1%
  • 0/10

آیا مرگ کریتوس در God of War: Ragnarok امکان پذیر است؟

تاییدی بر تئوری‌های شوم

آیا مرگ کریتوس در God of War: Ragnarok امکان پذیر است؟ ۴ ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ یادداشت (گیم) کپی لینک
مرگ کریتوس

به تازگی شواهد و شایعاتی در بین طرفداران بازی خدای جنگ به وجود آمده است که نشان می‌دهد جاه‌طلبی‌های آترئوس می‌تواند کاتالیزوری باشد که در نهایت منجر به مرگ کریتوس در God of War: Ragnarok می‌شود.

اگرچه انتظارات بازیکنان برای بازی God of War: Ragnarok از زمان انتشار آخرین قسمت این فرنچایز در سال ۲۰۱۸ زیاد بوده است، اما هنوز هم در چند ماه گذشته این بازی توانسته است تنها با تریلر‌های خود توجه بیشتر صنعت بازی و بازیکنان را به خود جلب کند و افزایش قابل توجهی در تبلیغات وجود داشته است. با نزدیک شدن به انتشار بازی در ۹ نوامبر (۱۸ آبان ماه) برای پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5، جای تعجبی نیست که استودیو سانتا مونیکا (Santa Monica) نیز بیشتر به سمت تبلیغات و فاش کردن محتوای جنجالی‌تر متمایل شده باشد. ارائه بازی در رویداد State of Play که در ماه سپتامبر و تریلر سینماتیک داستان بازی این روند را به خوبی نشان می‌دهند.

استودیوی سانتا مونیکا در طول دومین تریلر سینمایی بازی God of War: Ragnarok، چندین موضوع از داستان قسمت جدید را به نمایش گذاشت. با اینکه تنها با وجود نسخه کامل بازی طرفداران می‌توانند از تمامی جنبه‌های بازی آگاه شوند اما همین تریلرها نیز به بازیکنان درک مناسبی از ماجراجویی‌هایی که در انتظار کریتوس و آترئوس است، داده‌اند. اکنون با نمایش یکی از صحنه‌های برجسته تریلر اخیر،‌ طرفداران بر این عقیده‌اند که آنچه نشان داده شده مهر تاییدی بر یکی از نظریه‌ها درباره سرنوشت نهایی کریتوس است.

از زمان نمایش لحظات پایانی داستان بازی God of War 2018، طرفداران درباره آیند شخصیت محبوب خود، کریتوس، نگران بوده‌اند. البته منصفانه است که بگوییم بازیکنان دلایل قانع ‌کننده‌ای هم داشته‌اند که این نگرانی‌ها را توجیه کرده است. کریتوس پس از جنگیدن شجاعانه برای رساندن خاکستر همسر خود فی (Faye) به قله‌های جوتونهایم (Jotunheim)، با تصویری از مرگ ظاهری خود پاداش گرفت. در امتداد یکی از دیوارهای قلمرو، بر نقاشی روی دیوار مردی دیده می‌شد که به نظر می‌رسید خدای جنگ باشد که در حال جان سپردن در آغوش یک کماندار جوان است.

مرگ کریتوس بزرگ!

ٰ

مرگ کریتوس

حتی با وجود اینکه این تصاویر عمداً به صورت مبهمی ارائه شده بودند، اما باعث شدند که برخی از طرفداران حدس بزنند که آترئوس ممکن است در سقوط نهایی پدر خود نقشی داشته باشد. تصمیم استودیو سانتا مونیکا برای فاش کردن این موضوع که غول‌ها از نیمه خدای جوان به عنوان شخصیت لوکی از داستان‌ها اسکاندیناوی یاد می‌کنند، بلافاصله پس از صحنه نقاشی دیواری، این نظریه را برای بسیاری از طرفداران تقویت کرد. علیرغم این واقعیت که داستان‌های اساطیر اسکاندیناوی اغلب قابل تفسیر آزاد هستند، اقتباس‌های مدرن از لوکی این خدای شرارت را چیزی شبیه به یک ضد قهرمان ترسیم کرده‌اند.

فراتر از این واقعیت که ظاهراً پیشگویی شده است که آترئوس به زندگی کریتوس پایان دهد، نکات ظریفی در سایر جنبه‌های فرنچایز خدای جنگ نیز وجود دارند. برای مثال، اکنون که تایید شده است که God of War: Ragnarok به حماسه اسکاندیناوی این فرنچایز پایان خواهد داد، برخی از طرفداران حدس می‌زنند که قهرمان اصلی بازی می‌تواند به پشت صحنه منتقل شود تا قهرمان جوان‌تر فرصت درخشیدن داشته باشد. که البته منطقی هم خواهد بود، چرا که سفر توانبخشی و رستگاری که کریتوس در حال حاضر در آن قدم برمیدارد، برای تعداد بیشماری از شخصیت‌های دیگر به شکل یک تراژدی پایان یافته است.

آترئوس به عنوان نقش اصلی بعدی فرنچایز خدای جنگ

اگرچه ممکن است ثابت شود که همه این تئوری‌ها مبنی بر در مرکز توجه قرار گرفتن آترئوس، تلاش‌های عمدی استودیوی سانتا مونیکا برای هدایت نادرست طرفداران بوده باشد. اما بخش‌هایی از تریلر اخیر رویداد State of Play جان دوباره‌ای به نظریه‌های طرفداران درباره مرگ کریتوس بخشیده‌اند. در سرتاسر ویدیو مشخص است که آترئوس تحت تأثیر غرور دگرگون کننده لوکی که در وجود او قرار دارد متحیر شده است، و این درحالی است که او برای جلوگیری از وقوع راگناروک مسئول شده است. از خطوط دیالوگ نیز استنباط می‌شود که نقشه‌هایی که او و کریتوس درگیر آن‌ها شده‌اند، عمدتاً از ذهن او سرچشمه می‌گیرد.

همچنین اشاره‌های دیگری مبنی بر ظهور نهایی این نظریه در بازی وجود داشته است. برای مثال، تریلری که این استودیو در آخرین نمایشگاه پلی‌استیشن سونی به اشتراک گذاشت، نشان داد که ایده آزاد کردن تایر (Tyr) ظاهراً از آترئوس بوده است. همچنین بر اساس پیوند خونی لوکی با فنریر (Fenrir) در اساطیر اسکاندیناوی، منطقی است که صحنه‌های گرگ غول پیکر در تریلر State of Play به دلیل نقشه‌های آترئوس نیز به وجود آمده باشد.

اگرچه کریتوس در هر دو تریلر رگناروک مخالفت خود را با برنامه‌ها و انگیزه‌های پسرش ابراز کرده است، اما در جدیدترین تریلر او می‌گوید که همچنان او را دنبال خواهد کرد. همراهی با هر هوسی که آترئوس دارد، از نظر او، ساده‌ترین راه برای حفظ امنیت پسرش است. با این حال، این تمایل مخرب به دنبال کردن آترئوس بدون هیچ سؤالی می‌تواند همان چیزی باشد که نقاشی دیواری جوتونهایم در تمام مدت پیش‌بینی می‌کرد.

با اینکه پیشتر درباره کشته شدن کریتوس به دست آترئوس صحبت شده بود، از منظر اساطیری اگر این عمل کمی نمادین‌تر انجام شود، داستان دقیق تر خواهد بود. پیروی کورکورانه از پسر و تمامی هوس‌های او می‌تواند عملی باشد که کریتوس را در برابر حمله خارجی آسیب پذیر می‌کند و یا جریانی برای نابودی او به وجد می‌آورد. حتی اگر آترئوس کسی نباشد که در این سناریو ضربه کشنده و نهایی را وارد می‌کند، باز هم این شخصیت می‌تواند تا حدی مسئول عذاب پدر خود باشد.

رابطه مبهم آترئوس با اودین

تریلر بازی نیز راهی برای تحقق فرضیه مرتبط بودن آترئوس و اودین ارائه داده است. در این ویدئو، مشخص است که آترئوس شروع به پنهان کردن اسرار از پدر خود کرده است. و احتمالاً به دلیل عدم تمایل کریتوس برای فاش کردن خدا بودن خود در قسمت ۲۰۱۸، پسر جوان ظاهراً شروع به برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف خود و پدرش کرده است. اگرچه به طور مشخص تأیید نشده است، اما به نظر می‌رسد که اودین نیز به نوعی در آن برنامه‌ها مشارکت داشته باشد.

بر اساس خط آغازین دیالوگ آترئوس در تریلر داستانی رگناروک، واضح است که او به دلیل تلاش نادرست و در عین حال با نیت خوب خود برای حفظ امنیت پدرش رازهایی را پنهان می‌کند. همچنین گفته شده است که یکی از این رازها آنقدر بزرگ است که کریتوس باید بدون هیچ گونه سوالی به او اعتماد کند. تصور اینکه آترئوس چیزی را از پدرش مخفی نگه دارد سخت است، مگر اینکه راز‌های او از منبعی آمده باشند که او می‌داند بی‌شک پدرش آن‌ها را رد می‌کند. اینجاست که اودین و مهارت‌های حیله‌گری معروفش نمایان می‌شوند.

باور این موضوع که اودین با آترئوس، به ویژه در تلاش برای فریب دادن او، به توافق می‌رسد دشوار است. به هر حال، هر دو طرف از نظر فنی چیزی را دارند که طرف مقابل می‌خواهد. بر اساس پیشگویی‌ها آترئوس قرار است پایان راگناروک و مرگ اودین را رقم بزند، و بنابراین تنها کسی که می‌تواند این سرنوشت را بشکند خود او است. به همین ترتیب، اودین تنها کسی است که می‌تواند در مورد گذشته آترئوس و شخصیت لوکی نهادینه در او پاسخی بدهد. اگر معلوم شود که این دو فرد مخفیانه با هم ملاقات کرده‌اند، راه برای مرگ نهایی کریتوس باز می‌شود.

تقریباً در تمام اقتباس‌ها و تصویرسازی‌های اساطیر اسکاندیناوی، خدای اصلی آسگارد به عنوان یک تاکتیک‌دان و فریبنده ماهر نشان داده شده است. اگر آترئوس هر چیزی که اودین می‌خواهد را به او بدهد، حتی به صورت تصادفی، احتمالا کریتوس در برابر حمله آسیب پذیرتر می‌شود. حتی اگر خدای جنگ در موارد مکرری مرگ و زندگی پس از مرگ را فریب داده باشد، اودین با نیرو‌های تقویت شده می‌تواند سخت ترین نبردی باشد که خدای جنگ یونانی تاکنون با آن روبرو شده است. نبردی که به نوبه خود می‌تواند مرگ بعدی او را قطعی کند.

چیزی که در مورد نقاشی دیواری پیشگویی از بازی قبلی God of War 2018 محتمل است،‌ این واقعیت است که آترئوس به عنوان یکی از افراد حاضر در پیشگویی مستقیماً در حال کشتن کریتوس به تصویر کشیده نشده است. در عوض، ظاهراً نشان داده شده که یک مار قبل از اینکه خود را در گره‌ای بپیچد و به کریتوس حمله کند، بدن آترئوس را ترک کرده است. با اینکه این موضوع تفسیرهای زیادی دارد، اما مار موجود در صحنه می‌تواند تصویری نمادین از دروغ‌ها و فریب‌های اودین باشد. آترئوس نیز پس از در معرض قرار دادن خود در برابر فریبکاری‌های خدای اسگارد، تا حدی مسئول خواهد بود. و دلیل ناله و غم و اندوه پسرک در نقاشی دیواری می‌تواند همین تئوری‌ باشد.

با توجه به نکات دیگری که استودیو سانتا مونیکا در تریلر داستانی اخیر God of War: Ragnarok پخش کرده است، واضح است که مرگ‌ کریتوس بدون توجه به هر اتفاق دیگری در بازی نقش خواهد داشت. محبوبیت این فرضیه ممکن است تبدیل به شعار غیررسمی دنباله شود، اما جمله‌ی کریتوس که می‌گوید «مرگ تنها زمانی می‌تواند من را داشته باشد که لیاقتش را به دست آورده» شوم‌تر به نظر می‌رسد. این یالوگ نه تنها به عنوان یک تهدید مطرح ‌شد، بلکه بسیار شبیه به دعوتنامه‌ای برای فردی مانند اودین بود.

God of War: Ragnarok در تاریخ ۹ نوامبر ۲۰۲۲ برای پلتفرم‌های پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5 منتشر خواهد شد.

نظر شما درباره مرگ نهایی خدای جنگ چیست؟ آیا آترئوس در نهایت باعث مرگ پدر خود می‌شود؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments