برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
1%
  • 0/10

فیلم The Batman 2 نباید اشتباه شوالیه تاریکی را تکرار کند

ای کاش از گذشته درس بگیرند

فیلم The Batman 2 نباید اشتباه شوالیه تاریکی را تکرار کند ۲ ۱۴ فروردین ۱۴۰۲ دی‌سی کپی لینک

فیلم شوالیه تاریکی (The Dark Knight) یکی از فیلم‌های تحسین‌شده در ژانر ابرقهرمانی است. اما مشکل بزرگی دارد که فیلم The Batman 2 نباید آن را تکرار کند.

وقتی صحبت از شهر گاتهام (Gotham) به میان می‌آید، ما از ابتدا می‌دانیم که این یک شهر معمولی نیست. به عنوان مثال، به دنیایی که مت ریوز (Matt Reeves) در فیلم The Batman خلق کرده دقت کنید. در این فیلم، گاتهام دارای شخصیت است و نقش خاصی ایفا می‌کند. زیرا فقط مکانی نیست که بتمن در آن با جنایتکارها مبارزه می‌کند، بلکه کلیدی‌ترین نقطه قوت فیلم نیز به شمار می‌رود.

پیش از مت ریوز هم، کارگردانانی چون تیم برتون (Tim Burton) و جوئل شوماخر (Joel Schumacher) توانستند شمایلی قدرتمند و جان‌دار از گاتهام را در آثار خود به تصویر بکشند. اما در سه‌گانه کریستوفر نولان (Christopher Nolan) شاهد تغییرات گسترده و مهمی بودیم. به طوری که دیگر از گاتهام همیشگی، خبری نبود. در ادامه، به شما خواهم گفت که چرا شبیه‌سازی این دو شهر را اشتباه فیلم شوالیه تاریکی می‌دانم.

فیلم The Batman 2 باید شخصیت گاتهام را حفظ کند

یک بار دیگر به چهره گاتهام در فیلم The Batman مت ریوز توجه کنید. با تماشای این فیلم، می‌توان دریافت که برداشت و تصور مت ریوز از گاتهام چقدر منحصربه‌فرد است؛ حتی در مقایسه با برداشت تیم برتون و جوئل شوماخر از این شهر. مثلا بروس وین (Bruce Wayne) که دقیقا وسط شهر گاتهام در برج وین زندگی می‌کند، فعالیت‌های خود را در تونل‌های مترو انجام می‌دهد و این تونل‌ها به‌نوعی Batcave او هستند. به همین ترتیب، جنایتکاران شهر هم مکان‌های خاص خود را دارند که شاید مشهودترین آن‌ها کلوب شبانه Iceberg Lounge باشد. جایی که پایگاه عملیاتی پنگوئن (Penguin) است.

بدون شک، تمام ویژگی‌های ریز و درشت گاتهام مانند شناسنامه آن هستند. به عبارت دیگر، آن‌ها مهم‌ترین بخش از هویت شهر را نشان می‌دهند که همان آمیختگی با جنون و جنایت است. بنابراین نباید آن‌ها را به‌کلی حذف کرد یا تغییر داد، تا جایی که گاتهام تبدیل به یک شهر معمولی شود. گاتهام باید مکانی باشد که جنایتکارانش هر لحظه به دنبال شکار بیگناهان هستند. و اصلا به همین دلیل است که شهر به ابرقهرمانی مانند بتمن نیاز دارد.

چالشی بزرگ در فیلم The Batman 2

بهترین بتمن - The Batman

حالا بهتر می‌شود فهمید که چرا سه‌گانه شوالیه تاریکی در ترسیم و جان بخشیدن به شهر گاتهام، اشتباه کرده است. در این سه‌گانه (به جز قسمت اول) گاتهام هیچ ویژگی منحصربه‌فردی ندارد، بلکه شبیه به هر شهر مدرن دیگری است که در ایالات متحده می‌توان سراغ گرفت. مثلا اگر به برج وین در فیلم بتمن آغاز می‌کند (Batman Begins) و فیلم‌های قبلی بتمن توجه کنید، درمی‌یابید که سبک معماری آن ملهم از معماری گوتیک قرن نوزدهم است. اما در فیلم‌های شوالیه تاریکی و شوالیه تاریکی برمی‌خیزد (The Dark Knight Rises) فقط شاهد یک آسمان‌خراش عظیم و بدون ظرافت هستیم.

در مجموع، گاتهام را نمی‌شود از کمیک‌ها و فیلم‌های بتمن حذف کرد. زیرا به اندازه هر قهرمان یا شرور دیگری در داستان، نقش ایفا می‌کند. این‌جا خانه بروس وین است. همچنین جایی است که تمام متحدان و همفکران او را گرد هم آورده، و از آن مهم‌تر، محل وقوع جنگی است که بتمن در آن پیروز نخواهد شد. پس باید آن‌قدر جذاب و خیره‌کننده باشد که مخاطب احساس نکند با یک شهر معمولی روبه‌روست. و این قطعا یکی از بزرگترین چالش‌های The Batman 2 خواهد بود.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments