آیا عناوین سری Call of Duty در انحصار ایکس باکس خواهند بود؟

تیر خلاص مایکروسافت؟!

سری Call of Duty

طبق اعلام رسمی و کاملا ناگهانی، متوجه شدیم که مایکروسافت شرکت اکتیویژن (Activision) را به کلی خریداری کرده است! با این حال، آیا با این کار سری Call of Duty که ناشر آن‌ها اکتیویژن است، برای همیشه در انحصار کنسول‌های ایکس باکس خواهند بود؟

پیش از آنکه عرضه کنسول‌های نسل نهمی شروع شود، نمایندگان سونی و مایکروسافت هرکدام صحبت‌هایی را درباره دوران و به اصطلاح فاز جدید دنیای گیم ارائه کرده بودند که در آن‌ها، جنگ بین کنسولی تمام شده به نظر می‌رسید. با این وجود پس از گذشت زمان، دیدیم که ناگهان مایکروسافت به کلی شرکت زنیمکس (ZeniMax) که استودیو‌هایی نظیر آرکین (Arkane) و بتسدا (Bethesda) را شامل می‌شد خریداری کرد! این خبر خیلی شوکه کننده بود، اما بعد از آن اعلام شد که همچنان برخی از بازی‌های استودیوهای این شرکت برای سایر پلتفرم‌ها عرضه خواهد شد.

با این وجود بعد از گذشت مدتی عناوین آینده همین استودیوها مانند Starfield، به صورت کاملا انحصاری برای ایکس باکس معرفی شدند! این اقدام نشان داد که رقابت بین دو کنسول حداقل تا یک نسل دیگر هم ادامه دارد و فعلا تمام نخواهد شد. حال اگر فکر کردیم که این پایان ماجرا برای نسل نهم دنیای نسل نهم است، سخت در اشتباه بوده‌ایم! چراکه به تازگی ناگهان طی یک توئیت رسمی اعلام شد که مایکروسافت شرکت اکتیویژن را خریداری کرده است!

کاربران اکتیویژن را معمولا با عرضه عناوینی مثل Call of Duty می‌شناسند، اما نکته اینجاست که مخاطب بازی‌هایی که این شرکت ناشر آن‌هاست، خیلی عام بوده و بازی خاصی مثل Warzone را نزدیک به ۱۰۰ میلیون نفر نصب کرده و تجربه می‌کنند. حال وقتی اکتیویژن توسط مایکروسافت خریداری شده، اولین ایده‌ای که به ذهن هر کاربری می‌رسد این است که دیگر کار پلی استیشن تمام شده و تمامی عناوین بعدی ایم کمپانی از جمله دنباله‌های بعدی Call of Duty فقط و فقط برای کنسول‌های ایکس باکس عرضه خواهند شد.

این مورد تا حدودی درست است، اما فقط تا حدودی! چراکه همه می‌دانیم جمعیت بزرگی از کاربران بازی‌هایی مثل همین Call of Duty: Warzone را دارندگان کنسول‌های پلی استیشن 4 و 5 تشکیل می‌دهند. اکتیویژن هم سود خود از ارائه این بازی رایگان را با داشتن کل انجمن خود به دست می‌آورد. بدین ترتیب اینکه به کلی عرضه سری Call of Duty برای پلی استیشن کنار زده شود، کمی غیر منطقی به نظر می‌رسد.

فقط بگذارید این را به تمامی کاربرانی که در حال تجربه بازی‌های شرکت اکتیویژن در پلتفرم‌های سونی هستند بگویم؛ ما قصد نداریم دست آن‌ها را از بازی مورد علاقه‌شان جدا کنیم و به همین موضوع هم وفادار خواهیم ماند.

فیل اسپنسر (Phil Spencer) مدیر شرکت ایکس باکس در واقع این گفته را بیان کرده بود و چنان که به نظر می‌رسد، حداقل فعلا تیم مایکروسافت کاری به انحصاری کردن عناوین مختلف سری Call of Duty ندارد. با این وجود، باید گفت که دادن ۶۸ میلیارد دلار قطعا و به هیچ وجه بیهوده نخواهد بود! بلکه قطعا در یک نقطه خاص این خبر را دریافت می‌کنیم که اکتیویژن برای ایکس باکس بازی انحصاری منتشر می‌کند. همچنین باید بدانید که گرچه عنوانی مانند Warzone انحصاری نمی‌شود، اما قطعا برخی جزئیات و محتوای دیگر بازی‌های سری که به صورت سالیانه عرضه می‌شوند تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

این یعنی حتما احتمال دارد که در سال آینده شاهد عرضه انحصاری بخش داستانی بازی جدید Call of Duty باشیم، در حالی که Warzone و شاید بهش چند نفره عنوان قبلی در دسترس دارندگان پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5 قرار دارد. همچنین در نظر داشته باشید که کالاف دیوتی تنها فرنچایزی نیست که با این خرید مستقیما تحت تاثیر قرار می‌گیرد، بلکه در آینده عرضه انحصاری Overwatch جدید و عنوان بعدی Crash Bandicoot همگی اجتناب‌ناپذیر خواهند بود!

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا