فیل اسپنسر: خرید اکتیویژن بلیزارد فراتر از تمامی کارهایم بود!

مایکروسافت قدرتمندتر از همیشه می‌شود!

خرید اکتیویژن بلیزارد فیل اسپنسر

فیل اسپنسر، رئیس کل ایکس‌باکس به تازگی در گفت‌وگویی اعلام کرد که خرید اکتیویژن بلیزارد کار بسیار سخت و پیچیده‌ای بوده و او شاید برای پذیرش مسئولیت‌های آن آماده نباشد!

ایکس‌باکس وان جدا از اینکه در زمان عرضه به خاطر حواشی‌های زیاد در برابر رقیب خود شکست خورد، در طول چرخه عمر خود نیز به دلیل کمبود بازی‌های انحصاری عملکرد خوبی از خود به نمایش نگذاشت و بعدها ردموندی‌ها به اشتباهات خود اعتراف کردند. با این حال، فیل اسپنسر، رئیس کل ایکس‌باکس، نسل نهم صنعت بازی‌های ویدیویی متفاوت‌تر و صدالبته قوی‌تر از همیشه آغاز کرده است. اوایل سال گذشته میلادی بود که شرکت زنیمکس، کمپانی مادر بتزدا، به همراه تمامی استودیوهای بازی‌سازی و فرنچایزهای خود به مایکروسافت ملحق شد.

این تنها خرید مایکروسافت نبود و چند هفته‌ی پیش ردموندی‌ها با پرداخت ۶۸.۷ میلیارد دلار کمپانی بزرگ اکتیویژن بلیزارد را خریداری کردند. به لطف این خرید، سری محبوب کال آو دیوتی و استودیوهای سازنده‌ی آن در اختیار ایکس‌باکس قرار می‌گیرند و مایکروسافت به سومین بازی‌ساز بزرگ جهان تبدیل می‌شود. تا به امروز، فیل اسپنسر جزئیات زیادی از ابعاد این توافق به اشتراک گذاشته و فارغ از تاکید روی چند پلتفرمی بودن بازی‌ها، از برنامه‌ی خود برای احیای بازی‌های قدیمی و نوستالژی اکتیویژن بلیزارد سخن گفته است.

در تازه‌ترین خبرها، ساعاتی پیش آقای فیل اسپنسر در گفت‌وگو با نشریه‌ی معروف Axios اعلام کرد که روند توافق و خرید اکتیویژن بلیزارد بسیار سخت و پیچیده بوده و این کار را فراتر از تمامی اقدام‌های خود در طول فعالیت سی و چهار ساله در مایکروسافت دانست. او معتقد است که جدا از توافق، مسئولیت هدایت این تیم بزرگ نیز بسیار دشوار بوده و از این پس وظیفه‌ی سنگین‌تری را برعهده خواهد داشت.

فیل اسپنسر در این خصوص توضیح می‌دهد:

این کار فراتر از تمامی فعالیت‌هایی بود که در طول عمرم انجام دادم. نمی‌دانم برای پذیرش چنین مسئولیت سنگینی آماده و شایسته هستم یا خیر. نمی‌دانم می‌توانم این کار را به سرانجام برسانم!

همان‌طور که می‌دانید، اکتیویژن بلیزارد شرکت بازی‌سازی و ناشر بزرگی است. این کمپانی فرنچایزهای ارزشمندی همچون کال آو دیوتی، دیابلو و ورلد آو وارکرفت دارد که رسیدگی به روند توسعه، پشتیبانی و انتشار آن‌هابه این راحتی‌ها نیست. از طرفی، مسئولیت هدایت و مدیریت استودیوهای حال حاضر مایکروسافت نیز کار دشواری بوده و بدون وظایف سنگینی دارد. با این حال، فیل اسپنسر در سمت مدیریتی عملکرد بسیار درخشانی از خود به نمایش گذاشته و ایده‌های تحسین‌برانگیز او همچون راه‌اندازی سرویس اشتراکی ایکس باکس گیم پس تاثیر به‌سزایی در رشد جامعه‌ی ایکس‌باکس گذاشته است. بهتر است بدانید که اسپنسر از سال ۱۹۸۸ میلادی وارد مایکروسافت شده و از اوایل سال جاری میلادی به ریاست بخش گیمینگ این کمپانی منصوب شده است.

در ادامه، سوال‌هایی از مدیرعامل جنجالی اکتیویژن یعنی بابی کوتیک مطرح شد. اگر اخبار بازی‌ها را در رسانه سرگرمی دنبال کرده باشید، احتمالا اطلاع دارید که شرکت اکتیویژن چند وقتی است درگیر شکایت‌های کارمندان خود بوده که بر اساس یک سری شواهد، ظاهرا بابی کوتیک نیز به طور مستقیم و غیر مستقیم در این پرونده‌ها نقش داشته است. با این حال، او به خاطر حمایت هیئت مدیره همچنان در سمت مدیریتی خود باقی ماند و فقط ۳۷ نفر از شرکت اخراج شدند.

فیل اسپنسر پاسخ صریحی درباره مدیریت بابی کوتیک ارائه نکرد و در عوض مدعی شد که روی کارمندان اکتیویژن بلیزارد تمرکز خواهد کرد. این صحبت‌ها به شایعه‌ی اخراج بابی کوتیک بعد از نهایی شدن قرارداد اکتیویژن و مایکروسافت دامن زده است. اسپنسر در این زمینه می‌گوید:

 صد درصد ما تمام تمرکز خود را روی تیم‌هایمان می‌گذاریم. ما به خوبی اطلاع داریم که کارهای زیادی باید انجام دهیم و ما نیز کارهای خودمان را داریم.

خرید اکتیویژن بلیزارد فیل اسپنسر

گزارش‌ها گویای این موضوع است که اگر قرارداد اکتیویژن بلیزارد و مایکروسافت نهایی شود، ردموندی‌ها از نظر تعداد کارمندان به بزرگ‌ترین کارفرمای توسعه‌دهندگان بازی‌های ویدیویی در ایالات متحده آمریکا تبدیل خواهند شد. همچنین، آن‌ها بعد از تنسنت و سونی سومین شرکت بزرگ بازی‌سازی در دنیا لقب می‌گیرند. فیل اسپنسر در این باره توضیح می‌دهد:

احساس نمی‌کنم که با نهایی شدن این معامله، مایکروسافت در جایگاهی قرار بگیرد که بتواند به تنهایی سیاست‌های مربوط به صنعت بازی‌های ویدیویی را تشکیل دهد. من قصد دارم از تمام چیزهایی که تیم‌های بازی‌سازی را بهتر می‌کند و شرایط کاری را برای کارمندان بهتر و امن‌تر می‌کند، با قاطعیت دفاع کنم. فکر می‌کنم که ما درباره این موارد به طور علنی بارها و بارها صحبت کرده‌ایم، اما اینکه هم‌اکنون قدرت فوق‌العاده‌ای داریم و در این زمینه هیچ محدودیتی نداریم، برای من سخت و باورنکردنی است.

ناگفته نماند که کمیسیون تجارت فدرال آمریکا به همراه دپارتمان عدالت ایالات متحده آمریکا قرارداد مایکروسافت و اکتیویژن بلیزارد را به طور دقیق بررسی می‌کنند. در واقع، این دو سازمان نگران افزایش قدرت یک کمپانی هستند و به همین خاطر، باید تمامی ابعاد و عواقب آن را ارزیابی کنند. گفته شده در صورتی که ردموندی‌ها مسئولان را قانع نکنند، شاید این توافق به کلی لغو شود. هرچند، ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، با ارائه‌ی دلایل مختلف، بر این باور است که سازمان‌های نظارتی آمریکا با این خرید موافقت خواهند کرد.

بدین ترتیب، گر همه چیز مطابق با برنامه‌ریزی‌ها پیش برود و سازمان‌های نظارتی نیز این معامله را تایید کنند، خرید اکتیویژن بلیزارد در سال مالی ۲۰۲۳ میلادی نهایی خواهد شد و تا آن زمان اکتیویژن به طور مستقل به کار خود ادامه می‌دهد. فیل اسپنسر در این زمینه اعلام کرده که نتایج خرید اکتیویژن بلیزارد به کوتاه مدت مربوط نمی‌شود و ثمره این همکاری به مرور زمان و در بلند مدت مشخص خواهد شد.

در خلال این گفته‌ها، بد نیست اشاره کنم که انجمن آکادمی هنرهای تعاملی و علوم و همچنین تاد هاوارد، کارگردان شرکت بتزدا، چندی پیش در پیامی به طور رسمی اعلام کردند که جایزه یک عمر دستاورد مراسم دایس سال جاری میلادی به آقای فیل اسپنسر اعطا می‌شود. این رویداد بزرگ در روز پنجم اسفند ماه سال جاری (مصادف با ۲۵ فوریه سال ۲۰۲۲ میلادی) به صورت حضوری در شهر لاس‌وگاس ایالات متحده آمریکا برگزار خواهد شد.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت و گسترش وظایف فیل اسپنسر چیست؟ به نظر شما، آیا ردموندی‌ها می‌توانند به خوبی مجموعه‌های بزرگی همچون کال آو دیوتی را مدیریت کنند؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا