چرا GTA IV از GTA V بهتر است؟

چرا GTA IV از GTA V بهتر است؟

یادداشتی کوتاه از مقایسه‌ی این دو بازی

چرا بعد از تجربه‌ی دوباره GTA IV، لذت بردن از GTA V سخت به نظر می‌آید؟ دلایلی هستند که باعث برتری GTA IV می‌شوند و قصد من هم بررسی آنان است.

اخیرا ریمستر سه‌گانه‌ی GTA منتشر شد و موجی از نارضایتی‌ها را به دنبال داشت. این سه‌گانه نه تنها در جلوه‌های بصری کم‌کاری داشت، بلکه روی کامپیوتر نیز از مشکلاتی در اجرای خاص رنج می‌برد. از این‌ها که بگذریم، من چندی پیش به قصد زنده شدن خاطرات، بازی GTA IV را نصب و باز هم تجربه کردم. اخیرا نیز دوباره سراغ بازی GTA V رفتم ولی این بار چندین مسئله باعث شد تا به اصطلاح تو ذوقم بخورد و کمی نسبت به این بازی ناامید شدم.

بازی GTA V قطعا یکی از بازی‌های محبوب من و عده‌ی کثیری از گیمر‌ها است ولی پس از گذر ساعت‌ها تجربه‌ی دوباره‌ی GTA IV و گشت و گذار در لیبرتی سیتی باعث شد تا حس کنم نسخه‌ی IV در بخش‌هایی بسیار جذاب‌تر از نسخه‌ی V به نظر می‌آید. بازی GTA IV در ماموریت‌‌های داستانی و فعالیت‌های جانبی، جذاب‌تر و متنوع‌تر ظاهر شده و البته، مبارزات آن نیز بهتر است. اما چه چیزی مهم‌ترین دلیل برتری GTA IV نسبت به GTA V به شمار می‌آید؟

انجین GTA IV در بخش فیزیک واقعا عالی کار کرده و به جرئت بهترین بازی اوپن ورلدر راکستار در کنار Red Dead Redemption 2 از لحاظ فیزیکی به حساب می‌آید. همین فیزیک خوب نیز باعث شده تا رانندگی وسایل نقلیه و عکس‌العمل فیزیکی NPCهای بازی از هر لحاظ بسیار جذاب باشد. البته GTA V هم از فیزیکی مشابه استفاده می‌کند اما این فیزیک تا حدود نسبتا زیادی متفاوت است و باعث شده تا دنیای این بازی خیلی مصنوعی‌تر به نظر بیاید. شاید تا دوباره بازی GTA IV را دوباره تجربه نکنید و پس از آن دوباره سراغ GTA V نروید، متوجه‌ی این تفاوت از زمین تا آسمان نشوید!

GTA V یک بازی فوق‌العاده‌ است و هیچ شکی هم در این موضوع نیست، ولی موقع رانندگی حس می‌کنم که این بازی در مقایسه با GTA IV یک بازی آرکید است. رانندگی نیمه‌واقع‌گرایانه‌ی GTA IV مورد اختلاف بسیاری از گیمر‌ها شد ولی من به شخصه رانندگی آن نسخه را بیشتر می پسندم و به نسبت حس واقعی‌تری در مورد رانندگی آن دارم. شاید در ابتدا کنترل ماشین و دریفت زدن کمی برای شما سخت به نظر بیاید ولی پس از مدتی حسابی به شما خوش می‌گذرد.

در GTA V این موضوع تا حدود زیادی برعکس است و بازی رسما قوانین فیزیک را به شکل خنده‌داری زیر پا می‌گذارد. برای مثال تصادفات سنگین، در این نسخه چندان قابل حس نیست و حتی رفتار NPCها نیز چندان واقعی و ملموس به نظر نمی‌آید. برای این که بیشتر متوجه حرف‌هایم شوید، بازی GTA IV را نصب کنید و ساعتی با یک ماشین در شهر بگردید و لیبرتی سیتی را به هم بریزد، سپس GTA V را اجرا کنید و این کار را دوباره انجام دهید.

البته نباید از این موضوع بگذریم که رانندگی و فیزیک GTA V برای این بازی مناسب‌تر به شمار می‌آید. این بازی بیشتر فان است و انصافا هم باید المان‌های فان و فیزیک به نسبت فانتزی داشته باشد و از رویی دیگر، GTA IV هم بازی نسبتا دارک‌تری به حساب می‌آید و رویکردی متفاوت دارد. به همین دلیل نیز واقع‌گرایی گیم‌پلی و فیزیک برای آن معقول‌تر به نظر می‌رسد. به شخصه امیدوارم بازی GTA 6 بیشتر شبیه تجربه‌ی لیبرتی سیتی باشد تا تجربه‌ی لوس سانتوس.

نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید که این دو بازی چه تفاوت‌های عمده دیگری نسبت به هم دارند؟ شما کدام نسخه را بیشتر دوست دارید و بیشتر از آن لذت بردید؟ ممنون می‌شویم که نظر خودتان را با ما در میان بگذارید

5 2 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

7 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا