حافظه‌ی اکسترنال پلی‌استیشن 5 یک ایراد اساسی دارد!

احتمالا سامورایی‌ها مشکل مد نظر را با انتشار یک‌روزرسانی رفع کنند

حافظه‌ی اکسترنال پلی‌استیشن 5

وب سایت Digital Foundry در جریان بررسی کنسول‌های نسل نهمی که به زودی عرضه می‌شوند، متوجه‌ی یک ایراد اساسی در حافظه‌ی اکسترنال پلی‌استیشن 5 شد.

طی سال‌های گذشته فضای مورد نیاز برای نصب بازی‌های ویدیویی به میزان چشمگیری افزایش یافته است. این موضوع برای کاربران رایانه‌های شخصی چندان مشکل‌ساز نیست؛ زیرا می‌توانند هارد خود را ارتقاء داده یا فایل‌هایی که مورد نیاز نیستند را به یک هارد اکسترنال انتقال دهند. شرکت‌های سونی و مایکروسافت که به خوبی از برتری بزرگ رایانه‌های شخصی در این زمینه اطلاع داشتند، قابلیت مشابهی را به خانواده‌ی پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس اضافه کردند؛ قابلیتی که قرار است در کنسول‌های نسل نهمی هم وجود داشته باشد. از همین رو، کاربران می‌توانند با خرید مدل‌های خاصی از حافظه‌های اکسترنال SSD، جلوی کمبود احتمالی فضا برای نصب بازی‌ها را بگیرند.

وب سایت Digital Foundry در جریان بررسی کنسول نسل نهمی سامورایی‌ها که طی روزهای آتی عرضه می‌شود، متوجه‌ی یک ایراد اساسی در حافظه‌ی اکسترنال پلی‌استیشن 5 شد. اینطور که به نظر می‌رسد، قابلیت انتقال دیتای بازی‌های پلی‌استیشن 5 به حافظه‌ی اکسترنال وجود ندارد. به بیان دیگر، وقتی حافظه‌ی داخلی کنسول پر شد و کاربر می‌خواهد یک بازی جدید نصب کند، چاره‌ای جز حذف یکی از بازی‌های نصب‌شده روی کنسول نخواهد داشت. بدین ترتیب، کاربر مجبور می‌شود در صورت تمایل برای تجربه‌ی همان بازی، فرایند دانلود را برای بار دوم پشت سر بگذارد. نکته‌ی جالب ماجرا اینجا است که قابلیت انتقال دیتای بازی‌های پلی‌استیشن 4 به حافظه‌ی اکتسرنال در نظر گرفته شده است.

همان‌طور که پیش از این اشاره شد، مایکروسافت برای ایکس‌باکس سری اس و ایکس‌باکس سری ایکس هم پشتیبانی از حافظه‌های اکسترنال را در نظر گرفته است تا خریداران پس از مدتی با کمبود فضا مواجه نشوند. با توجه به اطلاعاتی که تاکنون منتشر شده‌اند، قابلیت انتقال دیتای تمامی بازی‌ها اعم از قدیمی و جدید به حافظه‌ی اکسترنال وجود دارد. اگرچه بازی‌های نسل نهمی را نمی‌توان از روی حافظه‌ی اکسترنال اجرا کرد اما انتقالشان هم قابلیت بسیار کاربردی‌ای است. بدین ترتیب، کاربر می‌تواند فایل‌ها را به حافظه‌ی اکسترنال انتقال دهد تا در آینده مجبور به دانلود دوباره‌شان نشود. در ضمن، حافظه‌های اکسترنال ایکس‌باکس‌های جدید ۲۱۹.۹۹ دلار قیمت‌گذاری شده و در حال حاضر تنها توسط سیگیت تولید می‌شوند. ردموندی‌ها وعده داده‌اند به مرور زمان شرکت‌های بیشتری حافظه‌ی اکسترنال را خواهند ساخت.

محدودیت‌های موجود در پلی‌استیشن 5 تنها به انتقال دیتای بازی‌ها خلاصه نمی‌شود. وب سایت Digital Foundry اخیرا متوجه شده دریافت فایل‌های ذخیره‌ی بازی‌های نسل نهمی از فلش امکان‌پذیر نیست، در حالی که فایل‌های ذخیره‌ی بازی‌های نسل هشتمی بدون هیچ مشکلی شناسایی شده و به کنسول انتقال داده می‌شوند. در حال حاضر مشخص نیست چنین محدودیتی برداشته می‌شود یا خیر؛ زیرا سال‌ها قبل نرم‌افزاری توسعه یافته بود که به کاربران اجازه می‌داد فایل‌های ذخیره‌ی بازی‌های پلی‌استیشن 4 را تغییر داده و بدون هیچ مشکلی به تروفی‌ها دست پیدا کنند. احتمالا چنین محدودیتی از سوی سامورایی‌ها اعمال شده تا چنین اتفاقی را شاهد نباشیم.

با اعمال شدن چنین محدودیتی، تنها راه انتقال فایل‌های ذخیره‌ی بازی‌های پلی‌استیشن 5، استفاده از فضای ابری‌ای است که سونی تدارک دید. بدین ترتیب، امکان تغییر در اطلاعات امکان‌پذیر نیست. اتخاذ این تصمیم بدون شک باعث افزایش امنیت می‌شود اما قطعا اعتراض کاربران را به همراه خواهد داشت. از همین رو، باید منتظر ماند و دید سونی چه سیاستی را در پیش می‌گیرد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا