عرضه اشتراک خانوادگی ایکس باکس گیم پس

مایکروسافت بالاخره تایید کرد

اشتراک خانوادگی ایکس باکس گیم پس

بعد از مدت‌ها صبر و انتظار، در نهایت شرکت مایکروسافت اشتراک خانوادگی ایکس باکس گیم پس را به طور آزمایشی در دو کشور کلمبیا و ایرلند عرضه کرد.

بدون شک راه‌اندازی سرویس ایکس باکس گیم پس یکی از مهم‌ترین دستاوردهای مایکروسافت در صنعت بازی‌های ویدیویی به شمار می‌رود؛ سرویسی که کاتالوگی گسترده و متنوعی از بازی‌های جدید و قدیمی را در قالب اشتراک‌های ماهانه با قیمت بسیار ارزان به کاربران ارائه می‌دهد. طبق آخرین گزارش‌های، این سرویس بالغ بر ۲۵ میلیون کاربر در جهان دارد و به لطف پشتیبانی‌های مستمر ردموندی‌ها، روز به روز گسترش می‌یابد.

در این میان، ارائه اشتراک خانوادگی گیم پس یکی از خواسته‌های مهم مشترکین در طول چند سال اخیر بود؛ به طوری که در صورت عضویت یک فرد، اعضای خانواده او نیز به رایگان بتوانند از امکانات سرویس مزبور بهره‌مند شوند. در حالی که مایکروسافت تا پیش از امروز واکنشی از خود در این زمینه نشان نداده بود، اما بر اساس بسیاری از حدس و گمان‌ها، به نظر می‌رسید که این اشتراک در اواخر سال جاری میلادی برای عموم عرضه می‌شود.

در همین راستا، سرانجام شرکت مایکروسافت ساعاتی پیش امکان عضویت چندنفره یا خانوادگی در گیم پس را برای کاربران ایکس باکس اینسایدرز در دو کشور کلمبیا و ایرلند فراهم کرد. به بیان دقیق‌تر، در حال حاضر مشترکین و کاربران بتا با خرید اشتراک چندنفره ایکس باکس گیم پس آلتیمیت به قیمت حدودی ۲۵ دلار می‌توانند حداکثر تا ۴ نفر از امکانات و مزایای این سرویس به طور جداگانه بهره‌مند شوند.

این عضویت هم اکنون با نام Xbox Game Pass – Insider Preview در فروشگاه اینترنتی ایکس باکس در کلمبیا و ایرلند قابل خریداری است. نکته جالب‌تر اینکه در این طرح می‌توان کاربران عادی (بازیکنانی که عضو ایکس باکس اینسایدرز نیستند) را برای عضویت در این اشتراک دعوت کرد، اما منطقه جغرافیایی حساب کاربری آن‌ها باید یکی از دو کشور مزبور باشد. گفتنی است که برای ثبت نام در این طرح محدودیت زمانی در نظر گرفته شده است.

اگر اشتراک یک ماهه گیم پس آلتیمیت داشته باشید، می‌توانید آن را به اشتراک ۱۸ روز در طرح خانوادگی تبدیل کنید. البته، دقت داشته باشید که در صورت تبدیل اشتراک، دیگر راهی برای بازگشت به طرح قبلی وجود ندارد و تا زمان انقضای طرح خانوادگی نمی‌توانند به‌ طرح عادی گیم پس آلتیمیت بازگردید. همچنین، ناگفته نماند که کاربران Xbox All Access امکان دسترسی به طرح آزمایشی خانوادگی گیم پس را ندارند.

شرکت مایکروسافت هنوز به عرضه عمومی اشتراک خانوادگی ایکس باکس گیم پس اشاره نکرده و قیمت نهایی و جزئیات این طرح در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. با این حال، بر اساس گزارش‌های قبلی، ظاهرا این طرح مختص سرویس ایکس باکس گیم پس آلتیمیت بوده و اشتراک معمولی این سرویس به طور خانوادگی و چندنفره قابل استفاده نخواهد بود. از طرفی، بسیاری از فعالان حوزه ویدیو گیم معتقد هستند که این اشتراک در اواخر سال جاری میلادی به طور عمومی راه‌اندازی می‌شود.

عرضه اشتراک خانوادگی ایکس باکس گیم پس موضوع جدید و چندان عجیبی نیست. اگر خاطرتان باشد، فیل اسپنسر، رئیس کل ایکس باکس، در دسامبر سال ۲۰۲۰ میلادی از علاقه خود برای طرح خانوادگی گیم پس سخن گفت. او در این زمینه اعلام کرد:

عرضه اشتراک خانوادگی ایکس باکس گیم پس کاری است که ما دوست داریم آن را انجام دهیم.

بعد از راه‌اندازی سرویس جدید پلی استیشن پلاس توسط سونی، مایکروسافت بیش از پیش روی بهبود سرویس اشتراکی خود تمزکر کرده است. فارغ از طرح خانوادگی گیم پس، این کمپانی از قابلیت جدید گیم پس به نام پروژه مورکرفت (Moorcroft) پرده برداشت. این سرویس روی تجربه دموهای بازی‌های منتشر نشده و همچنین کشف عناوین جدید و مختلف برای مشترکین گیم پس در نظر گرفته شده و در کنار آن، تعامل مایکروسافت را با توسعه‌دهندگان مستقل بیشتر می‌کند.

در این میان، بد نیست اشاره کنم که یکی از اینسایدرهای صنعت بازی‌های ویدیویی به نام برد سامز به تازگی از احتمال ادغام دو سرویس ایکس باکس لایو گلد و گیم پس آلتیمیت خبر داده است. طبق ادعای این فرد، ظاهرا مایکروسافت به‌زودی فروش جداگانه‌ اشتراک لایو گلد را متوقف می‌کند و این سرویس تنها از طریق اشتراک گیم پس آلتیمیت در دسترس بازیکنان قرار خواهد گرفت. این اقدام که احتمالا با واکنش‌های اعتراض‌آمیز کاربران نیز روبه‌رو خواهد شد، عضویت در گیم پس را برای تجربه‌ بخش آنلاین و چندنفره بازی‌ها الزامی می‌کند. به عبارت دیگر، اگر تمایلی به سرویس گیم پس نداشته باشید، برای تجربه‌ حالت مولتی‌پلیر بازی‌ها به ناچار باید اشتراک آلتیمیت این سرویس را خریداری کنید.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با عرضه آزمایشی اشتراک خانوادگی ایکس باکس گیم پس چیست؟ به نظر شما، آیا این طرح می‌تواند تاثیر زیادی در گسترش جامعه و افزایش تعداد کاربران سرویس بگذارد؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا