چه اتفاقی پس از The Amazing Spider-Man 2 برای مرد عنکبوتی اندرو گارفیلد افتاد؟

دوران سخت مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز

مرد عنکبوتی اندرو گارفیلد

فیلم The Amazing Spider-Man 2 و پایان تلخ آن تا حد بسیاری روی مسیر زندگی مرد عنکبوتی اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) تاثیر گذاشت. اما چه اتفاقی بعد از آن برای این شخصیت افتاده است؟

شخصیت مرد عنکبوتی با سم ریمی (Sam Raimi) شروع خوبی را در دنیای سینما داشت و سه‌گانه Spider-Man با بازی توبی مگوایر (Tobey Maguire) توانست طرفداران بسیاری را به دست آورد. با این وجود، پس از پایان این سری، استودیو سونی تصمیم گرفت تا داستان پیتر پارکر (Peter Parker) را ریبوت کرده و اینبار لباس قرمز و آبی اسپایدرمن را به اندرو گارفیلد هدیه دهد.

با این حال روایت جدید پیتر پارکر، نسبت به آنچه که در سه‌گانه سم ریمی دیده بودیم، متفاوت شروع شد. پیتر باز هم توسط یک عنکبوت رادیواکتیو نیش خورده و به مرد عنکبوتی تبدیل شد، اما داستان زندگی او متفاوت ادامه پیدا کرد. به عنوان مثال، یکی از تفاوت‌های بزرگ بین جهان مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز و توبی مگوایر، داشتن المان‌های واقع‌گرایانه بیشتری از جمله وب شوتر برای تار زدن بود؛ اینجا پیتر دیگر قابلیت زدن تار عنکبوتی از دستان خود را نداشت!

طی فیلم اول، پیتر پارکر با استاد مرکز تحصیل خود که به یک مارمولک بزرگ تبدیل شده بود مبارزه کرد. سپس نیز در فیلم دوم، ابرشروری به نام الکترو (Electro) را از بین برد تا امنیت شهر نیویورک در جهان خود را برقرار کرده باشد. با این حال، پایان داستان پیتر در این سری بسیار غم‌انگیز بود؛ گوئن استیسی (Gwen Stacy) که معشوقه پارکر بود، در دستان خود او جانش را از دست داد. در واقع هری آزبورن (Harry Osborn) که به گرین گابلین (Green Goblin) تبدیل شده بود، از بالای یک برج گوئن را در جریان مبارزه با پیتر پایین انداخت، و او نیز سعی کرد تا عشق خود را نجات دهد، در حالی که برای این کار، یک تار عنکبوت برای او فرستاد و در نهایت برای گرفتن ضربه گردن او شکسته شد.

این پایان باعث شد تا مرد عنبکوتی شگفت‌انگیز با بازی اندرو گارفیلد داستان بسیار غم‌انگیزی داشته باشد، اما در آخر دیدیم که حتی پس از نبود گوئن، او همچنان به نجات مردم و مبارزه با خلاف ادامه داد و نهایتا با یکی دیگر از ابرشرورهای جهان خود به نام راینو (Rhino) مبارزه کرد؛ طوری که همه ادامه آن را برای فیلم The Amazing Spider-Man 3 می‌دانستند. اما این اتفاق هرگز رخ نداد و یک سال بعد از پایان کار گارفیلد، تام هالند (Tom Holland) نقش مرد عنکبوتی را بر عهده گرفت تا او را به دنیای سینمایی مارول بیاورد.

با این حال ماجراجویی تام تا دو فیلم ادامه داشت و در اثر سینمایی سوم که با عنوان No Way Home روز جمعه هفته گذشته اکران شد، دیدیم که چطور راه مردان عنکبوتی سینما مارول و سونی به یکدیگر رسید. این کراس اور برای اولین بار سه اسپایدرمن معروف با بازی توبی مگوایر، اندرو گارفیلد و همچنین تام هالند را به یکدیگر رساند، اما یک تفاوت بسیار بزرگ در آن وجود داشت؛ اینکه اسپایدرمن توبی و اندرو دیگر نوجوان‌های گذشته در فیلم‌های خود نبودند و ظاهرا اتفاقات خط زمانی مختص به آن‌ها، به تجربه و سن این دو اضافه کرده بود!

این در حالی است که سرنوشت مرد عنکبوتی اندرو گارفیلد به مانند توبی چندان هم سر راست و مشخص نبود، بلکه جزئیاتی در No Way Home گفته شد که طی آن‌ها متوجه شدیم که چه بر سر این اسپایدرمن شگفت‌انگیز آمده است.

داستان زندگی مرد عنکبوتی اندرو گارفیلد پس از The Amazing Spider-Man 2

مرد عنکبوتی شگفت انگیز داستان که اندرو گارفیلد باز هم نقش او را در Spider-Man: No Way Home بازی می‌کند، به شدت افسرده است! او همچنان برای مرگ گوئن و اینکه نتوانسته بود با روش درست او را نجات دهد رنج می‌کشد و احساس ناراحتی می‌کند. دوستی ندارد، عشقی ندارد و چنان که پیداست، دیگر با قلب امیدوار همیشه خود در شهر نیویورک از ساختمانی به ساختمان دیگر تاب نمی‌خورد. البته او هنوز هم مرد عنکبوتی است و جلوی خلاف در شهر را می‌گیرد، اما پیتر پارکر زیر آن لباس دیگر نابود شده و توان مقابله با سختی‌های زندگی عادی را ندارد.

به هر حال این‌ها همه بخشی از زندگی پیتر پارکر هستند که ظاهرا در هر خط زمانی تکرار می‌شوند. زندگی مرد عنکبوتی اندرو گارفیلد دقیقا همان چیزی است که اسپایدرمن تام هالند در No Way Home به آن نزدیک شد. او استاد خود تونی استارک (Tony Stark) را از دست داد، عمه می (May) را در قبر دید و نهایتا، همه دوستان و حتی عشق زندگی خود را هم (حداقل فعلا) از دست داده و دیگر چیزی به جز لباس مرد عنکبوتی برایش باقی نمانده است!

در فیلم Spider-Man: No Way Home در صحنه‌ای که اسپایدرمن اندرو و توبی با تام هالند درباره اینکه چطور باید از کنار مشکلات خود عبور کند و امید داشته باشد حرف می‌زنند، مرد عنکبوتی اندرو گارفیلد عملا اظهار می‌کند که با چه مسائلی کنار آمده و چطور نمی‌خواهد تا یک پیتر پارکر دیگر هم در همین مسیر تاریک قرار بگیرد. این روند تا پایان فیلم ادامه دارد، اما درست همانجا که گارفیلد در صحنه‌ای بسیار مشابه با زمان از دست دادن گوئن، ام جی (MJ) را نجات می‌دهد، جرقه‌ای در زندگی او زده می‌شود که احتمالا بیانگر چیدن مقدمات برای فیلم The Amazing Spider-Man 3 خواهد بود.

بدون شک این شخصیت نیاز به برد و پیروزی داشت، و اینکه در No Way Home بالاخره موفق شد تا با به یک تیم اعتماد کرده و کسانی را داشته باشد که می‌توان به آن‌ها اعتماد کرد، به او امید داد. حتی در یک صحنه توبی مگوایر پشت سر هم به او می‌گوید که «تو شگفت‌انگیز هستی!» اما می‌بینیم که اندرو نمی‌تواند این لقب را بپذیرد، تا اینکه در پایان فیلم بالاخره به یک جمع‌بندی خوب می‌رسد؛ موردی که تاثیرات آن را احتمالا در The Amazing Spider-Man 3 یا فیلم‌های دیگر با حضور اسپایدرمن اندرو می‌بینیم.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

7 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا