انیمه های سینمایی بزرگسال
1%
  • 0/10

معرفی و بررسی بهترین انیمه های سینمایی بزرگسال

انیمه‌هایی با محتوا و مضامین بزرگسالانه

معرفی و بررسی بهترین انیمه های سینمایی بزرگسال ۰ ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ مقالات جانبی انیمه کپی لینک

بیشتر انیمه‌های سینمایی که تا به حال منتشر شده‌اند، به منظور سرگرم کردن کودکان ساخته شده‌اند و به همین خاطر نیز، دنیایی جذاب با شخصیت‌های رنگا رنگ را به تصویر می‌کشند. اما در برخی از موارد، مضاینی درون این انیمه‌ها قرار گرفته است که درک آن‌ها می‌تواند برای کودکان کمی دشوار باشد. بر همین اساس، ما در ادامه این مطلب به معرفی و بررسی بهترین انیمه های سینمایی بزرگسال می‌پردازیم که دیدن آن‌ها به کودکان توصیه نمی‌شود.

در بیشتر موارد، انیمه‌های سینمایی، به منظور ایجاد حس خوب در بینندگان ساخته شده‌اند و به همین خاطر نیز نام تعداد زیادی از انیمه‌های سینمایی، به خصوص انیمه‌هایی که در استودیو جیبلی (Studio Ghibli) ساخته شده‌اند، میتواند یادآور خاطرات خوب دوران کودکی باشد؛ از این رو، دیدن چنین انیمه‌هایی، همچنان می‌تواند حس خوبی به بینندگان خود القا کند. اما با این حال، واقعیت این است که در برخی از موارد، مضاینی درون انیمه‌ها قرار گرفته است که درک آن‌ها می‌تواند برای کودکان کمی دشوار باشد. در برخی دیگر از موارد، تصاویر خشونت آمیزی قرار داده شده است که دیدن آن‌ها به هیچ عنوان برای کودکان مناسب نیست. اینگونه انیمه‌ها، هنجارهای معمول دیگر انیمه‌ها را به چالش می‌کشد و در خط داستانی متفاوتی که در پیش می‌گیرند، سوالات بسیار تامل برانگیزی مطرح می‌کنند که پاسخ آن‌ها می‌تواند در میان بینندگان، بحث برانگیز باشد. در انیمه های سینمایی بزرگسال نیز که ما در ادامه این مطلب معرفی خواهیم کرد، مضامین روانشناختی عمیق، تصاویر خشونت آمیز و طرح‌های داستانی بسیار پیچیده‌ای وجود دارند که همه و همه، باعث شده‌اند تا هر لحظه از این انیمه‌ها ارزش تماشا کردن را داشته باشند و به همین خاطر نیز، دیدن آن‌ها به همه کسانی توصیه می‌شود که به دنبال مضامین جدی‌تری در انیمه‌ها هستند.

Akira

انیمه جذاب و دیدنی آکیرا (Akira) که در ژانر علمی تخیلی و اکشن ساخته شده است، یک نسخه دیستوپیایی از توکیو را به تصویر می‌کشد. داستان این انیمه در رابطه با اعضای یک باند دوچرخه سوار است. اتفاقات این انیمه، حول محور دو قهرمان و شخصیت اصلی با نام‌های ، تتسو (Tetsuo) و کاندا (Kaneda) است. تتسو یک شورشی جوان است که به تازگی توانسته است قدرت‌های خود را توسعه ببخشد و کاندا نیز، دوست دوران کودکی تتسو است که از شخصیتی بسیار ترسناک برخوردار است و رهبری باند را برعهده دارد. در نگاه اول، ممکن است اینگونه به نظر برسد که این انیمه، خط داستانی بسیار ساده‌ای داشته باشد؛ اما با این حال، در عمق این داستان، عناصری از توطئه‌های دولتی، فساد سیاسی و شورش قشر جوان یک جامعه به تصویر کشیده شده است که می‌تواند بسیار تامل برانگیز باشد. به علاوه، در انیمیشن این انیمه نیز، جزئیات بصری ترسناک و صحنه‌های مرگ خشونت آمیزی قرار داده شده است که همه و همه، باعث شده‌اند این انیمه در لیست انیمه های سینمایی بزرگسال قرار بگیرد. چپتر اول مانگای آکیرا (Akira) در سال هزار و نهصد و هشتاد و دو منتشر شد. فیلم انیمه‌ای آن نیز در سال هزار و نهصد و هشتاد و هشت منتشر شد. طراحی کلی شخصیت‌های انیمه و خط داستانی آن نیز تا حدودی بر اساس مانگا بود، اما با این حال جزئیات داستان این انیمه جهتی متفاوت از مانگا به خود گرفت و به همین خاطر نیز، خواندن مانگای این انیمه نیز، توصیه می‌شود.

Attack on Titan: Wings of Freedom

انیمه محبوب و پرطرفدار حمله به تایتان، یک انیمه در ژانر فانتزی و تاریک است که وقتی صحبت از خشونت و نکات ظریف سیاسی به میان می‌آید حرف اول را می‌زند و فراتر از انتظارات پیش می‌رود. به همین خاطر نیز نه تنها یکی از   بهترین انیمه های استودیو ماپا به شمار می‌رود، بلکه به یکی از پرطرفدارترین انیمه های سینمایی بزگسال تمام دوران‌ها نیز تبدیل شده است. داستان این انیمه، مملو از اتفاقات پیش بینی نشده و غیر منتظره و جزئیات کوچکی است که تنها در پایان داستان با عقل جور در می‌آیند.  هاجیمه ایسایاما (Hajime Isayama) دنیایی جذاب و پر از شخصیت‌های پیچیده و در عین حال، جالب خلق کرده است. انیمه شگفت انگیز Attack on Titan ، با خط داستانی بسیار جالب، مضامین پیچیده‌ای که به بهترین نحو ممکن در داستان گنجانده شده‌اند، کارکترهای دوست داشتنی و موسیقی متن فوق العاده‌، به محبوبیت بی سابقه‌ای، نه تنها در ژاپن، بلکه در سراسر جهان دست یافته است. تا به امروز، چندین فیلم فرنچایز از انیمه حمله به تایتان منتشر شده است؛ با این حال، Wings of Freedom به عنوان موفق ترین فیلم این انیمه شناخته شده است که به دلیل صحنه‌ها و دیالوگ‌های خشونت آمیز، دیدن آن برای کودکان توصیه نمی‌شود. لازم به ذکر است که در این فیلم چیز جدیدی به خط داستانی اصلی اضافه نمی‌شود و همانند خلاصه‌ای از قسمت‌های 14 تا 25 می‌باشد.

Cowboy bebop: The Movie

انیمه کلاسیک دوست‌ داشتنی Cowboy Bebop: The Movie که از دیدگاه بسیاری از بینندگان به عنوان یکی از بهترین انیمه های سینمایی بزرگسال به شمار می‌رود، چشم انداز تلویزیون را برای همیشه تغییر داد و موج جدیدی از انیمه‌های تامل برانگیز و هنری را وارد این صنعت کرد. جلوه‌های بصری که در این مجموعه به کار گرفته شده‌اند، سبک هنر، صداگذاری، خط داستانی و روابط شخصیت‌ها نیز، همگی به بهترین شکل ممکن ساخته و طراحی شده‌اند. همچنین، انیمه کابوی بیباپ، عناصر مختلفی از فرهنگ‌های مختلف را نیز در خود جای داده است که همین تماشای آن را برای افرادی هم که به تازگی به دنیای انیمه علاقه‌مند شده‌اند، آسانتر کرده است. این انیمه به نسبت دیگر انیمه‌های موفق ساخته شده، کمتر بر روی فرهنگ ژاپن تمرکز کرده است. داستان این انیمه زیبا، در رابطه با آینده‌ای نزدیک است که در آن، سطح ارتکاب جرم در جهان، بسیار بالا رفته است. در این دنیا، قهرمانان داستان، برای دست یافتن به جایزه‌های بزرگ، در ماموریت‌هایی خطرناک شرکت می‌کنند و جان خود را به خطر می‌اندازند تا در طی آن‌ها، مجرمان بزرگ را دستگیر کنند. داستان این فیلم در رابطه با خدمه سفینه فضایی بی باپ است که برای دستگیر کردن یک مجرم نابغه استخدام شده‌اند. با پیش رفتن داستان، اعضای این خدمه متوجه می‌شوند که اتفاقات عجیبی در حال رخ دادن است.

Perfect Blue

گروه خواننده ژاپنی که با عنوان CHAM شناخته شده است، دو سال را صرف سرگرم کردن طرفداران خود کرده است. این گروه در موقعیت خوبی قرار دارد اما همه چیز زمانی دچار تحول می‌شود که یکی از اعضای آن، میما کریگوئه (Mima Kirigoe)، تصمیم می‌گیرد گروه را ترک کند تا حرفه بازیگری را ادامه دهد. تصمیمی که میما گرفت با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو می‌شود اما او همچنان امیدوار است که طرفدارانش مانند گذشته از او حمایت کنند. با این حال، همه چیز، برخلاف انتظار او، روندی نزولی را طی می‌کند. او که می‌خواهد تصویر خود را به عنوان یک خواننده از بین ببرد، برای اولین بار در یک سریال درام جنایی نقش بازی می‌کند. تماشای میما به عنوان یک بازیگر، به مرور، برای مدیرش، رومی هیدکا (Romi Hideka)، سخت‌ و سخت‌تر می‌شود و به همین خاطر نیز، تصمیم می‌گیرد میما را در موقعیت‌هایی سخت قرار دهد تا به صورت غیر مستقیم، به او بفهماند که این حرفه جدید، برایش مناسب نیست. به علاوه، در همین حین، یکی از طرفداران سرسختش نیز که از دیدن او به عنوان یک بازیگر، به هیچ عنوان راضی نیست، شروع به اذیت و آزار دادن او می‌کند. اینگونه یکی پس از دیگری، اتفاقات آزاردهنده برای میما رخ می‌دهند. همه این اتفاقات، قهرمان و شخصیت اصلی داستان را، به سمتی سوق می‌دهند که وضعیت روحی‌اش به صورت فزاینده‌ای نامتعادل می‌شود، به گونه‌ای که این کارکتر، با پیش رفتن داستان، توانایی تشخیص واقعیت از توهم را، به طور کلی، از دست می‌دهد. Perfect Blue با وجود آنکه چندین سال پیش ساخته شده است، اما هنوز هم به عنوان یکی از بهترین انیمه های سینمایی بزرگسال روانشناختی کل تاریخ انیمه به شمار می‌رود.

Ghost In the Shell

انیمه شبح درون پوسته (Ghost In The Shell) یکی از بهترین انیمه های سینمایی بزرگسال در ژانر سایبرپانک است. در میان تمام فیلم‌‌های فرانچایز این انیمه، داستان شبح درون پوسته‌ای که در سال هزار و نهصد و نود و پنج ساخته شده است، بیشتر از همه، مورد استقبال طرفداران در سراسر جهان قرار گرفت. این فیلم با وجود اینکه در سال هزار و نهصد و نود و پنج اکران شده است، اما تا به حال نیز به خاطر انیمیشن و موسیقی متن فوق العاده‌اش، روز به روز به طرفدارانش اضافه می‌شود و همچنان محبوبیت خود را مثل گذشته حفظ کرده است. داستان انیمه سینمایی Ghost In The Sell در سال دوهزار و بیست و نه اتفاق می‌افتد، زمانی که جهان به قدری در تکنولوژی پیشرفت داشته است که سایبورگ‌ها بسیار رایج هستند. در این دوره زمانی، پیشرفت تکنولوژی تا حدی پیش رفته است که در مغر انسان‌ها نیز می‌توان به صورت مستقیم، به اینترنت دسترسی پیدا کرد. داستان فیلم هم در رابطه با یک پلیس زن سایبورگ به نام موتوکو کوساناگس (Motoko Kusanagi) است که ماموریت دارد تا استاد عروسک (Puppet Master) را پیدا و دستگیر کند. این فرد جنایتکاری است که وارد ذهن سایبورگ‌های دیگر شده و از این راه مرتکب جنایات فجیعی می‌شود. در این انیمه بسیار زیبا و دیدنی، سوالات تامل برانگیزی در رابطه با هوش مصنوعی، نفوذ آن در زندگی انسان‌ها و تمایل انسان‌ها به حفظ گونه خود مطرح می‌شود که پاسخ دادن به آن‌ها، برای بینندگان می‌تواند کاری دشوار باشد. اما با این حال، داستان این انیمه به قدری جذاب است که هر لحظه از آن، ارزش تماشا کردن را دارد.

 Paprika

پاپریکا (Paprika) یکی از بهترین انیمه های سینمایی علمی تخیلی، هیجان انگیز و در ژانر روانشناختی است. این انیمه شگفت انگیز بر اساس رمانی به همین نام در سال هزار و نهصد و نود و سه ساخته شده است. انیمه سینمایی پاپریکا توسط کارگردان شناخته شده ژاپنی به نام ساتوشی کن (Satoshi Kon) کارگردانی شده است. برای کسانی که نمی‌دانند، ساتوشی کن کارگردان انیمه‌های سینمایی‌ بی نظیر دیگری مانند آبی کامل (Perfect Blue)، عامل پارانویا (Paranoia Agent)، ماجراهای عجیب جوجو (Jojo’s Bizarre Adventure) و بسیاری دیگر است که به طور قطع نامشان به گوشتان خورده است. متاسفانه این کارگردان بزرگ به خاطر سرطان لوزالمعده جان خود را از دست داد. اما با این حال، کارهای شگفت انگیزی که او در طول سال‌های عمرش خلق کرده و برای طرفداران دنیای انمیه به جا گذاشته است، هنوز هم از بهترین انیمه‌های تمام دوران‌ها به شمار می‌روند. آیا تا به حال با خود فکر کرده‌اید که وارد شدن به رویای یک نفر چه حسی میتواند داشته باشد؟ این مسئله، خط داستانی انیمه پاپریکا را تشکیل داده است. داستان این انیمه در رابطه با دکتری با نام آتسوکو چیبا (Atsuka Chiba) است که با نام پاپریکا شناخته شده است. این فرد به کمک همکارانش دستگاهی را اختراع می‌کند که می‌تواند به روان پزشکان کمک کند وارد ذهن بیمارانشان بشوند. در ادامه این داستان، به گونه‌ای دستگاه دزدیده می‌شود و آتسوکو در موقعیتی قرار می‌گیرد که باید آن را بازیابی کند تا از تخریب ذهن مردم به وسیله آن جلوگیری شود.

Princess Mononoke

پرنسس مونونوکه (Princess Mononoke) به عنوان یکی دیگر از بهترین انیمه های سینمایی بزرگسال به شمار می‌رود. داستان این انیمه زیبا حول محور کارکتر سان (San)، قهرمان و شخصیت اصلی خشن و پیچیده‌ای است که در واقع، یکی از نمادین ترین کارکترهای انیمه‌ای نیز به حساب می‌آید. این فیلم نیز یکی از انیمه‌هایی است که توسط هایائو میازاکی کارگردانی شده است. سان، در کنار الهه گرگی که در داستان با نام مورو (Moro) شناخته شده است، بزرگ می‌شود. این الهه از جنگل و ساکنان آن در برابر انسان‌ها محافظت می‌کند. کارکتر سان راه خود را در میان مرزهایی که بین دنیای انسان‌ها و دنیای طبیعت وجود دارد، باز می‌کند. این کارکتر، به دلیل شجاعت، شخصیت خشنی که دارد و همچنین همدلی عمیقی که نسبت به موجودات جنگل احساس می‌کند، در میان طرفداران دنیای انیمه، بسیار شناخته شده است. شخصیت سان نمادی از مضامین اصلی این انیمه سینمایی شگفت انگیز است. به طور کلی، می‌توان گفت که این انیمه در رابطه با موضوعات مربوط به محیط زیست و تعادل ظریفی است که بین تمدن انسان‌ها و طبیعت وجود دارد اما به خاطر تصاویری که برای کودکان مناسب نیست، زبان و همچنین صحنه‌های خشونت آمیزی که در خود جای داده است، در لیست انیمه های سینمایی بزرگسال قرار می‌گیرد. با وجود همه این ویژگی‌ها، پرنسس مونونوکه نیز به یکی از به یاد ماندنی‌ترین داستان‌هایی تبدیل شده است که تا به حال در استودیو جیبلی (Studio Ghibli) ساخته و طراحی شده است.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments