بازی های مشابه GTA V

۹ بازی که طرفداران GTA V باید تجربه کنند!

تا پیش از انتشار GTA 6 بد نیست سری به دیگر فرنچایزها بزنیم!

تعجبی ندارد اگر از سال‌ها تجربه بازی GTA V خسته شده و به دنبال عناوین جدید و بازی های مشابه GTA V باشید. متاسفانه این مشکلی است که برای بسیاری از ما رخ داده یا رخ خواهد داد. از همین رو قصد داریم به عناوینی که تا حدی می‌توانند جایگزین این بازی شوند نگاه کنیم.

با گذشت حدودا یک دهه از انتشار بازی GTA V این بازی هنوز یکی از محبوب‌ترین بازی‌های دنیای ویدیوگیم بوده و ما هر هفته شاهد حضور این بازی در میان پرفروش‌ترین بازی‌های بازار کشورهای مختلف هستیم. بازی GTA Online نیز هنوز یکی از پویاترین بازی‌های سطح دنیا از نظر تعداد کاربران است و به نظر نباید شاهد افت این بازی حداقل در آینده نزدیک باشیم. احتمالا بسیاری از شما که این مطلب را مطالعه می‌کنید، حداقل یک مرتبه این بازی بزرگ یا یکی از نسخه‌های قدیمی سری بازی GTA را بازی کرده و بسیاری از شما ساعت‌ها، روزها و ماه‌ها به تجربه این بازی پرداخته‌اید.

در سوی دیگر، بسیاری از شما از تجربه این بازی خسته شده‌اید، با این حال عاشق بازی‌های جهان باز و پویا هستید و از آنجایی که استودیو راکستار سال‌هاست ما را منتظر بازی GTA 6 نگه داشته، ما مجبور به تجربه بازی‌هایی از دیگر فرنچایزها هستیم. ما در این مطلب قصد داریم به معرفی برخی بازی‌های مشابه بازی GTA V بپردازیم که بدون شک برخی از نسخه‌های قدیمی این سری بازی نیز در این لیست حضور خواهند داشت. لیستی که در ادامه مشاهده می‌کنید، با هدف شباهت حداکثری به بازی GTA V جمع آوری شده و از همین رو، بازی‌های جهان باز بزرگی چون The Elder Scrolls V: Skyrim، Elden Ring و دیگر بازی‌های مشابه که کلیت فانتزی دارند در این لیست حضور نخواهند داشت. دیگر شباهتی که ما در این لیست به دنبالش هستیم، کیفیت کلی و کیفیت جلوه‌های بصری است و از همین رو بازی‌های جهان باز قدیمی در این لیست بسیار کم فروغ خواهند بود.

Watch Dogs 2

آخرین نسخه از سری بازی Watch Dogs با نام Legion منتشر شد که متاسفانه با فروش کم روبه رو شد و باید این حقیقت را پذیرفت که این بازی نسبتا خام بود. این بازی با تمرکز بر تجربه شهر لندن به عنوان یک NPC، نتیجه در مراحل بی روح، شخصیت‌های خسته کننده و داستان بی معنی داشت. اما نسخه دوم این سری بازی و البته نسخه ابتدایی این بازی دو عنوانی بودند که بسیاری از عناصر یک بازی جهان باز را رعایت کرده و ما را با شخصیت‌هایی پر معنی و دنیایی رنگارنگ و زیبا همراه کردند به معنای واقعی می‌توان آن‌ها را جز بازی های مشابه GTA V دانست. قدرت هک کردن وسایل مختلف بخصوص در بازی Watch Dogs 2 همان عنصری است که هر کسی را جذب کرده و دقیقا همان عنصری است که کاربران بازی GTA V بهره چندانی از آن نبرده و به لطف این ویژگی، به راحتی می‌تواند مخاطبین فرنچایزهای متفاوت را جلب کند. شما بگویید می‌خواهید در سان فرانسیسکو چکار بکنید؟ ماشین پلیس را هک کنید و آن را در برابر دشمنان خود قرار دهید؟ بفرمایید! اختیار ماشین پلیس و بسیاری وسایل دیگر شهر سان فرانسیسکو در اختیار شماست. بازی Watch Dogs 2 طی سال ۲۰۱۶ برای پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان و همچنین رایانه‌های شخصی منتشر شد.

Saints Row: The Third

اگر از طرفداران به روزرسانی‌های اخیر بازی GTA Online و موتورهای پرنده و تانک‌های لیزری آن هستید یا فکر می‌کنید بازی GTA باید بیش از پیش به رورزسانی‌هایی با حضور آدم فضایی‌ها و چیزهای کمتر تجربه شده در دنیای واقعی عرضه کند، بد نیست بازی Saints Row: The Third را تجربه کنید. به طور کلی سری بازی Saints Row طرفداران بسیاری دارد و عنوانی فوق العاده است، ولی بازی Saints Row: The Third به نحوی نقطه اوج این سری بازی بود و هست. اشتباه نیست اگر این بازی را در دسته بازی های مشابه GTA V با چاشنی جنگ‌های آینده قرار دهیم! بازی Saints Row: The Third ابتدا طی سال ۲۰۱۱ برای پلی استیشن ۳، ایکس باکس ۳۶۰ و ویندوز منتشر شد و در حال حاضر برای لینوکس، پلی استیشن ۴ و پلی استیشن ۵، ایکس باکس وان و ایکس باکس سری ایکس/سری اس، نینتندو سوییچ، گوگل استادیا و آمازون لونا در دسترس است. لازم به ذکر است که نسخه ریبوت Saints Row در حال حاضر در دست توسعه است.

Mafia III

چندین دهه به عقب بر می‌گردیم و به کشور آمریکا تحت سلطه گروه‌های مافیایی می‌رسیم. اگر به دنبال داستانی زیبا و گیرا در شهرهای زیبای آمریکای قدیم هستید، بازی Mafia III گزینه‌ای خارق العاده برای شماست. بازی Mafia III در کنار داستان جذاب، اکشن فوق العاده‌ای دارد و از دید یک بازی اکشن عنوانی خارق العاده طی سال‌های اخیر است. متاسفانه مراحل بازی، به خصوص مراحل فرعی آن پس از مدتی کوتاه به شدت یکنواخت و خسته کننده می‌شوند، با این حال اکشن کلی بازی و داستان جذاب آن که ترکیبی از دنیای گروه‌های مافیایی و اختلافات نژادی است، شما را بدون شک جذب می‌کند. داستان فوق العاده و شخصیت‌های جذاب، این بازی را در قلب بسیاری از طرفداران جای داده است. در این میان بد نیست از ویتو اسکالتا، شخصیت اصلی بازی خارق العاده Mafia II نیز یاد کرد که در این بازی نقش یکی از دستیاران ما را دارد. همانطور که به شخصیت اصلی بازی Mafia II اشاره شد، بد نیست به خود بازی Mafia II نیز اشاره داشت که در زمان عرضه و حتی تا به امروز یک شاهکار در دنیای بازی‌های ویدیویی بوده و هر کسی به دنبال بازی های مشابه GTA V است باید آن را تجربه کند. بازی Mafia III طی سال ۲۰۱۶ برای پلی استیشن ۴، ایکس باکس وان، ویندوز و مک منتشر شد و حال نیز نسخه ریمستر این بازی برای تجربه بهتر در دسترس است.

Grand Theft Auto IV

بازی‌های بزرگی در این لیست وجود دارند، ولی اگر شما به بازی های مشابه GTA V فکر می‌کردید، احتمالا اولین بازی که ذهنتان می‌آمد بازی GTA IV بود! شاید بسیاری از کاربران بازی GTA V به حدی جوان باشند که حتی یک مرتبه بازی GTA IV را تجربه نکرده باشند و باید گفت چه شاهکاری را از دست داده‌اند! شهر زیبای لیبرتی سیتی (شهر نیویورک در سری بازی GTA) داستان گیرا و البته غم انگیز، گان پلی فوق العاده و فیزیک کلی بازی در کنار بسیاری ویژگی‌های دیگر، ما را وادار به تجربه دوباره یا چند باره این اثر خارق العاده استودیو راکستار می‌کنند. ناگفته نماند که هنوز ماد سازهای بسیاری برای این بازی محتوا ساخته و شما می‌توانید این بازی را به دلخواه خود شخصی سازی کنید. بازی Grand Theft Auto IV اولین بار طی سال ۲۰۰۸ برای پلی استیشن ۳، ایکس باکس ۳۶۰ و رایانه‌های شخصی منتشر شد و البته شما می‌توانید این بازی را به لطف قابلیت Backward Compatibility در کنسول‌های ایکس باکس وان و ایکس باکس سری ایکس/سری اس تجربه کنید.

Scarface: The World is Yours

به احتمال زیاد بازی Scarface: The World is Yours کم نام و نشان‌ترین بازی لیست ما باشد و شاید کمتر کسی از این بازی به عنوان محبوب‌ترین بازی خود نام ببرد. با این حال ما به کسانی که عناوینی چون GTA V و سری بازی Watch Dogs را در لیست بازی‌های مورد علاقه خود دارند، تجربه این بازی را پیشنهاد می‌کنیم. در بازی Scarface: The World is Yours انگار در خط زمانی دیگری نسبت به فیلم Scarface حضور داریم و در انتها، تونی مونتانای افسانه‌ای قلمرو خود را بر پا کرده و دنیایی جدید برای خود شکل می‌دهد و همین موضوع تجربه این بازی را شیرین و لذت بخش می‌کند.

چیز دیگری که این بازی را جذاب می‌کند، اجتماع ایده‌های نو و متفاوت در این بازی ساخت سال ۲۰۰۶ است. شما در این بازی با انواع سلاح‌های سنگین به قتل دشمنان پرداخته و مراحل بسیاری برای تکمیل دارید و همچنین می‌توانید به عنوان دیگر اعضای گروه خود به پیش‌برد مراحل بازی بپردازید. شما در این بازی بر خلاف برخی از بازی‌های کلاسیک سری بازی جی تی ای قدرت شنا کردن نیز دارید! لازم به ذکر است که مادسازهای همیشه در صحنه مادهای جالب بسیاری برای این بازی طراحی کرده‌اند که تجربه آن را بسیار سرگرم کننده‌تر از پیش می‌کند. بازی Scarface: The World is Yours طی سال ۲۰۰۶ برای پلی استیشن ۲، ایکس باکس و رایانه‌های شخصی و طی سال ۲۰۰۷ برای کنسول نینتندو Wii منتشر شد.

Forza Horizon 5

بسیاری از عاشقان بازی GTA V و به خصوص کاربران GTA Online این بازی را به دلیل لیست بلند بالای ماشین‌ها و البته قابلیت شخصی سازی خارق العاده آن‌ها، دورهمی‌های ماشینی و مسابقات ماشین سواری در این بازی آن را انتخاب می‌کنند و از آنجایی که این موضوع بسیار مهم و چشم گیر است، دلیلی محکم برای حضور یک عنوان ماشین سواری در این لیست قلمداد می‌شود. در سوی دیگر، صفحات بارگزاری بلند مدت، مزاحمان بسیار زیاد در سرورهای بازی GTAO و بدون شک ماشین‌های لایسنس نشده این بازی، بسیاری را به سمت عناوین ماشین سواری سوق می‌دهند و چه بازی را می‌توان بهتر از آخرین نسخه سری بازی Forza Horizon برای عاشقان GTA و ماشین پیدا کرد؟

بازی Forza Horizon 5 دنیایی بسیار بزرگ، همراه با مسابقات طراحی شده به دست کاربران، صدها گزینه متفاوت برای لذت بردن از این بازی و البته ماشین‌های لایسنس شده در اختیار شما قرار می‌دهد و به نظرتان مثبت‌ترین نکته علاوه بر این‌ها چیست؟ هیچ مزاحمی شما را با موتورسیکلت پرنده منفجر نمی‌کند! بازی Forza Horizon 5 طی سال ۲۰۲۱ به طور انحصاری برای ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس/سری اس و البته رایانه‌های شخصی منتشر شد. لازم به ذکر است که این بازی از طریق اشتراک ایکس باکس گیم پس قابل دسترس است.

Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands

عنوان شوتر سوم شخص تیم محور شرکت یوبیسافت، شاید عجیب‌ترین بازی در این لیست باشد، ولی اجازه دهید دلایل خود برای حضور این بازی در میان بازی های مشابه GTA V را شرح دهیم! بازی Wildlands فرمول کلی سری بازی Ghost Recon را تغییر داد و بر خلاف عنوانی ساده، آن را به عنوان یک بازی تاکتیکال در جهانی ژرف و باز ارائه کرد. سری بازی Ghost Recon همیشه معروف به دو چیز بوده که ابتدا عنصر مخفی کاری و دوم استفاده از تکنولوژی‌های نوین نظامی هستند و بازی Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands به خوبی از آن‌ها بهره برده است و این دو عنصر همان عناصری هستند که کاربران بازی GTA Online به خوبی با آن‌ها آشنایی دارند. در کنار این دو عنصر، اکشن بازی بسیار خلاقانه و زیبا بوده و هر لحظه ممکن است یکی از یاران شما با موتورسیکلت از ارتفاعات به پایین پریده یا آن را میان زمین و آسمان رها کرده تا با هلیکوپتری دزدیده شده برخورد کند! این‌ها همان چیزهایی نیستند که عاشقان جی تی ای می‌خواهند؟ بازی Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands طی سال ۲۰۱۷ برای ویندوز، پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان منتشر شد. در ادامه بد نیست بگوییم که شاید بازی Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint به خوبی Wildlands نباشد، ولی این بازی نیز ارزش تجربه کردن را دارد!

State of Decay 2

شاید یکی از بزرگ‌ترین آرزوهای عاشقان سری بازی GTA، حضور زامبی‌ها در این بازی است که متاسفانه در حال حاضر فقط به لطف ماد قابل دستیابی است. اما یک بازی وجود دارد که توانسته چیزی شبیه به جی تی ای زامبی در اختیار ما قرار دهد و آن بازی State of Decay 2 است. دنیایی بزرگ را مملو از مراحل جذاب، وسایل نقلیه، مناطق متفاوت برای گشت و گذار شبیه به سری بازی GTA را تجسم کنید که در عوض تمام عابران پیاده و پلیس، زامبی در آن وجود داشت باشد! جذاب است، نه؟

حال همه این‌ها را به علاوه قابلیت ساخت و ساز و قابلیت Co-Op تجسم کنید. عالی است! ماحصل تمام این جمع و تفریق‌ها عنوانی اکشن و سرگرم کننده با محوریت بقا با نام State of Decay می‌شود. نکته‌ای مهم در این میان وجود دارد. سر و صدای زیاد در هنگام غارت چیزی است که زامبی‌ها عاشقش هستند و همین موضوع می‌تواند شما را به کشتن دهد. البته شما پس از کشته شدن از نو ریسپاون نشده و به طور کلی از بازی خارج می‌شوید، پس مراقب باشید! بازی State of Decay 2 طی سال ۲۰۱۸ به طور انحصاری برای ایکس باکس وان و رایانه‌های شخصی و طی سال ۲۰۲۰ برای ایکس باکس سری ایکس/سری اس منتشر شد. لازم به ذکر است که بازی State of Decay 3 در دست توسعه است.

Sleeping Dogs

نکته‌ای که بسیاری از طرفداران سری بازی GTA‌ از آن گله مند هستند، محل رخداد بازی‌های این سری بازی است. همانطور که می‌دانید تمام بازی‌های منتشر شده سری جی تی ای از بازی GTA 3 به بعد، کشور آمریکا بوده است و بدون شک بسیاری از ما علاقه داریم کشوری به غیر از آمریکا را تحت سلطه و پول خود در بیاوریم. استفاده از فرمول سری بازی جی تی ای ولی در کشوری آسیایی، همان چیزی است که بازی Sleeping Dogs را بسیار جذاب می‌کند. به طور کلی بازی‌های بسیار کمی طی تاریخ در کشور هنگ کنگ جریان داشته‌‌اند و بازی Sleeping Dogs را شاید بتوان بهترین بازی که در هنگ کنگ رخ می‌دهد دانست.

البته این تنها تفاوت بازی Sleeping Dogs با سری بازی GTA نیست و تمرکز بسیار بالا بر هنرهای رزمی و جنگ‌های تن به تن، دیگر نکته مثبت و منحصر به فرد این بازی است. به طور کلی شما مانند دنیای واقعی دسترسی چندانی به سلاح گرم ندارید و باید برای پیشرفت در بازی Sleeping Dogs، هنرهای رزمی بیاموزید. استفاده از محیط اطراف حین مبارزات دیگر نکته فوق العاده جذاب بازی Sleeping Dogs است. تمامی این نکات به همراه داستان محشر، عنوان Sleeping Dogs را تبدیل به عنوانی جذاب و دوست داشتنی کرده که بسیاری خواهان عرضه نسخه دوم آن هستند. بازی Sleeping Dogs طی سال ۲۰۱۲ برای پلی استیشن ۳، ایکس باکس ۳۶۰ و رایانه‌های شخصی منتشر و چند سال بعد نسخه بهبود یافته آن برای کنسول‌های نسل هشتمی پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان منتشر شد.

همه می‌دانیم طراحی عنوانی جهان باز که بتواند با سری بازی GTA رقابت کرده و تبدیل به عنوانی بزرگ و دسته اول شود بسیار دشوار بوده و از عهده هر استودیویی بر نمی‌آید. طی سال‌های اخیر شاهد توسعه بسیاری بازی‌های جهان باز توسط استودیوهایی بزرگ بوده‌ایم که با واکنش فوق العاده منفی کاربران و منتقدین روبه رو شده‌اند و از جمله بزرگ‌ترین آن‌ها می‌توان به بازی Cyberpunk 2077 اشاره داشت. ما گمان داریم اگر شما تصمیم به تجربه تک تک بازی‌های این لیست بگیرید، عطش شما برای تجربه نسخه جدید سری بازی GTA تا حد قابل توجهی کم شده و حتی ممکن است در زمان به پایان رساندن آخرین بازی در این لیست، بازی GTA 6 در دسترس ما قرار گرفته باشد! کسی نمی‌داند! نظر شما درباره این بازی های مشابه GTA V چیست؟ شما چه بازی‌هایی را به این لیست اضافه یا از آن حذف می‌کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا