#مهسا_امینی

شرکت ولو مشغول ساخت چند بازی مختلف است!

منتظر عناوین داستان‌محور باشید!

بازی شرکت ولو

چندی پیش آقای گیب نیوول (Gabe Newell)، بنیان‌گذار کمپانی ولو (Valve Corporation)، طی پیامی رسما اعلام کرد که این شرکت در حال حاضر روی ساخت و توسعه‌ی چند بازی مختلف فعالیت می‌کند.

اینکه کمپانی ولو یکی از تاثیرگذارترین و بهترین بازی‌سازان در صنعت بازی‌های ویدیویی به شمار می‌رود، برهچیکس پوشیده و پنهان نیست. شرکتی که اگرچه در طول چند سال اخیر و چه بسا بهتر است بگوییم در نسل هشتم فعالیت خاصی در حوزه‌ی بازی‌سازی نداشته و تقریبا در این صنعت غایب بوده، اما ساخت عناوین بزرگ و پرطرفداری همچون مجموعه‌ی Half-Life و Dota و Portal را در کارنامه‌ی خود دارد. آثاری که هر یک در زمان انتشار با واکنش‌های عالی منتقدان و بازیکنان به همراه شدند و به واسطه‌ی عملکرد تحسین‌آمیز آن‌ها، نام شرکت ولو در میان شماری از کمپانی‌های نامدار بازی‌سازی به چشم می‌خورد.

از طرفی، سال گذشته میلادی بود که پس از سیزده سال غیبت سری Half-Life، بازی جدیدی از این مجموعه تحت عنوان Half-Life: Alyx راهی بازار شد که امیدهای بسیاری برای انتشار بازی‌های بیشتر از فرنچایز و احیای دوباره‌ی آن را در دل هواداران شرکت ولو زنده کرد. با این حال، نزدیک به یک سال از عرضه‌ی بازی می‌گذرد و شرکت ولو بار دیگر در سکوت خبری روزها را سپری می‌کند و با وجود اینکه چند ماه پیش شاهد آغاز نسل جدیدی در صنعت بازی‌های ویدیویی بودیم، همچنان جزئیات و اطلاعاتی از برنامه‌های بعدی این کمپانی سرشناس در دست نیست.

در همین راستا، چندی پیش رسانه‌ی 1 News گفت‌وگویی را با آقای گیب نیوول، مدیر عامل شرکت ولو، ترتیب داده که در جریان این مصاحبه، به طور مختصر به برنامه‌های آتی کمپانی ولو و همچنین آثار بعدی این بازی‌ساز اشاره شده است. با استناد بر گفته‌های نیوول، شرکت ولو پس از عرضه‌ی موفق بازی Half-Life: Alyx، به ساخت بازی‌های داستان‌محور و تک‌نفره تمایل بیشتری پیدا کرده و تیم توسعه‌دهنده در حال حاضر روی ساخت چند بازی مختلف مشغول به کار است. گیب نیوول در این گفت‌وگو رسما اعلام کرد که بازی‌های بعدی آن‌ها بسیار سرگرم‌کننده به نظر می‌رسد و به‌زودی به معرفی آن‌ها خواهد پرداخت.

آقای گیب نیوول در این خصوص توضیح می‌دهد:

در حال حاضر ما روی ساخت بازی‌هایی مشغول به کار هستیم که قرار است در آینده از آن‌ها رونمایی به عمل بیاوریم. ما بر این باور هستیم که این عناوین بسیار سرگرم‌کننده خواهند بود. در واقع، ساخت و توسعه‌ی بازی Half-Life: Alyx برای ما یک تجربه‌ی موفقی به شمار می‌رود که تیم سازنده را برای بازگشت به سمت و سوی ساخت عناوین تک‌نفره و داستان محور تشویق کرد. به جرات می‌توان گفت که پس از موفقیت این عنوان، شور و شوق و همچنین تلاش تیم توسعه‌دهنده برای ساخت آثار مشابه و صدالبته سرگرم‌کننده و عالی بیشتر شده است.

در ادامه، زمانی که صحبت از سری Half-Life و پورتال شد، نیوول از ارائه‌ی پاسخ امتناع کرد و متاسفانه جزئیاتی در این زمینه در دسترس قرار ندارد. او در پاسخ به اینکه آیا این عناوین ارتباطی با مجموعه‌های مذکور دارند یا خیر، می‌گوید:

مدت زیادی است که من با موفقیت در خصوص این مجموعه‌ها صحبت نکردم و من امیدوار هستم تا زمانی که سوال‌ها بحث‌برانگیز نباشد، کماکان در مورد آن‌ها صحبت نکنم!

بازی شرکت ولو

در حالی که صحبت‌های گیب نیوول به صراحت ساخت چند بازی جدید توسط شرکت ولو را تایید می‌کند، اما همچنان جزئیاتی از آثار بعدی این کمپانی در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. با این وجود، زمانی که حرف‌هایی از عناوین جدید Valve به میان زده می‌شود، ناخودآگاه توجه گیمرها و هواداران به سری نیمه عمر و پورتال معطوف می‌شود. در خلال این گفته‌ها، به نام رمزی Citadel نیز اشاره شد که بر اساس شماری از حدس و گمان‌ها، گویا این نام در واقع اسم رمزی یک بازی چندنفره در شرکت ولو است که گیب نیوول تا حدودی با رد این حرف و حدیث‌ها، به شایعه‌ها خاتمه داد.

بر این اساس، هنوز مشخص نیست که شرکت ولو چه عناوینی را در طول سال‌های آینده در اختیار بازیکنان قرار خواهد داد. ممکن است پس از سالیان سال، شاهد احیای دوباره‌ی سری نیمه عمر و یا انتشار نسخه‌ی جدیدی از مجموعه‌ی پورتال باشیم و یا به‌زودی میزبان چند اثر کاملا جدید در سبکی متفاوت خواهیم بود. ذکر این نکته مهم است که ولو در طول چند سال گذشته، به خاطر تاسیس فروشگاه اپیک گیمز و آغاز رقابت سخت و تنگاتنگ، بیش از پیش روی توسعه‌ی پلتفرم استیم تمرکز کرده و طبق آخرین گزارش‌ها، ظاهرا این امر نیز موفق بوده؛ به طوری که گفته شده شبکه‌ی استیم کاربران فعال بیشتری نسبت به پلی‌استیشن و اکس‌باکس دارد!

در انتهای این خبر، بد نیست اشاره کنم بازی Half-Life: Alyx که در واقع جدیدترین نسخه از مجموعه‌ی خود به شمار می‌رود، در اوایل سال گذشته میلادی به صورت انحصاری برای پلتفرم رایانه‌ی شخصی منتشر شد. گفتنی است که برخلاف نسخه‌های پیشین فرنچایز، این اثر صرفا با استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی از جمله آکیولس ریفت،‌ HTC Vive، آکیولس کوئست و Valve Index قابل اجرا خواهد بود و بر اساس اعلام شرکت ولو، نباید منتظر عرضه‌ی نسخه عادی آن برای این پلتفرم باشیم.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا