معرفی و بررسی بهترین شخصیت منفی انیمه های استودیو جیبلی
1%
 • 0/10

معرفی و بررسی بهترین شخصیت منفی انیمه های استودیو جیبلی

شخصیت‌های منفی که بیشتر از قهرمانان شناخته شده‌اند.

معرفی و بررسی بهترین شخصیت منفی انیمه های استودیو جیبلی ۰ ۱۹ مهر ۱۴۰۲ مقالات جانبی انیمه کپی لینک

استودیو جیبلی (Ghibli) یکی از بهترین استودیوهای انیمه‌ای ژاپن به شمار می‌رود که نه تنها طرفداران دنیای انیمه بلکه حتی کسانی هم که به طور معمول انیمه نمی‌بینند، حداقل یکی از کارهای این استودیو را تماشا کرده‌اند. انیمه های استودیو جیبلی بیشتر به خاطر دنیای منحصر به فردشان و کارکترهای جذاب و دوست داشتنی شناخته شده‌اند، اما ما در این لیست به معرفی و بررسی بهترین شخصیت‌های منفی که تا به امروز این استودیو به تصویر کشیده است، می‌پردازیم.

استودیو جیبلی بیست و یک فیلم ساخته است که تا حدودی می‌توان گفت همه آنها جزو محبوب‌ترین وشناخته شده‌ترین انیمه‌های سینمایی تمام تاریخ انیمه به شمار می‌آیند. هرکدام از این فیلم‌ها، دنیای منحصر به فرد خودشان را دارند. در دنیای خاص انیمه های استودیو جیبلی، کارکترهای نمادین و به یاد ماندنی زیادی نیز نقش بسته‌اند، که در سراسر جهان شناخته شده‌اند. به علاوه کیفیت گرافیک و جلوه‌های بصری که این استودیو در فیلم‌هایش بکار گرفته است، مثال زدنی هستند. استودیو جیبلی در طراحی دنیای انیمه‌ها و شخصیت‌ها، سبک هنری مخصوص به خود را دارد. این سبک هنری به گونه‌ای خلاقانه است که نمی‌توان مشابه آن را در هیچ انیمه دیگری پیدا کرد. نکته جالب توجه اینجاست که در برخی از این فیلم‌ها، کارکترهای نقش منفی، از جادوگران گرفته تا ارواح، در بین طرفداران، از قهرمان و شخصیت اصلی داستان نیز محبوب‌تر هستند. بر همین اساس، ما نیز در ادامه این مطلب به معرفی و بررسی و همچنین رتبه بندی بهترین شخصیت منفی انیمه های استودیو جیبلی می‌پردازیم. توجه داشته باشید که ادامه این مطلب، حاوی اسپویل می‌باشد.

فوجیموتو (Fujimoto)

 • پونیو (Ponyo)

از آنجا که شخصیت فوجیموتو (Fujimoto) در انیمه پونیو (Ponyo) را نمی‌توان صد در صد به عنوان یک شخصیت شرور معرفی کرد، در جایگاه آخر این لیست قرار می‌گیرد. اما با این حال، او چون به عنوان کارکتری منفی در داستان ظاهر شد، مخاطبان هم تا لحظات پایانی فیلم نمی‌توانستند پی ببرند که فوجیموتو واقعا چه افکاری در سرش دارد. در داستان این انیمه، فوجیموتو پدر پونیو است و اینگونه به نظر می‌رسد که همواره بیش از حد نگران و دلواپس دخترش است. او علاقه بسیار زیادی به دخترانش دارد و می‌خواهد که آنها در امان باشند. به همین خاطر نیز هرکاری که در توانش باشد انجام می‌دهد تا از آنها به بهترین شکل ممکن محافظت کند. این کارکتر به طور کلی، شخصیتی باوقار دارد که نیاز دارد به او احترام گذاشته شود. او از همنوعان سابق خود به خاطر کثیف و آلوده کردن دریا متنفر است. او به نظم در انجام امور اهمیت خاصی می‌دهد اما در عین حال شخصیتی ظالم ندارد. فوجیتو در کنار همه اینها، با وجود اینکه ظاهری بی روح و خسته دارد، اما بازهم طراحی شخصیتی که دارد، حس یک کارکتر منفی و شرور را به بیننده منتقل می‌کرد.

بدون چهره (No Face)

 • شهر اشباح (Spirited Away)

بدون چهره (No Face) در انیمه شهر اشباح (Spirited Away) نه تنها ظاهری عجیب و غریب بلکه رفتارهایی مرموز نیز از خود نشان می‌دهد که به هیچ عنوان فابل پیش بینی نیستند. تشخیص خوب یا بد بودن این هیولا می‌تواند تا حدودی برای بیننده این انیمه دشوار باشد که البته با توجه به رفتارهای ضد و نقیضی که از خود نشان میدهد، منطقی است. این موجود، بدنی شبح مانند و بلند دارد که بر بالای اندامش یک ماسک قرار گرفته است. اما در زیر این ماسک هیچ صورتی وجود ندارد و به همین خاطر هم با عنوان بدون چهره شناخته شده است. او می‌تواند با خوردن اشیاء مختلف و حتی انسان‌ها نیز آنها را در بدن خود قرار دهد. انگیزه‌ها و منشا این موجود تا به امروز هم از نظر بسیاری از بینندگان این انیمه پرطرفدار گمراه کننده است. ماهیت معمایی این موجود عجیب، باعث اضافه شدن لایه‌ای از رمز و راز به داستان شده است که تنها آن را جذابتر و دیدنی‌تر هم کرده است. او با وجود ترسناک بودنش، به عنوان یکی از محبوبترین کارکترهای انیمه‌ای شناخته شده است.

هارو (Haru)

 • بند انگشتی (Arrietty)

کارکتر هارو (Haru) در انیمه بند انگشتی (Arrietty) یک طراحی شخصیتی منحصر به فرد و بسیار خاص دارد. او که به عنوان یک نقش منفی در داستان ظاهر می‌شود، شخصیتش به طور کلی در طول داستان دچار تحول می‌شود. این کارکتر در ابتدای داستان، به عنوان فردی ملاحظه گر و مهربان به نظر می‌رسد. هارو به خصوص برای کارکتر شاون (Shawn)، پسری که از او مراقبت می‌کند، اهمیت بسیار زیادی قائل است. اما با این حال، با پیش رفتن داستان، ما می‌توانیم ببینیم که شخصیت و رفتارهای هارو به نسبت افراد دیگری که در خانه‌اش زندگی می‌کنند، تا حد بسیار زیادی مشکوک و دچار تحول می‌شود. در طول داستان این انیمه، آریتی و دیگر اعضای خانواده‌اش از هارو وحشت دارند. این کارکتر به خاطر احساسات ضد و نقیض و نفرتش به نسبت بند انگشتی (آریتی) و کارکترهای دیگر داستان، در رتبه هشتم لیست بهترین شخصیت منفی انیمه های استودیو جیبلی قرار می‌گیرد.

گربه شاه (The Cat King)

 • بازگشت گربه (The Cat Returns)

داستان انیمه بازگشت گربه (The Cat Returns)، یکی از منحصر به فردترین انیمه‌های تمام تاریخ انیمه به شمار می‌رود. این داستان جذاب و دیدنی در رابطه با پادشاهی گربه‌های سخنگو است که توانایی تعقل و تفکر دارند. با وجود اینکه بیشتر این انیمه در مورد هارو (Haru)، قهرمان و شخصیت اصلی داستان است، اما در عین حال، کارکتری به نام گربه شاه (The Cat King) نیز وجود دارد که نقش منفی این انیمه را ایفا می‌کند. این گربه به عنوان یکی از دوست داشتنی‌ترین شخصیت منفی انیمه های استودیو جیبلی شناخته شده است. گربه شاه در طول داستان این انیمه، هارو را به وحشت می‌اندازد. او قصد دارد هارو را مجبور به ازدواج با خودش بکند. این گربه بانمک دوست داشت هارو را نیز به یک گربه تبدیل کند. اینکه یک گربه به عنوان اصلی‌ترین شخصیت منفی یک داستان معرفی شود، بسیار منحصر به فرد است. اما با این حال، استودیو جیبلی، مثل همیشه توانست این داستان را به بهترین شکل ممکن به تصویر بکشد.

سرهنگ ماسکا (Colonel Muska)

 • قلعه‌ای در آسمان (Castle In The Sky)

کارکتر سرهنگ ماسکا (Colonel Muska) در داستان انیمه قلعه‌ای در آسمان (Castle In The Sky) شخصیتی به شدت باهوش دارد، اما در عین حال از نظر اخلاقی کمی سردرگم است و به همین خاطر نیز در جایگاه ششم لیست بهترین شخصیت منفی انیمه های استودیو جیبلی قرار می‌گیرد. این کارکتر، اصلی‌ترین شخصیت منفی داستان انیمه قلعه‌ای در آسمان است. هدف نهایی سرهنگ ماسکا تسلط بر فناوری باستانی لاپوتا (Laputa) است. اگرچه، او برای انجام این کار نیاز دارد کریستال Aetherium را داشته باشد. اما در واقع در طول داستان، قهرمان و شخصیت اصلی داستان، آن را نگه می‌دارد. این کارکتر تنها یک هدف دارد و تمام تمرکزش را بر روی رسیدن به این هدف گذاشته است. در عین حال، شخصیت او را به طور کلی می‌توان به عنوان کارکتری سرد و خودخواه نیز توصیف کرد. سرهنگ ماسکا به عنوان یکی از نوادگان سلسه سلطنتی لاپوتا معتقد است که حق دارد بر آنجا حکومت کند اما در نهایت شرارت او چیزی است که باعث می‌شود لاپوتا به نابودی کشیده شود.

مادام سولیمان (Madame Suliman)

 • قلعه متحرک هاول (Howel’s Moving Castle)

مادام سولیمان (Madame Suliman) در داستان انیمه قلعه متحرک هاول (Howel’s Moving Castle) نقش جادوگر سلطنتی پادشاه را ایفا می‌کند. این کارکتر در جایگاه پنجم لیست بهترین شخصیت منفی انیمه های استودیو جیبلی قرار می‌گیرد. در این داستان، مادام سولیمان کارکتری بسیار شرور دارد اما با این حال هنوز چهار کارکتر دیگر نیز باقی مانده است که جنایات بسیار بدتری از او نیز مرتکب شده‌اند. در انیمه سینمایی قلعه متحک هاول، مادام سولیمان جادوگران را دستگیر می‌کند تا آنها را به هیولا تبدیل کند و در نهایت از این هیولاها به عنوان ابزاری در جنگ استفاده کند. به همین علت است که این کارکتر جذاب، مورد سرزنش بینندگان انیمه قرار گرفته است. اگر جادوگری جرات داشته باشد که آنگونه که او می‌خواهد عمل نکند و بر طبق تصمیمات او پیش نرود، قدرتشان را به طور کامل از آنها می‌گیرد. او هاول (Howel) را نیز که نقش قهرمان و شخصیت اصلی فیلم را ایفا می‌کند، و البته یکی از محبویترین کارکترهای انیمه‌ای تمام دوران‌ها نیز به شمار می‌رود، به همین صورت تهدید می‌کند.  

کوشانا (Kushana)

 • نائوشکا از دره باد (Nausicaa Of The Valley Of The Wind)

کوشانا (Kushana) از دره تورومکیا (Torumekia) در انیمه نائوشکا از دره باد (Nausicaa Of The Valley Of The Wind) به عنوان یکی از قدرتمندترین و منحصر به فردترین کارکترهای استودیو جیبلی شناخته شده است. این کارکتر به طور قطع در جایگاه چهارم لیست افراد شرور قرار دارد. این کارکتر جذاب و دیدنی، به عنوان یک جنگجوی وفادار و آموزش دیده در داستان معرفی می‌شود. کارکتر کوشانا خواستار ارتشی برای خود است و به همین خاطر نیز برای کارکتر نائوشکا (Nausicaa) که نقش قهرمان و شخصیت اصلی این انیمه زیبا را ایفا می‌کند، به نیرویی غیر قابل توقف و بسیار قوی تبدیل می‌شود که در طول داستان مجبور است در برابرش بایستد و با او مقابله کند. هدف کوشانا به گونه‌ای است که باید در برابر قهرمانان داستان بایستد؛ به این صورت که کوشانا می‌خواهد دره‌ای را که نائوشکا در آن زندگی می‌کند نابود کند و نائوشکا نیز قصد دارد با همه توانش از آن محافظت کند و به همین خاطر نیز در برابر همدیگر قرار می‌گیرند.

لیدی ایبوشی (Lady Eboshi)

 • پرنسس مونونوکه (Princess Mononoke)

جایگاه کارکتر لیدی ایبوشی (Lady Eboshi) انیمه پرنسس مونونکه (Princess Mononoke) در لیست بهترین شخصیت‌های منفی انیمه‌های سینمایی استودیو جیبلی، به نسبت بالا است؛ آنهم به این خاطر است که هدف او در طول داستان این انیمه خارق العاده، بسیار مرموز است و هواره نیز اقداماتی که برای رسیدن به آن هدف انجام می‌دهد، مسیر جدیدی به خود می‌گیرند و دچار تحول می‌شوند. زیردستان این کارکتر برای او احترام بسیار زیادی قائل هستند اما با این حال، او به عنوان نقش منفی این فیلم نیرویی را آزاد می‌کند که باعث نابودی کل روستا می‌شود. در طول داستان این انیمه، کارکتر لیدی ایسوشی شخصیتی بسیار قوی و با اعتماد به نفس دارد و به خاطر نحوه تعاملی که با دیگر زنان روستا دارد، گاهی وقت‌ها تشخیص اینکه او واقعا چه افکاری در سرش دارد، سخت است. به طور کلی، کارکتر او به گونه‌ای نیست که شرارت بسیار زیادی را در خود جای داده باشد اما با این حال، اراده تزلزل ناپذیرش برای اهدافی که دارد، باعث می‌شود که در جایگاه سوم این لیست قرار بگیرد.

جادوگر زباله‌ها (The Witch Of The Waste)

 • قلعه متحرک هاول (Howel’s Moving Castle)

در دنیای انیمه قلعه متحرک هاول، جادوگر زباله‌ها (The Witch Of The Waste) شخصیتی بسیار ترسناک دارد. علاوه بر اینکه شخصیت و طراحی ظاهری کارکتر او به شدت بیمناک است، عدم پیروی نکردن او از اصول اخلاقی نیز باعث شده است به گونه‌ای به نظر برسد که انگار برای اینکه یک شخصیت شرور باشد به دنیا آمده است. این کارکتر حتی در ابتدای داستان نیز به عنوان یکی از شرورترین کارکترهای فیلم ظاهر شد؛ او از سر عصبانیت سوفی (Sophie) را که یک زن جوان زیبا بود، به یک پیرزن تبدیل کرد و به همین خاطر نیز از همان ابتدا مورد نفرت بینندگان انیمه قرار گرفت. طلسمی که این کارکتر بر روی سوفی اجرا کرد بسیار ناگهانی و بی هیچ دلیل خاصی بود، به علاوه او همواره طوری به نظر می‌رسید که انگار از ظلم به افرادی که قدرت کمتری از او دارند خوشحال است و به همین خاطر نیز بدون شک باید در لیست بهترین شخصیت‌های منفی استودیو جیبلی از جایگاه بالایی برخوردار باشد.

یوبابا (Yubaba)

 • شهر اشباح (Spirited Away)

کارکتر یوبابا (Yubaba) در انیمه شهر اشباح (Spirited Away) طراحی شخصیتی بسیار منحصر به فردی دارد و به همین خاطر نیز می‌توان گفت در بین همه طرفدارن دنیای انیمه شناخته شده است. این کارکتر نقش یک جادوگر بسیار بداخلاق و ترسناک را در داستان این انیمه شگفت انگیز ایفا می‌کند. به علاوه، یوبابا به خاطر ظاهر منحصر به فردش نیز در لیست به یاد ماندنی‌ترین طراحی شخصیت‌های انیمه‌ای قرار گرفته است. ظاهر او به گونه‌ای است که سر و بینی بسیار بزرگتری از جثه کوچکترش دارد. او در طول داستان این انیمه، چیهیو (Chihiro)، قهرمان و نقش اصلی داستان را چندین بار در موقعیت‌های سخت قرار می‌دهد و او را اذیت می‌کند. اما چیهیرو به این خاطر که در خانه حمام کمک بزرگی به او می‌کند، باعث می‌شود که یوبابا مصمم می‌شود او را در دنیای ارواح نگه دارد. بدون شک، کارکتر یوبابا با نقشی که در این فیلم ایفا می‌کند، بهترین شخصیت منفی همه انیمه های استودیو جیبلی به شمار می‌رود.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments