Shang-Chi و Spider-Man: No Way Home توانستند به جمع آثار دنیای سینمایی مارول با ۹۰ درصد امتیاز ملحق شوند. درحالیکه همه فاز پنجم را تنها راه نجات استودیو مارول می‌دانستند، اما متاسفانه فیلم Ant-Man and The Wasp: Quantumania در جلب نظر منتقدان شکست خورد و با کسب امتیاز ۴۷ درصدی، به دومین فیلم راتن (Rotten) دنیای سینمایی مارول تبدیل شد. حالا هم نوبت به جدیدترین سریال مارول رسیده، چراکه امتیاز به‌شدت پایین و ناامید کننده‌اش باعث شده تا به جمع اترنالز و انت من بپیوندد.

تمامی آثار دنیای سینمایی مارول با امتیاز راتن

فیلم Eternals

از زمانیکه در کمیک کان سن دیگو سال ۲۰۱۹ معرفی شد، انتظارات برای فیلم Eternals به‌شدت بالا بود، زیرا علاوه‌بر بازیگران درجه یک، کارگردانی بااستعداد به‌نام کلویی ژائو (Chloé Zhao) را داشت که به‌خاطر کارگردانی فیلم Nomadland برنده جایزه اسکار شده بود. اما افسوس که نتوانست نظر منتقدان را جلب کند و با کسب امتیاز ۴۷ درصدی رسما اولین پروژه راتن دنیای سینمایی مارول نام گرفت. فیلم Eternals به‌دلیل بازه زمانی طولانی ۲ ساعت و ۳۷ دقیقه‌ای، معرفی بیش از ۱۰ شخصیت جدید، ابرشرورهای مسخره و همچنین داستان فراموش شدنی همه‌جانبه‌اش، مورد انتقاد قرار گرفت. با این وجود، طبق برخی گزارش‌ها، استودیو مارول مشغول ساخت قسمت دوم است که اترنال‌های باقی مانده را وارد ماجراجویی جدیدی می‌کند.

فیلم Ant-Man and the Wasp: Quantumania

بعد از نابود شدن اعتبار پانزده ساله مارول با آثاری مثل میس مارول، ثور و شی هالک، همه با استناد به کمپین تبلیغاتی قسمت پایانی سه‌گانه انت من، معتقد بودند که فاز پنجم قراره اوضاع را بهتر کند و مارول را از شکست حتمی نجات بدهد، اما متاسفانه چنین اتفاقی نیوفتاد. از داستان پر ایراد و هدر دادن پتانسیل کانگ فاتح گرفته تا شخصیت پردازی، پایان بندی و جلوه‌های ویژه به‌شدت ضعیفش، کوانتومانیا درست مثل ثور، سیلی محکمی به صورت طرفداران بود، به‌خصوص طرفداران دو آتیشه مارول. همین موضوع باعث شد تا منتقدان با دادن امتیاز ۴۶ درصدی، انت من را به دومین فیلم راتن دنیای سینمایی مارول تبدیل کنند.

سریال Secret Invasion

اقتباس لایو اکشن Secret Invasion جدیدترین سریال مارول است که با کسب امتیاز ۵۵ درصدی، به‌تازگی به جمع ضعیف‌ترین آثار مارول در وب‌سایت راتن تویمتوز پیوسته است. متاسفانه این سریال مارول کمی اوضاع وخیم‌تری نسبت به دو اثر قبلی دارد، زیرا با دریافت امتیاز ۵۵ درصدی از سوی منتقدان و امتیاز ۵۳ درصدی از سوی مخاطبان، رسما به اولین پروژه‌ای تبدیل شده که توسط هر دو قشر امتیاز “فاسد” دریافت کرده است.

از زمانیکه قسمت ابتدایی سریال پخش شد، طرفداران نسبت به پیشروی کند داستان و خسته‌کننده بودن شخصیت‌ها، انتقادات زیادی داشتند. اما این همه ماجرا نبود، چراکه قسمت پایانی به‌طرز عجیب و غیرمنتظره‌ای با واکنش منفی شدید مواجه شد، به‌طوری که اکنون با داشتن امتیاز مسخره ۷ درصدی، رسما به کم امتیازترین قسمت یک سریال مارولی در وب سایت راتن تومیتوز تبدیل شده است.

اگر دقت کرده باشید هر سه پروژه راتن استودیو مارول در یک چیز مشترک هستند؛ شکست خوردن در برآورده کردن انتظارات و داشتن تاثیری بسزا در آینده دنیای سینمایی مارول.

  • فیلم Eternals قصد داشت تا با کمک کارگردانی موفق و بااستعداد مثل کلویی ژائو یکی از محبوب‌ترین و قدرتمندترین گروه‌های دنیای کمیک را به دنیای لایو اکشن معرفی کند.
  • فیلم Ant-Man and The Wasp: Quantumania قصد داشت قدرت واقعی کانگ فاتح جاناتان میجرز (Jonathan Majors) را به‌عنوان ابرشرور بزرگ حماسه مولتی‌ورس به تصویر بکشد و زمینه لازم را برای شکل‌گیری داستان فیلم‌های بعدی انتقام جویان آماده کند.
  • سریال Secret Invasion قصد داشت داستان یکی از بزرگترین و محبوب‌ترین رویدادهای کمیکی را زنده کند و با لحن جدی فیلم‌های کاپیتان آمریکا، دنیای سینمایی مارول را وارد عصری تاریک و خشن کند.

درحالیکه طرفداران خود را برای فصل دوم سریال لوکی آماده می‌کنند، منتقدان در موقعیتی هستند که استودیو مارول باید دوباره اعتمادشان را بدست بیاورد. آخرین باری که منتقدان تا این حد نسبت به دنیای سینمایی مارول بدبین بودند، اکران فیلم Thor: The Dark World بود تا اینکه استودیو مارول با دو مورد از محبوب‌ترین فیلم‌های حماسه بی‌نهایت یعنی Captain America: The Winder Soldier و Guardians of the Galaxy دوباره اعتماد آنها را جلب کرد.

اکنون کوین فایگی (Kevin Feige) باید با یک برنامه‌ریزی جدید به اقدامی مشابه دست بزند و اینطور که به نظر می‌رسد او متوجه اشتباهات خود و وخامت اوضاع شده، زیرا اوایل سال جاری ویکتوریا آلونزو (Victoria Alonso)، مدیر بخش جلوه‌های ویژه و آیزک پرلماتر (Isaac Perlmutter)، یکی از مدیران مارول را اخراج کرده و با به تعویق انداختن نود درصد آثار سینمایی و سریالی، تقویم زمانی فاز پنجم و ششم را دستخوش تحول چشمگیری کرده تا پروژه‌های آینده از کیفیت مطلوبی برخوردار باشند. اکنون همه نگاه‌ها به سمت فصل دوم سریال لوکی است که در تاریخ ۶ اکتبر (۱۴ مهر) از دیزنی پلاس پخش می‌شود.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

12 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments