پیش نمایش بازی starfield

بازی Starfield | هر آنچه باید از استارفیلد، انحصاری جدید ایکس‌باکس و آخرین ساخته‌ی بتزدا بدانید

به سوی بی‌کران و فراتر از آن!

بالاخره انتظارات به پایان رسید و تاد هاوارد شخصا روی صحنه حاضر شد و از بازی موردانتظار Starfield در مراسم ایکس‌باکس بتزدای کنفرانس E3 2021 رونمایی کرد و آن را بزرگ‌ترین و جذاب‌ترین محتوای علمی-تخیلی که می‌توان تصور کرد توصیف کرد. این عنوان که اولین بار در E3 2018 معرفی شد، در کنار رونمایی از Redfall، بزرگ‌ترین سورپرایز بتزدا در مراسم امسال بود.

پس از ۲۵ سال، این عنوان اولین آی‌پی جدید بتزدا است و همین موضوع به اندازه‌ی کافی برای هیجان‌زده کردن طرفداران کافی است. همچنین استارفیلد توسط سازندگان عناوین موفق The Elder Scrolls V: Skyrim و Fallout 4 ساخته می‌شود و به گفته‌ی تاد هاوارد (Todd Howard) ساختار مشابهی با اسکایریم دارد با این تفاوت که در فضا رخ می‌دهد.

در این مراسم، تایید شد که بازی Starfield به صورت انحصاری برای رایانه‌های شخصی و کنسول‌های نسل نهمی ایکس‌باکس عرضه می‌شود. متاسفانه خبرها حاکی از این است که این عنوان از قابلیت Backwards compatibility برای ایکس‌باکس وان پشتیبانی نمی‌کند. از زمان نمایش بازی در مراسم، بتزدا وبسایت رسمی آن را آپدیت کرده و چندین ویدیوی مکمل از روند توسعه‌ی آن منتشر کرده است.

طبق گفته‌ی هاوارد، بتزدا بیش از ده سال است که روی این IP کار می کند. اگرچه این شرکت در سال 2013 اقدام به ثبت علامت  تجاری این عنوان کرد و در همان زمان بازی به صورت جدی وارد مرحله‌ی پیش تولید شد. در حال حاضر چهار استودیو از خانواده‌ی بتزدا (واشنگتن، مونترال، دالاس و آستین) در روند توسعه‌ی استارفیلد کمک می‌کنند. 

در تریلر این عنوان قسمت‌های مختلفی از کشتی فضایی از جمله خوابگاه و یک کابین خلبان با جزئیات مفصل نشان داده شد. طرفداران همچنین نگاه کوتاهی به یکی از سیاره‌های بازی انداختند. در ادامه ضمن کندوکاو در لحظه به لحظه‌ی تریلر که به گفته تاد هاوارد اسرار زیادی را در خود جای داده است، تمامی اطلاعاتی که تا به حال از این بازی منتشر شده است در اختیارتان قرار خواهیم داد.

فهرست مطالب

تماشا کنید: دومین تریلر بازی استارفیلد در مراسم ایکس‌باکس بتزدا در E3 2021

هر چند که تریلر استارفیلد کمی قبل از شروع مراسم لو رفت، اما هیجان تماشای آن را ذره‌ای کم نکرد. تریلر عضوی از یک گروه کاوشگران کهکشانی را نشان می‌دهد که وارد یک کشتی فضایی به نام NG 1350 می‌شود و خود را برای پرتاب آماده می‌کند.

در استارفیلد به چه سیاراتی می‌توان سفر کرد؟

خلاصه‌ی کلام؛ این بازی در فضا رخ می‌دهد! هر صحنه‌ای که در تریلر بازی مشاهده می‌کنید، بخشی از یک سیاره، یا یک کشتی فضایی و فضانوردی است که به گشت و گذار در این فضای بیکران می‌پردازد. بتزدا هنوز جزئیاتی از اسامی سیاراتی که بازیکنان می‌توانند ار آن‌ها دیدار کنند منتشر نکرده است؛ اما تا اینجای کار می‌دانیم که بازی یک عنوان نقش‌آفرینی جهان-باز یا بهتر است بگویم کهکشان-باز است! 

وقتی از تاد هاوارد در مورد اندازه‌ی دنیای بازی پرسیده شد وی پاسخ داد:

دنیای بازی خیلی بزرگ است. مردم هنوز در حال بازی کردن اسکایریم هستند و ما از این موضوع درس گرفتیم. ما زمان زیادی برای ساخت استارفیلد صرف کردیم تا به این ترتیب  بازیکنان زمان زیادی به تجربه‌ی آن بپردازند. همچنین ما همانند کاری که با اسکایریم کردیم در ادامه به‌روزرسانی‌هخای بیش‌تری برای آن منتشر خواهیم کرد. البته ما اطمینان حاصل کردیم که تمام کردن بازی برای افرادی که قصد دارند تنها به تجربه‌ی روایت اصلی بپردازند، امکان‌پذیر باشد.

با توجه به گفته‌های هاوارد می‌توان انتظار داشت که استارفیلد الهام زیادی از اسکایریم گرفته باشد که برای یک عنوان نقش‌آفرینی که در فضا رخ می‌دهد بسیار هیجان‌انگیز است. با وجود بزرگ بودن دنیای استارفیلد، مخاطبان نباید انتظار داشته باشند که با یک عنوان شبیه‌سازی که به گشت و گذار در فضا می‌پردازد رو به رو شوند.

بازی Starfield به روایت چه داستانی خواهد پرداخت؟

بتزدا با بازی‌های نقش‌آفرینی گسترده‌‌ی خود شناخته می‌شود و استارفیلد قرار نیست که از این قاعده مستثنی باشد. به گفته‌ی تاد هاوارد، وقایع بازی استارفیلد حدود 300 سال آینده رخ می‌دهد؛ بنابراین اگرچه برخی از فناوری ها آشنا به نظر می رسند، برخی دیگر بسیار پیشرفته‌تر از جهان امروزی هستند. مانند یک ربات مفید به نام Vasco که در بخشی از تریلر او را مشاهده می‌کنید.

بازیکن در نقش یکی از اعضای Constellation، آخرین گروه از کاوشگران کهکشانی (تقریبا مشابه با ناسا)، به تجربه‌ی آن می‌پردازند. هاوارد در گفت‌وگوی خود توضیح داد که Constellation تنها یک گروه از چند گروهی است که بازیکن در طول بازی با آن‌ها برخورد خواهد کرد و می‌تواند انتخاب کند که عضوی از آن‌ها باشد. همچنین با توجه به تریلر به طور قطع می‌توان گفت که کشتی‌های فضایی و وسایل نقلیه نقش مهمی در روند بازی دارند. با توجه به نوشته‌ای که در بخشی از تریلر مشاهده می‌شود می‌توان حدس زد که جزئیات زیادی در جهان مفصل بازی نهفته است. نوشته‌ی زیر توسط خود استودیوی بتزدا ذکر شده است: 

در این بازی نقش‌آفرینی نسل جدید که در بین ستارگان جریان دارد، شما می‌توانید هر شخصیتی که می خواهید ایجاد کرده و با آزادی کامل کاوش کنید. استارفیلد با استفاده از قدرت تکنولوژی نسل بعدی و Creation Engine 2 جدید، شما را به یک سفر فضایی می‌برد؛ در حالی که تلاش می‌کنید به بزرگ‌ترین رمز و راز بشریت پاسخ دهید.

راوی در تریلر دوم بیان می‌کند: 

به قول برخی شگفتی نه در بزرگی میدان ستارگان بلکه در توانایی انسان برای اندازه‌گیری آن است. تو دیگر بخشی از Constellation هستی؛ بخشی از خانواده‌ی ما. چیزی که پیدا کردی کلیدی برای باز کردن همه چیز است. این چیزی است که ما تمام مدت برایش تلاش کرده‌ایم. ما به آغاز آخرین سفر بشریت رسیده‌ایم؛ برای همین است که ما اینجا هستیم. تا چیزی که آن بیرون است را کشف کنیم.  

هاوارد گفت که استارفیلد عنوانی است که سوالات اساسی و بزرگی از بازیکنان خواهد پرسید. به عنوان مثال آیا ما در این جهان تنها هستیم؟ ریشه‌های فضا و زمان چیست و انسان چه جایگاهی در این جهان بی‌کران دارد؟

گیم‌پلی بازی Starfield به چه صورت خواهد بود؟

به گفته‌ی تاد هاوارد، بازی همانند سایر ساخته‌های این استودیو، ترکیبی از زاویه‌ی دوربین اول و سوم شخص است. استارفیلد یک بازی نقش‌آفرینی هاردکور است و به گفته‌ی هاوارد درجه‌ی سختی بیش‌تری نسبت به عناوین قدیمی استودیو دارد. همانند بازی Skyrim و Fallout بازیکنان قادر خواهند بود نقش اصلی را به طوری کامل شخصی‌سازی کنند تا به این ترتیب یک تجربه‌ی جذاب‌تر و شخصی‌تر داشته باشند. سیستم شخصی‌سازی به حدی پرجزئیات است که بازیکن می‌تواند سرگذشت شخصیت خود را انتخاب کند و نحوه‌ی شخصی‌سازی او چگونگی روند داستان شخصیت تاثیرگذار است. وی در ادامه‌ی صحبت‌هایش توضیح داد که استارفیلد بازیکنان را به کاوش و تعامل جهان تشویق می‌کند و کاملا منطقی است که اگر بازیکن بخواهد بازی را به چالش بکشد. اگر بازیکن بخواهد کتاب بخواند، غذا بخورد و در کل محدودیت‌ها را آزمایش کند، بازی به اکثر خواسته‌های او پاسخ مثبت می‌دهد؛ بنابراین تعامل بازیکن با محیط به شدت بالا و باجزئیات است. 

بازیکنان این شانس را خواهند داشت تا شخصیت‌های خود را خلق کرده و مسیر مخصوص به خود را در کهکشان بازی داشته باشند. با توجه به توضیفی که تاد هاوارد از این عنوان کرده و آن را به اسکایریم تشبیه کرده است، می‌توان انتظار داشت که استارفیلد از کلاس‌های مختلف که روی تکنولوژی یا مبارزه تمرکز دارند تشکیل شده باشد. همچنین با توجه به سنت سیستم کرفت در بازی‌های جهان-باز بتزدا، باید انتظار حضور سیستم پیشرفته‌تر از قبل را در استارفیلد داشته باشیم. با توجه به بازی‌های قبلی بتسدا، بازیکنان می‌توانند انتظار برخورد با NPCهای مختلف شامل انسان‌ها، بیگانگان و حتی ربات‌ها را داشته باشند.

شایعاتی که از پیش درباره‌ی استارفیلد منتشر شده است مبنی بر آن است که این عنوان بیش‌تر از اینکه شبیه جنگ ستارگان باشد، حال و هوای فیلم بین ستاره‌ای را دارد. همچنین بازیکنان یک کشتی فضایی به عنوان خانه‌ی خود خواهند داشت که به طور مفصلی قابل شخصی‌سازی است. بازی این امکان را به پلیرها می‌دهد که در سیارات مختلف شهرک خود را ساخته و آن را گسترش دهند؛ اما باید توجه داشته باشند که این شهرک‌ها ممکن است مورد حمله قرار بگیرند پس بازیکنان باید برای دفاع از وسایل خود چاره‌ای بیندیشند. 

هر چند که جزئیاتی از این تهدیدها منتشر نشده است اما به نظر می‌رسد که دشمنان بازی گونه‌های مختلفی از بیگانگان باشند. از مبارزه‌ی دوربرد گرفته تا درگیری تن به تن، سلاح‌های بازی رنج وسیعی را در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد و سیستم مبارزات به لطف تجهیزات هک از مخفی‌کاری بیش‌تری برخوردار خواهد بود.

آيا استارفیلد به شما اجازه می‌دهد که به سیارات دیگر پرواز کنید؟

سوال بزرگی که ذهن مخاطبان را به خود مشغول کرده است این است که سیستم سفر در جهان استارفیلد چگونه خواهد بود. از آنجایی که بیش‌تر تریلر استارفیلد بیرون یا درون کشتی‌های فضایی جریان دارد، می‌توان این برداشت را از آن داشت که پرواز کهکشانی نه تنها یک ویژگی بلکه روش اصلی سفر بین سیارات مختلف است. اگر عنوان Elder Scrolls را به عنوان یک الگو در نظر بگیریم می‌توان انتظار داشت که بازیکنان در استارفیلد به پرواز کهکشانی بپردازند تا زمانی که به مقصد مورد نظر خود برسند و زمانی که سیارات یا قمرهای جدید باز شوند، Fast Travel به آن‌ها فعال می‌شود.

پیش نمایش بازی starfield
ایستگاه فضایی نمایش داده شده در تریلر سال ۲۰۱۸

تحلیل تریلر رونمایی‌شده در مراسم E3 2021 و پشت صحنه‌ی ساخت بازی

صحنه‌ی آغازین تریلر استارفیلد تایید می‌کند که تصاویری که در ادامه مشاهده می‌کنیم توسط موتور گرافیکی Creation Engine 2 ساخته شده است. در زیر تصویر عبارت Alpha In-Game Footage به چشم می‌خورد؛ به این معنا که صحنه‌هایی که در ادامه مشاهده می‌کنید نشان‌دهنده‌ی گرافیکی است که احتمالا در صحنه‌های سینماتیک بازی دیده خواهد شد. البته با توجه به اینکه بازی هنوز در دست توسعه قرار دارد مطمئنا محصول نهایی بسیار با چیزی که در تریلر حال حاضر می‌بینیم متفاوت خواهد بود.

در واقع  بتزدا برای اینکه بازی‌های نسل بعدی خود را بهترین شکل ممکن ارائه دهد، یک موتور گرافیکی جدید را طراحی کرده است تا از قدرت نسل نهم به بهترین شکل ممکن بهره بگیرد. تاد هاوارد برای سال‌ها از ساخت و استفاده از ورژن به‌روزرسانی‌شده‌ی موتور Creation بتزدا برای ساخت استارفیلد صحبت می‌کرد. Creation Engine 2 می‌تواند نامی باشد که بتزدا به نسخه‌ی پیشرفته و به‌روزرسانی‌شده‌ی موتور قبلی بتزدا باشد و استارفیلد اولین بازی بتزدا است که با این موتور ساخته می‌شود. اما با توجه به اینکه این موتور قرار است از قدرت نسل نهم بیش‌ترین استفاده‌ی ممکن را بکند، بعید نیست که این موتور کاملا از اول طراحی شده باشد.

نکته‌ی دیگری که بسیار حائز اهمیت است، حضور یک ربات به عنوان همراه شما است. در بخشی از تریلر می‌توان نوشته‌های روی شیشه را دید. در این نوشته یک شخص ناشناخته احتمالا شخصیت اصلی بازی از تمام شدن Tranquilitea کافئین‌دار خبر می‌دهد. با توجه به سنت بتزدا در بازی‌های قبلی انتظار می‌رود که Tranquilitea در واقع نوعی نوشیدنی مخصوص در دنیای استارفیلد باشد. بنابراین این سوال پیش می‌آید که آیا این نوشیدنی در واقع نوعی آیتم برای بازگردانی سلامت بازیکن است و چه چیزی اهمیت این نوشیدنی را در این حد زیاد می‌کند؟

در کنار این نوشته‌ها طرح یک شی مرموز و ناشناس روی دیوار هستیم. نوشته‌های اطراف طرح به دنبال راهی برای نزدیک شدن به مرکز این شی هستند اما تلاش‌های آن‌ها تا آن زمان ناموفق بوده است. مشخص نیست که آیا شخصیت اصلی بازی و گروه او در تلاشند تا به مرکز جهان برسند تا بتوانند بشریت را نجات دهند یا می‌خواهند همانند فیلم Arrival با بیگانگان ارتباط برقرار کنند؟ درست در همین لحظه راوی در تریلر می‌گوید:

چیزی که پیدا کردی، کلیدی برای باز کردن همه چیز است.

تاد هاوارد این مکانیزم بیگانه‌مانند را به عنوان یک راز توصیف کرد. با این حساب طرفداران گمان دارند که همه چیز به نحوی به این شی مرموز برمی‌گردد.

ایستراگ Elder Scrolls 6 در تریلر استارفیلد

با دقت بیش‌تر در تریلر، برخی طرفداران توانستند یک ایستراگ از بازی Elder Scrolls پیدا کنند که به گمان برخی می‌تواند نشان‌دهنده‌ی مکان وقوع اتفاقات نسخه‌ی ششم بازی باشد. زمانی که فضانورد وارد بخش خلبانی کشتی فضایی می‌شود، اگر به گوشه‌ی کنسول نگاه کنید می‌توانید نقشه‌ی کوچک به شکل همرفل و های راک، مناطق متعلق به قاره‌ی تامریل (Tamriel) در دنیای Elder Scrolls را مشاهده کنید.

رونمایی از سه شهر در دنیای Starfield

بتزدا اخیرا طی انتشار ویدیوهای کوتاهی، از سه شهر موجود در دنیای بازی استارفیلد رونمایی کرد. در این ویدیو امیل پاگلیارولو (Emil Pagliarulo)، کارگردان و طراح ارشد استودیوی بتزدا به معرفی این سه شهر که نیو آتلانتیس (New Atlantis)، آکیلا و نئون نام دارند پرداخته و از ویژگی‌ها و فعالیت‌های مخصوص هر کدام صحبت کرد. لازم به ذکر است که تصاویر این شهرها در گذشته لیک شده بود و اکنون تنها از هویت هر یک از آن‌ها رونمایی شده است.

آتلانتیس جدید، پایتخت ایالات متحده کلونی است که قوی‌ترین قدرت نظامی و سیاسی را در استارفیلد به خود اختصاص داده و افراد از هر گروه و ملیتی در آن حضور دارند. بر اساس ویدیوی معرفی آتلانتیس جدید، این شهر از بسیاری از جهات بازتاب آینده‌ی بشریت است.

شهر بعدی آکیلا، پایتخت Freestar Collective است که مملو از مردمی است که هدف و عقیده‌ی یکسانی را دنبال می‌کنند؛ آزادی فردی. این شهر توسط دیواری احاطه شده تا از ورود موجوداتی مرگبار به داخل شهر جلوگیری شود. این شکارچی‌های بیگانه آشتا (Ashta) نام داشته و ترکیبی از گرگ و نوعی دایناسور گوشتخوار هستند.

سومین و جالب‌ترین شهری که بتزدا به تازگی از آن رونمایی کرده است، نئون نام دارد. این شهر اساسا یک پلتفرم ماهی‌گیری است که به داروی خاصی که از نوعی ماهی به دست می‌آید، شهرت دارد. به طوری که افراد از سیارات مختلف برای این دارو به نئون می‌آیند.

بازی استارفیلد چه زمانی منتشر می‌شود؟

با وجود اینکه هنوز زمان زیادی به انتشار استارفیلد باقی مانده است، برخی معتقدند که این عنوان با تاخیر رو به رو خواهد شد. هاوارد در صحبت‌هایی که داشت توضیح داد که اگر به زمان عرضه‌ی بازی ایمان نداشتند اصلا از آن رونمایی نمی‌کردند. با توجه به اینکه این بازی به شدت مورد انتظار است، سازندگان باید وقت و تلاش زیادی روی آن گذاشته تا بتوانند یک دنیای وسیع با جزئیات زیاد ارائه کنند. توسعه‌ی بازی استارفیلد پس از انتشار بازی Fallout 4 در اواخر سال ۲۰۱۵ شروع و در اواسط ۲۰۱۸ مراحل پیش‌تولید آن به پایان رسیده است.

در آخر دومین تریلر مشخص شد که این بازی در تاریخ ۱۱ نوامبر سال ۲۰۲۲ میلادی مصادف با ۲۰ آبان ماه ۱۴۰۱ به صورت انحصاری برای پلتفرم‌های مذکور مایکروسافت یعنی کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس | اس و رایانه‌های شخصی عرضه شده و از روز اول عرضه در دسترس دارندگان سرویس گیم‌پس قرار خواهد داشت.

با وجود رقبای سرسختی چون Mass Effect و Star Wars، این بازی بدون شک پنجره‌ی جدیدی برای بازی‌های فضایی خواهد بود و با برداشتن محدودیت‌هایی که سایر عناوین داشتند، دنیای جدید و متفاوتی به مخاطبان ارائه خواهد کرد. از آنجایی که زمان زیادی تا انتشار باقی مانده است باید منتظر انتشار اطلاعات مکمل و بیش‌تری در آینده‌ی نه چندان دور باشیم. تا آن زمان تنها می‌توان به تئوری طرفداران و توضیحات محطاتانه‌ی سازندگان بازی بسنده کرد.

به نظرتان این عنوان می‌تواند واقعا از قدرت نسل نهم به بهترین شکل ممکن بهره بگیرد و فضا را به واضح‌ترین شکل ممکن نشان دهد؟ آیا سازندگان قادر به برآورده کردن انتظارات طرفداران از این بازی هستند؟ یادتان نرود که نظر خود در مورد بازی استارفیلد را با ما و سایر کاربران رسانه‌ی سرگرمی به اشتراک بگذارید. 

3 2 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا