نگاهی به ماندگارترین دیالوگ ها در انیمه های استودیو جیبلی
1%
  • 0/10

 نگاهی به ماندگارترین دیالوگ ها در انیمه های استودیو جیبلی

فراموش نشدنی ترین دیالوگ‌های استودیو جیبلی

 نگاهی به ماندگارترین دیالوگ ها در انیمه های استودیو جیبلی ۶ ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ مقالات جانبی انیمه کپی لینک

انیمه‌هایی استودیو جیبلی (Ghibli)، از نظر شخصیت پردازی، جلوه‌های بصری و خط داستانی، به قدری خارق العاده و بی نقص ساخته شده‌اند که پس از یک بار تماشا کردنشان، هیچگاه آن‌ها را از یاد نخواهید برد. به علاوه، دیالوگ‌هایی هم که در این انیمه‌ها استفاده می‌شوند، بسیار تامل برانگیز و جالب توجه هستند. بر همین اساس، ما نیز در ادامه این مطلب، نگاهی داریم به بهترین دیالوگ ها در انیمه های استودیو جیبلی.

تا به امروز، استودیو جیبلی، بیش از بیست و دو فیلم منتشر کرده است که تعداد زیادی از این فیلم‌ها، نه تنها در ژاپن، بلکه در سراسر جهان، به موفقیت‌های بی سابقه‌ای دست یافته‌اند. دو انیمه سینمایی شهر اشباح (Spirited Away) و همچنین پسر و مرغ ماهیخوار (The Boy and the Heron) که توسط کارگردان معروف و بنیانگذار استودیو جیبلی ، هایائو میازاکی (Hayao Miyazaki) ساخته شده‌اند نیز، موفق به دریافت جایزه اسکار شده‌اند. به این ترتیب، استودیو جیبلی، به بهترین استودیو ساخت انیمه در سراسر تبدیل شده است. انیمه‌هایی استودیو جیبلی (Ghibli)، از نظر شخصیت پردازی، جلوه‌های بصری خیره کننده و خط داستانی، به قدری خارق العاده و بی نقص ساخته شده‌اند که پس از یک بار تماشا کردنشان، هیچگاه آن‌ها را از یاد نخواهید برد. علاوه بر این، فیلم نامه‌های انیمه‌های این استودیو، بسیار عمیق و تاثیرگذار نوشته شده‌اند. در این خطوط داستانی، اغلب، پیام‌های تامل برانگیزی در رابطه با محیط زیست، دوستی، عشق و خانواده به مخاطبان منتقل می‌شود؛ بنابراین، دیالوگ‌هایی هم که در این انیمه‌ها استفاده می‌شوند، بسیار تامل برانگیز و جالب توجه هستند. بر همین اساس، ما نیز در ادامه این مطلب، نگاهی داریم به بهترین دیالوگ ها در انیمه های استودیو جیبلی.

“همه ما لازم دازیم منبع الهام خود را بیابیم؛ گاهی انجام این کار به هیچ عنوان آسان نیست.”

Kiki’s delivery service (1989)

انیمه سرویس تحویل کیکی (Kiki’s Delivery Service) که در سال هزار و نهصد و هشتاد و نه ساخته شده است، برای بسیاری از مخاطبان، یک انیمه خاطره انگیز و یادآور دوران کودکی است. در این انیمه زیبا، نقل قول‌های الهام بخشی جای گرفته‌اند که بسیار قابل تامل هستند. داستان دلنشین این انیمه، در رابطه با دختر جوانی به نام کیکی (Kiki) است که به تازگی، به سن بلوغ رسیده است. این کارکتر دوست داشتنی، به همراه گربه‌اش که جیجی (Jiji) نام دارد، به شهر بندی کوریکو (Koriko) می‌رود و در آنجا، خدمات پیک پروازی را آغاز می‌کند.

انیمه سینمایی Kiki’s Delivery Service که توسط تاکاشی شیمیزو (Takashi Shimizu) ساخته شده است، در رابطه با کاوشی است که در هر فردی، برای شناخت هویت خود، صورت می‌گیرد. در این فیلم، جنبه‌های مهم رشد و همچنین چالش‌هایی که در این مسیر بر سر راه هر فردی قرار می‌گیرد، از جمله مستقل شدن، مراقبت از خود و رویارویی با مشکلات رایج نوجوان، به بهترین شکل ممکن، به تصویر کشیده شده است.

“سعی کنید بخندید، اینگونه هر چیزی که شما را می‌ترساند، از بین می‌رود.”

My Neighbor Totoro (1988)

داستان انیمه زیبا و دیدنی همسایه من توتورو (My Neighbor Totoro) روایت دو خواهر دوست داشتنی را بازگو می‌کند که به همراه پدرشان به حومه شهر، نقل مکان می‌کنند تا از مادر بیمارشان که در بیمارستان بستری است، فاصله زیادی نداشته باشند. زمانی که آن‌ها به محل جدید زدگی خود می‌روند، درگیر یک ماجراجویی فراموش نشدنی با روح جنگلی شگفت انگیزی می‌شوند که در آن نزدیکی زندگی می‌کند. در داستان، این روح جنگی، با نام توتورو (Totoro) شناخته شده است.

زمانی که دو خواهر داستان همسایه من توتورو وارد خانه جدید خود می‌شوند، دوده‌هایی را می‌بینند که از نظرشان ترسناک است و به همین خاطر، مضطرب می‌شوند. در همین حال، پدر مهربانشان یکی از بهترین دیالوگ ها در انیمه همسایه من توتورو را به زبان می‌آورد که اگر بخندند، ترسشان هم از بین می‌رود. نکته جالبی که در این رابطه وجود دارد، این است که، این موضوع از نظر علمی ثابت شده است که خندیدن موجب کاهش استرس و اضطراب می‌شود.

“اهمیتی ندارد که چقدر اسلحه دارید و سطح فناوریتان تا چه حد پیشرفته است؛ دنیا بدون عشق، ادامه پیدا نمی‌کند”

Castle in the Sky (1986)

قصر مسحورکننده هایائو میازاکی در آسمان، در درابطه با یک پسر سیزده ساله و یک دختر مرموز است که با یک کریستال جادویی، از آسمان به زمین شناور است. این دو کارکتر، به ارتش می‌پیوندند زیراکه باید برای نجات جان خود از دزدان دریایی و عوامل خارجی فرار کنند. این افراد، در جستجوی یک قصر شناور افسانه‌ای در آسمان‌ها هستند.

فیلم سینمایی جذاب و شگفت انگیز قصری در آسمان (Castle in the Sky) که در سال هزار و نهصد و هشتاد و شش ساخته شده است، ارتباط بشریت با طبیعت و تاثیری که فناوری بر آن می‌گذارد را زیر سوال می‌برد و به همین خاطر، مملو از نقل قول‌هایی است که بسیار تفکر برانگیز هستند. “اهمیتی ندارد که چقدر اسلحه دارید و سطح فناوریتان تا چه حد پیشرفته است؛ دنیا بدون عشق، ادامه پیدا نمی‌کند” یکی از بهترین دیالوگ‌ ها در انیمه قصری در آسمان است که نشان می‌دهد همه ما موجودات اجتماعی هستیم که برای ارتباط با یکدیگر و ایجاد پیوندهای قوی ساخته شده‌ایم.

 “هرگاه کسی چیزی را با تمام وجود خود بیافریند، به خلقت خود، روح می‌خشد.”

The Cat Returns (2002)

داستان جذاب و دیدنی انیمه The Cat Returns در یک دنیای خیره کننده تخیلی اتفاق می‌افتد؛ جایی که قهرمان و شخصیت اصلی داستان، که یک دختر بچه ژاپنی است، به قلمرو گربه‌ها سفر می‌کند و به اندازه‌ آن‌ها کوچک می‌شود. این انیمه خارق العاده، یکی از انیمه های استودیو جیبلی به شمار می‌رود که شاید آنگونه که شایستگی‌اش را داشت، شناخته نشد. در داستان این انیمه، پیام‌های بسیار قابل تامل و مهمی به مخاطب منتقل می‌شود؛ اما، مهمترین پیامی که در این داستان نهفته است، اهمیت باور هر فرد به خود است.

اگرچه انیمه بازگشت گربه سعی در افزایش سطح اعتماد به نفس بینندگان خود دارد، اما از طرفی، به خلاقیت و تلاش بی پایان برای ساختن چیزی معنادار نیز می‌پردازد. “هرگاه کسی چیزی را با تمام وجود خود بیافریند، به خلقت خود، روح می‌خشد.” یکی از بهترین دیالوگ ها در انیمه The Cat Returns است که نشان می‌دهد، خلق چیزهایی برای خود و متعهد بودن به آن‌ها، می‌تواند بسیار تکان دهنده و تاثیر برانگیز باشد.

“گاهی باید برای چیزهایی بجنگی که ارزش مبارزه کردن را دارند.”

The Secret World of Arrietty (2010)

داستان انیمه جذاب و دیدنی دنیای مخفی آریئتی (The Secret World of Arrietty)، در رابطه با خانواده‌ای از انسان‌های بسیار کوچکی است که در کف دست جا می‌شوند. جهان سازی این انیمه، به گونه‌ای دلنشین ساخته شده است که تماشای آن را بسیار لذت بخش می‌کند. این انیمه، به دو دوست، که اندازه‌های متفاوتی از همدیگر دارند، هر چیزی که در رابطه با پیوند و ارتباط انسان‌ها با یکدیگر وجود داشته باشد را می‌آموزد و اینگونه اهمیت دوستی و خانواده نیز در داستان، برجسته می‌شود.

فیلم دنیای مخفی آریئتی، اولین فیلمی است که در استودیو جیبلی، توسط هیروماسا یونبایاشی (Hiromasa Yonebayashi) کارگردانی شده است. تعدادی از واقع گرایانه ترین و بهترین دیالوگ ها در انیمه های استودیو جیبلی، در داستان این انیمه جای گرفته است که اهمیت دفاع از حق خود و دیگران را نشان می‌دهد و به مخاطبان خود یادآوری می‌کند حتی زمانی هم که فکر می‌کنند فوق العاده کچک هستند، باز هم می‌توانند با شجاعت تمام، از خود و عزیزانشان، دفاع کنند.

“چرا کرم‌های شب تاب باید انقدر زود بمیرند؟”

Grave of the Fireflies (1988)

انیمه سینمایی فوق العاده شگفت انگیز مدفن کرم های شب تاب (The Grave of the Fireflies)، بر اساس داستانی واقعی ساخته شده است. این فیلم بر اساس سختی‌هایی ساخته و طراحی شده است که رمان نویس مشهور ژاپنی با نام آکییوکی نوکاسا (Akiyuki Nokasa) در زمان جنگ جهانی دوم، مشاهده و تجربه کرده است. این فیلم شگفت انگیز، رنج، سختی و اندوهی را که مردم آن دوره تجربه می‌کردند را به تصویر می‌کشد.

کشور ژاپن به خاطر بمباران‌هایی که توسط آمریکا صورت می‌گیرد، در موقعیت و شرایط بسیار ناگواری قرار گرفته است. داستان مدفن کرم‌های شب تاب، روایت زندگی دو خواهر و برادر جوان را بازگو می‌کند که والدین و خانواده خود را در یکی از این بمباران‌ها از دست می‌دهند. این دو با وجود غم و اندوه بزرگی که تجربه کرده‌اند هنوز هم تمام تلاش خود را برای زنده ماندن، به امید رسیدن به یک آینده بهتر، انجام می‌دهند. در جایی از این انیمه، دختر کوچک از برادر بزرگترش می‌پرسد: “چرا کرم‌های شب تاب باید انقدر زود بمیرند؟”. این دیالوگ، نشان از اتفاقی دارد که در آینده‌ای نزدیک رخ می‌دهد و به همین خاطر نیز، بسیار غم انگیز است.

” ترجیح می‌دهم خوک باشم تا یک نژادپرست.”

Porko Rosso (1992)

موقعیت مکانی فیلم پورکو روسو (Porko Rosso) در ایتالیا، سال هزار و نهصد و سی است و داستان آن نیز در رابطه با یک خلبان کهنه کار جنگ جهانی اول به نام مارکو پاگوت (Marco Pagot) است. این خلبان به دلایلی نفرین شده است و به همین خاطر نیز اکنون به عنوان یک خوک زندگی می‌کند. او با تعقیب دزدان دریایی که آب‌های آدریاتیک (Adriatic Sea) را طی می‌کنند، زندگی خود را به عنوان یک شکارچی فضل می‌گذارند.

یکی از نمادین ترین و بهترین دیالوگ ها در انیمه های استودیو جیبلی، به انیمه پورکو روسو تعلق دارد؛ جایی که قهرمان و شخصیت اصلی داستان می‌گوید: ” ترجیح می‌دهم خوک باشم تا یک نژادپرست.” در این انیمه، هایائو میازاکی، بر روی مضامین ضد جنگ و هنجارهای اجتماعی تعمق می‌کند و ظهور فاشیسم در ایتالیا، در آن زمان را، به تصویر می‌کشد.

“قلب، بار بسیار سنگینی است.”

Howel’s Moving Castle (2004)

انیمه قلعه متحرک هاول (Howel’s Moving Castle)، بر اساس رمان دیانا وین جونز (Diana Wynne Jones) ساخته شده است. داستان این انیمه، حول محور کارکتری به نام هاول است که به دلیل رفتارهای عجیب و غریب و همچنین تا حدودی مرموز خود شناخته شده است. او در یک قلعه جادویی زندگی می‌کند که می‌تواند راه برود و به هر مکانی که می‌خواهد جابه‌جا شود. ناگفته نماند که این قلعه، نمادی از طبیعت نا آرام، آشفته و سرگردان هاول است.

قهرمان و شخصیت اصلی انیمه قلعه متحرک هاول، در گذشته، توسط یک جادوگر قدرتمند، نفرین شده است و به همین خاطر نیز، در شرایط اضطراری و زمانی که احساس خطر می‌کند، به موجودی پرنده مانند تغییر شکل می‌دهد. “قلب، بار بسیار سنگینی است.” یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین دیالوگ‌های این انیمه به شمار می‌رود که به مشکلات حفظ یک رابطه خوب اشاره دارد.

“زمانی که کسی را ملاقات می‌کنی، دیگر هرگز او را فراموش نخواهی کرد.”

Spirited Away (2001)

داستان انیمه شهر اشباح (Spirited Away)، در رابطه با دختر جوانی به نام چیهیرو اوگینو (Chihiro Ogino) است. این کارکتر دوست داشتنی در حالی که به همراه پدر و مادر خود می‌خواهد به خانه بازگردد، یک شهربازی متروکه را کشف می‌کند که به نظرش ترسناک می‌آید. والدینش پس از وارد شدن به این شهربازی، تبدیل به خوک می‌شوند. چیهیرو که اکنون تنها مانده است متوجه می‌شود این مکان توسط اشباح تسخیر شده است. او که بسیار گیج شده است و نمی‌داند باید چه کاری انجام دهد، با روحی به نام هاکو (Haku) آشنا می‌شود که به او کمک می‌کند از آن مکان عجیب و مرموز، جان سالم بدر برد.

در فیلم شهر اشباح، جادوگری وجود دارد که می‌گوید: “زمانی که کسی را ملاقات می‌کنی، دیگر هرگز او را فراموش نخواهی کرد؛ تنها کمی طول می‌کشد تا خاطرات شما بازگردند.”این دیالوگ، به یکی از فراموش نشدنی ترین دیالوگ‌های این فیلم تبدیل شده است که بسیار تامل برانگیز و زیبا بود.

” دنیا نفرین شده، ولی با این وجود، همیشه دلایلی هم برای زنده ماندن وجود داره.”

Princess Mononoke (1997)

داستان انیمه زیبای پرنسس مونونوکه (Princess Mononoke)، حول محور کارکتر سان (San)، قهرمان و شخصیت اصلی خشن و پیچیده‌ای است که در واقع، یکی از نمادین ترین کارکترهای انیمه‌ای نیز به حساب می‌آید. این فیلم نیز یکی دیگر از انیمه‌هایی است که توسط هایائو میازاکی کارگردانی شده است. سان، در کنار الهه گرگی که در داستان با نام مورو (Moro) شناخته شده است، بزرگ می‌شود. این الهه از جنگل و ساکنان آن در برابر انسان‌ها محافظت می‌کند.

کارکتر سان راه خود را در میان مرزهایی باز می‌کند که بین دنیای انسان‌ها و طبیعت وجود دارد. این کارکتر، به دلیل شجاعت، شخصیت خشنی که دارد و همچنین همدلی عمیقی که نسبت به موجودات جنگل احساس می‌کند، در میان طرفداران دنیای انیمه، بسیار شناخته شده است. شخصیت سان، نمادی از مضامین اصلی این انیمه سینمایی شگفت انگیز است. به طور کلی، می‌توان گفت که این انیمه در رابطه با موضوعات مربوط به محیط زیست و تعادل ظریفی است که بین تمدن انسان‌ها و طبیعت وجود دارد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

6 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments