1%
  • 0/10

نگاهی به بهترین انیمه های روانشناختی

انیمه‌هایی که درگیری‌های ذهنی را نشان می‌دهند.

نگاهی به بهترین انیمه های روانشناختی ۴ ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ مقالات جانبی انیمه کپی لینک

در دنیای انیمه داستان‌های زیادی وجود دارند که فهمیدنشان دشوار است. انیمه های روانشناختی به طور معمول درگیری‌های شدید ذهنی را به نمایش می‌گذارند.

دنیای انیمه، خانه نبردهای فوق‌العاده شدیدی مانند نبردهایی است که در انیمه دراگون بال (Dragon Ball) وجود داشتند. اما نبردهای ذهنی نیز وجود دارند که بر اساس آنها داستان های شگفت انگیزی با مضامین روانشناختی عمیقی به وجود آمده‌اند. انیمه های روانشناختی نیز که بر همین اساس ساخته شده‌اند، می‌توانند بار احساسی شدیدی برای بینندگان به همراه داشته باشند و در عین حال نیز به گونه‌ای هیجان انگیز باشند که بتوانند مخاطب را تا آخرین لحظه بر روی جای خود بنشانند.

انیمه های روانشناختی به دو دسته تقسیم می‌شوند: برخی از آنها توسط ذهن‌های درخشان و باهوشی به گونه‌ای خارق‌العاده ساخته شده‌اند که باید در لیست تماشای همه قرار بگیرند، اما در عین حال برخی دیگر نیز آنگونه که باید و شاید ارزش تماشا کردن را ندارند و احتمال خیلی زیادی وجود دارد که از نظر همه مردم جالب و دیدنی نباشند.

متاسفانه، نکته‌ای که وجود دارد این است که تعداد انیمه های روانشناختی که تاکنون ساخته شده‌اند زیاد نیست. با این حال انیمه‌های دیگری در ژانرهای متفاوتی وجود دارند که مضامین روانشناختی را نیز تا حدودی در خود جای داده‌اند. در ادامه این مطلب ما به بررسی و معرفی بهترین انیمه های روانشناختی و انیمه‌هایی هم که به نوعی چنین مضامینی را در خود گنجانده‌اند، می‌پردازیم.

Liar Liar

انیمه Liar Liar در یک مدرسه اتفاق می‌افتد که در آن دانش آموزان به رقابت‌های فکری می‌پردازند تا بتوانند در یک سیستم رتبه‌بندی ستاره‌ای که بالاترین سطح آن، سطح هفت است، خود را بالا بکشند. هرچه سطح یک دانش آموز بالاتر باشد، ابزار و قدرت بیشتری نیز در اختیار دارد. داستان این انیمه در رابطه با دانش آموزی به نام هیروتو است که به دلایلی به یک دانش آموز هفت ستاره تقلبی تبدیل می‌شود و در شرایطی قرار می‌گیرد که مجبور می‌شود آن توهم را حفظ کند و در مقابل دانش آموزانی قرار بگیرد که سطح‌های بالایی دارند. تماشای این انیمه برای فردی که تا به حال انیمه های روانشناختی ندیده است می‌تواند جالب باشد. هیروتو و دوستانش همواره در حال طراحی برنامه‌هایی هستند تا بتوانند پیروز شوند؛ فرآیندی که در آن وارد ذهن دانش آموزان دیگر می‌شوند.

The Gene of AI

انیمه The Gene of AI توجه زیادی را تاکنون به خود جلب نکرده است و به عنوان یکی از بزرگترین دستاوردهای استودیو سازنده‌اش شناخته نمی‌شود. اما با این حال، ارزش دیدن را دارد. این انیمه داستان آینده‌ای دور را روایت میکند که در آن رباتیک و هوش مصنوعی به گونه‌ای پیشرفت کرده‌اند که به ربات‌ها اجازه داده‌اند در میان انسان‌ها زندگی کنند. با پیش رفتن داستان، چالش‌هایی بر سر راه این ربات‌ها قرار می‌گیرد که منجر به مشکلات منحصر به فردی در آنها می‌شود. بنابراین این هر یک از این ربات‌ها ممکن است نیاز داشته باشند که به پزشک مراجعه کنند. هیکارو سودو فردی است که در درمان ربات‌ها تخصص دارد و از انجام مواردی که می‌تواند او را در دردسر بیندازد نمی‌ترسد. این داستان رابطه بین انسان‌ها و هوش مصنوعی را بررسی می‌کند و در عین حال به موضوعات هویت و استقلال فردی نیز می‌پردازد.

Erased

زمانی که یک اتفاق غم انگیز در شرف رخ دادن است، ساتورو فوجینوما (Satoru Fujinuma) متوجه می‌شود که به چند دقیقه قبل از وقوع آن حادثه بازگشته است. ساتورو فوجینوما پس از آن حادثه متوجه می‌شود که توانایی سفر در زمان را دارد؛ اما تنها می‌تواند چند دقیقه و یا در بهترین حالت، چند روز به زمان گذشته برگردد. با این حال، او یک روز متوجه می‌شود که به سال هزار و نهصد و هشتاد و هشت برگشته است. زمانی که او تنها یک دانش آموز دبیرستانی بود. ساتورو فوجینوما به زودی یک راز تاریک را کشف می‌کند. او به گونه‌ای متوجه می‌شود که همکلاسی او به اسم کایو (Kayo) به مرگ طبیعی جانش را از دست نداده است. در واقع کایو توسط مردی ربوده و کشته شده است. ساتورو سپس می‌فهمد با جثه کوچکی که دارد نمیتواند با قدرت فیزیکی از دوستش محافظت کند. پس او نیاز دارد که نقشه‌ای داشته باشد تا به کمک آن بتواند مجرم را بگیرد و جان دوستش را نیز نجات دهد. به این ترتیب، او تمام تلاشش را می‌کند تا راهکاری برای تغییر سرنوشت دوستش، کایو، و قرار دادن جنایتکار، پشت میله‌های زندان بدون اینکه این دو هیچ آسیبی ببینند، بیاید. Erased با اینکه داستانی بسیار زیبا است اما با این حال، دارای لحظات عمیق و دلخراشی نیز هست.

Mononoke

هیچ طرفدار انیمه‌ای نمی‌تواند جلوه‌های بصری خارق العاده بکار رفته در انیمه مونونوکه را انکار کند. داستان انیمه مونونوکه در رابطه با کسی است که بیشتر با عنوان فروشنده دارو شناخته شده است. او یک استاد اسرار آمیز است که در سراسر ژاپن برای پیدا کردن ارواح نحس و دیو سیرتی به نام مونونوکه سفر می‌کند تا آنها را از بین ببرد زیرا آنها به انسان‌ها آسیب می‌رسانند.  اما زمانی که او یکی از این ارواح را پیدا می‌کند پی می‌برد که به راحتی نمی‌تواند آنها را بکشد. قبل از کشتن آنها، او باید فرم، حقیقت و دلیلشان را بفهمد تا بتواند شمشیر بزرگ شبح رانی خود را بکار گیر و با آنها بجنگد. او باید طرد ارواح پلید و مرموز را با آنالیزهای روانشناختی و تحقیقات دقیق آغاز کند که البته انجام این کار‌ها بسیار خطرناک هستند زیرا او قبل از هرچیز بدون اینکه حتی وسیله‌ای داشته باشد باید در مقابل یک مونونوکه قرار بگیرد تا بتواند واقعیت آنها را درک کند. همه این داستان با یک عنصر انسانی قوی همراه است و شخصیت‌هایی را که تحت تاثیر موجودات فرا طبیعی قرار گرفته‌اند را بررسی می‌کند. بدون شک داستان این انیمه، یکی از بهترین انیمه های ماوراطبیعه به شمار می‌رود که مضامین روانشناختی نیز در آن به خوبی گنجانده شده است.

Death Note

یک شینیگامی (خدای مرگ) می‌تواند جان هر کسی را که می‌خواهد بگیر و اینگونه بقیه سال‌هایی را که آن فرد می‌توانست زنده بماند را به عمر خود اضافه کند. همه اینها تا زمانی است که این شینیگامی‌ها نام فرد مورد نظر خود و تصویری از چهره‌شان را که در ذهن دارند در یک دفترچه به نام دفترچه مرگ بنویسند. آنها حتی می‌توانند چگونگی مرگ فرد را نیز مشخص کنند. یکی از این دفترچه‌ها که عنوان انیمه نیز از آن گرفته شده است به دست لایت یاگامی (Light Yagami) می‌رسد. او نیز با کمک آن تلاش می‌کند که یک ورژن از دنیای ایده‌آلی که در ذهنش دارد بسازد. داستان این انیمه در ژانر روانشختی نیز است. در این انیمه، یک گروه مخفی پلیس به رهبری نابغه مرموز که با عنوان ال (L) شناخته شده است، سعی می‌کنند لایت یاگامی را ردیابی کنند زیرا او با کشتن افراد به طور آشکار قانون را زیر پا گذاشته است. یکی از این شینیگامی‌ها نیز همواره در کنار لایت قرار گرفته است و اینگونه پدیده‌های ماورا طبیعه نیز وارد داستان این انیمه شده‌اند.

Steins; Gate

انیمه شناخته شده با عنوان دروازه اشتاینز (Steins;Gate) یکی از محبوب‌ترین انیمه های سفر در زمان است که بیننگان را از سراسر جهان و دنیای اینترنت را نیز با داستان منحصر به فرد، جذاب و اسرار آمیزش تحت تاثیر قرار داده است. رینتارو اوکابه (Rintaro Okabe) به گفته خودش، یک دانشمند دیوانه است. او به همراه گروهی از دوستانش، آزمایشات علمی انجام میدهد، معادله‌هایی می‌نویسد و چیزهای احمقانه دیگری نیز که می‌توان آنها را دیوانه تلقی کرد. با این حال، یک روز این دانشمند دیوانه، رینتارو اوکابه، متوجه میشود که به طور تصادفی یک ماشین زمان ایجاد کرده است. رینتارو اوکابه به زودی پی می‌برد که با استفاده از این ماشین می‌تواند پیام‌ها و اشیای دیگری را به گذشته ارسال کند. او حتی توانایی این را پیدا می‌کند که با استفاده از آن ماشین زمان، خودآگاه خود را نیز به زمان گذشته ارسال کند. اما مشکلات زمانی شروع می‌شوند که سازمانی به نام SERN، سازمانی که در همان زمان بر روی فرآیند سفر در زمان تحقیق می‌کند، این فناوری را از او می‌دزدد و او مجبور می‌شود که مشکلاتی را که در خط‌های زمانی مختلف به وجود آمده‌اند را برطرف کند.

Perfect Blue

گروه خواننده ژاپنی که با عنوان CHAM شناخته شده است، دو سال گذشته را صرف سرگرم کردن طرفداران خود کرده است. این گروه در موقعیت خوبی قرار دارد اما همه چیز زمانی که یکی از اعضای آن، میما کریگو، تصمیم می‌گیرد که گروه را ترک کند تا حرفه بازیگری را ادامه دهد، دچار تحول می‌شود. تصمیمی که میما گرفت با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو می‌شود اما او همچنان امیدوار است که طرفدارانش مانند گذشته از او حمایت کنند. با این حال همه چیز تغییر می‌کند. او که می‌خواهد تصویر خود را به عنوان یک خواننده از بین ببرد، برای اولین بار در یک سریال درام جنایی نقش بازی می‌کند. تماشای میما به عنوان یک بازیگر به مرور برای مدیرش، رومی هیدکا، سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود. در ادامه یک طرفدار که میما را در هنگام خوانندگی مانند بت می‌پرستید، نمی‌تواند او را در نقش‌هایی که بازی می‌کند ببیند و شروع به تعقیبش میکند. یک وب سایت ناشناس نیز هویت او را با جزئیات عجیبی جعل می‌کند. اینگونه یکی پس از دیگری، اتفاقات آزاردهنده برای میما رخ می‌دهند که همه آنها او را به سمتی سوق می‌دهند که وضعیت روحی‌اش به طور فزاینده‌ای نامتعادل می‌شود، به گونه‌ای که دیگر قادر به تشخیص واقعیت از خیال نیست. Perfect Blue با وجود قدیمی بودنش، یکی از بهترین انیمه های روانشناختی کل تاریخ انیمه به شمار می‌رود.

Banana Fish

انیمه Banana Fish به موضوعات دشواری همانند کودک آزاری و تاثیراتی که بر فرد می‌گذارد، می‌پردازد. Ash کارکتری است که از همان کودکی مورد آزار و اذیت اعضای یک باند خلافکاری بزرگ قرار گرفته بود. داستان این انیمه، داستان غم انگیز زندگی او است. با این حال، زمانی که این کارکتر با Eiji که یک عکاس ژاپنی است آشنا می‌شود، همه چیز برایش دچار تحول می‌شود. این دو ارتباط بسیار نزدیکی با همدیگر برقرار می‌کنند. رابطه Eiji و Ash جدایی ناپذیر به ظر می‌رسد. اما با پیش رفتن داستان متوجه می‌شوند که رابطه آنها قرار نیست همواره آنگونه که می‌خواهند پیش برود. این انیمه در رابطه با صدمات کودکی Ash است و به طور عمیقی بررسی می‌کند که چگونه همه آن اتفاقات ذهنیت فعلی او را تشکیل داده‌اند. این انیمه نیز یکی از بهترین انیمه های روانشناختی به حساب می‌آید که ارزش تماشا کردن را دارد.

Psycho-Pass

انیمه Psycho-Pass در رابطه با ژاپنی است که در آن جرم و جنایت به دلیل سیستم Sybil منسوخ شده است. این سیستم یک ابررایانه است که حالات روحی و جسمی افراد را کنترل می‌کند تا قبل از آنکه مرتکب جنایتی شوند آن را پیش بینی کند. اگر Psycho-Pass یک فرد به طور غیر قابل برگشتی در حالت نامطلوب باقی بماند، آن فرد باید از جامعه دور انداخته شود. این اتفاق نه فقط به خاطر مرتکب شدن به جرایم بزرگ، که بر اثر استرس یا ترومای روحی نیز می‌تواند رخ دهد. ماموران پلیس اداره امنیت عمومی نیز به یک نوع سلاح خاص مجهز هستند که تنها در صورتی که یک فرد جرمی مرتکب شود، فعال می‌شود. فصل اول این انیمه به طور قطع در میان بهترین انیمه های روانشناختی قرار می‌گیرد؛ اگرچه فصل‌های بعد از آن تا حدودی افت کردند.

The Promised Neverland

انیمه The Promised Neverland دو فصل دارد. فصل اول آن یک درام ترسناک روانشناختی است. داستان آن نیز در رابطه با کودکانی است که در یک یتیم‌ خانه زندگی آرامی را به سر می‌برند. اما با پیش رفتن داستان، آنها به طور ناگهانی متوجه می‌شوند که اوضاع محیطی که در آن زندگی می‌کنند آنگونه که انتظارش را داشتند دوست داشتنی و خوب نیست. این فصل یکی از بهترین انیمه‌ های روانشناختی تمام دوران‌ها به حساب می‌آید که موفق به جذب طرفداران بسیار زیادی در سراسر جهان شد. این فصل از انیمه بسیار هیجان انگیز و هولناک است. همچنین دارای یک شخصیت منفی نیز است که با وجود اینکه یک انسان است اما موفق می‌شود ترسناک‌تر از موجودات ماوراطبیعی نیز عمل کند. با این حال، فصل دوم این انیمه به شدت افت کرد زیرا آرک‌های زیادی را طی کرد، رشد شخصیت‌ها را به خوبی نشان نداد و وقایع نیز به گونه‌ای اتفاق می‌افتادند که فقط داستان را به پایان برسانند و به همین خاطر نیز از نظر بسیاری از بیننگان ناامید کننده تلقی شد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments