10 سریال انیمه ای با پایان نفس گیر
1%
  • 10/10

10 سریال انیمه ای با پایان نفس گیر

پایان بندی‌هایی که مورد انتقاد قرار گرفتند!

10 سریال انیمه ای با پایان نفس گیر ۱۱ ۲۵ بهمن ۱۴۰۲ مقالات جانبی انیمه کپی لینک

در این مطلب ما به بررسی و معرفی بحث برانگیزترین پایان سریال انیمه ای ساخته شده در تمام دوران‌ها می‌پردازیم که به هیچ عنوان قابل پیش بینی نبودند و در برخی از موارد، مورد استقبال طرفداران نیز قرار نگرفتند. اغلب، پایان انیمه‌ها به گونه‌ای هستند که خوب یا بد بودن داستان را تعیین می‌کنند. مجموعه انیمه‌های زیادی وجود دارند که به دلیل پایان بندی‌های غیرمنتظره و تکان دهنده‌ای که داشته‌اند در سراسر جهان، به صورت گسترده‌ای شناخته شده‌اند و به محبوبیت زیادی دست پیدا کرده‌اند. درست است که این پایان بندی‌های بحث برانگیز، اغلب با واکنش‌های متفاوتی از طرف طرفداران روبه‌رو می‌شود، اما با این حال، این پایان‌ بندی‌ها به طور قابل توجهی روایت کلی داستان را دچار تحول می‌کنند و اغلب تاثیری بسیار ماندگار برجای می‌گذارند. 

گاهی اوقات پایان سریال انیمه ای به گونه‌ای ساخته می‌شوند تا انتظارات و توقعات بیننده را زیر سوال ببرند و آنها را با پیچش غیر منتظره خطوط داستانیشان، حیرت زده کنند. ناگفته نماند که گاهی اوقات، این گونه پایان‌ها تنها به بهتر شدن خط داستانی و برجای گذاشتن تاثیری ماندگار بر بینندگان کمک بیشتری کرده‌اند. اکنون، ما نیز بر همین اساس، در ادامه این مطلب، به معرفی و بررسی ده سریال انیمه‌ ای با پایان نفس گیر می‌پردازیم. توجه داشته باشید که این مطلب حاوی اسپویل می‌باشد.

Neon Genesis Evangelion (1995)

یکی از نفس گیرترین پایان سریال انیمه ای، بدون شک، داستان Neon Genesis Evangelion است؛ در این انیمه، اتفاقاتی که در حال رخ دادن بود به هیچ نتیجه‌ای نرسید و خط داستانی آن، با کاوش درونی قهرمان داستان، یعنی شینجی ایکاری (Shinji Ikari) به پایان رسید. قسمت‌های بیست و پنج و بیست و شش این انیمه، به گونه‌ای ساخته شده‌اند که شینجی در یک فضای ذهنی سورئال، خود را به صورت عمیقی تحلیل و آنالیز می‌کند. این پایان، بسیاری از بینندگان را متحیر و البته ناراضی کرد. درست است که برخی از بینندگان این کاوش روانشناختی که به داستان اضافه شده بود را تحسین کردند و آن را دوست داشتند، اما برخی دیگر، خواهان نتیجه‌ای برای روابط میان شخصیت‌ها و اتفاقات داستان بودند. این پایان بندی مبهم در میان طرفداران، به مسئله‌ای بسیار بحث برانگیز تبدیل شده بود. همین مسئله هم باعث شد که انیمه The End of Evangelion برای شفاف سازی بهتر در رابطه با خط داستانی این انیمه، منتشر شود.

Akame Ga Kill (2014)

انیمه Akame Ga Kill به دلیل روایت بی رحمانه خود، تنها پس از مدت زمان کوتاهی، در سراسر جهان شناخته شد زیرا که در آن، بسیاری از شخصیت های اصلی، با مرگ‌های غم انگیزی مواجه می‌شوند. اما با این حال، نکته‌ای که وجود دارد این است که انیمه این داستان، در قسمت‌های پایانی خود، به طور قابل توجهی از خط داستانی مانگا فاصله گرفت. انحراف داستان انیمه از مانگا منجر به پایانی می‌شود که در طی آن، بیشتر کارکترها، از جمله قهرمان داستان، یعنی تاتسومی (Tatsumi) نیز، کشته می‌شوند که باعث ناامیدی و در عین حال، حیرت زدگی بسیاری از طرفداران شد. با این وجود، برخی از طرفداران بر این باور بودند که تصویری که این انیمه از جنگ و فداکاری ارائه داده است، بسیار واقع بینانه و تفکر برانگیز است. اما در همین حال، برخی دیگر از طرفداران، به خصوص کسانی که مانگا را از قبل خوانده بودند، بر این باور بوردند که پایان بندی مانگا بسیار بهتر از انیمه بود و انیمه هیچگاه نباید از خط داستانی منحرف می‌شد. این انحراف شدید و سرنوشت دلخراش بسیاری از شخصیت‌های دوست داشتنی داستان، که طرفداران زیادی را نیز به خود جذب کرده بودند، منجر به جنجال‌هایی در پیرامون این پایان سریال انیمه ای شد.

Panty and Stocking with Garterbelt (2010)

انیمه Panty and Stocking with Gorterbelt داستانی جذاب و منحصر به فرد در ژانرهای اکشن و کمدی می‌باشد. نکته‌ای که در رابطه با پایان سریال انیمه ای Panty and Stocking with Gorterbelt وجود دارد این است که در قسمت‌های آخر، یک اتفاق بسیارغیرمنتظره، بینندگان را حیرت زده می‌کند. استاکیگ (Stocking)، یکی از شخصیت‌های اصلی داستان، در یک پیچش داستانی غیر قابل پیش بینی، در قسمت آخر این انیمه، کارکتر پنتی (Panty) را تکه تکه می‌کند و در نهایت نیز، خود را به عنوان یک شیطان قدرتمند معرفی می‌کند. این خیانت پیش بینی نشده با رفاقتی که در طول این مجموعه به نمایش گذاشته شده بود، به شدت در تضاد بود و علاوه بر اینکه بینندگان را شوکه کرد، آنها را از این نتیجه‌گیری، مبهوت نیز کرد، زیرا که در کل قسمت‌های این انیمه هیچ سرنخی وجود نداشت که نشانه‌هایی به بینندگان از رخ دادن این اتفاق بدهد. این پایان میخکوب کننده باعث شد که بینندگان انیمه Panty and Stocking with Garterbelt انتظار فصل دیگری از این داستان داشته باشند تا همه چیز برای آنها شفاف سازی شود و دلیل این پیچش ناگهانی در داستان را پی ببرند؛ اما با این حال، هیچگاه فصل بعدی این انیمه ساخته نشد که ناامیدی بینندگان را تشدید کرد و اینگونه به یکی از بحث برانگیزترین پایان انیمه‌ها تبدیل شد.  

Berserk (1989)

قهرمان اصلی داستان انیمه Berserk که مردی با نام گاتس (Guts) است، با شمشیر عظیم خود به جنایت می‌پردازد تا انتقام خود را از مردی بگیرد که او و دیگر افرادش را رها کرد تا آنها را در ازای به دست آوردن قدرت‌های الهی را قربانی کند. یکی دیگر از کارکترهای اصلی داستان، شخصیتی با نام Grifith است که در ابتدا تنها کودکی فقیر و در عین حال، جاه طلب بود که آرزوی پادشاه شدن را در سر می‌پروراند. این آرزو تا بزرگسالی هم در ذهن او باقی ماند و هیچگاه به فراموشی سپرده نشد. با پیش رفتن داستان، این کارکتر برای تحقق اهداف خود، گروه شاهین‌ها را تاسیس کرد. گریفیث، به طور مداوم، خواسته‌های خود را همواره در اولویت قرار می‌داد و برای دوستانش هیچ اهمیتی قائل نبود. نداشتن هیچ گونه وابستگی عاطفی به دوستانش و بی تفاوتی بیش از حد او نسبت به دیگران، باعث می‌شدد که او تصمیم بگیرد از آن‌ها در مسیر رسیدن به خواسته‌های خود استفاده کند و به این ترتیب، تا جایی که برایش امکان داشت، ذهن افراد را دستکاری می‌کرد تا در نهایت بتواند به جایگاهی برسد که همواره آرزویش را داشته است. این انیمه کلاسیک زیبا، به شدت بر روی مضامین سیاسی تمرکز کرده است وعناصری همچون خیانت و انتقام نیز در موارد متعددی مشاهده می‌شوند اما با این حال، پایان سریال انیمه ای Berserk نیز به گونه‌ای بود که مورد انتقاد بسیاری از طرفداران قرار گرفت.

Deadman Wonderland (2011)

بدون شک، تم منحصر به فرد انیمه Deadman Wonderland، یکی از بزرگترین نقاط قوت آن است. به نظر می‌رسید که این روز هم برای گانتا ایگاراشی (Ganta Igarashi) و همکلاسی‌هایش یک روز عادی دیگر خواهد بود. آنها در حال آماده شدن برای دیدن زندانی بودند که شبیه یک شهربازی ساخته شده بود. در این مکان، محکومانی وجود داشتند که برای سرگرم کردن تماشاچیان، دست به انجام کارهای خطرناکی می‌زدند. با این حال، به طور ناگهانی، کل همکلاسی‌های گانتا توسط یک مرد قرمزپوش قل عام می‌شوند و اینگونه زندگی او نیز، به کلی، زیر و رو می‌شود. گانتا نیز خود را به یکباره در همان زندانی می‌بیند که برای بازدید از آن آمده بود. این قهرمان جوان، در دنیایی از زندانیان سادیستی و قدرت‌های مرموز گیر می‌افتد که تنها با پیروزی در انجام بازی‌های مرگبار می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد. در این مکان، که تشخیص دوست از دشمن به هیچ عنوان کار ساده‌ای نیست، گانتا و افراد دیگر نیز، همگی به دنبال پیدا کردن ردی از مرد قرمز پوش هستند تا بتوانند راهی برای نجات خود بیابند. پایان سریال انیمه ای Deadman Wonderland به این خاطر که داستان، پیش از آنکه شخصیت اصلی به حقایق دنیایی آگاه شود که در آن قرار گرفته بود، به پایان می‌رسد.

Fullmetal Alchemist (2003)

انیمه کیمیاگر فلزی: برادری (Fullmetal Alchemist: Brotherhood) یک نسخه بازسازی شده از انیمه‌ای است که پس از چند قسمت، دیگر بر طبق مانگا پیش نرفت و خط داستانی جدیدی را در پیش گرفت. این اقتباس جدید، وفاداری بیشتری به مانگا دارد و کامل‌تر نیز است. هر دو نسخه آن هم طرفداران زیادی دارند و در سرتاسر جهان به معروفیت زیادی دست پیدا کردند. این داستان در رابطه با دنیایی سورئال است که در آن علم کیمیاگری، علمی واقعی است که توسط انسان‌ها، به کار گرفته می‌شود. یک دولت فاسد قصد دارد تا از طریق آن، تمام جهان را به آرامی تحت سلطه خود دربیاورد. انیمه Fullmetal Alchemist: Brotherhood حول محور برادرانی با نام‌های اد (Ed) و ال (Al) است که آزمایش‌های کیمیاگری خود را تا حد زیادی پیش می‌برند و همین هم در نهایت منجر به از دست دادن قسمت‌هایی از بدنشان می‌شود. به همین خاطر نیز آنها برای درست کردن اوضاع در مسیری قرار می‌گیرند که به حقایق باورنکردنی دست پیدا می‌کنند. پایان این سریال نیز به دلایلی مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت. از این رو، فیلمی با نام Fullmetal Alchemist: The Conqueror of Shamballa ساخته شد که در آن ابهامات بسیاری، برطرف شد.

Elfan Lied (2004)

بدون شک، انیمه Elfen Lied یکی از بهترین انیمه‌های ساخته شده در تمام دوران‌ها می‌باشد. داستان این انیمه در رابطه با گونه‌های جهش یافته‌ای است که با نام “دیکلونیوس” (Diclonius) شناخته شده‌اند. پس از سال‌ها آزمایش که توسط دولت انجام می‌شد، یک انسان خردمند جهش یافته، لوسی (Lucy)، موفق به فرار از آزمایشگاه‌های دولت می‌شود. این قهرمان و شخصیت اصلی داستان، به دلیل خشم شدیدی که در درون خود احساس می‌کند، تعداد زیادی از افرادی را که بر سر راهش قرار گرفته‌اند، با استفاده از توانایی‌هایش، یکی یکی می‌کشد اما در طی همین راه، خود نیز آسیب می‌بیند و به همین خاطر، یک شخصیت جدید به نام نیو (Nyu) را در درونش شکل می‌دهد. با پیش رفتن داستان، شخصیت‌های جدید دیگری نیز به نیو و لوسی اضافه می‌شوند. لازم به ذکر است که این انیمه، در ژانر ترسناک ساخته شده است و دیدن آن به همه توصیه نمی‌شود. ترسناک بودن این انیمه از جایی شروع می‌شود که موقعیت‌هایی برای کارکتر اصلی به وجود می‌آید که به ندرت در انیمه‌های دیگر نشان داده می‌شود. به علاوه، دیدن تضادهای شخصیتی هم که در قهرمان داستان دیده می‌شود، برای برخی از بینندگان ممکن است ناخوشاند باشد. پایان این انیمه به دلیل آنکه مشخص نیست قهرمان و شخصیت اصلی داستان چه سرگذشتی خواهد داشت، مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت.

Claymore (2007)

در انیمه Claymore، موجوداتی وجود دارند که در داستان با نام یوما (Yoma) شناخته شده‌اند. این هیولاها به گونه‌ای هستند که از بین بردنشان عملی ناممکن به نظر می‌رسد. اما در عین حال، هدف قهرمان و شخصیت اصلی داستان، این است که همه تلاش خود را انجام دهد تا برای محافظت از بشریت، این هیولاها را، به هر نحوی، از بین ببرد. در ادامه داستان این انیمه، جنگجویانی که نیمه انسان و نیمه یوما هستند و با عنوان Claymore شناخته می‌شوند، در مقابل یوماها قرار می‌گیرند. در ابتدا ممکن است روند پیش رفتن داستان کمی ضعیف به نظر برسد اما در ادامه آن، عمق مضامینی که در داستان نهفته است را به خوبی می‌توانید احساس کنید. با این حال، مسئله‌ای که وجود دارد این است که انیمه این داستان، قبل از پایان یافتن مانگا، به اتمام می‌رسد و به همین خاطر نیز، ابهاماتی در آن وجود دارد که هیچگاه برای طرفداران رفع نشد.

Nana (2006)

نانا یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین انیمه‌‌هایی است که در ژانر شوجو ساخته و طراحی شده است. داستان این انیمه به قدری شگفت انگیز است که دیدن آن به همه علاقه‌مندان دنیای انیمه پیشنهاد می‌شود. داستان این انیمه در رابطه با دو شخصیت زن به نام نانا (Nana) است که در ظاهر بسیار متفاوت از همدیگر به نظر می‌رسند اما رفته رفته به یکی از نزدیکترین دوستان هم تبدیل می‌شوند. این دو کارکتر، در ابتدای داستان، هیچ شناختی از همدیگر ندارند اما به طرز عجیبی، در موقعیت‌های مشابهی قرار می‌گیرند که در نهایت، همین مسئله، باعث نزدیک شدن این دو به همدیگر می‌شود. نکته جالب در رابطه با این انیمه، اتفاقات غیر منتظره‌ای است که در طول آن رخ می‌دهد. بر اساس این اتفاقات، هیچ چیز در داستان، آنطور که بینندگان انتظارش را دارند به پایان نمی‌رسد زیرا که تصمیماتی که دو قهرمان و شخصیت‌های اصلی داستان برای زندگی‌هایشان می‌گیرند، به نتایج بسیار متفاوتی ختم می‌شوند؛ اما پایان این انیمه، به این خاطر که در نهایت، دو کارکتر اصلی با همدیگر قطع ارتباط کردند، مورد انتقاد بسیاری قرار گرفت.

Cowboy bebop (1998)

انیمه کلاسیک دوست‌ داشتنی Cowboy Bebop، چشم انداز تلویزیون را برای همیشه تغییر داد و موج جدیدی از انیمه‌های تامل برانگیز و هنری را وارد این صنعت کرد. جلوه‌های بصری که در این مجموعه به کار گرفته شده‌اند، سبک هنر، صداگذاری، خط داستانی و روابط شخصیت‌ها نیز، همگی به بهترین شکل ممکن ساخته و طراحی شده‌اند. همچنین، انیمه کابوی بیباپ، عناصر مختلفی از فرهنگ‌های مختلف را نیز در خود جای داده است که همین تماشای آن را برای افرادی هم که به تازگی به دنیای انیمه علاقه‌مند شده‌اند، آسانتر کرده است. این انیمه به نسبت دیگر انیمه‌های موفق ساخته شده، کمتر بر روی فرهنگ ژاپن تمرکز کرده است. داستان این انیمه زیبا، در رابطه با آینده‌ای نزدیک است که در آن، سطح ارتکاب جرم در جهان، بسیار بالا رفته است. در این دنیا، قهرمانان داستان، برای دست یافتن به جایزه‌های بزرگ، در ماموریت‌هایی خطرناک شرکت می‌کنند و جان خود را به خطر می‌اندازند تا در طی آن‌ها، مجرمان بزرگ را دستگیر کنند. با این حال، مسئله‌ای که وجود دارد این است که در نهایت، به صورت واضحی مشخص نیست که آیا کارکتر اصلی داستان می‌تواند زنده بماند و یا جان خود را از دست می‌دهد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

11 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments