جدول فروش هفتگی بریتانیا: Call of Duty Vanguard صدرنشین شد

سلطنت فیفا به پایان رسید

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی دوم آبان بازی Call of Duty: Vanguard

انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان ساعاتی پیش جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی دوم آبان ماه در منطقه‌ی بریتانیا را به اشتراک گذاشت که فروش بی‌نظیر و صدرنشینی بازی محبوب Call of Duty: Vanguard در اولین هفته‌ی انتشار حکایت دارد.

در هفته منتهی به پانزدهم آبان ماه، جدیدترین بازی مجموعه‌ی کال آو دیوتی با نام ونگارد به صدرنشینی طولانی مدت فیفا ۲۲ خاتمه داده و در روزهای اول انتشار موفق به تصاحب جایگاه نخست جدول شده است. گزارش‌ها نشان می‌دهد که ۴۱ درصد از فروش کلی این عنوان به کنسول پلی‌استیشن 5 تعلق دارد و سهم نسخه‌ی پلی‌استیشن 4 بازی نیز برابر با ۲۹ درصد اعلام شده است. از طرفی، نسخه‌ی ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس سری ایکس | اس بازی هم به ترتیب ۱۹ و ۱۱ درصد از فروش کلی را تشکیل می‌دهند.

بر اساس گزارش سازمان سرگرمی‌های تعاملی و بازی‌های ویدیویی انگلستان، علی‌رغم صدرنشینی ونگارد در اولین هفته‌ی انتشار، فروش اولیه‌ی نسخه‌ی فیزیکی بازی چندان رضایت‌بخش نبوده؛ به طوری که فروش این عنوان نسبت به نسخه‌ی قبلی نزدیک به ۲۳ درصد کمتر بوده است. جالب‌تر اینکه فروش بازی کال آو دیوتی بلک اپس کلد وار هم چیزی بیش از ۶۴ درصد کمتر از نسخه‌ی پیشین یعنی مدرن وارفر اعلام شده بود. هرچند که فروش نسخه‌ی دیجیتالی کلد وار  در مقایسه با بازی قبلی ۳۹ درصد افزایش یافته بود.

دقت داشته باشید که این گفته‌ها به معنی عملکرد ضعیف بازی جدید سری کال آو دیوتی نیست؛ چرا که گزارش پرفروش‌ترین بازی‌های هفتگی بریتانیا صرفا شامل فروش نسخه‌ی فیزیکی عناوین شده و فروش نسخه‌ی دیجیتالی آن‌ها را دربرنمی‌گیرد. با توجه به اینکه چند سالی است تمایل گیمرها به خرید دیجیتالی بازی‌ها به طرز چشم‌گیری بیشتر شده، هنوز نمی‌توان در رابطه با عملکرد تجاری ونگارد نسبت به سایر عناوین کال آو دیوتی اظهار نظر کرد.

با ورود کال آو دیوتی ونگارد به بازار، جدیدترین شبیه‌ساز فوتبال شرکت الکترونیک آرتز یعنی FIFA 22 پس از پنج هفته صدرنشینی پی‌درپی، با یک پله سقوط، هم اکنون رده‌ی دوم جدول را تصاحب کرده است. متاسفانه سازمان بازی‌های ویدیویی انگلستان میزان کاهش فروش بازی در طول هفت روز اخیر را مشخص نکرده و این موضوع در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. گفتنی است که بازی مزبور از زمان انتشار تا پیش از این هفته در رده‌ی اول حضور داشته و از نظر تجاری عملکرد بسیار خوبی را از خود به نمایش گذاشته؛ به طوری که تیم توسعه‌دهنده چند هفته‌ی پیش از دستیابی به جامعه‌ی نه میلیون نفری در بازی خبر داد.

جایگاه سوم جدول این هفته برای دومین بار متوالی به بازی Mario Party Superstars تعلق دارد. این عنوان هفته‌ی گذشته توسط شرکت نینتندو راهی پلتفرم سوییچ شد که از همان در رده‌ی سوم قرار گرفت. به گفته‌ی موسسه‌ی بازی‌های ویدیویی بریتانیا، فروش بازی در طول هفت روز اخیر با کاهش هجده درصدی روبه‌رو شده که این رقم در هفته‌های اول انتشار کاملا طبیعی است. بازی جدید ماریو پارتی سوپراستارز جزء آن دسته از عناوینی به حساب می‌آید که در دراز مدت فروش بسیار خوبی را تجربه می‌کنند.

ماریو کارت ۸ دیلاکس به لطف فروش ۳۸.۷۴ میلیون نسخه در سراسر جهان، در حال حاضر لقب پرفروش‌ترین بازی کنسول ننینتندو سوییچ را یدک می‌کشد. اگر خاطرتان باشد، دو هفته پیش بود که بازی به دنبال افزایش فروش دوازده درصدی، خود را از رده‌ی پنجم به رده‌ی سوم جدول رساند. با این وجود، هفته‌ی گذشته به خاطر عرضه‌ی دو بازی جدید به رده‌ی پنجم سقوط کرد و حال در پی رشد فروش سی درصدی، این بار جایگاه چهارم جدول را به خود اختصاص داده است. به طور کلی، کنسول سوییچ در طول این هفته فروش خوبی را تجربه کرده و به دنبال آن، اغلب آثار پرطرفدار این پلتفرم هم با رشد فروش قابل توجهی روبه‌رو شده‌اند.

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی دوم آبان بازی spider man miles morales

بازی اسپایدرمن مایلز مورالز، از جمله نخستین بازی‌های انحصاری سونی در نسل نهم، چند هفته‌ای از جمع ده بازی پرفروش هفتگی در بریتانیا خارج شده بود که حال به خاطر افزایش موجودی کنسول پلی‌استیشن 5 در خرده‌فروش‌ها، فروش آن با رشد چشمگیر ۳۴۲ درصدی مواجه شده و از رده‌ی هفدهم به رده‌ی پنجم جدول نقل مکان کرده است.

افزایش فروش عناوین انحصاری به شدت به میزان موجودی کنسول‌ها در آن منطقه بستگی دارد. همان‌طور که اطلاع دارید، عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهم به خصوص پلی‌استیشن 5 در سراسر جهان به خاطر شیوع ویروس کرونا و کمبود قطعات اولیه، با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو است و میزان عرضه و تقاضا در اقصی نقاط دنیا با یکدیگر برابر نیستند.

از این رو، زمانی که موجودی این دستگاه‌ها در اغلب فروشگاه‌های کوچک و بزرگ به اتمام می‌رسد، به طبع شاهد کاهش فروش بازی‌های نسل نهم هستیم. در طرف مقابل، با افزایش موجودی کنسول‌ها، فروش آن‌ها به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. در این میان، شرکت سونی چندی پیش اعلام کرد که از این پس در اتحادیه اروپا و انگلستان به طور مستقیم و بدون هیچ واسطه‌ای محصولات خود نظیر کنسول‌های پلی‌استیشن و لوازم جانبی آن را به فروش می‌رساند. در نتیجه‌ی این اقدام، موجودی دستگاه تا حدودی بیشتر شده و عناوین انحصاری آن هم در طول هفت روز اخیر روند رو به رشدی داشته‌اند.

بازی Marvel’s Guardians of the Galaxy که هفته‌ی گذشته توسط اسکوئر انیکس راهی پلتفرم‌های مقصد شد و کار خود را با قرارگیری در رده‌ی دوم جدول آغاز کرده بود، در حال حاضر به خاطر کاهش فروش ۶۴ درصدی، به رده‌ی ششم سقوط کرده است. در نگاه اول، شاید افت فروش بازی زیاد به نظر برسد، اما به خاطر پیش‌فروش‌ها‌  چنین روند نزولی در هفته‌های نخست انتشار کاملا منطقی است. دیگر بازی محبوب سوییچ به نام انیمال کراسینگ نیو هورایزنز با وجود افزایش فروش چهارده درصدی، یک پله سقوط را تجربه کرده و در مکان هفتم به چشم می‌خورد.

نسخه‌ی سوییچ بازی محبوب ماینکرفت که هفته‌ی گذشته در مکان هفتم حضور داشت، اکنون به خاطر انتشار بازی جدید کال آو دیوتی ونگارد و تغییر و تحول‌های جدول، در رده‌ی هشتم جا گرفته است. لازم به ذکر است که برخلاف سایر بازی‌ها، میزان فروش این عنوان محبوب به تفکیک پلتفرم گزارش می‌شود. از این رو، در صورتی که مجموع فروش آن در تمامی پلتفرم‌ها را لحاظ کنیم، بی‌شک شاهد حضور بازی در رده‌های بهتری خواهیم بود.

از دیگر بازی‌های جدید این هفته می‌توان به Fortnite Minty Legends Pack اشاره کرد که موفق به تصاحب رده‌ی نهم جدول شده است. بر اساس اعلام سازمان بازی‌های ویدیویی انگلستان، چیزی در حدود ۳۳ درصد از فروش کلی بازی مربوط به نسخه‌ی نینتندو سوییچ می‌شود. کنسول‌های پلی‌استیشن 4 و پلی‌استیشن 5 به ترتیب ۲۴ و ۱۹ درصد از مجموع فروش را تشکیل می‌دهند و سهم فروش بازی روی کنسول‌های ایکس‌باکس هم برابر با ۲۴ درصد است.

در آخر، بازی فارکرای ۶ که بدون شک به عنوان یکی از بزرگ‌ترین آثار سال جاری میلادی برشمرده می‌شود، پس از دو بار حضور متوالی در رده‌ی دوم و سقوط به رده‌ی چهارم، اکنون مکان دهم جدول را در اختیار خود دارد. متاسفانه گزارشی از میزان فروش بازی در طول این هفته ارائه نشده است. این عنوان هرچند که به خاطر تکرار بیش از حد فرمول همیشگی مجموعه‌ مورد انتقاد گروهی از منتقدان و هواداران قرار گرفته بود، اما به طور کلی به لطف روایت داستان درگیرکننده، طراحی خیره‌کننده محیط و همچنین گان‌پلی هیجان‌انگیز، طرفداران زیادی دارد.

در دیگر نکات مهم گزارش این هفته، فروش بازی Immortals: Fenyx Rising به خاطر تخفیف وسوسه‌انگیز خرده‌فروشان با رشد خیره‌کننده ۶۵۲ درصدی مواجه شده و این بار در مکان دوازدهم دیده می‌شود. بازی جدید Riders Republic که هفته‌ی گذشته در رده‌ی هشتم قرار گرفته بود، به خاطر افت فروش ۴۸ درصدی، اکنون مکان شانزدهم را در اختیار دارد. بازی Just Dance 2022 که جزء عناوین جدید هفته تلقی می‌شود، کار خود را با حضور در رتبه‌ی یازدهم آغاز کرده است. گفته شده که بیش از ۸۸ درصد از فروش کلی بازی را نسخه‌ی نینتندو سوییچ تشکیل می‌دهد.

در ادامه می‌توانید جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی دوم آبان ماه در بریتانیا را همراه با جایگاه پیشین و شرکت ناشر مشاهده کنید. گفتنی است که جدول زیر بر اساس فروش عناوین ویدیویی روی تمامی پلتفرم‌ها تهیه شده است.

  • آغاز هفته: یک‌شنبه ۹ آبان (۱ نوامبر)
  • پایان هفته: شنبه ۱۵ آبان (۶ نوامبر)
تغییر جایگاهرتبه فعلیرتبه قبلینام بازیشرکت ناشر
1Call of Duty: Vanguardاکتیویژن
21
FIFA 22
الکترونیک آرتز
33Mario Party Superstarsنینتندو
45Mario Kart 8: Deluxeنینتندو
517Spider-Man: Miles Moralesسونی
62Marvel’s Guardians of the Galaxyاسکوئر انیکس
76Animal Crossing: New Horizonsنینتندو
87Minecraft (نسخه سوییچ)نینتندو
9Fortnite Minty Legends Packاپیک گیمز
104Far Cry 6یوبی‌سافت

بازی جدید هفته:

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی دوم آبان بازی Call of Duty: Vanguard

Call of Duty: Vanguard

  • تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ماه (پنجم نوامبر)
  • پلتفرم: پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 5، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس، ایکس‌باکس سری اس و رایانه‌ی شخصی
  • استودیوی سازنده: اسلج همر گیمز
  • شرکت ناشر: اکتیویژن
  • ژانر: تیراندازی اول شخص
  • حالت‌های بازی: تک‌نفره و چندنفره

اوایل شهریور ماه امسال بود که شرکت اکتیویژن با انتشار تیزری به طور رسمی از بازی جدید سری کال آو دیوتی با نام ونگارد پرده برداشت. این عنوان که وظیفه‌ی ساخت و توسعه‌ی آن برعهده استودیوی سرشناس اسلج همر گیمز بوده، مشابه اثر پیشین این تیم توسعه‌دهنده، بار دیگر حوادث و ناگفتنی‌های دوران تلخ جنگ جهانی دوم را به تصویر می‌کشد.

همان‌طور که انتظار می‌رفت، بازی جدید کال آو دیوتی با موتور جدید این فرنچایز که برای نخستین بار در ریبوت سری مدرن وارفر توسعه یافته بود، ساخته شده است. به لطف استفاده از این موتور قدرتمند، جلوه‌های زیبایی از دوران جنگ جهانی دوم را شاهد هستیم. از طرفی، گیم‌پلی بخش چندنفره و آنلاین بازی بسیار سریع و روان بوده و به خاطر تنوع بالای نقشه‌ها، حسابی شما را به خود سرگرم می‌کند. البته، این بازی چندان هم بی‌نقص نیست و تاکنون نقدهایی به بخش‌های مختلف آن از جمله کوتاهی کمپین و عدم پیاده‌سازی ایده‌ها در فرم کال آو دیوتی وارد شده است.

در صورتی که اطلاعات چندان زیادی در خصوص بازی ندارید و یا در خرید آن مردد هستید، پیشنهاد می‌کنم که نقد و بررسی بازی Call of Duty: Vanguard در رسانه سرگرمی را مطالعه کنید. خلاصه و جمع‌بندی این بررسی به شرح زیر است:

بازی کال آو دیوتی ونگارد فضای جنگ جهانی دوم را به زیبایی هر چه تمام‌تر نشان می‌دهد، اما برای اینکه سازندگان از کلیشه‌های داستانی فرار کنند، اینبار به سراغ قهرمانان جنگ رفته‌اند که در قالب کاراکتر محور کردن بازی، هم روی روایت و هم گیم پلی کاملا تاثیرگذار بوده است. با این وجود، تهدید بزرگی که از اول تا آخر داستان نام او را می‌شنویم در پایان دیده نمی‌شود و نهایتا ما همان روایت قدیمی جنگ جهانی دوم را اینبار از یک قاب دیگر تجربه می‌کنیم.

در پایان این گزارش، دیدگاه شما در رابطه با پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی دوم آبان ماه در انگلستان چیست؟ به نظر شما، بازی جدید کال آو دیوتی ونگارد تا چه مدت می‌تواند صدرنشینی خود را حفظ کند؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا