بهترین بازی‌های شبیه به بازی Persona
1%
  • 0/10

10 تا از بهترین بازی‌های شبیه به بازی Persona

عاشقان شرق

10 تا از بهترین بازی‌های شبیه به بازی Persona ۰ ۰۵ تیر ۱۴۰۳ مقالات بازی کپی لینک

نزدیک به یک دهه از انتشار بازی Persona 5 بر روی کنسول‌های پلی‌استیشن می‌گذرد و Atlus هنوز حتی اشاره‌ای به ایده‌ی وجود بازی Persona 6 نکرده است. به همین دلیل، طرفداران سری بازی‌های Persona در دوران خشکسالی قرار گرفته‌اند و به شدت به دنبال بازی‌هایی هستند که همان حس و حال JRPG را به آن‌ها بدهد. پس در ادامه با در معرفی بهترین بازی‌های شبیه به بازی Persona، همراه باشید.

10. بازی YIIK: A Post-Modern RPG

‏ اگر به دنبال یک بازی نقش آفرینی نوبت محور دیگر هستید که گروهی از افراد معمولی در یک محیط مدرن امروزی را روایت می کند، بازی YIIK: A Post-Modern RPG که در سال 2019 منتشر شده است، ممکن است کاملاً مورد پسند شما باشد. با یک سیستم نبرد منحصربفرد و یک روایت به شدت فراموش نشدنی، طرفداران مجموعه Persona احتمالاً با این شاهکار مستقل احساس راحتی خواهند کرد.

‏ متاسفانه، بازی YIIK به دلیل استقبال ضعیف عمومی که این بازی در زمان انتشار داشت، در این لیست جایگاه پایینی دارد. با نمره منتقدان 63 از 100 در متاکریتیک و نمره کاربران 4.9 از 10، تجربه کردن YIIK ممکن است برای برخی از طرفداران سری بازی‌های Persona ریسک زیادی به نظر برسد. اما این یک دلیل کافی برای قرار نگرفتن در لیست بهترین بازی‌های شبیه به بازی Persona، نیست.

9. بازی Fire Emblem: Three Houses

‏ درحالی که اغلب بازی‌های مجموعه Fire Emblem تا حد زیادی با سری بازی‌های Persona متفاوت هستند، اما نسخه Fire Emblem: Three Houses که در سال 2019 منتشر شد، بسیار از این فرانچایز الهام گرفته است. این بازی فرمول گیم‌پلی کلاسیک بازی Fire Emblem را حفظ کرد، اما محیط آن را به یک‌ آکادمی منتقل کرد که در آن می‌توانستید با دانش‌آموزانتان تعامل داشته باشید، با آن‌ها چای بنوشید و به آن‌ها درس بدهید تا مهارت‌های جدیدی شبیه به لینک‌های اجتماعی در بازی‌های Persona را یاد بگیرند.

اما باید جایگاه پایینی در این لیست به آن اختصاص داد، زیرا اگرچه بخش اجتماعی بازی ممکن است مورد پسند طرفداران بازی Persona باشد، اما گیم‌پلی نبردی Fire Emblem هنوز یک چیز کاملاً متفاوت از Persona است و ممکن است اگر به دنبال تجربه‌ای مشابه در بهترین بازی‌های شبیه به بازی Persona هستید، شما را نسبتا ناامید کند.

8. بازی Tokyo Xanadu eX+

اگر از طرفدارانی هستید که عاشق دیدن روایتی درباره دانش‌آموزان دبیرستانی هستید که در کنار گذراندن اوقات با همدیگر، با موجودات فراطبیعی نیز می‌جنگند، پس بازی Tokyo Xanadu ممکن است کاملاً مورد پسند شما در لیست بهترین بازی‌های شبیه به بازی Persona، باشد. این بازی دارای یک سیستم روابط مشابه با پیوندهای اجتماعی در مجموعه Persona است، هرچند محدودتر است، زیرا فقط می‌توانید در هر تجربه خود از بازی، تعداد مشخصی را با شخصیت‌ها وقت بگذرانید.

اما لازم به ذکر است که این بازی از نظر سیستم نبرد متفاوت با سری بازی‌های Persona باشد و طرفداران نتواند به این بابت ارتباط خوبی با بازی بگیرند.

7. بازی Eternights

‏ اکنون که سری بازی‌های Persona به یک اثر نقش‌آفرینی ژاپنی پرطرفدار تبدیل شده است، بازی‌ها و سازندگان دیگری نیز شروع به الهام گرفتن از آن کرده‌اند. شاید هیچ بازی بیش از بازی Eternights که در سال 2023 منتشر شد، این الهام را آشکارا به نمایش نگذاشته باشد. درست مانند سری بازی‌های Persona، این بازی روایتگر گروهی از دانش‌آموزان دبیرستانی است که به یک دنیای موازی کشیده می‌شوند و باید با هیولاها بجنگند. این بازی دارای عناصر رمانتیک و اجتماعی است که ممکن است مورد پسند طرفداران Persona باشد. اما سیستم نبرد آن یک نقش‌آفرینی نوبتی نیست بلکه یک بازی اکشن ساده است.

‏ متأسفانه، مانند بازی YIIK پیش از آن، بازی Eternights نیز به دلیل استقبال ضعیف منتقدان و کاربران آنلاین پس از انتشار، در جایگاه نسبتاً پایینی در لیست بهترین بازی‌های شبیه به بازی Persona، قرار می‌گیرد. با نمره 68 از سوی منتقدان در متاکریتیک و تعداد زیادی میم در شبکه‌های اجتماعی درباره داستان این بازی، طرفداران سری بازی‌های Persona ممکن است با امتحان کردن این اثر ریسک کنند، اما ضرری در کار نیست.

6. بازی Sakura Wars

‏ اگر سری بازی‌های Persona را صرفاً به خاطر عناصر اجتماعی آن دنبال می‌کنید، اما آرزو دارید بیشتر از این عناصر وجود داشته باشد و همچنین از حس و حال انیمه‌ای حاضر در Persona لذت می‌برید، شرکت Sega مجموعه‌ای مناسب برای شما دارد. مجموعه کلاسیک Sakura Wars که بسیار از عناصر اجتماعی به کار رفته در عناوین مدرن Persona الهام گرفته است.

در حالی که نسخه‌های کلاسیک بازی‌های Sakura Wars برای دارای گیم‌پلی راهبردی مشابه بازی Fire Emblem بودند، اما آخرین نسخه یعنی بازی Sakura Wars (منتشر شده در 2020) برای کنسول PS4 دارای گیم‌پلی اکشن و نقش‌آفرینی است که باعث می‌شود طرفداران سری بازی‌های Persona احساس راحتی بیشتری داشته باشند. هرچند توصیه این اثر به طرفداران Persona کار آسانی است، اما فقط در میانه لیست بهترین بازی‌های شبیه به بازی Persona قرار می‌گیرد، چرا که چون آثار بعدی به سری بازی‌های Persona نزدیک‌تر هستند.

5. بازی Yakuza: Like a Dragon

در ابتدا تصور شود که مجموعه Yakuza و Persona هیچ شباهتی به هم ندارند، اما بازی Yakuza: Like a Dragon که در سال 2019 منتشر شد، این دو مجموعه را به هم نزدیک‌تر کرده است، دقیقا تا جایی که شاید انتظار آن را نداشته باشیم. بازی Like a Dragon نه تنها دارای نبردهای نوبتی با نقاط ضعف عنصری است، بلکه این بازی همچنین یک مکانیک اجتماعی کوچک به نام Bar Links را دارد که مستقیماً از پیوندهای اجتماعی (Social Links) Persona الهام گرفته شده است. در این صحنه‌ها، بازیکن با اعضای مختلف گروه خود نزدیک‌تر می‌شود و حتی قادر خواهد بود آمار اجتماعی خود را در یک مکانیسم مشابه با Persona ارتقا دهد.

اگر به دنبال یک بازی نقش‌آفرینی ژاپنی نوبتی دیگر در محیط ژاپن امروزی با مکانیک‌های مشابه سری بازی‌های Persona هستید، پس بازی Yakuza: Like a Dragon و دنباله آن بازی Infinite Wealth می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما در لیست بهترین بازی‌های شبیه به بازی Persona باشد.

4. بازی The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel

‏ اگر به دنبال بازی‌های نقش‌آفرینی ژاپنی نوبت‌محور دیگری هستید که بخش عمده‌ای از آنها حول محور رفتن به مدرسه می‌چرخد، آنگاه مجموعه Trails of Cold Steel از استودیو Falcom یک جایگزین فوق‌العاده برای Persona خواهد بود. سیستم نبرد در مجموعه Trails of Cold Steel تا حد زیادی با دیگر بازی‌های نقش‌آفرینی ژاپنی نوبت‌محور در لیست بهترین بازی‌های شبیه به بازی Persona، متفاوت است، زیرا تمرکز عمده آن بر موقعیت‌دهی واحدهایتان برای حمله بعدی است. با مبارزات نوبتی جذاب و منحصربه‌فرد، شخصیت‌های بزرگ و متنوع و بازی‌های متعددی که بر روی اکثر پلتفرم‌ها در دسترس هستند، باعث می‌شود که این مجموعه یک جایگزین شایسته برای Persona محسوب می‌شود.

اگر به مجموعه Trails of Cold Steel علاقه‌مند شوید، محتوای کافی خواهید داشت تا انتظار طولانی یک دهه برای انتشار نسخه‌های جدید Persona را پر کنید. فقط کافی است با هر شخصیت غیرقابل بازی، گفتگو کنید تا داستان‌های جذاب Trails و ماموریت‌های فرعی‌ بی‌شماری را کشف کنید.

3. بازی Tokyo Mirage Sessions #FE

وقتی Nintendo و Atlus اعلام کردند که قصد دارند یک کراس‌اور بین Shin Megami Tensei و Fire Emblem را توسعه دهند، تعداد کمی از مردم می‌توانستند شکل نهایی بازی را حدس بزنند. به جای ترکیب تنظیمات دو فرانچایز، بازی در عوض درباره آیدل‌ها در توکیو بود که ارواح شخصیت‌های Fire Emblem را فرا می‌خواندند.

هم مفهوم و هم گیم‌پلی بازی Tokyo Mirage Sessions شبیه به فرانچایز Persona  است، به ویژه Persona 5 و ساختار دانجن‌هایی که دارد. گیم‌پلی نوبتی که بر بهره‌برداری از نقاط ضعف دشمنان تمرکز دارد نیز برای طرفداران Persona آشنا خواهد بود.

2. بازی Soul Hackers 2

در حالی که Atlus احتمالاً هرگز بازی Persona برای بزرگسالان را که مردم درخواست می‌کنند، نسازد، اما آن‌ها بازی‌ ساختند که فقط مانند Persona بود و بازیگران بزرگسال داشت، که آن هم بازی Soul Hackers 2 نام دارد. نه تنها این بازی سیستم نبرد را تقریباً مشابه با دیگر بازی‌های نقش‌آفرینی ژاپنی Atlus را دارد، بلکه به شما اجازه می‌دهد که همه موجودات را که در بازی Persona 5 در دسترس بودند را، اسیر کنید و از آ‌نها استفاده کنید. بازی حتی یک واریانت منحصر به فرد از، جک فراست (Jack Frost) را دارد که مانند پروتاگونیست رینگو (Ringo) به نظر می‌رسد.

لازم به ذکر است که بازی Soul Hackers 2 دقیقا می‌تواند همان چیزی باشد که شما در لیست بهترین بازی‌های شبیه به بازی Persona، انتظار آن را می‌کشیدید.

1. بازی Shin Megami Tensei V: Vengeance

در این مرحله، تقریباً یک دانش عمومی است که سری بازی‌های Persona یک اسپین‌آف از سری بازی‌های نقش‌آفرینی ژاپنی Shin Megami Tensei از Atlus است. با این حال، بازی Shin Megami Tensei V این مقایسه را به اوج جدیدی می‌رساند و با پیاده‌سازی مکانیک‌های بازی مختلف از بازی‌های Persona، مانند این که همه باف‌ها سه نوبت طول می‌کشند به جای این که روی هم انباشته شوند. بازی همچنین دارای مکان‌های قابل کاوش بزرگ است که به بازیکنان کنجکاو پاداش می‌دهد.

اگر شما از سیستم نبرد سری بازی‌های Persona لذت می‌برید اما می‌خواهید چیزی واقعاً شما را به چالش بکشد، پس لطفاً در نظر بگیرید که بازی Shin Megami Tensei V: Vengeance که وعده می‌دهد همه جنبه‌های نسخه اصلی Switch را بهبود بخشد، خریداری کنید. این بازی جدید وعده می‌دهد که تجربه‌ای چالش‌برانگیز و لذت‌بخش را برای شما فراهم کند و به همین علت در جایگاه خوبی در بین بهترین بازی‌های شبیه به بازی Persona، دارد.

به پایان لیست معرفی 10تا از بهترین بازی‌های شبیه به بازی Persona رسیدیم و امیدواریم که آن‌ها انتظارات شما را برآورده کنند. حال اگر بازی مشابه دیگری را می‌شناسید، آن را به ما معرفی کنید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments