PS5 یا Xbox Series X؟ کدام کنسول بازی‌های انحصاری بیشتری دارد؟

بهتر یا بیشتر؟ مسئله این است!

PS5

دو ماه تا آغاز نسل جدید کنسول‌های بازی فاصله داریم و دیگر باید خود را برای رقابتی تازه در دنیای ویدیو گیم آماده کنیم. PS5 یا Xbox Series X؟ کدامیک از کنسول‌های نسل نه بازی‌های انحصاری بیشتری تا کنون معرفی کردند؟

زمانی تا پایان انتظار چندین ساله و ورود به نسل آینده‌ی کنسول‌های بازی باقی نمانده و طرفداران دنیای ویدیو گیم در حال حساب و کتاب و بررسی هر دو کنسول بزرگ نسل نه هستند تا انتخابی بهتر داشته باشند. یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که هر گیمر برای انتخاب کنسول جدید مدنظر می‌گیرد، بازی‌های انحصاری آن است. بازی‌های انحصاری که در نسل هشت و رقابت PS4 و Xbox One ورق را به سمت سونی برگرداندند و سونی را چندین گام جلو انداختند. اما در نسل جدید قضیه تا حدودی متفاوت است و بنظر می‌رسد مایکروسافت با درس گرفتن از نسل قبل، گام مهمی برای پیروزی نسل نه برداشته و حداقل از نظر تعداد بازی‌های انحصاری تا کنون از سونی پیشی گرفته است.

به تازگی اکانت توییتر XboxNewsReddit در گزارشی، با شمردن تعداد بازی‌های انحصاری نسل نهمی کنسول‌های PS5 و Xbox Series X اذعان کرده است که تعداد بازی‌های انحصاری نسل آینده‌ی مایکروسافت بیشتر از سونی است و حداقل در فاکتور تعداد بازی‌های انحصاری نسبت به سونی برتری دارد. البته در این شمارش منظور بازی‌هایی است که تنها برای نس نه منتشر می‌شوند و در دسترس کاربران PS4 و Xbox One قرار نخواهند گرفت. در ماه‌های گذشته حدس و گمان‌های بسیاری درباره‌ی این قضیه مطرح بوده و چندی پیش با مشخص شدن انتشار بازی‌هایی نظیر Horizon Forbidden West و Marvel’s Spider-Man: Miles Morales برای PS4، بنظر می‌رسد مایکروسافت در انتشار بازی‌های انحصاری که فقط برای کنسول‌های نسل نه منتشر می‌شوند، برتری پیدا کرده است.

انتشار بازی‌های انحصاری تنها برای کنسول‌های PS5 و Xbox Series X مزایا و معایب خاص خود را دارد. این روند استودیوهای بازی‌سازی باعث می‎شود تا ساخت بازی‌های جدید توسط توسعه‌دهندگان با کیفیت و سرعت بیشتری همراه شود و سخت‌افزارهای پایین نسل هشت دست بازی‌سازان را برای اعمال المان‌های بیشتر در بازی‌هایشان نبندد. اما در طرف دیگر، با رشد روز افزون گیمرهای سراسر دنیا و نگاه سرمایه‌داری به صنعت گیم، تا جایی که امکان دارد، استودیوهای بازی‌سازی سعی می‌کنند تا با انتشار بازی‌هایشان برای کنسول‌های قدیم و جدید، بخش بیشتری از جامعه‌ی بازیکنان را تحت پوشش قرار دهند تا سود بیشتری نیز از ساخت و فروش بازی نسیب خود کنند. با بررسی سیاست‌های دو کمپانی، مشخص است که سونی توجه بیشتری به این نکته دارد و همانطور که چندی پیش جیم رایان، رییس پلی‌استیشن، اذعان کرد، کاربران PS4 نیز حداقل تا چهار سال آینده در اولویت این کمپانی خواهند بود.

هرچند از نظر تعداد بازی‌های انحصاری Xbox Series X از رقیب خود پیشی گرفته، اما واکنش‌های طرفداران به بازی‌های PS5 تا کنون بهتر از آن بوده است. با بررسی رویدادهای هر دو کنسول، بنظر می‌رسد که طرفداران نگاه زیادی به آمار و ارقام ندارند و اهمیت بیشتری به کیفیت می‌دهند تا کمیت. حال باید منتظر شد تا ببینیم با عرضه‌ی این دو کنسول، سیاست کدام کمپانی برتری بیشتری به همراه دارد. کنسول‌های PS5 و Xbox Series X به ترتیب در تاریخ‌ 12 نوامبر (22 آبان) و 10 نوامبر (20 آبان) سال جاری با قیمت 499$ عرضه خواهند شد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا