1%
  • 0/10

فروش فیلم جوکر 2 چگونه می‌تواند گیشه‌ها را فتح کند؟

ضرورت حضور آنتاگونیستی قدرتمند

فروش فیلم جوکر 2 چگونه می‌تواند گیشه‌ها را فتح کند؟ ۰ ۲۰ فروردین ۱۴۰۲ سینمای جهان کپی لینک
فروش فیلم جوکر 2

همه می‌گویند که فیلم جوکر 2 (Joker: Folie à Deux)، بدون شک، فروش درخشانی در سینما خواهد داشت. ولی آیا حضور واکین فینیکس (Joaquin Phoenix) و لیدی گاگا (Lady Gaga) برای تکرار موفقیت قسمت اول، کافی است؟

تاد فیلیپس در فیلم جوکر، محصول 2019 برداشت متفاوتی از شخصیت جوکر را به تصویر کشید تا به سرسخت‌ترین دشمن بتمن (Batman) هویت تازه‌ای ببخشد. فیلم او به‌سرعت تحسین مخاطبان و منتقدان را برانگیخت و در جشنواره‌های سینمایی، موفق ظاهر شد. واکین فینیکس با این فیلم به جایزه اسکار رسید و تاد فیلیپس به شهرت بیشتری در میان مخاطبان سینما دست یافت. حالا دنباله فیلم جوکر در دست تولید قرار دارد. دنباله‌ای که لیدی گاگا در نقش هارلی کویین (Harley Quinn) را هم به جمع بازیگرانش افزوده است.

اگرچه در جوکر 2 داستان فیلم از نگاه شخصیتی شرور روایت می‌شود، اما همچنان باید آنتاگونیستی قدرتمند وجود داشته باشد تا شخصیت اصلی را به چالش بکشد. زیرا تنها در این صورت است که حس درگیری و درام ایجاد می‌شود. در قسمت اول، توماس وین (Thomas Wayne) چنین شخصیتی بود؛ شهردار فاسد و ازخودراضی گاتهام که تبدیل به دشمن آرتور فلک (Arthur Fleck) شد. موری فرانکلین (Murray Franklin) هم یکی دیگر از دشمنان جوکر بود؛ مجری یک برنامه تلویزیونی که قصد مسخره کردن او را داشت.

فیلم جوکر 2 به آنتاگونیست بهتری نیاز دارد

آنچه در نهایت برای هر دو شخصیت اتفاق افتاد، چندان رضایت بخش نبود. نمی‌گویم که عملکرد آن‌ها به عنوان آنتاگونیست به افزایش تنش و درگیری در داستان کمکی نکرد، اما تا حد زیادی منفعل و بی‌تاثیر بودند. بدتر از همه، حذف ناگهانی آن‌ها بود که ای کاش این‌قدر ساده و دم دستی اتفاق نمی‌افتاد. به سخن دیگر، توماس وین و موری فرانکلین آنتاگونیست‌های جذابی بودند که از هیچ‌کدام استفاده درستی نشد.

برت کالن (Brett Cullen) در نقش توماس وین، نسخه بسیار متفاوتی از این شخصیت را به تصویر کشید. توماس وین با بازی کالن به جای آنکه پدری مهربان و دلسوز باشد، سیاستمداری مغرور و بی‌احساس بود. ابهامات زیادی درباره توماس وین وجود داشت و همین نکته هم شخصیت او را جذاب می‌کرد. مثلا پاسخ این سوال که او پدر بیولوژیکی آرتور بود یا نه، بالاخره مشخص نشد. جالب اینکه قتل توماس وین در فیلم جوکر، برخلاف چیزی بود که قبلا در کمیک‌ها خوانده و در فیلم‌های بتمن دیده‌ایم. این‌بار او به دست جوکر به قتل نرسید، بلکه توسط یکی از شورشیان کشته شد.

رویکرد تازه

فیلم سینمایی Joker

پایان فیلم جوکر، می‌تواند نشان‌دهنده یک تغییر عظیم باشد که قرار است گاتهام و شهروندانش را در فیلم جوکر 2 تحت تاثیر قرار دهد. این تغییر همه‌جانبه را می‌توان یکی از دستاوردهای بزرگ فیلم جوکر دانست. از آن‌جا که گاتهام همیشه هویت خاصی در فیلم‌های بتمن داشته و از اهمیت انکارناپذیری برخوردار بوده است، برای روایت داستان تازه‌ای در بستر این شهر باید چهره فرهنگی آن هم نو شود. به رفتار شهروندان با آرتور فلک در ابتدای فیلم و نوع برخورد همان افراد با جوکر در سکانس آخر، دقت کنید. همان کسانی که به کتک خوردن آرتور در ابتدای فیلم بی‌اعتنا بودند، در سکانس آخر دست از تشویق و پشتیبانی جوکر برنمی‌داشتند.

بنابراین در جوکر 2 باید آنتاگونیست قوی‌تری در مقابل جوکر قرار بگیرد که با این تغییرات، سازگار باشد. یکی از طرفداران در Reddit پیشنهاد کرده است که آنتاگونیست اصلی فیلم، یک پزشک یا پرستارسلطه‌گر با رفتارهای سادیستیک باشد؛ شخصیتی که نظیر آن را در فیلم One Flew Over the Cuckoo’s Nest دیده‌ایم. می‌شود حدس زد که او چه کسی را می‌گوید: دکتر هوگو استرنج. نابغه‌ای شیطان صفت که جنایتکاری تمام‌عیار است.

در حال حاضر، اطلاعات کمی درباره قسمت دوم جوکر منتشر شده است. اما بر اساس همین اطلاعات کمی که تا کنون به دست ما رسیده، می‌دانیم که فیلم جوکر 2 داستانی شخصیت‌محور خواهد داشت؛ درست مانند قسمت اول. البته جوکر، دیگر تنها نیست و هارلی کویین را هم در کنارش خواهد داشت. بنابراین احتمال دارد که شاهد یک فیلم موزیکال کمیک بوکی باشیم. رویکردی که بی‌تردید مخاطره‌آمیز (و در عین حال) بکر و بدیع است.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments