کاهش چشمگیر درآمد ایکس باکس در سه ماهه اخیر

هرچند، عملکرد ایکس‌باکس سری ایکس بی‌نظیر است

درآمد ایکس باکس در سال ۲۰۲۲

بر اساس جدیدترین گزارش شرکت مایکروسافت، به نظر می‌رسد که درآمد ایکس باکس در طول سه ماهه پایانی سال مالی ۲۰۲۲ با کاهش شدیدی روبه‌رو شده است.

در حال حاضر چیزی در حدود دو سال از  عرضه کنسول‌های نسل نهم دو شرکت بزرگ مایکروسافت و سونی می‌گذرد؛ پلتفرم‌هایی که اگرچه طبق وعده‌ها در اوج شیوع جهانی ویروس کرونا راهی بازار شدند، اما عرضه‌ آن‌ها چندان باب میل بازیکنان نبود؛ چرا که بنا به دلایل مختلف، میزان تولید و تقاضا برای قطعات اولیه و سخت افزارها همچون پردازنده‌های گرافیکی یکسان نبود و به همین خاطر، عرضه‌ این کنسول‌ها با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو شد.

حال که بازار رمزها تعریف چندانی ندارد، ظاهرا تقاضا برای پردازنده‌های گرافیکی از سوی ماینرها بسیار کاهش یافته و به دنبال آن، مشکل محدودیت عرضه پلی استیشن و ایکس باکس جدید تا حدودی برطرف شده است. در همین راستا، ساعاتی پیش جلسه ارائه گزارش مالی سه ماهه اخیر مایکروسافت با حضور جمعی از مدیران و سرامایه‌گذاران برگزار شد که در جریان این نشست، جزئیاتی از عملکرد تجاری ایکس باکس در دسترس عموم قرار گرفت.

بر اساس اعلام مایکروسافت، مجموع درآمد ایکس باکس در سه ماهه چهارم سال مالی ۲۰۲۲ میلادی از مرز ۲۵۹ میلیون دلار عبور کرده است. این رقم چیزی در حدود ۷ درصد کمتر از بازه مشابه سال گذشته میلادی است. همچنین، درآمد حاصل از فروش سخت افزار ایکس باکس در این بازه زمانی کاهش ۱۱ درصدی را تجربه کرده و سود حاصل از سرویس‌ها و محتواها نیز با کاهش ۶ درصدی روبه‌رو شده است.

ردموندی‌ها از کاهش درآمد خود چندان نگران نیستند؛ چرا که این آمار و ارقام صرفا عملکرد مایکروسافت در سه ماهه چهارم سال مالی ۲۰۲۲ میلادی را با بازه مشابه سال گذشته میلادی مقایسه می‌کند. در واقع، این شرکت در مجموع از نظر تجاری عملکرد قابل توجهی از خود به نمایش گذاشته و فروش کنسول‌های ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس در سراسر جهان رضایت بخش است.

کندرا گودناف، مدیر روابط سرمایه‌گذاری مایکروسافت، مدعی است که دلیل اصلی کاهش درآمد ایکس باکس از بخش سخت افزار به خاطر کاهش شوق و اشتیاق بازیکنان برای خرید کنسول‌های نسل نهمی است. به عبارت دیگر، تقاضا برای خرید کنسول‌های جدید در زمان عرضه و شروع نسل نهم حسابی بالا بوده و به مرور زمان، این تقاضا کاهش یافته است. بدین ترتیب، کاملا منطقی است که فروش بخش سخت افزار ایکس باکس در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ میلادی به نسبت بازه مشابه سال گذشته کمتر شده است.

کندرا گودناف در این خصوص توضیح می‌دهد:

کاهش فروشی که در بخش سخت افزار ایکس باکس مشاهده می‌شود، در حقیقت بازتاب این موضوع است که ما در حدود دو سال پیش آن‌ها را عرضه کردیم. بر این اساس، همان دوره‌ای که شاهد محدودیت‌های عرضه‌ای بودیم، بار دیگر تمدید شده است. ما هنوز هم شاهد تقاضای زیادی از سوی جامعه بازیکنان هستیم، اما دیگر خبری از آن تقاضای شدید که در سال‌های اخیر شاهد بودیم، نیست.

لازم به ذکر است که کاهش درآمد ایکس باکس در سال ۲۰۲۲ به معنی عملکرد ضعیف مایکروسافت در نسل نهم صنعت بازی‌های ویدیویی نیست. اگر خاطرتان باشد، سال گذشته میلادی بود که ساتیا نادلا، مدیر عامل مایکروسافت، در جلسه ارائه گزارش مالی شرکت رسما اعلام کرد که ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس رکورد سریع‌ترین فروش را در میان سایر کنسول‌های ایکس باکس به خود اختصاص داده‌اند.

اکنون که نزدیک به دو سال از عرضه پلتفرم‌های مزبور می‌گذرد، ظاهرا این موضوع تغییری نکرده و آن‌ها همچنان به عنوان سریع‌ترین کنسول‌های فروش رفته در تاریخ ایکس باکس به شمار می‌روند. ساتیا نادلا مدعی است که ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس نسبت به چرخه عمر خود بیشتر از پلتفرم‌های نسل‌های قبل مایکروسافت فروش داشته‌اند. به بیان ساده‌تر، تقریبا پس از گذشت دو سال، هیچ یک از ایکس‌باکس‌های دیگر به اندازه نسل فعلی فروش نداشتند.

نادلا در ادامه خاطرنشان کرد که پلتفرم ایکس باکس در ۹ ماه اخیر در صدر جدول پرفروش‌ترین کنسول‌های نسل نهم حضور دارند. فارغ از سخت افزار، پلتفرم ابری ایکس کلاود نیز تا به امروز عملکرد خوبی داشته است. بر اساس اعلام مدیرعامل مایکروسافت، تا به امروز بالغ بر چهار میلیون نفر بازی فورتنایت را از طریق xCloud تجربه کردند.

در هر حال، مایکروسافت همچنان تمایلی به انتشار آمار فروش کنسول‌های ایکس باکس ندارد و تا به امروز گزارش رسمی‌ از میزان فروش این دو کنسول نسل نهم در دسترس نیست. این در حالی است که شرکت سونی هر سه ماه آمار فروش کنسول‌های پلی‌ استیشن را به‌روز می‌کند که بر اساس جدیدترین گزارش ژاپنی‌ها، فروش پلی استیشن 5 در خرداد امسال (ماه می) از مرز ۲۰ میلیون دستگاه در سراسر جهان عبور کرد.

در این میان، طبق گزارش تحلیلگر مستقل معروف در توییتر به نام DomsPlaying، ظاهرا نباید از درآمد ۳.۴۵ میلیارد دلاری ایکس باکس در این سه ماهه چهارم سال جاری میلادی ساده گذشت. بر اساس ادعای این تحلیلگر، گویا درآمد برند ایکس باکس در طول سه ماه اخیر باعث شده تا رکورد دومین عملکرد تجاری سه ماهه این کمپانی شکسته شود.

با فرض ۳.۴۵ میلیارد دلار فروش بازی‌های فصلی، درآمد سالانه ایکس باکس به رقم ۱۶.۲۲ میلیارد دلار رسید. در حالی که این رقم به طور متوالی کمی کاهش یافته، اما بالاترین فروش سال مالی برای ایکس باکس بوده است.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با کاهش قابل توجه درآمد ایکس باکس در سال مالی ۲۰۲۲ میلادی چیست؟ با توجه به اینکه شماری از عناوین انحصاری شرکت مایکروسافت برای عرضه در سال آینده میلادی برنامه‌ریزی شده‌اند، به نظر شما آیا کاهش درآمد ردموندی‌ها در ماه‌های آتی جبران خواهد شد؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا