موشکافی قسمت آخر سریال Secret Invasion

موشکافی قسمت آخر سریال Secret Invasion

پایانی که نفس‌ها را در سینه حبس می‌کند

موشکافی قسمت آخر سریال Secret Invasion پارسا خلیلی ۸ ۰۴ مرداد ۱۴۰۲ مارول

ساعاتی پیش قسمت آخر سریال Secret Invasion منتشر شد و به‌شکلی غیرمنتظره داستان را به سرانجام رساند.

این قسمت دقیقا از همان جایی شروع می‌شود که قسمت پنجم تمام شد. فیوری در حال سفر به روسیه برای مقابله با گراویک در پایگاه رادیو اکتیو اسکرول‌ها است. با اینکه برخلاف عناوین پیشین دنیای سینمایی مارول شاهد هیچگونه سکانس پس از تیتراژی نبودیم، ولی شمار ایستراگ و رفرنس‌ها در کنار جلوه‌های ویژه چشم نواز و پایان شوکه‌کننده‌اش باعث شد تا تماشای قسمت آخر سریال Secret Invasion تجربه‌ای لذت بخش و فراموش نشدنی باشد.

اشاره دوباره فیوری به بشکن تانوس

در طول رویارویی با گراویک، فیوری که اندکی بعد مشخص شد گایا بوده، درباره بشکن تانوس و لحظه پودر شدنش صحبت کرد. ظاهرا فیوری قبل از فرستادن گایا به روسیه تمامی جزئیات آن اتفاق را توضیح داده بود تا حین مواجه شدن با گراویک هیچگونه شک و شبهه‌ای باقی نماند. طبق گفته‌های او، پودر شدن به‌واسطه بشکن تانوس باعث آرامش خاطر فیوری شد چراکه دیگر نیاز نبود مبارزه کند، نیاز نبود نگران نابود شدن دنیا یا ظهور شروری خطرناک‌تر از شرور قبلی باشد. در واقع بشکن تانوس راه فرار فیوری از زندگی و تمامی مشکلاتش بود.

تمامی نمونه‌‌های موجود در پروتکل Harvest

زمانیکه گراویک دستگاه ابراسکرول خود را راه‌اندازی می‌کند، صفحه کامپیوتر نمونه DNA تک تک شخصیت‌ها را نشان می‌دهد. اولین مورد گوست (The Ghost) است، آنتاگونیست فیلم Ant-Man and the Wasp که می‌تواند بین ابعاد حرکت کند و از اجسام مختلف عبور کند. نمونه بعدی، کاپیتان آمریکا و به‌معنای واقعی کلمه تمامی شخصیت‌های دنیای سینمایی مارول است مثل کرویس گلیو (Corvus Glaive)، تانوس (Thanos)، اوترایدر (Outrider)، پراکسیما میدگارد (Proxima Midnight)، کاپیتان مارول (Captain Marvel)، آبامینیشن (Abomination)، مانتیس (Mantis)، هیولای یخی یوتنهایم (Frost Beast)، کال آبسدین (Cull Obsidian)، درکس (Drax)، کورگ (Korg)، ابونی ماو (Ebony Maw)، هالک (Hulk)، چیتاری (Chitauri)، والکری (Valkyrie)، ثور (Thor)، گامورا (Gamora)، فلورا کلاسوس (Flora Colossus) و سرباز زمستان (Bucky Barnes).

درحالیکه گراویک بیشتر به قدرت‌های آبامینیشن، هالک، گروت و تانوس تکیه کرده بود، گایا به‌شکلی هوشمندانه توانایی شخصیت‌های مختلفی مثل هیولای یخی یوتنهایم، درکس، کاپیتان مارول و اکستریمس را با هم ترکیب می‌کرد. از دیگر توانایی‌های به‌کار رفته در نبرد گایا و گراویک می‌توان به قدرت تله کینزی ابونی ماو، تلپورت کردن گوست و کنترل احساسات مانتیس اشاره کرد. خلق کردن اینگونه سکانس‌های مبارزه که به‌کلی منتبی بر جلوه‌های ویژه هستند، اقدامی پرریسک است اما خوشبختانه استودیو مارول با اختصاص دادن زمان و بودجه کافی، این سکانس هیجان‌انگیز را به‌خوبی خلق کرده است.

اشاره سریال به فیلم Captain America: Civil War

وقتی گراویک و گایا مشغول مبارزه بودند، فیوری و سونیا فالسورث تلاش سعی داشتند رئیس جمهور ریتسون را از حمله اتمی به روسیه باز دارند. در یکی از سکانس‌ها کلاهکی را می‌بینیم که در یک پناهگاه مستقر شده است. این پناهگاه شباهت بسیار زیادی به نبرد تونی با کاپیتان آمریکا و باکی در سکانس پایانی فیلم Captain America: Civil War دارد.

اشاره غیرمستقیم سریال به کاپیتان مارول

یکی از بزرگترین سوالات در طول سریال این بود که چرا کاپیتان مارول به مبارزه فیوری علیه اسکرول‌ها کمکی نکرد. با اینکه کارول دنورز در نبرد پایانی حضور نداشت اما استفاده گایا و گراویک از قدرت‌های او به‌نوعی جای خالی یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های دنیای سینمایی مارول را پر کرد.

اشاره قسمت آخر به فیلم Captain America 4

رئیس جمهور ریتسون پس از نجات پیدا کردن از حمله اسکرول‌ها، در اقدامی غیرمنتظره به‌جای اسکرول‌های شورشی گراویک، به تمامی اسکرول‌های ساکن در زمین اعلام جنگ می‌کند. وقتی فیوری با ریتسون تماس می‌گیرد تا نارضایتی خود را از این انتخاب ابراز کند به او یادآوری می‌کند که او تنها یک دوره رئیس جمهور ایالات متحده خواهد بود.” این نشان می‌دهد که ریتسون در فیلم Captain America: Brave New World دوره فعلی‌اش به پایان می‌رسده و ژنرال تاندربولت راس با بازی هریسون فورد (Harrison Ford) جای او را به‌عنوان رئیس جمهور جدید ایالات متحده می‌گیرد.

اشاره سریال به پیتر ماکسیموف از سریال WandaVision؟

اواخر قسمت آخر سریال Secret Invasion، سونیا یک مکان مخفی را نشان می‌دهد که در آن هزاران انسان دیگر توسط اسکرول‌ها نگهداری می‌شوند تا به ارتش گراویک بپیوندند. چهره یکی از این انسان‌ها به‌طرز مشکوکی شبیه پیتر ماکسیموف، برادر اسکارلت ویچ است که در سریال WandaVision دیدیم. درحالیکه هنوز هویت این شخصیت مرموز تایید نشده است، ولی به نظر می‌رسد بسیاری از طرفداران از صحت داشتن این موضوع مطمئن هستند.

اشاره به جنگ طولانی اسکرول‌ها با ارتش کری

در سکانس پایانی، فیوری و همسرش به فضا بازمی‌گردند اما قبل از رفتن فیوری اشاره می‌کند که گونه کری برای ایجاد صلح با اسکرول‌ها آماده‌اند. این نه‌تنها ایستراگی از فیلم‌ کاپیتان مارول است، بلکه اشاره‌ای مستقیم به جنگ طولانی و اسکرول‌ها با ارتش کری است. سرانجام، پس از گذشت سه دهه در دنیای سینمایی مارول، گونه کری ممکن است به‌دنبال صلح با اسکرول‌ها باشد، اگرچه با در نظر گرفتن تریلر جدید دنباله The Marvels به نظر می‌رسد که آنها خیلی به صلح اهمیت نمی‌دهند.

تمامی قسمت‌های سریال Secret Invasion هم اکنون از دیزنی پلاس پخش می‌شوند.

4.3 6 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

8 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا