میزان فروش کنسول‌های ایکس‌باکس اهمیت چندانی برای مایکروسافت ندارد

فیل اسپنسر از اولویت‌های ردموندی‌ها می‌گوید

میزان فروش کنسول‌های ایکس‌باکس اهمیت چندانی برای مایکروسافت ندارد سورنا رضایی ۰ ۲۸ مرداد ۱۳۹۹
میزان فروش کنسول‌های ایکس‌باکس

فیل اسپنسر مدیر بخش Xbox شرکت مایکروسافت اخیرا اعلام کرد میزان فروش کنسول‌های ایکس‌باکس اهمیت چندانی برای ردموندی‌ها ندارد.

عوامل مختلفی روی میزان فروش یک کنسول تاثیر می‌گذارد و بازی انحصاری، یکی از آن‌ها است. اگرچه مایکروسافت مانند هر شرکت دیگری این موضوع را به خوبی می‌دانست اما از چند سال پیش سیاست‌های خود را تغییر داد و انحصاری‌های ایکس‌باکس را یکی پس از دیگری برای ویندوز 10 منتشر کرد. برای مثال، می‌توان فرنچایزهای Halo ،Gears of War و Forza را نام برد که روزگاری در انحصار ایکس‌باکس بودند اما نسخه‌های جدیدشان روی رایانه‌های شخصی هم قابل تجربه هستند. به لطف صحبت‌های اخیر یکی از کارمندان بلندپایه‌ی مایکروسافت، دلیل این تغییر سیاست مشخص شده است.

فیل اسپنسر (Phil Spencer) مدیر بخش ایکس‌باکس چندی پیش در برنامه‌ی ویدیویی و گفتگومحور Animal Talking حضور یافت و درباره‌ی موضوعاتی مختلفی از جمله بازی Halo Infinite و چالش‌هایی که برای رسیدن به مدیریت ایکس‌باکس پشت سر گذاشته صحبت کرد. او همچنین به تغییر سیاست‌های مایکروسافت طی سال‌های اخیر اشاره داشت و گفت میزان فروش کنسول‌های ایکس‌باکس اهمیت چندانی برای ردموندی‌ها ندارد:

اگر رویکردمان در راستای رسیدن به فروش بالاتر بود، هرگز بازی‌های جدیدمان را برای پلتفرم رایانه‌های شخصی تایید نمی‌کردیم. هرگز آن‌ها را برای ایکس‌باکس وان تایید نمی‌کردیم. ایکس‌کلاود هم همینطور. هیچ وقت بازی‌هایمان را برای سرویسی که روی تلفن‌های همراه قابل اجرا است تایید نمی‌کردیم.

اگرچه نمی‌توان با اطمینان گفت اما بیان چنین جملاتی حاکی از آن است که میزان فروش بازی‌ها برای مایکروسافت اهمیت بیشتری نسبت به میزان فروش کنسول‌های ایکس‌باکس دارد. حال این فروش می‌خواهد به واسطه‌ی کنسول، ویندوز 10 یا تلفن‌های همراه هوشمند اتفاق بیافتد. با در نظر گرفتن این موضوع، تایید بازی‌های جدید از جمله Halo Infinite برای رایانه‌های شخصی و همچنین کنسول نسل هشتمی مایکروسافت اقدامی کاملا منطقی به نظر می‌رسد. صحبت‌های اخیر فیل اسپنسر تمرکز ویژه‌ی مایکروسافت روی سرویس Xbox Game Pass را هم توجیه می‌کند.

اگرچه فاصله‌ی زیادی تا فصل تعطیلات نداریم اما ردموندی‌ها هنوز قیمت کنسول جدیدشان را اعلام نکرده‌اند. با این حال، گمانه‌زنی‌ها از برچسب قیمتی ۶۰۰ دلاری برای ایکس‌باکس سری ایکس خبر می‌دهند. این قیمت تعجب بسیاری از کاربران فضای مجازی را برانگیخته اما اگر دقت بیشتری به کار برده شود، می‌بینیم انتخاب چنین رقمی اتفاقا تا حدودی منطقی است. طبق شایعه‌ها، مایکروسافت مدل ضعیف‌تر و ارزان‌تر ایکس‌باکس سری ایکس را هم عرضه خواهد کرد. چنین اقدامی از سوی مایکروسافت زمانی عقلانی است که فاصله‌ی قیمتی میان مدل قوی و ضعیف، قابل‌توجه باشد. در غیر این صورت، انتشار دو مدل مختلف آن هم در یک زمان توجیه چندانی ندارد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا