جدول فروش هفتگی بریتانیا: صدرنشینی Assassin’s Creed Valhalla در هفته‌ی تاریخی

COD: Black Ops Cold War در رده‌ی دوم قرار گرفت

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی سوم آبان

انجمن بازی‌های ویدیویی انگلستان چندی پیش جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی سوم آبان ماه در منطقه‌ی بریتانیا را به اشتراک گذاشت که از فروش عالی و صدرنشینی بازی Assassin’s Creed Valhalla در یکی از تاریخ‌ترین هفته‌های صنعت بازی‌های ویدیویی حکایت دارد.

در هفته‌ی منتهی به بیست و چهارم آبان ماه، جدیدترین بازی شرکت فرانسوی یوبی‌سافت به نام اساسین کرید والهالا که چندان مورد استقبال منتقدان نیز قرار نگرفت، یک رکورد بی‌نظیر در کارنامه‌ی سری خود به ثبت رساند و در یکی از تاریخی‌ترین هفته‌های صنعت بازی‌های ویدیویی، در رقابت با عناوین پرطرفدار پیروز شد و با اختصاص لقب پرفروش‌ترین بازی هفته، جایگاه نخست چارت بریتانیا را از آن خود کرد.

به گزارش سازمان بازی‌های ویدیویی انگلستان، فروش نسخه‌ی فیزیکی این عنوان در نخستین هفته‌ی انتشار  چیزی در حدود دو برابر Assassin’s Creed Odyssey بوده که نشان از عملکرد عالی بازی در شروع نسل نهم دارد. نکته جالب اینجا است که پس از فراگیری ویروس کرونا، فروش فیزیکی بازی‌ها به مراتب کمتر از حالت عادی شده و در عوض شاهد افزایش فروش دیجیتالی هستیم. با این وجود، به نظر می‌رسد که اساسین کرید والهالا از این قاعده پیروی نمی‌کند و از نظر فروش فیزیکی به پرفروش‌ترین اثر این هفته تبدیل شده است. در این میان، بد نیست اشاره کنم که ۴۲ و ۱۸ درصد از فروش کلی آن به ترتیب مربوط به نسخه‌ی پلی‌استیشن 4 و
پلی‌استیشن 5 بازی است. متاسفانه هنوز گزارش دقیقی از فروش بازی برای
کنسول‌های نسل هشتم و نهم ایکس‌باکس در دسترس نیست.

جایگاه دوم جدول به یکی از مورد انتظارترین آثار سال جاری یعنی Call of Duty: Black Ops Cold War تعلق دارد. در طول سیزده سال اخیر، این اولین باری است که بازی جدید سری کال اف دیوتی در زمان انتشار موفق به تصاحب رده‌ی اول جدول نمی‌شود و کار خود را با مکان دوم آغاز می‌کند. هرچند که CoD چیزی در حدود سه روز دیرتر از بازی اساسین کرید والهالا منتشر شده، اما قرارگیری بازی در جایگاه دوم همچنان یک اتفاق غافلگیرکننده محسوب می‌شود. با این حال، در نظر داشته باشید که امسال به خاطر ویروس کرونا، بازار بازی‌های ویدیویی بسیار متفاوت بوده و غالب عناوین AAA و مورد انتظار سال روی هر دو پلتفرم ایکس‌باکس و پلی‌استیشن به صورت دیجیتالی به فروش رفته‌اند. بر این اساس، از آنجا که هنوز گزارشی از فروش دیجیتالی بازی‌ها ارائه نشده، هنوز نمی‌توان با قاطعیت لقب پرفروش‌ترین و بهترین بازی هفته را به Assassin’s Creed نسبت داد.

از لحاظ فروش نسخه‌ی فیزیکی، فروش Call of Duty: Black Ops Cold War نزدیک به ۶۴ درصد کمتر از بازی Call of Duty: Modern Warfare بوده است. بر اساس این گزارش، ۳۹ درصد فروش بازی مربوط به پلی‌استیشن 4، ۳۴ درصد مربوط به ایکس‌باکس وان، ۱۷ درصد مربوط به پلی‌استیشن 5 و ۹ درصد مربوط به هر دو کنسول ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس است. البته، کاهش فروش فیزیکی بازی گویای عملکرد ضعیف آن نیست؛ شرکت نامدار اکتیویژن بلیزارد چندی پیش طی پیامی رسما اعلام کرد که این عنوان رکورد بیشترین میزان فروش دیجیتالی در تاریخ مجموعه‌ی خود را شکسته است. بدین ترتیب، انتظار می‌رود که طی روزهای آینده با انتشار آمار و ارقام جدید از فروش کلی، بتوانیم عملکرد بازی را با آثار قبلی فرنچایز مقایسه کنیم.

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی سوم آبان

سومین بازی جدید این هفته یعنی Marvel’s Spider-Man: Miles Morales که به صورت انحصاری برای دو کنسول پلی‌استیشن 4 و پلی‌استیشن 5 روانه بازار شده، در رده‌ی سوم جدول به چشم می‌خورد. گزارش‌ها نشان می‌دهد که فروش اولیه‌ی بازی ۵۶ درصد کمتر از نسخه‌ی قبلی سری مرد عنکبوتی بوده که البته باید در نظر داشت این عنوان دنباله‌ی بازی قبلی به شمار نمی‌رود و در واقع یک نسخه‌ی فرعی و اسپین آف از این سری است. با این حال، این بازی به عنوان یکی از آثار بزرگ زمان عرضه پلی‌استیشن 5 محسوب شده که ۷۱ درصد فروش آن مربوط به این پلتفرم جدید بوده و ۲۹ درصد فروش آن را نسخه‌ی پلی‌استیشن 4 تشکیل می‌دهد.

بازی شبیه‌ساز فوتبال شرکت الکترونیک آرتز تحت عنوان FIFA 21 که به مدت پنج هفته‌ی متوالی در جایگاه اول جدول حضور داشت، در پی انتشار عناوین جدید با سه پله سقوط، جایگاه چهارم را از آن خود کرده است. گفته شده که فروش بازی در طول هفت روز اخیر با کاهش ۲۴ درصدی روبه‌رو شده است. Animal Crossing: New Horizons نیز این قاعده مستثنی نیست و با سقوط سه پله‌ای و کاهش فروش هفت درصدی، در حال حاضر در جایگاه پنجم جدول جا گرفته است.

بازسازی Demon’s Souls از دیگر عناوین جدید و زمان عرضه پلی‌استیشن 5 به شمار می‌رود که چندی پیش به صورت انحصاری توسط شرکت سرگرمی‌های تعاملی سونی برای کنسول مذکور عرضه شد. به لطف مهایت بالای استودیوی فرام‌سافت‌ور در بازسازی، این عنوان به خوبی مورد استقبال منتقدان قرار گرفت و با اتخاذ امتیازهای بالا، فروش بسیار خوبی را نیز تجربه کرده و در اولین هفته‌‎ی انتشار، رده‌ی ششم جدول را از آن خود کرده است. دو بازی پرطرفدار کنسول نینتندو سوییچ به نام‌های Super Mario 3D All-Stars و Mario Kart 8: Deluxe به ترتیب با یک و پنج پله سقوط، در رده‌های هفتم و هشتم جدول دیده می‌شوند.

نسخه‌ی سوییچ بازی Minecraft نیز به خاطر انتشار عناوین جدید، از رده‌ی پنجم به رده‌ی نهم جدول نقل مکان کرده است. در آخر، دیگر بازی جدید شرکت یوبی‌سافت به نام Watch Dogs: Legion در پی کاهش فروش ۳۴ درصدی نسبت به هفته‌ی گذشته، از رده‌ی چهارم به رده‌ی دهم سقوط کرده است. لازم به ذکر است که فروش این عنوان در پلتفرم ایکس‌باکس بیشتر از سایر کنسول‌ها بوده است.

از دیگر بازی‌های پلی‌استیشن 5 که در جدول چهل بازی پرفروش این هفته بریتانیا حضور دارند، می‌توان به Sackboy: A Big Adventure در رده‌ی سیزدهم و Godfall در رده‌ی شانزدهم اشاره کرد. در طرف مقابل، Just Dance 2021 شروع نسبتا خوبی را تجربه کرده، طوری که فروش آن نزدیک به ۱۳۳ درصد بیشتر از نسخه‌ی پیشین سری خود بوده و در اولین هفته‌ی انتشار موفق به قرارگیری در رده‌ی یازدهم شده است. گفته شده که ۸۹ درصد از فروش کلی بازی مربوط به نسخه‌ی نینتندو سوییچ است.

به طور کلی، در طول این هفته بیش از ۷۹۰ هزار بازی ویدیویی به صورت فیزیکی در سرتاسر انگلستان به فروش رسیده که در مقایسه با هفته‌ی گذشته، شاهد رشد باورنکردنی ۹۶ درصدی هستیم.  درآمد حاصل از این فروش برابر با ۳۶.۴ میلیون پوند اعلام شده که نزدیک به ۱۶۵ درصد به نسبت گذشته بیشتر شده است. تمامی این‌ها در حالی است که در پی شیوع دوباره‌ی ویروس کرونا،  از هفته‌ی گذشته شاهد بازگشت محدودیت‌ها و تعطیلی کسب و کارها و بسیاری از شهرهای بریتانیا هستیم.

در ادامه می‌توانید جدول پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی سوم آبان ماه در بریتانیا را همراه با جایگاه پیشین و شرکت ناشر مشاهده کنید. گفتنی است که جدول زیر بر اساس فروش عناوین ویدیویی روی تمامی پلتفرم‌ها تهیه شده است.

 • آغاز هفته: یک‌شنبه ۱۸ آبان (۸ نوامبر)
 • پایان هفته: شنبه ۲۴ آبان (۱۴ نوامبر)
تغییر جایگاهرتبه فعلیرتبه قبلینام بازیشرکت ناشر
1
Assassin’s Creed Valhalla
یوبی‌سافت
2
Call of Duty: Black Ops Cold War
اکتیویژن
3
Marvel’s Spider-Man: Miles Morales
سونی
41
FIFA 21
الکترونیک آرتز
52
Animal Crossing: New Horizons
نینتندو
6
Demon’s Souls Remake
سونی
76
Super Mario 3D All-Stars
نینتندو
83
Mario Kart 8: Deluxe
نینتندو
95
Minecraft (نسخه سوییچ)
نینتندو
104Watch Dogs: Legionیوبی‌سافت

بازی‌‌های جدید هفته:

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی سوم آبان

Assassin’s Creed Valhalla

 • تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ماه (۱۰ نوامبر)
 • پلتفرم: پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 5، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس / سری اس، گوگل استادیا و پی‌سی
 • استودیوی سازنده: یوبی‌سافت مونترال
 • شرکت ناشر: یوبی‌سافت
 • ژانر: اکشن ماجراجویی
 • حالت‌های بازی: تک‌نفره

سرانجام پس از سه سال توسعه، جدیدترین نسخه از سری بازی‌های اساسینز کرید با نام بازی Assassin’s Creed Valhalla منتشر شد؛ اثری مورد انتظار که آخرین امید طرفداران برای تجربه‌ی یک بازی کامل و بدون عیب و ایراد از این سری محبوب بود. بازی اساسینز کرید والهالا با تمام پتانسیل خود سعی می‌کند به ریشه‌های اصلی اساسین کرید بازگردد و طرفداران قدیم و جدید این سری را باری دیگر برای پوشیدن هیدن بلید، این بار در داستان یک وایکینگ ترغیب کند؛ داستانی خشن از جنس خانواده، انتقام و شرافت!

امیرمسعود الماسی، منتقد رسانه سرگرمی، در نقد و بررسی بازی نوشته است:

Assassin’s Creed Valhalla فقط روی کاغذ یک بازی اساسین کرید محسوب می‌شود و یوبیسافت با سواستفاده از محبوبیت هیدن بلید، در القای حس قدیمی این مجموعه به طرفداران شکست می‌خورد. این عنوان در بهترین حالت یک بازی تاریخی خوب است، نه یک بازی اساسین کرید خوب!

در صورتی که اطلاعات چندانی در خصوص بازی ندارید و یا در خرید آن مردد هستید، پیشنهاد می‌کنم که ادمه‌ی «نقد و بررسی بازی Assassin’s Creed Valhalla» در رسانه سرگرمی را از دست ندهید.

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی سوم آبان

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

 • تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ماه (۱۲ نوامبر)
 • پلتفرم: پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 5
 • استودیوی سازنده: اینسامنیاک گیمز
 • شرکت ناشر: سونی
 • ژانر: اکشن ماجراجویی
 • حالت‌های بازی: تک‌نفره

پس از مدت‌ها صبر و انتظار، در نهایت چند روزی است که از انتشار بازی Marvel’s Spider-Man: Miles Morales می‌گذرد. بازی مورد انتظاری که یک بازی فرعی از دنیای مرد عنکبوتی استودیوی اینسامنیاک گیمز است که در سال ۲۰۱۸ منتشر شده بود. این عنوان اگرچه کوچک و کوتاه است، اما به خودی خود داستان جذاب و مهیجی را روایت می‌کند که عاشقان سری مرد عنکبوتی را به خوبی سرگرم خواهد کرد. بر اساس اظهارات منتقدان معروف صنعت بازی‌‎های ویدیویی، بازی از لحاظ فنی عملکرد بسیار خوبی روی کنسول جدید پلی‌استیشن 5 دارد که تجربه‌ی آن به همراه کنترلر دوال‌سنس و طی مراحل داستانی، حس و حال خوبی را به بازیکن منتقل می‌کند.

داستان بازی دقیقا یک سال پس از اتفاقات بسته‌ی الحاقی The City that Never Sleeps شروع می‌شود؛ جایی که مایلز مورالس تحت نظر پیتر پارکر تعلیم دیده و خود را برای خطرات احتمالی شهر نیویورک و تبدیل شدن به یک قهرمان مردمی آماده کرده است. مادر مایلز مورالس به فکر انتخابات شورای شهر است و او مادر خود را در این کمپین انتخاباتی کمک می‌کند. در همین حین، جنگی بین دو گروه از تبهکاران معروف آغاز می‌شود و نیویورک با تهدیدهای بزرگی مواجه می‌شود.

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی سوم آبان

Demon’s Souls

 • تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ماه (۱۲ نوامبر)
 • پلتفرم: پلی‌استیشن 5
 • استودیوی سازنده: فرام‌سافت‌ور
 • شرکت ناشر: سونی
 • ژانر: اکشن نقش آفرینی
 • حالت‌های بازی: تک‌نفره و چندنفره

طبق روال همیشه، همزمان با ورود کنسول جدید پلی‌استیشن 5 به بازار، شاهد انتشار عناوین مختلفی بودیم که نسخه‌ی بازسازی اثر محبوب Demon’s Souls از جمله این آثار به شمار می‌رود. عنوانی که نسخه‌ی اصلی آن در سال ۲۰۰۹ میلادی توسط استودیوی فرام‌سافت‌ور منتشر شده بود و هیدتاکا میازاکی، مغز متفکر و طراح اصلی بازی دیمنز سولز با ترکیب هوشمندانه قصه‌ی جذاب و تاریکی با یک گیم‌پلی بسیار سخت و دشوار، این اثر را به یکی از بازی‌های محبوب و خاص آن دوره تبدیل کرد. حال پس از گذشته یازده سال، فرام‌سافت‌ور با بازسازی این عنوان به استقبال نسل نهم رفته که در این راه، بار دیگر موفق شده است. منتقدان بر این باورند که تیم سازنده بازی دوباره ثابت کردند که مشابه بازسازی Shadow of the Colossus، در ساخت ریمیک مهارت زیادی دارند و این بار نیز یک بازسازی بی‌عیب و نقص از Demon’s Souls را برای بازیکنان رقم زده‌اند.

پرفروش‌ترین بازی‌های هفته‌ی سوم آبان

Call of Duty: Black Ops Cold War

 • تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ماه (۱۳ نوامبر)
 • پلتفرم: پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 5، ایکس‌باکس وان، ایکس‌باکس سری ایکس، سری اس و پی‌سی
 • استودیوی سازنده: تری‌آرک
 • شرکت ناشر: اکتیویژن
 • ژانر: تیراندازی اول شخص
 • حالت‌های بازی: تک‌نفره و چندنفره

بدون هیچ شک و تردیدی، سری کال اف دیوتی یکی از بهترین و پرطرفدارترین مجموعه‌های صنعت بازی‌های ویدیویی به شمار می‌رود که هر ساله شاهد انتشار نسخه‌ی جدیدی از آن توسط شرکت اکتیویژن هستیم. نسخه‌ی سال گذشته بازی که به Modern Warfare معروف بود، به لطف گیم‌پلی عالی و مهیج، موفقیت‌های زیادی را در کارنامه‌ی خود به ثبت رساند و حال در آستانه‌ی شروع سال نو میلادی، اثر دیگری تحت عنوان Call of Duty: Black Ops Cold War روانه بازار شده است.

بازی شما را به دوران جنگ سرد در اوایل دهه‌ی ۸۰ میلادی می‌برد و داستان آن، حوادث و اتفاقات نسخه اول سری بلک اپس را دنبال می‌کند. در سال ۱۹۸۱ میلادی، رونالد ریگان، رئیس‌ جمهور وقت آمریکا، به وجود یک جاسوس روسی با اسم مستعار Perseus پی می‌برد که برای مقابله با هرگونه تهدید و خطر احتمالی، تیمی به رهبری راسل آدلر، یکی از ماموران سازمان سیا (CIA)، تشکیل می‌دهد و این گروه را مامور مقابله با این جاسوس و همچنین عاملان آن می‌کند. بر این اساس، شما به همراه شخصیت‌های نام آشنای سری بلک اپس به کشورهای آلمان شرقی، ویتنام، ترکیه و اتحاد جماهیر شوروی سفر می‌کنید و با دشمنان مبارزه خواهید کرد. بر اساس گفته‌ی منتقدان، این عنوان را می‌توان بازگشتی به اوج سری Black Ops دانست که با پیروی از فرمول محبوب مجموعه‌ی خود، تجربه‌ی هیجان‌انگیز و مفرحی را برای بازیکنان به ارمغان می‌آورد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا