به‌روزرسانی ایکس باکس سری ایکس پیشرفت زیادی در لیست منو بازی‌ها ایجاد می‌کند

حذف حقوق دیجیتال؟

به‌روزرسانی ایکس باکس سری ایکس

در جدیدترین به‌روزرسانی ایکس باکس سری ایکس تغییر بزرگی در اجرای بازی‌های خاص ایجاد شده است که یکی از مشکلات آزاردهنده‌تر این کنسول را برطرف می‌کند.

به‌روزرسانی جدید برای ایکس باکس سری ایکس قرار است مورد استقبال بسیاری از کاربران قدیمی ایکس‌باکس قرار ‌گیرد، زیرا در آن یکی از آزاردهنده‌ترین محدودیت‌های  آن حذف شده است. تأیید شده است که سیستم مدیریت حقوق دیجیتال ایکس باکس سری ایکس تغییر کرده است به طوری که اکنون حتی می‌توان دیسک‌های ایکس باکس وان را در کنسول جدیدتر بدون اتصال به اینترنت پخش کرد. همچنین بازی‌های نسل آخر آفلاین را می‌توان به صورت آفلاین بازی کرد.

ایکس باکس سری ایکس نزدیک به دو سال است که در بازار عرضه شده است و در این مدت، مایکروسافت تعداد قابل توجهی به‌روزرسانی را برای آن منتشر کرده است که برای بهبود سیستم های ایکس باکس طراحی شده بودند و استفاده از کنسول‌ها و دسترسی به بازی‌ها را تجربه‌ای بسیار روان تر تبدیل می‌کردند. با وجود این، کاربران سری ایکس با دیسک‌های ایکس باکس وان نمی‌توانستند فقط عناوین قدیمی خود را بدون اتصال به اینترنت پخش کنند. حتی اگر دیسک قبلاً روی کنسول نصب شده بود، قبل از اجرا شدن آن، یک بررسی اینترنتی از ویژگی مدیریت حقوق دیجیتال یا DRM لازم بود.

اما در به‌روزرسانی آینده اوضاع تغییر خواهد کرد. در شایعاتی که این هفته به گوش طرفداران رسید، به نظر می‌آمد که شرط پیچیده ورود به سیستم از بین رفته باشد و در نهایت اجازه دسترسی به بازی‌ها به صورت آفلاین به آنها داده شده باشد. این موضوع متعاقباً توسط ادن ماری (Eden Marie)، سرپرست مهندسی ایکس ‌باکس تأیید شد، که گفت این تغییر از زمان به‌روزرسانی‌های شماره ۲۲۰۶ در اوایل تابستان امسال اعمال شده است. ادن ماری همچنین توضیح داد که با بررسی داده‌ها از زمان عرضه سری ایکس، تیم ایکس باکس در نهایت به این نتیجه رسید که DRM ایکس باکس سری ایکس برای اکثریت دیسک‌های ایکس باکس وان مورد نیاز نیست. به علاوه این سرپرست مهندسی هشدار داد که برخی از بازی‌ها ممکن است پس از نصب همچنان به به‌روزرسانی نیاز داشته باشند تا بهترین تجربه را تضمین کنند. البته، در کل این مسئله همچنان برای دارندگان ایکس باکس سری اس مشکلی نخواهد بود زیرا این کنسول در وهله اول نیز از دیسک‌های بازی پشتیبانی نمی‌کرد.

ثابت شده که مدیریت حقوق دیجیتال یکی از بحث برانگیزترین مسائل در بازی‌های مدرن است. از یک طرف، منطقی است که سیستمی وجود داشته باشد تا افراد را از انجام بازی‌های دستکاری شده یا غیرقانونی بازدارد، اما از سوی دیگر DRM می‌تواند عملکرد بازی را کاهش دهد، و حتی گاهی اوقات به طور قابل توجهی آن را تغییر دهد. دنوو (Denuvo) سازنده DRM به ویژه برای این مشکل مورد انتقاد قرار گرفته است، تا جایی که بسیاری از بازیکنان این موضوع را خبر خوبی می‌دانند اگر یک بازی مدیریت حقوق دیجیتال دنوو را حذف کند.

اگرچه این به‌روزرسانی ایکس باکس سری ایکس نیازمندی‌های سری ایکس به اینترنت را به طور کامل حذف نمی‌کند و کاربران سرویس ایکس باکس گیم پس (Game Pass) همچنان باید بررسی و تأیید کنند که اشتراک آن‌ها هنوز فعال است و بازی‌های آن‌ها هنوز در دسترس هستند. با این همه به‌روزرسانی جدید یک تغییر خوب برای کاربران ایک باکس وان محسوب می‌شود که دوست دارند عناوین قدیمی‌تر را در سخت افزار جدید خود امتحان کنند.

نظر شما درباره این به‌روزرسانی چیست؟ آیا حذف DRM موثر واقع خواهد شد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا