چرا انتشار کاملا دیجیتال بازی Alan Wake 2 یک تیغ دولبه است؟

قیمت بهتر یا دسترسی بیشتر؟

چرا انتشار کاملا دیجیتال بازی Alan Wake 2 یک تیغ دولبه است؟ نریمان هروی ۰ ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ اخبار بازی
بازی Alan Wake 2

بازی Alan Wake 2 به شکل کاملا دیجیتال منتشر می‌شود. این تصمیم چه نکات مثبت و چه نکات منفی را به همراه خود دارد؟

دنباله یکی از بازی‌های موفق و تحسین‌شده استودیو Remedy یعنی بازی Alan Wake 2 در شوکیس اخیر پلی استیشن حضور داشت و به طرفداران و مشتاقان این بازی دید خوبی از دست‌پخت جدید این استودیو داد. علاوه بر شخصیت اصلی این بازی یعنی الن ویک، کارکتر‌های دیگری نیز قابل‌بازی خواهند بود و همچنین نسخه دوم اتکای بیشتری به المان وحشت می‌کند. همان گونه که احتمالا می‌دانید، این بازی قرار است به شکل تمام دیجیتال روی کنسول‌ها و پی‌سی منتشر شود و خبری از نسخه فیزیکی نخواهد بود. این تصمیم رمدی نکات مثبت و منفی دارد که قرار است به آنان بپردازیم.

بسیاری از گیمرها در سال‌های اخیر نسبت به عرضه تماما دیجیتالی بازی‌ها در فروشگاه‌ کنسول‌های 3DS و Wii U گارد داشتند و این مسئله باعث می‌شود چنین محصولاتی به نوعی تاریخ انقضا داشته باشند. ممکن است این بازی‌های تماما دیجیتال به دلایل مختلفی مثل پایان زمان لایسنس موسیقی و یا اختلاف در قرارداد بین ناشر و توسعه‌دهنده، از فروشگاه کاملا حذف شوند. با این که هنوز هم بسیاری‌ها با عرضه محصولات تماما دیجیتال مشکل دارند، چنین انتشارهایی نکات مثبتی نیز در خود جای می‌دهند و بازی Alan Wake 2 هم از چنین فرصتی استفاده کرده، اما هنوز هم ممکن است مشکلات گریبان این بازی را نیز بگیرند.

با وجود این که خبر انتشار کاملا دیجیتال بازی الن ویک ۲ باعث حرف و حدیث‌هایی شد، اما طرفداران از این موضوع خوشحال بودند که بازی به همین دلیل قرار است قیمت پایین‌تری نسبت به دیگر بازی‌های این نسل داشته باشد. نسخه پی‌سی بازی الن ویک ۲ با قیمت ۵۰ دلار و نسخه کنسولی هم با قیمت ۶۰ دلار به فروش می‌رسد و ۱۰ دلار از بازی‌های نسل نهم ارزان‌تر است. رمدی از محدودیت کنسول‌های تماما دیجیتال مثل ایکس باکس سری اس و نسخه دیجیتال کنسول پلی استیشن ۵ بهره لازم را برده و افراد زیادی که این کنسول‌ها را خریداری کرده‌اند، بخش قابل‌توجهی از خریداران بازی‌ الن ویک ۲ را تشکیل می‌دهند.

فاکتور دیگری که عرضه تماما دیجیتال بازی Alan Wake 2 به خاطر آن رخ داده است، قرارداد بین سازنده و ناشر آن یعنی رمدی و اپیک گیمز به شمار می‌آید. رمدی برای ساخت الن ویک ۲ و البته ریمستر نسخه اول با اپیک گیمز همکاری کرده است. همان گونه که می‌دانید نسخه ریمستر بازی الن ویک به شکل فیزیکی نیز منتشر شد. فروش نسبتا پایین این نسخه ریمستر باعث شد که رمدی هزینه ساخت نسخه دوم بازی را کم‌تر کرده تا درآمد بیشتری را نصیب خود و اپیک گیمز کند.

در حالی که قیمت پایه کم‌تر باعث خوشحالی افرادی می‌شود که چندان به عرضه تماما دیجیتالی بازی‌ها نمی‌دهند، اما برخی از بازیکنان هم از خطرات این تصمیم مطلع هستند! نسخه اول بازی الن ویک در سال ۲۰۱۷ با مشکلاتی رو به رو گردید و این بازی از فروشگاه‌های دیجیتالی حذف شد و شاید از خودتان بپرسید که چرا این اتفاق رخ داده است. به دلیل منقضی شدن لایسنس موسیقی، رمدی مجبور شد که این بازی را در تاریخ ۱۵ می سال ۲۰۱۷ میلادی از استیم و فروشگاه Xbox 360 حذف کند. در نهایت این بازی با توافق در زمینه حق و حقوق موسیقی و در سال ۲۰۱۸ به استیم و اکس باکس لایو بازگشت.

با وجود این که بازی الن ویک به فروشگاه‌ها برگشت، اما نمی‌توان ساده از این مسئله گذشت که بازی برای مدت‌زمان ۱۷ ماه غیر قابل خرید بود و امکان از دست رفتن کامل لایسنس موسیقی آن وجود داشت. بزرگترین مشکل در عرضه تماما دیجیتالی هم این است که اگر اتفاقاتی از این قبیل رخ دهد، تهیه نسخه فیزیکی و تجربه آن کاملا غیرممکن می‌شود و بازیکنان باید تا زمان توافق طرفین و بازگشت این بازی به فروشگاه‌های دیجیتال صبر کنند. رمدی باید حواسش را جمع کند و مراقب باشد که عرضه تماما دیجیتالی بازی Alan Wake 2 برای آنان و خریداران بازی در آینده مشکلی ایجاد نکند، چرا که فقط عدم تمدید موزیک لایسنس‌شده می‌تواند بازی را کاملا از دسترس خارج کند!

بازی Alan Wake 2 روز ۱۷ اکتبر برای پی‌سی، ایکس باکس سری اکس/اس و پلی استیشن ۵ منتشر می‌شود.

5 1 رأی
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا