رتبه‌بندی فیلم‌های کریستوفر نولان

رتبه‌بندی فیلم های کریستوفر نولان بر اساس نمره IMDb

از بی‌خوابی تا شوالیه تاریکی

کریستوفر نولان در سال‌های اخیر در مرکز توجه سینما دوستان بوده و بهترین فیلم‌های کریستوفر نولان از سه‌گانه‌ی بتمن گرفته تا Inception و Interstellar مورد تحسین و تمجید فراوان قرار گرفته است. بازیگرانی که با او کار کرده‌اند، از نولان به عنوان کارگردانی یاد می‌کنند که در صحنه آرام و قرار ندارد و تا گرفتن نتیجه‌ی دلخواه خود دست از کار نمی‌کشد.

فیلم‌های نولان در کنار جذابیت‌های بصری، از نبوغ و ظرافت خاصی برخوردارند که از جمله مهم‌ترین دلایل موفقیت و محبوبیت آثار او محسوب می‌شوند. ما نیز به سبب اهمیت آثار نولان و آماده شدن برای فیلم جدیدش یعنی Oppenheimer تصمیم گرفتیم تا بهترین فیلم‌های کرسیتوفر نولان را بر اساس امتیاز آنها در وب‌سایت IMDB رده‌بندی کرده و توضیحات مختصری را در مورد هر کدام ارائه کنیم.

۱۱- Insomnia

نمره IMDb فیلم: ۷.۲ از ۱۰

فیلم بی‌خوابی یا Insomnia سومین فیلم بلند کریستوفر نولان، بازسازی اثری فنلاندی به همین نام است که در سال ۱۹۹۷ ساخته شده بود. این فیلم داستان کارآگاه فاسدی را روایت می‌کند که درگیر بی‌خوابی شده و همزمان با کار روی یک پرونده‌ی قتل، برای چند فقره جعل شواهد پرونده مورد بازخواست قرار گرفته است. جالب است بدانید که بی‌خوابی تنها اثر کریستوفر نولان محسوب می‌شود که خودش هیچ نقشی در نگارش فیلم‌نامه‌ی آن ایفا نکرده و با وجود شباهت‌های این فیلم و دیگر آثار او، همچنان می‌توان تفاوت‌های مشهودی در آن مشاهده کرد.

فیلم بی‌خوابی از داستان جذاب و چند لایه‌ای بهره‌مند است اما در آن خبری از آن پایان‌های شوکه کننده و غافلگیری‌های معروف دیگر آثار نولان نیست و همین موضوع آن را در رتبه‌ی بازدهم بهترین فیلم‌های کریستوفر نولان قرار می‌دهد. همچنین آل پاچینو، رابین ویلیامز و هیلاری سوانک در فیلم Insomnia اجرایی تماشایی از خود به نمایش گذاشته‌اند که اشاره به آن خالی از لطف نیست.

۱۰- Tenet

نمره IMDb فیلم: ۷.۳ از ۱۰

فیلم TENET در حد و اندازه‌ی اثری که برخی انتظارش را داشتند ظاهر نشد اما همچنان فیلمی پیچیده با محوریت زمان است که تماشای آن فوق‌العاده لذت‌بخش خواهد بود. یکی از موضوعات جنجال برانگیز فیلم TENET اکران آن در زمان باندمی کرونا بود که تاثیر زیادی روی فروش و تاثیر اجتماعی آن گذاشت. البته این موضوع اثری روی منتقدین نداشت و برای این فیلم جایزه‌ی اسکار بهترین جلوه‌های ویژه را برای آن به همراه داشت.

۹-Following

نمره IMDb فیلم: ۷.۵ از ۱۰

فیلم Following اولین تجربه‌ی نولان در ساخت یک اثر سینمایی بلند بود که از تامین بودجه گرفته تا نگارش فیلم‌نامه و حتی تدوین فیلم را نیز خودش بر عهده گرفته بود. این فیلم داستان نویسنده‌ای را روایت می‌کند که در خیابان‌های شلوغ لندن پرسه می‌زند و با سرک کشیدن به کارهای مردم سعی در پیدا کردن محتوای جدید برای داستان‌هایش دارد اما همه چیز با ملاقات او با یک دزد تغییر می‌کند.

۸- Dunkirk

نمره IMDb فیلم: ۷.۸ از ۱۰

فیلم Dunkirk یکی از بهترین فیلم‌های سال ۲۰۱۷ و حتی از بهترین فیلم‌ها با موضوع جنگ جهانی دوم بود. داستان فیلم Dunkirk در سال ۱۹۴۰ جریان دارد؛ جایی که ۴۰۰ هزار نفر سرباز ارتش انگلیس و فرانسه در ساحل دانکرک گیر افتاده و در انتظار رسیدن نجات هستند. فیلم روی سه جبهه‌ی زمینی، دریایی و هوایی تمرکز دارد و نگاهی تازه به مقوله‌ی زمان را با بازی کوتاه اما جذاب تام هاردی به تصویر می‌کشد.

۷- Batman Begins

نمره IMDb فیلم: ۸.۲ از ۱۰

فیلم Batman Begins با استفاده از عناصر آشنای داستان بروس وین مخاطب را پای تماشای بتمن از دریچه‌ی نگاه نولان می‌کشاند. همانطور که احتمالا می‌دانید، فیلم Batman Begins با مرگ والدین بروس و مسیر او برای تبدیل شدن به شوالیه‌ی تاریکی آغاز می‌شود و مانند دو فیلم بعدی بروس وین را با دو شخصیت شرور به چالش فیزیکی و روانی می‌کشد.

اسکرکرو (با بازی کیلین مورفی) و راس‌الغول (با بازی لیام نیسون) تمام دلایل و اهداف مورد نیاز بروس وین برای تبدیل شدن به شوالیه تاریکی را به او می‌دهند. فیلم Batman Begins بر خلاف قسمت‌های بعدی سه‌گانه، وابستگی زیادی به کمیک‌ها دارد و نقش نولان در آن کم رنگ‌تر است. البته این موضوع با توجه به اولین تجربه‌ی او در ساخت یک فیلم بلاک باستری کاملا طبیعی است.

۶- The Dark Knight Rises

نمره IMDb فیلم: ۸.۴ از ۱۰

ساخت آخرین قسمت سه‌گانه‌ی بتمن بعد از آن نقش‌آفرینی استثنایی و تاثیر گذار هیث لجر کار دشواری برای کریستوفر نولان بود. جایگزین او برای جوکر، تام هاردی در نقش بین و یک شخصیت مخفی دیگر بود تا بار دیگر بروس وین به چالش کشیده شود. با اینکه فیلم The Dark Knight Rises تا حد زیادی زیر سایه‌ی قسمت قبلی قرار دارد اما همچنان یک پایان شایسته برای ماجراهای بروس وین در شهر گاتام محسوب می‌شود.

۵- Memento

نمره IMDb فیلم: ۸.۵ از ۱۰

فیلم Memento داستان مردی را روایت می‌کند که حافظه‌ی کوتاه مدتش عملکرد درستی ندارد و همزمان با این موضوع برای پیدا کردن قاتل همسرش تلاش می‌کند. این اختلال در شخصیت اصلی باعث شده تا در طول فیلم تکه‌های مختلف حقیقت به صورت غیر خطی برای مخاطب آشکار شده و در پایان فیلم به وسط ماجرا برسیم. فیلم Memento  اثری خاص محسوب می‌شود و نقش مهمی در رسیدن نولان به جایگاه حال او دارد.

۴- The Prestige

نمره IMDb فیلم: ۸.۵ از ۱۰

فیلم The Prestige مانند دیگر آثار نولان غافلگیری‌های فراوانی در دل خود دارد. داستان این فیلم در مورد دو شعبده باز (با هنرنمایی کریستن بیل و هیو جکمن) است که برای تبدیل شدن به بهترین شعبده‌باز لندن با یکدیگر رقابت می‌کنند و این رقابت هزینه‌ی سنگینی برایشان به بار می‌آورد. فیلم The Prestige ترکیبی از موضوعات فلسفی، نمایش‌های جذاب و غافلگیری‌های شگفت انگیز است و یکی از بهترین فیلم‌های کریستوفر نولان به حساب می‌آید.

۳- Interstellar

نمره IMDb فیلم: ۸.۶ از ۱۰

فیلم Interstellar یا میان‌ستاره‌ای یکی از بحث برانگیزترین فیلم‌های کریستوفر نولان است. این فیلم داستان یک خلبان را روایت می‌کند که با گروهش راهی ماموریتی برای پیدا کردن جایگزین زمین در حال مرگ می‌شود و برای این مهم باید وارد یک سیاه‌چاله شود. ترکیب موسیقی شنیدنی هانس زیمر، بازی تماشایی متیو مک‌کانهی و جلوه‌های بصری دیدنی فیلم باعث خلق اثری شده که برای همیشه در ذهن بیننده حک می‌شود.

۲- Inception

نمره IMDb فیلم: ۸.۸ از ۱۰

کریستوفر نولان در سال ۲۰۱۰ با فیلم Inception بار دیگر اثری تاثیر گذار و درگیر کننده خلق کرد. داستان فیلم در مورد یک دزد اطلاعات به نام دام کاب (با بازی لیوناردو دی کاپریو) است که در ازای پول، وارد رویاهای قربانیان شده و اسرار آنها را سرقت می‌کند. فیلم Inception با وجود چند حفره‌ی داستان، همچنان یک فیلم اکشن خاص با داستان و موسیقی جذاب است که برای هر کدام جوایز زیادی را از آن خود کرده است.

۱- The Dark Knight

نمره IMDb فیلم: ۹ از ۱۰

نزدیک به پانزده سال از ساخت شوالیه تاریکی و رخنه کردن هیث لجر با جوکر به فرهنگ عامه گذشته است. مهم‌ترین دلیل تبدیل شدن جوکر به شخصیت شروری که در شوالیه تاریکی می‌بینیم، نه در فلسفه و رفتار یا بازی لجر که به تضاد هارمونیک او و با رقیبش یعنی بتمن مربوط می‌شود. فیلم The Dark Knight به زیبایی هر چه تمام‌تر نشان می‌دهد که بزرگ‌ترین دشمن بتمن، خود بتمن است و اگر او کنترل گاتام را به دست مردمش بسپارد (مثل انتخاب مردم عادی و زندانیان برای منفجر نکردن کشتی‌ها)، اتفاقات بهتری به وقوع می‌پیوندند. مجموع این موارد فیلم شوالیه تاریکی را نه تنها به بهترین فیلم کریستوفر نولان تبدیل می‌کند که حتی می‌توان گفت آن را در جایگاه بهترین فیلم ابرقهرمانی تاریخ قرار می‌دهد.

نظر شما در مورد ترتیب این لیست چیست؟ به نظر شما بهترین فیلم کریستوفر نولان کدام است؟ نظرات خود را با ما و دیگر خوانندگان این مقاله در وب‌سایت سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا