مذاکرات خرید اکتیویژن بلیزارد از چه زمانی شروع شده بود؟

گفت‌وگوی مستقیم اسپنسر با بابی کوتک

مذاکرات خرید اکتیویژن بلیزارد ایکس‌ باکس

رسانه‌ی معتبر CNBC در تازه‌ترین گزارش خود، اسنادی از پرونده‌های نظارتی خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت منتشر کرده که در آن به زمان شروع مذاکرات این توافق اشاره شده است.

اگر اخبار بازی‌ها را در رسانه سرگرمی دنبال کرده باشید، حتما اطلاع دارید که طی ماه‌های اخیر اتفاقات بسیار مهم و صدالبته عجیب و غریبی در صنعت ویدیو گیم رخ داده است. این روزها اغلب رسانه‌ها، تحلیل‌گران و بازیکنان از ماجرای تصاحب شرکت‌های بزرگ بازی‌سازی توسط مایکروسافت و سونی صحبت می‌کنند. در واقع، ردموندی‌ها ماه پیش شرکت اکتیویژن بلیزارد را با پرداخت ۶۹ میلیارد دلار خریداری کردند و به دنبال آن، سونی نیز با پرداخت ۳.۶ میلیارد دلار، استودیوی نامدار بانجی (Bungie) را تصاحب کرد.

قرارداد تاریخی اکتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard) تاکنون بازتاب‌های گسترده‌ای را به همراه داشته و علی‌رغم گذشت چند هفته از این ماجرا، کماکان جزئیات مختلفی از آن فاش می‌شود. در این میان، موضوعی که شاید برای برخی از هواداران ایکس‌باکس مبهم باشد، زمان شروع مذاکرات خرید اکتیویژن بلیزارد است. در همین راستا، رسانه معتبر CNBC به تازگی اسناد جدیدی از پرونده‌های نظارتی به اشتراک گذاشته که بر اساس آن، ظاهرا ردموندی‌ها تنها چند روز پس از انتشار گزارش‌های متعدد درباره فعالیت‌های آقای بابی کوتیک، مدیر اکتیویژن، به سراغ مذاکره و خرید اکتیویژن بلیزارد رفتند.

ماجرا از این قرار است که رسانه‌ی معروف وال استریت ژورنال در ماه نوامبر سال گذشته میلادی گزارش مفصلی از فضای ناسالم کاری، بدرفتاری و تبعیض جنسیتی در اکتیویژن بلیزارد ارائه کرد. به دنبال انتشار این گزارش، طولی نکشید که ارزش سهام شرکت بیش از یازده درصد کاهش یافت و اتهام‌های زیادی به ناتوانی بابی کوتیک در مدیریت و حل مشکلات وارد شد. از طرفی، شواهد امر نشان می‌داد که بابی کوتیک کاملا از این وضعیت آگاه بوده و فضای کاری ناسالم شرکت را با هیئت مدیره در میان نمی‌گذارد. مهم‌تر از همه، مشخص شد که بابی کوتیک نیز رفتار مناسبی با کارمندان زن ندارد و انتشار فایل صوتی او درباره تهدید به قتل دستیار خود حسابی جنجال برانگیز شد.

بدین ترتیب، در حالی که بسیاری از افراد منتظر استعفای بابی کوتیک بودند، لیکن هیئت مدیره اکتیویژن بلیزارد با اخراج ۳۷ نفر به این ماجرا واکنش نشان داد. حال طبق گزارش CNBC، به نظر می‌رسد که شرکت مایکروسافت تنها پس از گذشت چند روز از این اتفاق‌ها، از فرصت پیش آمده استفاده کرده و فیل اسپنسر، رئیس کل ایکس‌باکس، پیشنهاد خرید اکتیویژن بلیزارد را شخصا به بابی کوتیک داده است.

به بیان دقیق‌تر، ظاهرا در روز هجدهم آبان، فیل اسپنسر و بابی کوتیک در حال گفت‌وگو درباره موضوعات مختلفی بودند. در همین حین، مدیر کل بخش گیمینگ ردموندی‌ها موضوع علاقه‌ی مایکروسافت به خرید اکتیویژن بلیزارد را پیش کشید. در آخر، فیل اسپنسر از رئیس اکتیویژن درخواست کرد که در صورت تمایل به همکاری‌های بیشتر، با مدیرعامل مایکروسافت یعنی ساتیا نادلا تماس بگیرد.

در این پرونده نظارتی نوشته شده است:

در روز هجدهم آبان (مصادف با ۲۸ ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ میلادی)، در جریان گفت‌وگویی در خصوص موضوعی متفاوت میان فیل اسپنسر و بابی کوتیک، رئیس ایکس‌باکس از علاقه‌ی خود به مذاکره جهت بررسی موقعیت‌های استراتژیک بین اکتیویژن بلیزارد و مایکروسافت سخن گفت. در ادامه، اسپنسر از کوتیک این سوال را مطرح کرد که آیا او می‌تواند درمورد پیشنهاد فوق با ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، تماس بگیرد یا خیر!

بابی کوتیک مذاکرات خرید اکتیویژن بلیزارد

با استناد بر این گزارش، گویا بابی کوتیک به سرعت پیشنهاد فروش شرکت را با هیئت مدیره درمیان گذاشت و سپس در روز ۲۹ آبان ماه (بیستم نوامبر)، با مدیرعامل مایکروسافت تماس گرفت. در این تماس، ساتیا نادلا به صراحت تمایل شرکت مایکروسافت به خرید اکتیویژن بلیزارد را اعلام می‌کند و با موافقت هیئت مدیره، روند مذاکره آغاز می‌شود. بدین ترتیب، اولین گفت‌وگو برای خرید کمپانی در روز ۲۸ آبان ماه صورت گرفت که در نهایت این توافق در روز ۲۸ دی (هجدهم ژانویه سال ۲۰۲۲ میلادی) نهایی شد. نکته مهم این است که همزمان با مذاکرات مایکروسافت، بابی کوتیک تماس‌هایی از چند شرکت دیگر دریافت کرده است. با این وجود، متاسفانه رسانه CNBC در این گزارش به نام خریدارهای احتمالی اکتیویژن بلیزارد اشاره نکرده است.

ناگفته نماند که پیش از انتشار گزارش وال استریت، دپارتمان قضایی کالیفرنیا از بابی کوتیک به خاطر عدم توانایی در مدیریت، عدم رسیدگی به اتهام‌ها از جمله ناتوانی در مدیریت شرکت، عدم رسیدگی به اتهامتی همچون آزار و اذیت کارکنان زن و عدم پاسخگویی به تبعیض جنسیتی در محیط کاری کارمندان شکایت کرده بود. همچنین، به تازگی شایعه شده که بابی کوتیک به‌زودی از سمت خود استعفا می‌دهد.

بد نیست اشاره کنم که کمیسیون تجارت فدرال آمریکا به همراه دپارتمان عدالت ایالات متحده قرارداد مایکروسافت و اکتیویژن بلیزارد را به طور دقیق بررسی می‌کنند. در واقع، این دو سازمان نگران افزایش قدرت یک کمپانی هستند و به همین خاطر، باید تمامی ابعاد و عواقب آن را ارزیابی کنند. گفته شده در صورتی که ردموندی‌ها مسئولان را قانع نکنند، شاید این توافق به کلی لغو شود. هرچند، مدیرعامل مایکروسافت بر این باور است که سازمان‌های نظارتی آمریکا با این خرید موافقت خواهند کرد.

بدین ترتیب، اگر همه چیز مطابق با برنامه‌ریزی‌ها پیش برود و سازمان‌های نظارتی نیز این معامله را تایید کنند، خرید اکتیویژن بلیزارد در سال مالی ۲۰۲۳ میلادی نهایی خواهد شد و تا آن زمان اکتیویژن به طور مستقل به کار خود ادامه می‌دهد. فیل اسپنسر، رئیس بخش گیمینگ مایکروسافت، پیش‌تر اعلام کرد که نتایج خرید اکتیویژن بلیزارد به کوتاه مدت مربوط نمی‌شود و ثمره این همکاری به مرور زمان و در بلند مدت مشخص خواهد شد.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با روند شروع مذاکرات خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت چیست؟ به نظر شما، آیا ردموندی‌ها از فرصت پیش آمده به بهترین شکل ممکن استفاده کردند؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا