ویندوز 11، یک سیستم عامل سریع و مخصوص تجربه بازی‌های ویدیویی!

با قابلیت اجرای برنامه‌های اندروید!

ویندوز 11

پس از مدت‌ها دنبال کردن شایعات و اطلاعات لو رفته از سیستم عامل جدید مایکروسافت برای پلتفرم رایانه شخصی، بالاخره ویندوز 11 معرفی شد تا تحول بزرگی را ایجاد کند.

حدودا ۸ سال از عرضه ویندوز 10 می‌گذرد؛ سیستم عاملی که پس از عرضه توانست بخش عمده‌ای از خرابکاری ویندوز 8 را پاک کند. البته در آن زمان نسخه دیگری به نام 8.1 نیز عرضه شده بود، اما این سیستم عامل هرگز نتوانست عامه کاربران را راضی نگه داشته و صرفا مخصوص رایانه‌های با صفحه لمسی طراحی شده بود. به هر حال ارائه نوآوری همیشه بازخوردهای مختلفی خواهد داشت، اما حذف کردن منو استارت چیزی نبود که به چشم کاربران یک تحول مثبت دیده شود.

با این حال پس از گذشت مدت‌ها بالاخره یک سیستم عامل جدید از شرکت مایکروسافت برای پلتفرم رایانه شخصی معرفی شده که آن هم سعی دارد تا تحول بزرگی را ایجاد کرده و اول از همه نیز با منو استارت شروع می‌کند!

ویژگی‌های ویندوز 11 و تفاوت‌های آن با ویندوز 10

اگر تریلر را مشاهده کنید، دو چیز قبل از همه اتفاقاتی که در آن نشان داده می‌شود توجه شما را جلب خواهد کرد؛ اولین مورد این است که درست به مانند ویندوز 7، در این سیستم عامل جدید هم قرار است تا گوشه پنجره‌ها حالتی گِرد مانند و منحنی شکل داشته باشد. این تغییر شاید چندان بزرگ نباشد اما یک تفاوت کوچک در ظاهر نیز می‌تواند از عوامل مهم برای استقبال این ویندوز جدید باشد. اما دومین تغییر ویندوز 11، باز هم با منو استارت سر و کار دارد، به نحوی که اینبار مایکروسافت از گذشته خود درس گرفته و آن را به جای پسرفت ارتقا داده است.

در واقع منو استارت در ویندوز 11 همراه با میانبر سایر اپلکیشن‌های Taskbar همگی به وسط صفحه آورده شده‌اند که ظاهری شبیه به سیستم عامل MacOS را ایجاد کرده است. همچنین هنگام اجرای آن نیز یک جعبه کوچک برای Search، برنامه‌های پیشنهادی و لیست شده و در نهایت اپلکیشن‌های پین شده دیده خواهند شد که همگی قابل شخصی‌سازی خواهند بود. البته این منو را می‌توانید درست به مانند گذشته به سمت چپ ببرید، اما بد نیست بدانید که سمت چپ برگه Taskbar که هم‌اکنون خالی به نظر می‌رسد، چندان هم خالی نیست و با کشیدن نشانگر موس به آنجا می‌توانید لیست بزرگی از تمامی ویجت‌های اصلی و مخصوص اپلکیشن‌ها را نگاه کرده و در صورت نیاز به صفحه اضافه کنید.

اجرای برنامه‌های اندروید و بازی‌های Xbox

جدای از تغییرات کلی و ظاهری که ویندوز 11 می‌بینیم، شاید مهم‌ترین چیزی که باعث ایجاد یک خط تمایز بزرگ بین این سیستم عامل و دیگر نمونه‌ها می‌شود، داشتن یک مایکروسافت استور جدید، با قابلیت اضافه کردن برنامه‌های اندرویدی باشد. به هر حال مدت‌هاست که کاربران سعی می‌کنند تا با نصب برنامه‌های شبیه‌ساز مانند Bluestacks و امثال آن برنامه‌ها و بازی‌های اندرویدی محبوب را در رایانه شخصی خود اجرا کنند. با این حال فروشگاه جدید ویندوز 11 لیست بزرگی از برنامه‌های مختلف اندرویدی در اختیار کاربران قرار می‌دهد، اما اینکه آیا می‌توان برنامه‌ای را به صورت دستی نصب کرد یا که نه، هنوز مشخص نیست.

همچنین برای افرادی که به تجربه بازی‌های ویدیویی علاقه دارند، یک برنامه جداگانه Xbox در این سیستم عامل جدید در نظر گرفته شده که با اجرای آن می‌توانید به عناوین مختلف خود در سرویس Game Pass دسترسی داشته باشید. علاوه بر آن، یک قابلیت فوق‌العاده کاربردی به نام Auto HDR هنگام اجرای بازی‌های ویدیویی به شما کمک می‌کند تا اگر در حال تجربه یک عنوان قدیمی هستید، سطح گرافیک و وضوح تصویر آن به صورت خودکار به HDR ارتقا پیدا کند! قابلیتی که پیش‌تر تنها در کنسول ایکس باکس سری ایکس دیده بودیم. همچنین یک قابلیت جدید به نام Direct Storage در سیستم عامل ویندوز 11 به شما کمک می‌کند تا بارگذاری بازی‌هایی که در حافظه SSD دستگاه ذخیره کرده‌اید با سرعت فوق‌العاده بیشتری انجام شود تا دیگر شاهد صفحه‌های Loading پی در پی نباشید.

تاریخ انتشار ویندوز 11 هنوز مشخص نیست، اما انتظار می‌رود که نهایتا در پاییز سال جاری شاهد نسخه بتا و در نهایت ورژن اصلی آن باشیم. لازم به ذکر است که آپدیت این سیستم عامل برای افراد دارنده ویندوز 10 به صورت رایگان در دسترس قرار خواهد گرفت.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا