انیمه های عجیب
1%
  • 0/10

معرفی و بررسی بهترین انیمه های عجیب ساخته شده تمام دوران‌ها

انیمه‌های تامل برانگیز با خط داستانی منحصر به فرد

معرفی و بررسی بهترین انیمه های عجیب ساخته شده تمام دوران‌ها ۱ ۱۶ دی ۱۴۰۲ مقالات جانبی انیمه کپی لینک

در این مطلب، ما به معرفی و بررسی بهترین انیمه های عجیب ساخته شده تمام دوران‌ها می‌پردازیم که دارای خط داستانی بسیار منحصر به فرد هستند. داستان این انیمه‌ها بسیار بحث برانگیز است و با واکنش‌های متفاوتی از طرف بینندگان روبه‌رو شده‌اند. در این انیمه‌ها، سوال‌هایی مطرح می‌شوند که پاسخ دادن به آن‌ها ممکن است کار راحتی نباشد. به علاوه، مضامینی هم که در داستان این انیمه‌ها گنجانده شده‌اند، به طور معمول، بسیار عمیق و تامل برانگیز هستند.

در بیشتر مواقع، خط داستانی انیمه‌ها به گونه‌ای هستند که به قصد سرگرم کردن بینندگان نوشته شده‌اند؛ در این نوع انیمه‌ها، به طور معمول، مضامین مشابهی مورد بررسی قرار می‌گیرند و موضوع داستان‌ آن‌ها نیز، کم و بیش، همانند یکدیگر است. یکی از دلایلی که در سال‌های اخیر، ساخت این گونه انیمه‌ها افزایش یافته است، محبوب بودن این چنین خطوط داستانی است که در سراسر جهان مورد استقبال بسیار زیادی قرار می‌گیرند؛ زیرا که برای هر سن و همچنین هر سلیقه‌ای مناسب هستند و تا حدودی می‌توان گفت که همه افراد، به ویژه علاقه مندان به دنیای انیمه، از دیدن آن‌ها لذت می‌برند. اما با این حال، هر چند وقت یکبار، انیمه‌ای ساخته می‌شود که همه هنجارهای معمول دیگر انیمه‌ها را به چالش می‌کشد و در خط داستانی بسیار متفاوتی که در پیش می‌گیرند، سوالات بسیار تامل برانگیزی مطرح می‌کنند که پاسخ آن‌ها می‌تواند در میان بینندگان، بسیار بحث برانگیز باشد. این انیمه های عجیب برای هر سنی ساخته نشده‌اند و بدون شک، با توجه به خط داستانی منحصر به فردشان نیز، آنگونه که شایستگی‌اش را دارند، از طرف بینندگان، مورد استقبال قرار نگرفته‌اند. انیمه های عجیب در داستان‌های خود، به بررسی وضعیت انسا‌ن‌ها در دنیای مدرن، تمدن‌های بشری، جنگ، محیط زیست و … می‌پردازند. این نوع مضامین را می‌توان به عنوان یک ژانر جداگانه در نظر گرفت که میزان تاثیرگذاری بسیار بالایی بر بینندگان خود دارند. بر همین اساس، ما نیز در ادامه این مطلب، به معرفی و بررسی بهترین انیمه های عجیب ساخته شده تمام دوران‌ها می‌پردازیم که دیدنشان توصیه می‌شود، زیرا که هر لحظه از آن‌ها، ارزش تماشا کردن را دارد.

Ergo Proxy

انیمه ارگو پراکسی (Ergo Proxy) یک داستان مهیج و روانشناختی شگفت انگیز است. این داستان در رابطه با نبردهای ذهنی کارکترها است و به گونه‌ای پیش می‌رود که مبارزات فیزیکی معمولی انیمه‌های دیگر را، به صورت مشابهی در خود نگنجانده است. تفاوتی که وجود دارد این است که، نبردهای این داستان، بین انسان‌ها و آدم‌های ماشینی صورت می‌گیرد. این انیمه بیست و سه قسمت دارد که هر لحظه آن ارزش دیدن را دارد. در شهر رومدو (Romdo)، انسان‌ها در یکی از آخرین تمدن‌های بشری زمین زندگی می‌کنند. ربات‌های AutoReiv نیز در کنار انسان‌ها وجود دارند و به آنها در امور زندگیشان، کمک می‌کنند؛ اما زمانی که این ربات‌ها درگیر ویروسی با نام Cogito می‌شوند، به خودآگاهی می‌رسند. محقق زن نوزده ساله‌ای که با نام Re-I Mayer شناخته شده است، به همراه رباتی به نام Iggy، با بررسی همه اتفاقاتی که تا به آن روز، رخ داده‌ است، موفق به کشف یک توطئه تاریک می‌شود. این محقق، مسئولیت بررسی قتل‌های زنجیره‌ای را بر عهده دارد که توسط ربات‌‌ها صورت گرفته‌اند. این کارکتر، زنی بسیار سرسخت است که از کدکی، به عنوان یک سرباز تربیت شده است. در طول تحقیقاتی که صورت می‌گیرد، او در مورد پروکسی‌ها اطلاعات عجیبی به دست می‌آورد و انسان نماهایی را نیز ملاقات می‌کند که دارای قدرت‌هایی خداگونه هستند. با پیش رفتن داستان، او به حقایقی دست پیدا می‌کند که تحقیقات او را به چیزی بیشتر از یک پرونده قتل ساده تبدیل می‌کند. قهرمان وشخصیت اصلی داستان، Re-I Mayer، به خاطر هوش و ذکاوتش، یکی از بهترین شخصیت های اصلی زن در انیمه‌های ساخته شده تمام دوران‌ها نیز به حساب می‌آید.

Cowboy Bebop

انیمه کلاسیک دوست‌ داشتنی Cowboy Bebop که از دیدگاه بسیاری از بینندگان به عنوان یکی دیگر از بهترین انیمه های عجیب سریالی به شمار می‌رود، چشم انداز تلویزیون را برای همیشه تغییر داد و موج جدیدی از انیمه‌های تامل برانگیز و هنری را وارد این صنعت کرد. جلوه‌های بصری که در این مجموعه به کار گرفته شده‌اند، سبک هنر، صداگذاری، خط داستانی و روابط شخصیت‌ها نیز، همگی به بهترین شکل ممکن ساخته و طراحی شده‌اند. همچنین، انیمه کابوی بیباپ، عناصر مختلفی از فرهنگ‌های مختلف را نیز در خود جای داده است که همین تماشای آن را برای افرادی هم که به تازگی به دنیای انیمه علاقه‌مند شده‌اند، آسانتر کرده است. این انیمه به نسبت دیگر انیمه‌های موفق ساخته شده، کمتر بر روی فرهنگ ژاپن تمرکز کرده است. داستان این انیمه زیبا، در رابطه با آینده‌ای نزدیک است که در آن، سطح ارتکاب جرم در جهان، بسیار بالا رفته است. در این دنیا، قهرمانان داستان، برای دست یافتن به جایزه‌های بزرگ، در ماموریت‌هایی خطرناک شرکت می‌کنند و جان خود را به خطر می‌اندازند زیرا که باید در طی آن‌ها، مجرمان بزرگ و دردسر ساز را دستگیر کنند.

Violet Evergarden

انیمه وایولت اورگاردن (Violet Evergarden) که یکی دیگر از بهترین انیمه های عجیب و منحصر به فرد به شمار می‌رود، به خوبی ثابت کرده است که چگونه یک انیمه خوب، تنها به معنی نمایش صحنه‌های چشمگیر اکشن، به بهترین شکل ممکن، نیست. این انیمه خارق ‌العاده برای بیان احساسات و عواطف درونی شخصیت‌ها، صحنه‌ها و مناظر زیبایی را به صورت فوق العاده‌ شگفت انگیزی به تصویر کشیده است. سکانس‌های این انیمه، از آب‌های جاری گرفته تا شب‌های پرستاره و معماری که در طراحی خانه‌های آن بکار گرفته شده است، همه و همه با کوچکترین جزئیات طراحی شده‌اند. شخصیت اصلی این انیمه با نام ویولت (Violet)، دختر جوانی است که در گذشته، در طول یک جنگ چهار ساله، از او به عنوان یک ماشین کشتار استفاده شده است و به همین خاطر نیز، عاری از هرگونه احساسات انسانی است. او پس از اینکه هر دو دست خود را از دست می‌دهد و آنها را با پروتزهای فلزی جایگزین می‌کند، باید یاد بگیرد که به عنوان یک مولف پنهان به جامعه برگردد و در کنار انسان‌ها، زندگی کند. در طی داستان این انیمه زیبا، ویولت، با افراد مختلف زیادی آشنا می‌شود و سعی می‌کند احساسات آنها را درک کند. تماشای رشد ویولت و فرایند یادگیری او درباره احساس‌های انسان‌ها و پیچیدگی‌شان، این انیمه را به یکی از بهترین مجموعه‌های انیمه‌ای تمام دوران‌ها تبدیل کرده است.

Serial Experiments Lain

ژانر هیجان انگیز و تفکر برانگیز روانشناختی، یکی از محبوب‌ترین ژانرها در صنعت انیمه‌‌ به شمار می‌آید؛ اما با این وجود سبک قدیمی دهه 90 که در سرتاسر انیمه  Serial Experiments Lain، به صورت واضحی، مشاهده می‌شود، فضایی را ایجاد کرده است که فراموش کردن آن را برای بینندگان بسیار سخت می‌کند. این انیمه با جلوه‌های بصری جدی و تاریک، طراحی صدای مینیمال و و خط داستانی منحصر به فردی که دارد، به یکی از بهترین انیمه های عجیب دهه 90 تبدیل شده است و تا به امروز نیز به طرفداران آن اضافه می‌شود. این انیمه زیبا در رابطه با یک دانش آموز خجالتی دبیرستانی، به نام لین ایواکورا (Lain Iwakura) است. داستان از جایی آغاز می‌شود که قهرمان و شخصیت اصلی داستان، پیام عجیبی از یکی از هم کلاسی‌هایش دریافت می‌کند که به تازگی جان خود را از دست داده است. او پس از دریافت این پیغام، پی می‌برد که بدون آنکه خود متوجه شده باشد، وارد یک دنیای مجازی شده است. با پیش رفتن داستان، این کارکتر تلاش می‌کند تا فضای بین دنیای دیجیتالی و دنیای واقعی را درهم بشکند، اما او در فرایند انجام این کار، هویت خود را به آرامی از دست می‌دهد. داستان این انیمه زیبا، به شیوه نزدیک شدن انسان‌های امروزی با همدیگر، در دنیای مجازی، اشاره دارد و ارتباط این مسئله را با تنهایی انسان‌ها، مورد بررسی قرار می‌دهد.

Perfect Blue

گروه خواننده ژاپنی که با عنوان CHAM شناخته شده است، دو سال را صرف سرگرم کردن طرفداران خود کرده است. این گروه در موقعیت خوبی قرار دارد اما همه چیز زمانی دچار تحول می‌شود که یکی از اعضای آن، میما کریگوئه (Mima Kirigoe)، تصمیم می‌گیرد گروه را ترک کند تا حرفه بازیگری را ادامه دهد. تصمیمی که میما گرفت با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو می‌شود اما او همچنان امیدوار است که طرفدارانش مانند گذشته از او حمایت کنند. با این حال، همه چیز، برخلاف انتظار او، روندی نزولی را طی می‌کند. او که می‌خواهد تصویر خود را به عنوان یک خواننده از بین ببرد، برای اولین بار در یک سریال درام جنایی نقش بازی می‌کند. تماشای میما به عنوان یک بازیگر، به مرور، برای مدیرش، رومی هیدکا (Romi Hideka)، سخت‌ و سخت‌تر می‌شود و به همین خاطر نیز، تصمیم می‌گیرد میما را در موقعیت‌هایی سخت قرار دهد تا به صورت غیر مستقیم، به او بفهماند که این حرفه جدید، برایش مناسب نیست. به علاوه، در همین حین، یکی از طرفداران سرسختش نیز که از دیدن او به عنوان یک بازیگر، به هیچ عنوان راضی نیست، شروع به اذیت و آزار دادن او می‌کند. اینگونه یکی پس از دیگری، اتفاقات آزاردهنده برای میما رخ می‌دهند. همه این اتفاقات، قهرمان و شخصیت اصلی داستان را، به سمتی سوق می‌دهند که وضعیت روحی‌اش به صورت فزاینده‌ای نامتعادل می‌شود، به گونه‌ای که این کارکتر، با پیش رفتن داستان، توانایی تشخیص واقعیت از توهم را، به طور کلی، از دست می‌دهد. Perfect Blue با وجود آنکه چندین سال پیش ساخته شده است، اما هنوز هم به عنوان یکی از بهترین انیمه های سینمایی روانشناختی کل تاریخ انیمه به شمار می‌رود.

Psycho-Pass

انیمه Psycho-Pass یکی دیگر از بهترین انیمه های عجیب و تامل برانگیز ساخته شده تمام دوران‌ها به شمار می‌رود. داستان این انیمه در رابطه با ژاپنی است که در آن، جرم و جنایت به دلیل سیستم Sybil منسوخ شده است. این سیستم یک ابررایانه است که حالات روحی و جسمی افراد را کنترل می‌کند. عملکرد آن نیز به گونه‌ای است که قبل از آنکه یک فرد مرتکب جنایتی شود، آن را پیش بینی کرده و از این رو، باعث جلوگیری از ارتکاب جرم می‌شود. از طرفی، اگر سیستم Psycho-Pass یک فرد را به عنوان جنایتکاری تشخیص دهد که هیچ راه برگشتی ندارد، آن فرد باید از جامعه دور انداخته شود. اما این اتفاق، نه فقط به خاطر ارتکاب جرایم بزرگ، بلکه بر اثر استرس یا ترومای روحی نیز می‌تواند رخ دهد و به همین خاطر نیز، در برخی مواقع، به صورت غیرمنصفانه‌ای، افرادی هم که هیچ اشتباهی مرتکب نشده‌اند، به خاطر تشخیص اشتباه این سیستم، از جامعه طرد می‌شوند. ماموران پلیس اداره امنیت عمومی نیز به یک نوع سلاح خاص مجهز هستند که در صورت مشاهده یک فرد مجرم، وظیفه دارند از آن استفاده کنند و جان آن فرد را بگیرند. فصل اول این انیمه به طور قطع در میان بهترین انیمه های روانشناختی تمام دوران‌ها نیز قرار می‌گیرد؛ اگرچه فصل‌های بعد از آن تا حدودی افت کردند.

Ghost In the Shell

انیمه شبح درون پوسته (Ghost In The Shell) یکی از بهترین انیمه های عجیب سینمایی در ژانر سایبرپانک است. در میان تمام فیلم‌‌های فرانچایز این انیمه، داستان شبح درون پوسته‌ای که در سال هزار و نهصد و نود و پنج ساخته شده است، بیشتر از همه، مورد استقبال طرفداران در سراسر جهان قرار گرفت. این فیلم با وجود اینکه در سال هزار و نهصد و نود و پنج اکران شده است، اما تا به حال نیز به خاطر انیمیشن و موسیقی متن فوق العاده‌اش، روز به روز به طرفدارانش اضافه می‌شود و همچنان محبوبیت خود را مثل گذشته حفظ کرده است. داستان انیمه سینمایی Ghost In The Sell در سال دوهزار و بیست و نه اتفاق می‌افتد، زمانی که جهان به قدری در تکنولوژی پیشرفت داشته است که سایبورگ‌ها بسیار رایج هستند. در این دوره زمانی، پیشرفت تکنولوژی تا حدی پیش رفته است که در مغر انسان‌ها نیز می‌توان به صورت مستقیم، به اینترنت دسترسی پیدا کرد. داستان فیلم هم در رابطه با یک پلیس زن سایبورگ به نام موتوکو کوساناگس (Motoko Kusanagi) است که ماموریت دارد تا استاد عروسک (Puppet Master) را پیدا و دستگیر کند. این فرد جنایتکاری است که وارد ذهن سایبورگ‌های دیگر شده و از این راه مرتکب جنایات فجیعی می‌شود. در این انیمه بسیار زیبا و دیدنی، سوالات تامل برانگیزی در رابطه با هوش مصنوعی، نفوذ آن در زندگی انسان‌ها و تمایل انسان‌ها به حفظ گونه خود مطرح می‌شود که پاسخ دادن به آن‌ها، برای بینندگان می‌تواند کاری دشوار باشد. اما با این حال، داستان این انیمه به قدری جذاب است که هر لحظه از آن، ارزش تماشا کردن را دارد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments