1%
  • 0/10

اکران فیلم‌های فجر ۳۹ با «تی تی» و «یدو» به پایان می‌رسد

نامزدهای هر بخش امروز اعلام می‌شوند

اکران فیلم‌های فجر ۳۹ با «تی تی» و «یدو» به پایان می‌رسد ۰ ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ سینمای ایران کپی لینک
اکران فیلم‌های فجر ۳۹

با توجه به گزارشی که دقایقی قبل روی خروجی وب سایت مهر قرار گرفت، اکران فیلم‌های فجر ۳۹ با «تی تی» و «یدو» به پایان خواهد رسید.

با شیوع ویروس کرونا در اوایل اسفند سال گذشته و تبدیل شدن آن به یک بحرانی جهانی، جمهوری اسلامی ایران مانند دیگر دولت‌ها سعی کرد با اعمال محدودیت‌های اجتماعی جلوی گسترش هر چه بیشتر کووید-۱۹ را بگیرد. یکی از محدودیت‌ها، تعطیلی اماکن شلوغ و غیرضروری مانند سینماها بود. اگرچه طی هفته‌های اخیر شرایط نسبت ماه‌های گذشته بهبود یافته و تعداد مرگ و میر کمتر شده اما بیماری همچنان جان مردم را تهدید می‌کند. از همین رو، انتظار می‌رفت بنیاد سینمایی فارابی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تغییرات اساسی‌ای را در نحوه‌ی برگزاری فجر ۳۹ اعمال کنند؛ اتفاقی که نهایتا رخ نداد.

خبرگزاری مهر با انتشار یک گزارش اختصاصی اعلام کرد مطابق برنامه‌ریزی‌های پیشین، اکران فیلم‌های فجر ۳۹ با پخش «تی تی» و «یدو» به اتمام می‌رسد. «تی تی»، توسط آیدا پناهنده ساخته شده که توانسته بود با ساخت و انتشار «ناهید»، توجه‌های بسیاری را جلب کرده و نام خود را به عنوان یکی از فیلمسازان آینده‌دار ایرانی مطرح کند. او در جدیدترین‌ ساخته‌اش به سراغ یک استاد دانشگاه و فیزیک‌دان رفته که سعی دارد نابودی جهان را به اثبات برساند. پارسا پیروزفر، هوتن شکیبا و الناز شاکردوست بازیگران شناخته‌شده‌ی این اثر به شمار می‌روند. پیروزفر که با سریال‌های در پناه تو و در چشم باد شناخته می‌شود، نقش پروفسور را ایفا می‌کند. شکیبا و شاکردوست هم به عنوان یک عاشق و معشوق جلوی دوربین ظاهر شده‌اند. در ضمن، برای خواندن نقد تی تی می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

«یدو» با محوریت جنگ ایران و عراق ساخته شده و اوایل اشغال آبادان را به تصویر می‌کشد. داستان فیلم در زمانی روایت می‌شود که شهر محاصره شده و نیروهای بعثی با گذشت هر دقیقه بیشتر پیشروی می‌کنند. در چنین شرایطی، مردم عادی یکی پس از دیگری آبادان را ترک می‌کنند اما مادرِ شخصیت اصلی اصرار می‌کند در شهر بماند. او اعتقاد دارد در هر محله باید یک چراغ روشن باشد. یدو، نهایتا موفق می‌شود نظر ننه را تغییر دهد اما این پایان فراز و نشیب‌ها نیست. فیلم «یدو» را مهدی جعفری جلوی دوربین برده که با سینمای جنگ غریبه نیست. او سال ۱۳۹۷ فیلم «۲۳ نفر» را ساخته بود که سرگذشت ۲۳ رزمنده‌ی نوجوان ایرانی در اسارت نیروهای عراقی را نشان می‌دهد. در ضمن، «یدو» محصول مشترک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و بنیاد سینمایی فارابی به شمار می‌رود.

با توجه به اطلاعات رسمی، «یدو» ساعت ۱۴ و «تی تی» ساعت ۱۷ برای اهالی رسانه اکران خواهند شد. جلسات نقد و بررسی و پرسش و پاسخ اهالی رسانه‌ها با عوامل و دست‌اندرکاران این دو فیلم به ترتیب در ساعت‌های ۱۶ و ۲۰ در برج میلاد برگزار خواهد شد. در پایان روز هم فهرست نامزدهای بخش‌های مختلف منتشر می‌شود.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments