معرفی و بررسی بهترین کارکترهای انیمه های استودیو جیبلی
1%
  • 0/10

معرفی و بررسی بهترین کارکترهای انیمه های استودیو جیبلی

ترکیب رئالیسم و فانتزی در یک کارکتر

معرفی و بررسی بهترین کارکترهای انیمه های استودیو جیبلی ۰ ۲۶ مهر ۱۴۰۲ مقالات جانبی انیمه کپی لینک

بدون شک، همه کسانی که به دنیای انیمه علاقه دارند، حداقل یکبار نام استودیو جیبلی (Studio Ghibli) به گوششان خورده است.

فیلم‌هایی که این استودیو پرطرفدار و محبوب ساخته است، در لیست شناخته شده‌ترین انیمه‌های تمام دوران‌ها در سراسر جهان قرار می‌گیرند. این استودیو به خاطر خلق شخصیت‌های به یاد ماندنی و داستان‌های جذاب و مسحورکننده شناخته شده است. بر همین اساس، ما نیز در ادامه این مطلب به معرفی و بررسی بهترین شخصیت‌هایی که در انیمه های استودیو جیبلی به وجود آمده‌اند، می‌پردازیم.

استودیو جیبلی که به خاطر انیمه‌های سینمایی جذاب و دیدنی‌اش به شهرت جهانی دست یافته است، تا به امروز مجموعه‌ای غنی از شخصیت‌های فراموش نشدنی را ما به ارائه کرده است. از روح جنگل دوست داشتنی که با نام توتورو (Totoro) شناخته شده است گرفته تا شاهزاده‌ی شجاع و توانمندی که با نام نائوشکا (Nausicaa) می‌شناسیم. هریک از این انیمه‌ها ترکیبی بسیار منحصر به فرد، رئالیسم و فانتزی را در خود جای داده‌اند که یک سبکی خاص به داستان انیمه های استودیو جیبلی بخشیده‌اند. به این ترتیب، ما نیز در ادامه این مطلب، به معرفی و بررسی بهترین شخصیت‌هایی که در انیمه های استودیو جیبلی به وجود آمده‌اند، می‌پردازیم.

شخصیت‌های استودیو جیبلی، روایت احساسات پیچیده و ماجراجویی‌هایی را برای ما بازگو می‌کنند که مسیر زندگی‌هایشان را به کلی دچار تحول کرده است. کارکتر انیمه های استودیو جیبلی، بینندگان را با بینش‌هایی منحصر به فرد و تکان‌دهنده در رابطه با موضوعاتی مانند محیط زیست، جنگ، خودشناسی و روح انسانی مواجه می‌کنند. بسیاری از این کارکترهای دوست داشتنی، ردپایی پاک نشدنی در دنیای انیمیشن برجای گذاشته‌اند. اکنون بیایید نگاهی به برخی از بهترین کارکترهایی که در این استودیو خارق العاده خلق شده‌اند بیندازیم.

پورکو روسو (Porco Rosso)

کارکتر پورکو روسو (Porco Rosso) با نام اصلی مارکو پاگوت (Marco Pagot)، قهرمان و شخصیت اصلی جذاب و دوست داشتنی انیمه سینمایی پورکو روسو است. این انیمه زیبا و دلنشین توسط هایائو میازاکی (Hayao Miyazaki) کارگردانی شده است. در این انیمه، کارکتر پورکو روسو یک خلبان کهنه کار در دوران جنگ جهانی اول است. اما اکنون به دلایلی به یک شکارچی فضل تبدیل شده است که بر فراز آب‌های آزاد آدریاتیک (Adriatic)، دزدان دریایی را تعقیب می‌کند. نکته جالب در مورد این کارکتر این است که، او به طرز نمادین و البته منحصر به فردی، به خاطر یک نوع نفرین خاص، تبدیل یه یک خوک انسان ‌نما شده است. آرک شخصیتی جذاب او در رابطه با دست و پنجه نرم کردن با مضمون انسانیت، گذشته و تغییر شکل او در حالی است که به طرز ماهرانه‌ای نبردهای هوایی را هدایت می‌کند. این کارکتر مظهر عشق و علاقه هایائو میازاکی به هوانوردی و همچنین کاوش در احساسات پیچیده انسانی است. به همین خاطر، پورکو راسو بدون شک، در لیست بهترین کارکتر انیمه های استودیو جیبلی قرار می‌گیرد.   

کیکی (Kiki)

کارکتر کیکی (Kiki) شخصیت اصلی و قهرمان داستان انیمه کیکی پیک پرنده (Kiki’s Delivery Service) است. این انیمه زیبا و محبوب نیز یکی دیگر از بهترین کارهای هایائو میازاکی محسوب می‌شود. این کارکتر در نقش یک جادوگر جوان و سرسخت ظاهر می‌شود. کیکی در سیزده سالگی تصمیم می‌گیرد به مدت یک سال خانه را ترک کند تا بتواند مستقل شود. به این ترتیب، او به همراه گربه سیاه دوست داشتنی خود که با نام جیجی (Jiji) شناخته شده است، در یک شهر ساحلی ساکن می‌شود. او با پیش رفتن داستان، با استفاده از توانایی که در پرواز به وسیله چوب جارو دارد، تصمیم می‌گیرد یک تجارت سرویس تحویل را شروع کند. او در طول این مسیری که طی می‌کند، با چالش‌های جدیدی مواجه می‌شود. یکی از این مشکلات از دست دادن قدرت جادویی‌اش است که میزان خودباوری و انعطاف پذیری او را به چالش می‌کشد. جذابیت، آسیب پذیری و انعطاف پذیری این کارکتر بانمک، او را به شخصیتی دوست داشتنی تبدیل کرده است که نمادی از سفرها و تحولات درونی است که در دوران نوجوانی با آنها مواجه می‌شویم.

نائوشکا (Nausicaa)

کارکتر نائوشکا (Nausicca) قهرمان و شخصیت اصلی شجاع و دلسوز انیمه سینمایی جذاب و دیدنی نائوشکا از دره باد (Nausicaa of The Valley of The Wind) به کارگردانی هایائو میازاکی است. این کارکتر یک شاهزاده خانم در دوره پس از یک جنگ جهانی است. در این دوران، دنیا مملو از حشرات غول پیکر و جنگل‌های سمی شده است. در داستان این انیمه، نائوشکا، نقش یک خلبان، دانشمند و صلح جوی توانمند را ایفا می‌کند. این کارکتر قصد دارد در بین انسان‌ها و طبیعت صلح ایجاد کند. نائوشکا به ویژه به خاطر توانایی منحصر به فردی که در ارتباط گرفتن با حشرات غول پیکر، به خصوص موجودات عجیب و غریب و بسیار بزرگی که در داستان اوهمو (Ohmu) نام دارند، شناخته شده است. رویکردهایی که از سر همدلی او می‌آیند و تلاش‌های مداوم و بی دریغش برای جلوگیری از یک ویرانی و جنگ فاجعه بار، به طور قطع او را به یکی از بهترین کارکترهایی تبدیل می‌کند که تا به حال در استودیو جیبلی ساخته و طراحی شده‌اند. به طور کلی، این انیمه خود یکی از بهترین انیمه‌های تمام دوران‌ها به شمار می‌آید و بدون شک ارزش دیدن را دارد.

سیتا و ستسوکو (Seita and Setsuko)

سیتا (Seita) و ستسوکو (Setsuko) قهرمانان و شخصیت‌های اصلی انیمه غمگین و دلخراش استودیو جیبلی هستند که با عنوان مدفن کرم‌های شب تاب (The Grave of The Fireflies) شناخته شده است. داستان این انیمه بسیار پرطرفدار در طول جنگ جهانی دوم اتفاق می‌افتد. این انیمه غم انگیز داستان دو خواهر و برادر را روایت می‌کند که پس از اینکه نیروهای آمریکایی شهرشان را بمباران می‌کنند، پدر و مادرشان را از دست می‌دهند. اکنون این دو در شرایطی بسیار سخت قرار گرفته‌اند که باید همه تلاششان را بکنند تا بتوانند زنده بمانند. آنها غذایی برای خوردن ندارند و سرپناهی هم برای زندگی کردن در آن نمی‌توانند پیدا کنند، اما بازهم باری بر روی دوش برادر بزرگتر هست که از خواهر کوچکش مراقبت کند. این فیلم خارق العاده پیوند عمیق بین این دو خواهر و برادر، معصومیت آنها در این شرایط دلخراش و چگونگی تطبیق پذیرشان با آن شرایط را مورد بررسی قرار می‌دهد. در واع داستان این انیمه سینمایی، در رابطه با پیامدهای ناگوار جنگ برای کسانی است که هیچگونه دخالتی در آن نداشته‌اند.   

اتوبوس گربه‌ای (Catbus)

کارکتر اتوبوس گربه‌ای (Catbus) یک شخصیت دوست داشتنی و نمادین در انیمه فوق العاده زیبای همسایه من توتورو (My Neighbor Totoro) است که تنها پس از مدت بسیار کمی بعد از اکران به شهرت جهانی دست یافت. اتوبوس گربه‌ای همانطور که از نامش پیداست، موجودی بزرگ و جادویی است که ویژگی‌های یک گربه و یک اتوبوس را نیز با همدیگر در خود دارد. بدن او به شکل کابین یک اتوبوس است. این اتوبوس به جای چرخ، تعداد زیادی پا دارد و چشمانش نیز همانند چراغهایی نورانی عمل می‌کنند. کارکتر اتوبوس گربه‌ای می‌تواند به راحتی در هر نوع سطح زمینی با تمام سرعت خود حرکت کند. فضای داخلی آن نیز بسیار گرم و راحت است. در داخل آن صندلی‌های بسیار گرم و راحتی که از خز پوشیده شده‌اند، مشاهده می‌شود. این کارکتر شگفت انگیز نمادی بسیار دوست داشتنی از تصورات تخیلی است که در دوارن کودکی به ذهنمان خطور می‌کرد. انیمه همسایه من توتورو، نه تنها یکی از بهترین انیمه‌های استودیو جیبلی، بلکه یکی از بهترین انیمه‌های کل تاریخ انیمه به حساب می‌آید که هر لحظه از آن ارزش تماشا کردن را دارد.

هاول (Howl)

کارکتر جذاب و محبوب هاول (Howl)، قهرمان و شخصیت اصلی مرموز انیمه پرطرفدار قلعه متحرک هاول (Howl’s Moving Castle) است. این انیمه خارق العاده استودیو جیبلی، بر اساس رمان دایانا وین حونز (Diana Wynne Jones) ساخته شده است. هاول یک جادوگر بسیار قدرتمند است که به دلیل رفتارهای عجیب و غریب و همچنین تا حدودی مرموز که از خود نشان می‌دهد، شناخته شده است. او در یک قلعه جادویی زندگی میکند که میتواند راه برود و به هر مکانی که می‌خواهد جابه‌جا شود. ناگفته نماند که این قلعه نمادی از طبیعت نا آرام، آشفته و سرگردان هاول است. این کارکتر دوست داشتنی در گذشته توسط یک یک جادوگر قدرتمند نفرین شده است و به همین خاطر نیز در شرایط اضطراری و زمانی که احساس خطر می‌کند، به موجودی پرنده مانند تغییر شکل می‌دهد. رشد شخصیتی هاول، از یک جادوگر خود محور تا یک قهرمان فداکار، در خط داستانی این فیلم نقشی اساسی دارد. پیچیدگی‌های جذابی که در شخصیت هاول وجود دارند، باعث شده‌اند که او به یکی از بهترین کارکتر انیمه های استودیو جیبلی تبدیل شود.

سان (San)

کارکتر سان (San)، که بیشتر با نام پرنسس مونونوکه (Princess Mononoke) شناخته شده است، قهرمان خشن و پیچیده انیمه فوق العاده زیبای پرنسس مونونوکه است. این فیلم نیز یکی دیگر از انیمه‌هایی است که توسط هایائو میازاکی کارگردانی شده است. سان در کنار الهه گرگی که در داستان با نام مورو (Moro) شناخته شده است، بزرگ می‌شود. این الهه از جنگل و ساکنان آن در برابر انسان‌ها محافظت می‌کند. کارکتر سان راه خود را در میان مرزهایی که بین دنیای انسان‌ها و دنیای طبیعت وجود دارد، باز می‌کند. او به خاطر شجاعت، شخصیت خشنی که دارد و همدلی عمیقی که نسبت به موجودات جنگل احساس می‌کند، شناخته شده است. شخصیت سان نمادی از مضامین اصلی این انیمه سینمایی شگفت انگیز است.  به طور کلی میتوان گفت که این انیمه در رابطه با موضوعات مربوط به محیط زیست و تعادل ظریفی است که بین تمدن انسان‌ها و طبیعت وجود دارد. با وجود همه این ویژگی‌ها، پرنسس مونونوکه نیز به یکی از به یاد ماندنی‌ترین کارکترهایی تبدیل شده است که تا به حال در استودیو جیبلی ساخته و طراحی شده است.

بدون چهره (No Face)

کارکتر بدون چهره (No Face) در انیمه شهر اشباح (Spirited Away) نه تنها ظاهری عجیب و غریب بلکه رفتارهایی مرموز نیز از خود نشان می‌دهد که به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیستند. تشخیص خوب یا بد بودن این هیولا می‌تواند تا حدودی برای بینندگان این انیمه دشوار باشد که البته با توجه به رفتارهای ضد و نقیضی که از خود نشان میدهد، منطقی است. این موجود، بدنی شبح مانند و بلند دارد که بر بالای اندامش یک ماسک قرار داده است. اما در زیر این ماسک هیچ صورتی وجود ندارد و به همین خاطر هم با عنوان بدون چهره شناخته شده است. او می‌تواند با خوردن اشیاء مختلف و حتی انسان‌ها نیز، آنها را در بدن خود قرار دهد. انگیزه‌ها و منشا این موجود تا به امروز هم از نظر بسیاری از بینندگان این انیمه پرطرفدار گمراه کننده است. ماهیت معمایی این موجود عجیب، باعث اضافه شدن لایه‌ای از رمز و راز به داستان شده است که تنها آن را جذابتر و دیدنی‌تر هم کرده است. او با وجود ترسناک بودنش، به عنوان یکی از محبوبترین کارکترهای انیمه‌ای شناخته شده است.

چیهیرو (Chihiro)

کارکتر چیهیرو (Chihiro)، قهرمان و شخصیت اصلی انیمه بسیار پرطرفدار و محبوب شهر اشباح (Spirited Away) است. این کارکتر یک دختر جوان است که ناخواسته وارد دنیای ارواح و خدایانی عجیب و غریب می‌شود. او که در ابتدا بسیار ترسیده است و احساس درماندگی می‌کند، برای نجات پیدا کردن از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند و اینگونه ما در طول داستان رشد شخصیتی او را مشاهده می‌کنیم که به فردی شجاع و باهوش تبدیل می‌شود. با پیش رفتن داستان، او به گونه‌ای مجبور می‌شود تا در حمام کار کند و اینگونه به خدایان آن مکان خدمت کند تا بتواند پدر و مادرش را که تبدیل به خوک شده‌اند، نجات دهد. این انیمه، داستان دختر جوانی را که از یک کودک ترسو به یک قهرمان شجاع تبدیل میشود را بازگو می‌کند. به همین خاطر نیز می‌توان گفت که کارکتر او نمادی از قدرت روح یک انسان است.

توتورو (Totoro)

کارکتر توتورو (Totoro) در انیمه پرطرفدار همسایه من توتورو (My Neighbor Totoro) یک کارکتر نمادین دوست داشتنی است که پس از اکران این فیلم فوق العاده زیبا، موفق شد طرافداران بسیار زیادی را در سراسر جهان به خود جذب کند و مورد تحسین بسیار زیادی قرار گرفت. در داستان این انیمه، توتورو نقش روح جنگل را ایفا میکند. با جلو رفتن داستان، او با دو دختر جوان به نام‌های ساتسوکی (Satsuki) و می (Mei) آشنا می‌شود و با آنها ارتباط نزدیکی برقرار می‌کند تا حالشان را بهتر کند زیرا این دو کارکتر با چالش‌هایی از جمله نقل مکان به یک خانه جدید و بیماری سخت مادرشان دست و پنجه نرم می‌کنند. توتورو که یک موجود پشمالوی دوست داشتنی است، شکمی بزرگ، چشمانی معصوم و لبخندی به یاد ماندی را دارد. مهربانی توتورو و آرامشی که به این دو خواهر می‌دهد باعث شده‌ است که او به نماد عشق و امید در داستان تبدیل شود و به همین خاطر نیز در لیست بهترین کارکتر انیمه های استودیو جیبلی تبدیل بشود.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments