نقد و بررسی بازی Forza Horizon 5

نقد و بررسی بازی Forza Horizon 5

هر چیزی که از یک عنوان ماشین سواری می‌خواهید!

افق‌های روشن و تاریک در جاده‌ها و شهرهای محلی مکزیک بهترین مکان را برای رانندگی لذت بخش و البته پر هیجان در بازی Forza Horizon 5 به‌وجود آورده‌اند و حال قصد داریم نگاهی عمیق‌تر به این شاهکار و البته برخی مشکلات ریز آن داشته باشیم.

پس از گذشت ۳ سال از انتشار نسخه چهارم سری بازی Forza Horizon، استودیو Playground Games نسخه پنجم این سری بازی محبوب را منتشر کرد تا بار دیگر میلیون‌ها نفر را جلوی مانیتورها و تلویزیون‌ها میخکوب کرده و تجربه‌ای ناب از رانندگی شهری، آفرود و غیره را به کاربران ارائه دهد.

از همین ابتدا باید گفت میزان محتوای این بازی به قدری زیاد و با کیفیت بوده که شاید نتوان آن‌ها را در یک مطلب گنجاند. تیم Playground Games تمام مسیرهایی که در چهار نسخه پیشین این سری بازی طی کرده را در بازی جدید خود قرار داده و باعث شده از همان روز اول شما به سیلی عظیم از ماشین‌ها و رویدادها دسترسی داشته باشید و هرگز احساس خستگی نکنید.

ما طی سری‌های پیشین شاهد انوع مسابقات مختلف بوده‌ایم و این نسخه از بازی نیز از این قائده مستثنی نبوده و عرضه با کیفیت‌تر این مسابقات است که باعث شده شما حس نکنید با یک عنوان تکراری در تعامل هستید. ایجاد فضای پویا برای هر مسابقه و توجه بیش از حد به مسیر و جذابیت آن‌ها باعث می‌شود هر تک مسابقه احساس تازگی به شما بدهد و همین امر به شما اجازه داده برای ساعت‌ها تنها یک سبک از مسابقات را پیش‌برده و به هیچ عنوان علاقه‌ای به تغییر سبک ماشین و مسابقه خود نداشته باشید.

انتخاب کشور مکزیک را می‌توان یکی از بهترین تصمیمات در ساخت این بازی دانست. پیش از همه چیز باید دانست نقشه این بازی از نقشه تمامی نسخه‌های پیشین این سری بازی بزرگ است

زمانی که عنوان Forza Horizon 4 عرضه شد، تصور انتشار بازی با گرافیک بهتر و بهینه‌تر دور از انتظار بود، ولی حال شاهد گرافیک، جلوه‌های بصری و افکت‌های بی‌نظیری هستیم که قبول کردن این عنوان در قالب یک بازی ویدیویی را دشوار ساخته و آن را بیش از پیش به دنیای واقعی نزدیک کرده است. گرافیک و فضاهای بسیار مختلف موجود در این بازی به قدری چشم نواز و البته طبیعی هستند که گاهی باعث می‌شود شما فراموش کنید در حال تجربه یک عنوان ریسینگ بوده و محو فضاسازی آن می‌شوید. استفاده از زیست بوم‌های مختلف در مسابقات متنوع شما را هرچه بیشتر با این زیبایی‌ها آشنا می‌کند. تماشای بارش باران و چسبیدن قطرات آن به سطح ماشین، گل آلود شدن سپرها و دیگر بخش‌های ماشین شما در مسابقات آفرود به قدری با جزئیات کار شده‌اند که گاهی از هوای صاف گله مند می‌شوید.

انتخاب کشور مکزیک را می‌توان یکی از بهترین تصمیمات در ساخت این بازی دانست. پیش از همه چیز باید دانست نقشه این بازی از نقشه تمامی نسخه‌های پیشین این سری بازی بزرگ است. کشور مکزیک از نظر آب و هوا دقیقا مانند کشور خودمان ایران کشوری چهار فصل با فرهنگی غنی‌ست که هر دو این مسائل به خوبی در بازی Forza Horizon 5 مشهود هستند و این بازی را تبدیل به عنوانی فراتر از یک عنوان ماشین سواری کرده‌اند. شما ممکن است در یک لحظه از خیابان‌های آفتابی، وارد جنگل‌های طوفانی و گل آلود شده و بیش از پیش محو مسابقه و فضای خارق‌العاده این بازی شوید. طوفان شن، باران‌های سیل آسا و روستاهای کوچک هر کدام یک روش را برای رانندگی پیش روی شما قرار می‌دهند.

همه می‌دانیم که مردم آمریکای جنوبی علاقه بسیاری به ماشین داشته و این همان چیزی‌ست که برای یک بازی با سبک ماشین سواری ضروری بوده و البته این حس تعلق و علاقه به خوبی در بازی Forza Horizon 5 به ما منتقل می‌شود. مردمی خون گرم و عاشق ماشین و سرعت، تمام مدت با ما در ارتباط هستند که باعث می‌شود از ثانیه به ثانیه مکالمات و حضور آن‌ها لذت ببریم.

اصولا بازی‌های سبک ماشین سواری تمرکز کمتری بر داستان دارند، بااین حال بازی Forza Horizon 5 به نحوی شخصیت‌ها و داستان این بازی را طراحی کرده که گوش دادن و توجه کردن به سخنان آن‌ها باعث می‌شود به سمت جاده‌ها و مسابقات هجوم ببرید. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، با رجوع به فرهنگ‌های کهن مکزیکی در کنار توجه به فرهنگ‌های رایج میان عاشقان ماشین در سراسر دنیا روبه‌رو هستیم که روشی زیبا برای درگیر کردن کاربر با داستان این بازی‌ست. بااین حال توجه نداشتن به داستان بازی Forza Horizon 5 باعث نمی‌شود شما چیزی از دست دهید.

وجود ۵۳۶ ماشین در اولین روز عرضه بازی Forza Horizon 5 مثل رویایی‌ست که تبدیل به واقعیت شده است

وقت آن رسیده که نگاهی به بخش اصلی بازی Forza Horizon 5 یعنی بخش ماشین‌های آن بیندازیم. وجود ۵۳۶ ماشین در اولین روز عرضه بازی Forza Horizon 5 مثل رویایی‌ست که تبدیل به واقعیت شده است. اگر با دنیای ماشین‌ها آشنا باشید، با نگاهی سطحی می‌توانید ببینید که بسیاری از برندهای مورد علاقه افراد مختلف در این بازی گنجانده شده‌اند، بااین حال جای بسیاری از برند‌های دوست داشتنی مانند آلفا رومئو خالی‌ست که بدون شک در آینده شاهد آن‌ها خواهیم بود.

نکته‌ای که این بازی را بسیار جذاب کرده هزینه ماشین‌های آن است. مبلغی که باید برای خرید اکثریت ماشین‌های درون بازی پرداخت کنید آنچنان هنگفت نبوده و به شما اجازه می‌دهد با تجربه این بازی در مدت زمانی کوتاه به سطحی برسید که ماشین مورد علاقه‌تان را خریداری کنید. البته لازم به ذکر است که این هزینه پایین اکثرا برای ماشین‌های تولید انبوه بوده و ماشین‌های کلاسیک و خاص قیمت‌های بسیار بالایی دارند که می‌تواند اذیت کننده باشد و البته هیچ چیز باارزشی با قیمت پایین به دستتان نمی‌رسد! این نکته نیز باید ذکر شود که این بازی به‌طور مداوم شما را با جوایزی از جمله ماشین‌ها، لباس‌ها، بوق‌ها و البته پول درون بازی شاد می‌کند.

بسیاری از ما در دورانی رشد یافته‌ایم که فیلم‌هایی چون سریع و خشن ۱، ۲ و Tokyo Drift اکران شده‌اند و ما می‌توانستیم تمام اید‌ه‌های ماشینی خود را در بازی‌هایی چون NFS Underground 2 یا NFS Most Wanted پیاده سازی کنیم، ولی افول سری بازی Need for Speed و رشد هرچه بیشتر سری بازی فورتزا هواریزن باعث شد تیم Playground Games توجه خود به شخصی سازی ماشین‌ها را بیشتر کرده و بازی Forza Horizon 5 نحوه شخصی سازی ماشین‌ها را به اوج رسانده است.

نکته جذاب بخش شخصی سازی ماشین‌ها در Forza Horizon 5 این بوده که شما می‌توانید از کوچک‌ترین تا بزرگ‌ترین بخش موتور ماشین خود را شخصی سازی کرده و اثر مستقیم آن را ببینید. از شمع‌های موتور تا گیرباکس ماشین می‌تواند تغییر کند و تعویض حتی یک چرخ دنده روی گیم پلی بازی، عملکرد و البته صدای اگزوز ماشین شما موثر است. در سوی دیگر، تغییرات ظاهری تنها ظاهری نبوده و برای مثال سوار کردن باله بزرگ‌تر روی ماشین، نتیجه در چسبندگی بیشتر بر سطح جاده دارد و همین نکات ریز شما را تبدیل به راننده‌ای حرفه‌ای در مکزیک می‌کند.

به دنبال بخش شخصی سازی ماشین، هر ماشین بسته به لوازم و البته تیونینگ موتور که خود دنیایی جداگانه بوده و نیازمند زمان برای استاد شدن در آن است، نحوه کنترلی اختصاصی داشته که باعث می‌شود در یک مسابقه برنده یا بازنده شوید. تقویت و شخصی سازی درست یک ماشین و دست بردن در بخش تیونینگ موتور به هر ماشین شخصیت مخصوص به خود را داده و باعث می‌شود کسانی که بیشتر اطلاعات دارند بتوانند به روش‌های متفاوت و جذاب‌تر در مکان‌های متفاوت پیروز مسابقات شوند.

بخشی که بدون شک بسیاری از ما را اذیت خواهد کرد، نحوه آسیب دیدن ماشین‌هاست که فکر می‌کنیم تا حدی به آن بی توجهی شده است. ما انتظار داشتیم میزان خرابی ماشین‌ها بیش از نسخه‌های پیشین بوده و برای مثال شرکت کردن در مسابقات آفرود که ضربه زیادی به ماشین‌ها وارد می‌کنند مشهودتر باشد، بااین حال ظاهر ماشین‌ها به زیبایی هرچه تمام‌تر طراحی شده و هیچگونه ایرادی به آن‌ها وارد نیست.

بخشی که بدون شک بسیاری از ما را اذیت خواهد کرد، نحوه آسیب دیدن ماشین‌هاست که فکر می‌کنیم تا حدی به آن بی توجهی شده است

نکته دیگری که می‌تواند دل شما را از این بازی بزند، استفاده از هر ماشین در هر مکانی‌ست. برای مثال در دنیای واقعی سواری گرفتن از ماشین‌های خیابانی لامبورگینی مانند مدل اونتادور در جاده‌های آفرود تقریبا غیر ممکن بوده و شما به ماشین‌های اختصاصی چون رنج روور یا پیکاپ‌هایی چون فورد F-150 نیاز دارید، ولی در بازی فورتزا هورایزن ۵ به این مسئله توجه چندانی نشده و با هر ماشینی در هر مکانی می‌توان رانندگی کرد و همین مسئله باعث می‌شود انتظار ما از بازی فورتزا هواریزن که آن را واقع گرایانه می‌دانیم برآورده نشود.

یکی دیگر از مشکلات موجود در بازی Forza Horizon 5 که بدون شک در اولین برخورد با آن روبه‌رو خواهید شد، خیابان‌ها و جاده‌های خالی از ماشین این بازی‌ست. این مشکل حتی در بخش آنلاین بازی نیز کاملا مشخص بوده و ممکن است شما بیش از ۱۰ دقیقه در حالت Free Roam به رانندگی پرداخته و حتی یک ماشین به غیر از ماشین خود را مشاهده نکنید که می‌تواند گاهی باعث خستگی شما از رانندگی شود. بااین حال ما معتقدیم که تیم Playground Games به سادگی می‌تواند این مشکل را برطرف سازد.

کاراکتر شما در این بازی در حقیقت یک راننده حرفه‌ای بوده که برای شرکت در مسابقات فستیوال هورایزن به مکزیک سفر کرده و طبیعتا خوش پوش و خوش لباس است و فورتزا هورایزن بدون شک شما را در این بخش نیز رو سفید خواهد کرد.

بخش صداگذاری بازی Forza Horizon 5 همانجاییست که شما را از جاده‌های مکزیک جدا کرده و به اوج آسمان می‌رساند. صداگذاری بی‌نظیر ماشین‌ها و تفاوت صدای هر کدام از آن‌ها بسته به لوازم استفاده شده در ماشین بخشی‌ست که شما را گاهی وادار می‌کند رادیوی ماشین را خاموش کرده و با دل و جان به صدای اگزوز ماشین گوش دهید. اما این پایان کار نبوده و صدای محیط بازی نیز بسیار خارق‌العاده طراحی شده و قرار گرفتن در هر فضایی، زیبایی خاص خود را دارد. پیچش صدا در تونل و فضای شهری، برخورد قطرات باران در جاده‌های طویل بر سقف ماشین و صدای موسیقی در فضای فستیوال هورایزن هر دم شما را به یک سمت از آسمان رنگارنگ فورتزا می‌برد.

موسیقی‌های Forza Horizon 5 نیز بسیار دلنشین بوده و این بازی برای هر شخص و هر مودی به‌طور جداگانه موسیقی در نظر گرفته است. اگر عطش سرعت دارید، آهنگ‌هایی با بیس بالا منتظر شما بوده و اگر نیازمند آرام گرفتن با ماشین مورد علاقه خود در جاده‌های پر از آرامش و کوهستانی مکزیک هستید، آهنگ‌های محلی مکزیکی هوای شما را دارند.

پیش‌تر نیز اشاره شد که بازی Forza Horizon 5 محتوای بسیاری در اختیار کاربران قرار داده است. لازم به ذکر است که فعالیت‌های خارج از مسابقات نیز بسیار انبوه بوده و حتی خارج از مسابقه نیز شما در جای جای نقشه بازی کارهای بسیاری برای انجام دادن دارید و نگاه داشتن به ماشین‌های قدیمی در Barn Finds و بخش آرکید بازی که طی آن‌ها به‌طور گروهی برخی عملیات را کامل می‌کنید بسیار جذاب هستند.

حالت‌های مسابقاتی بازی نیز همگی جذاب بوده و تنوع بسیار زیاد آن‌ها شما را سرگرم نگه می‌دارد

حالت‌های مسابقاتی بازی نیز همگی جذاب بوده و تنوع بسیار زیاد آن‌ها شما را سرگرم نگه می‌دارد. وجود مسابقاتی چون Eliminator که در حقیقت بخش بتل رویال این بازی بوده، در کنار مسابقات خیابانی، آفرود و دیگر مسابقات، با تنوع فراوان شما را به عنوانی فوق‌العاده طولانی از لحاظ زمانی امیدوار می‌کنند.

در ادامه باید اشاره داشت که مسابقات بازی Forza Horizon تنها به این‌ها ختم نشده و شما طی فستیوال‌های مختلف می‌توانید رقابت‌هایی متفاوتی را مانند Infected تجربه کنید که طی آن دو گروه ماشین‌های زامبی و سالم در برابر یکدیگر صف آرایی کرده و تیم زامبی باید همه را تبدیل به زامبی کنند و تیم ماشین‌های سالم از دست زامبی‌ها فرار کنند. این تنها یک نمونه از مسابقات فرعی این بازی بوده و مسابقات بسیاری برای کشف کردن در انتظار شماست.

یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های سری فورتزا هورایزن ارتباط با دیگران بوده و باید برای توسعه و طراحی عالی این بخش به Playground Games دست مریزاد گفت. وجود بخش‌هایی چون Auction برای خرید و فروش ماشین، باشگاه‌ها و آرکید که البته بسیاری از آن‌ها پیش‌تر نیز دیده شده‌اند شما را برای ارتباط گرفتن با دیگر کاربران ترغیب می‌کند که از زیبایی‌های مثال زدنی بازی Forza Horizon 5 است.

در ابتدا گفته شد که انتشار یک مطلب برای نگاه به زیبایی‌های این بازی بسیار کم بوده و زبان در توصیف این شاهکار قاصر است. بازی Forza Horizon 5 تنها برای کسانی که عشق ماشین دارند ساخته نشده و هر کسی می‌تواند به حد خود از این بازی لذت ببرد. تیم سرگرمی تجربه این بازی را به شدت به شما پیشنهاد کرده و البته دوست داریم نظر شما را درباره بازی Forza Horizon 5، آینده آن و قرار گیری در برابر دیگر بازی‌های سبک ماشین سواری بدانیم.

5 1 رأی
امتیاز مطلب

9.5 شاهکار
بازی Forza Horizon 5 به معنای واقعی یک شاهکار است و هر شخصی فارغ از علاقه‌مند بودن یا نبودن به دنیای ماشین‌ها، می‌تواند از فورتزای جدید لذت ببرد و همین مسئله قدرت تیم Playground Games در امر ساخت بازی‌های جهان باز را نمایش می‌دهد. عنوان Forza Horizon 5 بدون شک تابدین لحظه بزرگ‌ترین بازی سبک ماشین سواری بوده و استانداردهای جدیدی را نه تنها برای این ژانر، بلکه برای دنیای بازی‌های ویدیویی تعریف می‌کند.
  • وجود تعداد بسیار بالای مسابقات
  • فهرست بلند بالای ماشین‌ها در روز عرضه
  • گرافیک فوق‌العاده و بسیار نزدیک به واقعیت
  • صداگذاری و موسیقی‌های خارق‌العاده و گوش نواز
  • فضاسازی بی‌نظیر با نگاهی کامل به کشور و فرهنگ مکزیک
  • سیستم شخصی‌سازی و ارتقای ماشین‌ها
  • تخریب پذیری نسبتا ضعیف ماشین‌ها
  • کم توجهی به فیزیک ماشین‌های خیابانی در جاده‌های خاکی و برعکس
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

6 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا