#مهسا_امینی
بازی Half-Life: Alyx

اولین نگاه به بازی Half-Life: Alyx

بالاخره Valve دست به کار شد!

سیزده سال انتظار برای یک بازی اصلا کم نیست، به‌خصوص برای نام باعظمتی مثل Half-Life. به محض تمام شدن اپیزود دوم Half-Life همگی یک سوال مشترک داشتند؛ «کی قسمت سوم را می‌سازید؟» زمان گذشت و خبری نشد. «حداقل اپیزود سوم قسمت دو را بسازید». باز هم خبری نشد. در این مدت Valve چند تا بازی دیگر هم ساخت ولی خبری از قسمت سوم نشد. به مرور Valve به استیم چسبید و بی‌خیال بازی‌هایش شد تا نفرین عدد ۳ تبدیل به نماد آثار این شرکت شود. حالا Valve گرچه محصولی که طرفداران می‌خواستند را به ارمغان نیاورده است، اما جای خوشحالی دارد که باز هم شاهد یک Half-Life جدید هستیم؛ معرفی می‌کنم، این شما و این هم از بازی واقعیت مجازی Half-Life: Alyx.

پس از ساخت و انتشار The Lab در سال ۲۰۱۶ تیم Valve به دنبال سوژه‌ای می‌گشت تا بر اساسش یک بازی بزرگ برای هدست‌های واقعیت مجازی بسازد. پس از بررسی، در نهایت تیم سازنده فرنچایز Half-Life را مناسب‌ترین گزینه برای پروژه دید و روند را آغاز کرد. پروژه‌ی ساخت سه سال در سکوت کامل قرار داشت تا بالاخره در نوامبر ۲۰۱۹ با یک تریلر رسمی از بازی Half-Life: Alyx رونمایی شد. اولین نکته‌ی مهم در مورد بازی، انحصار آن برای هدست‌های واقعیت مجازی مخصوص PC است. موضوعی که قطعا حال اکثرمان را گرفت، اما به گفته‌ی اعضای ارشد تیم سازنده اگر قرار بود Alyx یک بازی رایج برای رایانه‌های شخصی و یا کنسول‌ها باشد، آن وقت باید قید بسیاری از مکانیک‌ها را می‌زدند. در واقعیت مجازی مکانیک‌های متنوع و جالبی وجود دارد که پیاده‌سازی‌شان حتی برای موس و کیبورد هم بسیار دشوار یا غیرممکن است. با وجود گذشت سیزده سال از آخرین نسخه، همچنان Alyx یک عنوان وفادار به سری Half-Life است و المان‌های جدید و مدرن همچنان آن حس و حال را برای مخاطب خود زنده خواهد کرد. شرکت Valve از این بازی به عنوان بزرگ‌ترین پروژه‌ی تاریخ خود یاد می‌کند. یک بازی کامل که تمام فاکتورهای اصلی سری را در خود گنجانده است؛ تعامل عمیق با محیط، معماهای متنوع، گشت و گذار در دنیا و مبارزات درگیرکننده که حداقل به اندازه‌ی Half-Life 2 یعنی پانزده ساعت مخاطب را سرگرم خواهد کرد.

به گفته‌ی اعضای ارشد تیم سازنده اگر قرار بود بازی Half-Life: Alyx یک بازی رایج برای رایانه‌های شخصی و یا کنسول‌ها باشد، آن وقت باید قید بسیاری از مکانیک‌ها را می‌زدند

اتفاقات بازی Half-Life: Alyx بین قسمت‌های اول و دوم رخ می‌دهد. پس از حادثه‌ی Black Mesa نیروهای بیگانه‌ی Combine تنها در عرض هفت ساعت، تمام زمین را به اشغال خود درآوردند و به آن حکومت می‌کنند. در این میان هنوز کسانی هستند که تسلیم نشده‌ و قصد نابودی کامباین‌ها را دارند، از جمله «الیکس ونس» جوان و پدرش Eli Vance که زمینه‌ساز تاسیس گروه مقاومت در City 17 می‌شوند. با توجه به حرف‌هایی که در تریلر رونمایی بازی رد و بدل می‌شد، گروه مقاومت به دنبال یافتن سلاحی‌ست تا به کمکش بالاخره پیروز شود. یک بازه‌ی زمانی چند ساله در داستان سری که قبلا به آن پرداخته نشده بود و تیم نویسندگی با اشراف به این موضوع، هم به دنیای Half-Life عمق بیشتری خواهد داد و هم به مسائلی خواهد پرداخت که از عناوین قبلی جا مانده بودند.

مخاطب در بازی کنترل الیکس را بر عهده خواهد داشت تا برای اولین بار در این سری، شخصیت اصلی و قابل کنترل بتواند حرف بزند! البته با توجه به جوان‌تر بودن الیکس، سازندگان ترجیح دادند تا از یک صداپیشه‌ی جدید استفاده کنند و  Ozioma Akagha با سابقه‌ی حضور در Mirror’s Edge: Catalyst و Wolfenstein 2 جایگزین Merle Dandridge شود. آن دسته از طرفداران که چندان از این اتفاق خوشحال نیستند، دست به دعا شوند تا قسمت سوم ساخته شود و دندریج دوباره به جای الیکس صحبت کند! برای صداپیشگی الی ونس هم James Moses Black به جای Robert Guillaume که در سال ۲۰۱۷ از دنیا رفت حضور خواهد داشت. باز جای خوشحالی دارد که برخی صداپیشگان قدیمی برای تکرار نقش‌های خود برگشته‌اند؛ «تونی تاد» به جای ورتیگانت‌ها، «الن مک‌لین» در قالب گوینده‌ی Combine Overwatch و مهم‌تر از همه «مایک شپیرو» در نقش G-Man. بله درست دیدید؛ جی­من برگشته است!

در بازی Half-Life: Alyx خبری از سلاح معروف Gravity Gun نیست. در عوض الیکس به یک جفت دستکش جاذبه (Gravity Gloves) مجهز می‌شود

بازی Half-Life: Alyx پیش‌درآمد قسمت دوم به حساب می‌آید، ولی دلیل نمی‌شود که موارد جدید در آن نبینیم. دشمن‌های معروف همچون نیروهای کامباین، زامبی‌ها و Headcrab های رو اعصاب همچنان حی و حاضر در بازی هستند. در اوایل تریلر اما یک موجود کوچک با دم می‌بینیم که به نظر می‌رسد یک Sacktick باشد؛ موجودی که در ابتدا قرار بود به قسمت دوم اضافه شود، اما به بازی نهایی راه نیافت. شاید حالا سازندگان ایده‌های قدیمی را بیرون کشیده و ازشان در بازی جدید استفاده کرده‌اند. سلاح‌های جدیدی مثل یک شاتگان و یک سلاح کمری هم در تریلر دیدیم که احتمالا جزو سلاح‌های دم دست باشند. یکی از نکات جالب مشاهده شده در تریلر، گشتن بین لا به لای اجسام برای پیدا کردن گلوله بود. در بازی‌های معمول به‌راحتی بالای سر مهمات می‌روید، یک دکمه را می‌زنید و مهمات به ذخیره‌تان اضافه می‌شود. در این‌جا باید سوراخ سنبه‌ها و ته قفسه‌ها و جعبه‌ها را بگردید تا مهمات پیدا شود و با دست آن‌ها را بردارید. یک تعامل جالب که تنها به لطف واقعیت مجازی میسر شده است. در کنار معماهای از جنس فیزیک، با مکانیک هک کردن هم طرف هستید که چیزی مشابه بایوشاک است که باید با لوله‌ها یا سیم‌ها مسیر مناسب درست کنید تا مایع یا انرژی از مبدا به مقصد برسد. صحبت از معماهای فیزیکی شد؛ در Alyx خبری از سلاح معروف Gravity Gun نیست. در عوض الیکس به یک جفت دستکش جاذبه (Gravity Gloves) مجهز می‌شود. این دستکش در روند بازی، چه موقع حل معماها و چه هنگام مبارزات نقش دارد و همچون Gravity Gun یک وسیله‌ی کاربردی خواهد بود. برخی از اطلاعات مورد نیاز بازیکن مثل میزان جان هم روی این دستکش نشان داده می‌شود تا خبری از رابط کاربری نباشد و حواس‌تان پرت نشود. یکی از مکانیک‌های جالب بازی که در تریلر دیده شد، مکانیک احیای سلامتی است که از طریق یک دستگاه خاص صورت می‌گیرد و باید یک دست را روی آن قرار دهید تا روند احیا صورت بگیرد. در حین این روند که مدتی طول می‌کشد، امکان حمله‌ی دشمن هم وجود دارد تا به این ترتیب حتی در مواقعی که فکر می‌کنید همه چیز آرام است هم خطر به سراغ‌تان بیاید.

اگر چه بازی واقعیت مجازی Half-Life: Alyx آن قسمت سومی نیست که بسیاری انتظارش را می‌کشیدند، اما باز هم یک Half-Life جدید است، آن‌هم بعد از دوازده سال انتظار سخت! شرکت Valve با آگاهی از سطح انتظارات مخاطبان، وسواس زیادی برای ساخت این بازی دارد. تبدیل شدن به بزرگ‌ترین پروژه‌ی تاریخ Valve، حضور بسیاری از اعضای تیم سازنده‌ی نسخه‌های قبل و حتی مشارکت از راه دور Mike Laidlaw نویسنده‌ی ارشد این سری، استفاده از انجین Source 2 و وجود ابزار برای طراحی دلخواه، از همین حالا ثابت می‌کند که Half-Life: Alyx اولین بازی AAA واقعی برای واقعیت مجازی است. در صورت تحقق وعده‌ها که با توجه به سابقه‌ی درخشان سازندگان امید زیادی به آن می‌رود، نه تنها بازی‌های واقعیت مجازی یک قدم رو به جلو خواهند رفت، بلکه باز هم یک نسخه‌ی جدید از سری Half-Life استانداردهای جدیدی را به دنیای بازی‌های ویدیویی ارائه خواهد داد. مارس ۲۰۲۰ منتظرHalf-Life: Alyx باشید.


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا