اشاره مایکروسافت به انتشار انحصاری سه بازی جدید بتزدا برای ایکس باکس

جنگ ردموندی‌ها با FTC

سه بازی جدید بتزدا

شرکت مایکروسافت در بخشی از پاسخ خود به شکایت کمیسیون تجارت فدرال آمریکا علیه معامله اکتیویژن بلیزارد، اعلام کرد که سه بازی جدید شرکت بتزدا به طور انحصاری برای ایکس باکس و رایانه شخصی عرضه خواهند شد.

چند هفته پیش بود که کمیسیون تجارت فدرال آمریکا رسما شکایت خود برای جلوگیری از تکمیل معامله بزرگ اکتیویژن بلیزارد و مایکروسافت را تنظیم کرد. این سازمان معتقد است که در صورت تایید معامله و ادغام این دو کمپانی با یکدیگر، ردموندی‌ها قدرت زیادی به دست می‌آورند که از این برتری برای پیشتازی در بازار، کاهش رقابت و حق انتخاب مصرف‌کنندگان و همچنین سرکوب رقبای خود استفاده می‌کنند.

در همین راستا، چند ساعت پیش شرکت مایکروسافت سند ۳۷ صفحه‌ای نسبت به شکایت کمیسیون تجارت فدرال آمریکا واکنش نشان داد. ردموندی‌ها در این سند بار دیگر خاطرنشان کردند که هدف اصلی از این خرید، عرضه انحصاری سری کال آو دیوتی نیست و این معامله در نهایت منجر به ارائه محتوای با کیفیت و ارزان قیمت به مشتریان می‌شود که این موضوع به نفع گیمرها خواهد بود. از طرفی، مایکروسافت اعلام کرد که تصاحب یک مجموعه توسط سازنده‌ کنسولی که در رده سوم بازار حضور دارد، هیچ آسیبی به صنعت بازی‌های ویدیویی وارد نمی‌کند.

در این میان، کمیسیون تجارت فدرال در شکایت خود اشاره کرده بود که شرکت مایکروسافت با خرید کمپانی زنیمکس مدیا، رویکرد انحصارگرایی خود را در پیش گرفت و در حال حاضر شماری از آثار این استودیوها همچون استارفیلد و ردفال به طور انحصاری برای کنسول‌های ایکس باکس و رایانه شخصی عرضه خواهند شد.

مایکروسافت در سند مزبور این ادعا را به کلی رد می‌کند؛ چرا که به گفته آن‌ها، هیچ تعهدی برای عرضه تمام بازی‌های بتزدا در سایر پلتفرم‌ها ارائه نشده بود. در واقع، مایکروسافت وعده داده بود که به قراردادهای پیشین میان بتزدا و سونی پایبند می‌ماند و دقیقا به آنچه که وعده داده بود، عمل کرد.

در بخشی از این گزارش، مایکروسافت اعلام کرد که سه بازی جدید شرکت بتزدا قرار است به طور انحصاری برای کنسول ایکس باکس و پلتفرم رایانه شخصی منتشر شود. البته، این کمپانی به اسامی این سه بازی اشاره نکرده و هنوز مشخص نیست که منظور دقیق ردموندی‌ها از این سه اثر، کدام عناوین است.

مایکروسافت در این زمینه توضیح می‌دهد:

اشاره شکایت به خرید اخیر زنیمکس مدیا توسط مایکروسافت، مجموعه‌ای از استودیوهای بازی‌سازی که در سال ۲۰۲۰ میلادی خریداری شد، هیچ ارتباطی با معامله فعلی ندارد. پس از تکمیل آن قرارداد، دو بازی جدید زنیمکس به مدت یک سال بعد از انتشار در انحصار پلتفرم پلی استیشن بودند. ایکس باکس پیش‌بینی می‌کند که سه بازی جدید بتزدا که همگی به طور انفرادی یا به همراه گروه‌های کوچک و چندنفره اجرا می‌شوند، در انحصار ایکس باکس و کامپیوتر خواهند بود.

در حال حاضر استودیوهای بتزدا روی ساخت عناوین ردفال، استارفیلد، Indiana Jones و The Elder Scrolls 6 فعالیت می‌کنند.  با توجه به اینکه مایکروسافت پیش‌تر به انتشار انحصاری دو بازی ردفال و استارفیلد اشاره کرده بود، کمی بعید است که منظور آن‌ها از سه بازی آینده بتزدا، این دو اثر باشد.

بر این اساس، به نظر می‌رسد یکی از این عناوین، ایندیانا جونز است که هم اکنون مراحل ساخت خود را در استودیوی مشین گیمز طی می‌کند. دیگر بازی احتمالی، The Elder Scrolls 6 نام دارد که شاید به طور انحصاری برای ایکس باکس و پی سی عرضه خواهد شد. از طرفی، پروژه سوم نیز ممکن است که یک پروژه کاملا جدید و معرفی نشده باشد.

مایکروسافت در بخش دیگری از پاسخ خود به شکایت کمیسیون تجارت فدرال آمریکا گفته است:

هر ادعایی که نشان می‌دهد مایکروسافت در رابطه با خرید شرکت زنیمکس به سازمان‌های نظارتی اتحادیه اروپا دروغ گفته است، کاملا بی‌اساس بوده و صحت ندارد. مایکروسافت در آن زمان به روشنی گفته بود که صرفا به قراردادهای فعلی بتزدا با سونی پایبند خواهد بود و در سال‌های آینده انتشار انحصاری عناوین این کمپانی برای ایکس باکس را بررسی خواهد کرد. البته، سازمان نظارتی اتحادیه اروپا نیز با مایکروسافت هم نظر بوده و یک روز پس از ثبت شکایت کمیسیون تجارت فدرال آمریکا، اعلام کرد که مایکروسافت در آن دوره چنین تعهدی را به آن‌ها نداده بود.

مایکروسافت تا به امروز بارها و بارها تاکید کرده که هدف اصلی از خرید شرکت اکتیویژن بلیزارد، گسترش فعالیت‌های خود در حوزه بازی‌های موبایل بوده تا با کمپانی‌های بزرگی از جمله اپل و گوگل رقابت کند. با این حال، آن‌ها مدعی هستند که برنامه‌ای برای عرضه انحصاری بازی‌های Call of Duty برای ایکس باکس ندارند.

جالب‌تر اینکه مایکروسافت حاضر به ارائه تعهد ده ساله برای انتشار بازی‌های کال آو دیوتی روی تمام پلتفرم‌ها است. به علاوه، این شرکت وعده داده که در صورت تکمیل این معامله، آثار مجموعه مزبور را در سرویس اشتراکی پلی استیشن پلاس نیز عرضه می‌کند. از طرفی، گفته شده که نسخه‌ پلی استیشن بازی‌های جدید Call of Duty به طور همزمان و با شرایط برابر با نسخه ایکس باکس منتشر می‌شوند و مایکروسافت در ازای انتشار این عناوین برای پلتفرم‌های سونی هیچ امتیازی از آن‌ها دریافت نمی‌کند.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با اشاره مایکروسافت به انتشار انحصاری سه بازی جدید شرکت بتزدا برای ایکس باکس و پی سی چیست؟ به نظر شما، آیا ردموندی‌ها می‌توانند در دادگاه از حق خود دفاع کرده و صاحب اکتیویژن بلیزارد و سری کال آو دیوتی شوند؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا