قابلیت های تلگرام برای افزایش امنیت حساب کاربری

امنیت اکانت تلگرامی خود را بالا ببرید

قابلیت های تلگرام برای افزایش امنیت حساب کاربری پدرام فلاحی ۰ ۰۲ فروردین ۱۴۰۱ آموزش و ترفند
قابلیت های تلگرام

اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام ویژگی‌ها و ابزارهای مختلفی را ارائه می‌دهد که برخی از این ویژگی‌ها صرفاً بر افزایش حریم خصوصی و حس امنیت کاربران متمرکز است. در ادامه به بررسی ۱۰ تا از قابلیت های تلگرام در زمینه حریم خصوصی و امنیت می‌پردازیم.

در حال حاضر تلگرام یک اپلیکیشن پیام‌رسان بسیار محبوب است، پیام‌رسان تلگرام در ژانویه ۲۰۲۱ با ۶۳ میلیون کاربر توانست رکورد بیشترین دانلود اپلیکیشن (غیر از بازی) را به خود اختصاص دهد.

۱. قفل کردن تلگرام

تلگرام به شما این امکان را می‌دهد که آن را قفل کنید. می‌توانید برای باز کردن قفل تلگرام هم از رمزعبور و هم از اثر انگشت استفاده کنید. این ویژگی تلگرام برای گوشی‌هایی که رابط کاربری آن‌ها قابلیت قفل برنامه را ندارند، بسیار کاربردی است. می‌توانید با انتخاب قسمت تنظیمات > حریم خصوصی و امنیت > قفل با گذرواژه، این قابلیت را فعال کنید.

۲. گفتگوی محرمانه

چت‌های پیش فرض تلگرام توسط فضای ابری امنی پشتیبانی می‌شود، که به شما امکان می‌دهد همزمان در چندین دستگاه مثل لپ‌تاپ و تلفن همراه چت‌های اکانت خود را داشته باشید. بنابراین این چت‌ها سرتاسر رمزگذاری شده نیستند، زیرا تلگرام باید به چت‌های شما دسترسی داشته باشد تا بتواند آن‌ها را در سایر دستگاهایی که وارد اکانت خود شده‌اید در دسترس قرار دهد.

با این حال یکی از قابلیت های تلگرام داشتن قسمت گفتگوی محرمانه است. قسمت گفتگوی محرمانه سرتاسر رمزگذاری شده است و هیچ شخص سومی حتی تلگرام به این چت دسترسی ندارد. با این‌حال در صورت استفاده از چت محرمانه ویژگی پشتیبانی چند دستگاه از این نوع چت را از دست خواهید داد. برای شروع چت محرمانه با کسی، از قسمت گزینه‌های پروفایل مخاطب مورد نظر روی شروع گفتگوی محرمانه کلیک کنید.

۳. پیام‌های زمان‌دار پاک‌شونده

پیام های خود پاک شونده‌ی تلگرام قبلا نیز در قسمت چت محرمانه وجود داشت، اکنون بعد از بروزرسانی اخیر تلگرام قابلیت ارسال پیام‌های زمان‌دار پاک شونده در چت‌های معمولی نیز در دسترس است. برای استفاده از این قابلیت قبل از ارسال عکس یا فیلم برای مخاطب خود، نماد کرونومتر (در کنار نماد ویرایش و برش قرار دارد) را انتخاب کنید سپس زمان نمایش فایل خود را تعیین کنید.

۴. تایید دو مرحله‌ای

بسیاری از اپلیکیشن‌ها از سرویس تاییدیه‌ی دو مرحله‌ای برای حفظ هرچه بیشتر حریم شخصی کاربران خود برخوردارند. تلگرام نیز دست کمی از این اپلیکیشن‌ها ندارد. با فعال کردن قابلیت تایید دو مرحله‌ای می‌توانید گذرواژه‌ای تنظیم کنید تا هنگام ورود به حسابتان در دستگاهی دیگر، علاوه بر کد تاییدی که با پیامک دریافت می‌کنید از شما خواسته شود. این‌کار باعث می‌شود در صورت سرقت کد تایید پیامک شده باز هم کسی نتواند از دستگاه دیگری وارد حسابتان شود.

برای فعال کردن قابلیت تایید دو مرحله‌ای به قسمت تنظیمات > حریم خصوصی و امنیت > تایید دو مرحله‌ای بروید و این ویژگی را فعال کنید.

Settings > Privacy and Security > Tow-Step Vrification

۵. سرورهای پروکسی

تلگرام از قابلیت سرورهای پروکسی نیز پشتیبانی می‌کند. این قابلیت به کاربران امکان می‌دهد آدرس IP خود را با اتصال به یک سرور پروکسی مخفی کنند. پروکسی‌ها شبیه به نحوه اتصال VPN عمل می‌کنند. هرچند مشحص است که اتصال یک پروکسی به اندازه اتصال VPN ایمن نیست.

۶. حذف پیام های فرستنده

تلگرام به کاربران امکان می‌دهد که نه تنها پیام‌های خود، بلکه پیام‌های ارسال شده توسط دیگران را در چت‌های شخصی خود حذف کنند. در حالی که این ویژگی کمی مبهم است و می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد، اما برای کسانی که خواهان حفظ حریم خصوصی مطلق در چت‌های خود هستند، یک موهبت است. همچنین اگر دستگاه یکی از طرفین به سرقت رفته باشد و بخواهید هر نوع پیام خصوصی را از چت پاک کنید، این قابلیت می‌تواند ایده‌آل باشد.

برای حذف پیام‌های فرستنده، کافی است روی هر پیام در چت انگشت خود را کمی نگه دارید تا پیام مورد نظر انتخاب شود و سپس نماد حذف را در بالای صفحه فشار دهید.علاوه‌ بر قابلیت حذف دوطرفه پیام‌ها، برخلاف پیام‌رسان واتساپ، هیچ محدودیت زمانی برای حذف پیام‌های تلگرام وجود ندارد، یعنی شما می‌توانید به پیام‌های قدیمی‌تر بروید و آن‌ها را نیز حذف کنید.

۷. امکان اضافه شدن به گروه‌ها

یکی از قابلیت های تلگرام به شما این اجازه را می‌دهد که مشخص کنید چه کسانی می‌توانند یا نمی‌توانند شما را به گروه‌های تلگرامی اضافه کنند. این قابلیت از اضافه شدن شما در گروه‌های غیرمرتبط توسط افراد غریبه یا بعضی از مخاطبان مزاحم جلوگیری می‌کند.

برای تنظیم کردن این قابلیت به قسمت تنظیمات > حریم خصوصی و امنیت > گروه‌ها بروید.

Settings > Privacy and Security > Groups

۸. پاک کردن اطلاعات پرداخت و آدرس‌ها

ربات‌های تلگرام با حساب‌های تلگرامی که توسط مشاغل اداره می‌شوند به شما امکان می‌دهند تا از طریق برنامه عملیات پرداخت داشته باشید. با این حال، باقی‌مانده‌ی اطلاعات پرداخت می‌تواند مدت زیادی پس از انجام معامله شما و دریافت محصول باقی بماند. برای همین می‌توانید طی یک فرایند یک مرحله‌ای تمام اطلاعات پرداخت و آدرس‌تان را در تمامی چت‌ها پاک کنید.

برای انجام این کار به قسمت تنظیمات > حریم خصوصی و امنیت > پاک کردن اطلاعات پرداخت و ارسال بروید.

Settings > Privacy and Security > Clear Payment and Shipping Info

۹. غیرفعال کردن اکانت روی دستگاه‌های مختلف

تلگرام از قابلیت وارد شدن به یک اکانت از طریق چند دستگاه به‌طور همزمان پشتیبانی می‌کند. با گذشت زمان ممکن است فراموش کنید که در برخی از گوشی‌ها یا لپ‌تاپ‌ها وارد حساب خود شده‌اید، به همین دلیل احتمال سوءاستفاده از حسابتان توسط شخص دیگری وجود دارد. برای اینکه مطمئن شوید اتفاقی نمی‌افتد می‌توانید همه دستگاه‌هایی را که حساب شما رویشان وجود دارد مشاهده کنید و حتی حساب خود را روی سایر دستگاه‌ها غیرفعال کنید.

برای مشاهده فعال بودن حساب کاربری‌تان روی دستگاه‌های مختلف به قسمت تنظیمات > دستگاه‌ها بروید.

Settings > Devices

۱۰. تنظیم تایمر برای حذف اکانت

تلگرام به شما این امکان را می‌دهد که در صورت عدم استفاده فعال از حسابتان برای مدت طولانی، اکانت خود را حذف کنید. کاربران می‌توانند قبل از حذف دائمی حسابشان، بازه زمانی غیرفعال بودنشان را تعیین کنند. برای تنظیم مدت زمان غیرفعال بودنتان جهت حذف اکانت به قسمت تنظیمات >‌ حریم خصوصی و امنیت > حذف حساب کاربری بروید. شما می‌توانید حذف خودکار حساب خورد را روی مدت زمان یک ماه، سه ماه، شش ماه و  یا یک سال تنظیم کنید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا