آیا حماسه مولتی‌ورس یکی از بزرگترین اشتباهات دنیای سینمایی مارول را تکرار می‌کند؟

دکتر استرنج نباید مرکز توجه حماسه مولتی‌ورس باشد

آیا حماسه مولتی‌ورس یکی از بزرگترین اشتباهات دنیای سینمایی مارول را تکرار می‌کند؟ پارسا خلیلی ۲ ۲۷ مرداد ۱۴۰۲ سینما
اشتباهات دنیای سینمایی مارول

اینطور که پیداست حماسه مولتی‌ورس با تمرکز بیش از حد روی دکتر استرنج، یکی از بزرگترین اشتباهات دنیای سینمایی مارول را تکرار خواهد کرد.

اگرچه مرد آهنی و دکتر استرنج با هم اختلاف نظر داشتند، اما از بسیاری جهات شبیه هم بودند. خوشبختانه یا متاسفانه این شباهت شامل نحوه استفاده از قهرمانان در خود فرانچایز نیز می‌شود. همانطور که در عناوین پیشین نشان داده شد، دکتر استرنج از زمان ورودش به دنیای سینمایی مارول، درک عمیق‌تری از جهان‌ها و خطوط زمانی و ایده مولتی‌ورس داشته است، شاید بهترین گواه این موضوع، دیدن چهارده میلیون آینده متفاوت در فیلم Avengers: Infinity War هنگام یافتن راهی برای شکست دادن تانوس باشد.

بدین ترتیب، کاملا اجتناب ناپذیر بود که وقتی فرانچایز به حماسه مولتی‌ورس ورود کند، او به مهره اصلی بازی تبدیل می‌شود. هر چقدر هم که این استراتژی منطقی و قابل درک باشد اما همچنان نگه داشتن استیون استرنج در مرکزیت حماسه مولتی‌ورس، می‌تواند به تکرار شدن یکی از بزرگترین اشتباهات دنیای سینمایی مارول منجر شود. مرد آهنی بدون شک مهمترین شخصیت حماسه بی‌نهایت بود، هم به‌عنوان اولین ابرقهرمان MCU و هم شخصیتی که درنهایت جان خود را فدا کرد تا تانوس را شکست دهد. با این حال، تمرکز مداوم روی تونی استارک باعث شد تا فرانچایز بعد از Avengers: Endgame  نتواند جای خالی تونی را پر کند و به نوعی از زیر سایه او خارج شود.

درحالیکه مرد آهنی به داستانی نیاز داشت که اهمیت او را هم در کمیک و هم در فرانچایز منعکس کند، تکرار این نوع خط داستانی با تمرکز شدید روی یک شخصیت باعث می‌شود فرانچایز به‌ خودش آسیب بزند. به‌همین دلیل است که معطوف شدن همه توجه‌ها به دکتر استرنج می‌تواند بهای سنگینی برای MCU داشته باشد. بله، استیون استرنج به خوبی مخاطبان را با مفهوم مولتی‌ورس آشنا کرد، اما تاثیر قابل توجه او در خط داستانی اسکارلت ویچ (Doctor Strange 2) و اسپایدرمن (Spider-Man: No Way Home) باعث شد تا ناخواسته جایگاهش به‌عنوان یک ابرقهرمان به خطر بیفتد.

دنیای سینمایی مارول قبلا با تبدیل کردن وانگ به جادوگر اعظم پس از اینکه استرنج به مدت پنج سال پودر شده بود، تا حدودی این مشکل را برطرف کرده است. با آغاز پخش سریال موزیکال Agatha: Coven of Chaos که مطمئنا لیست جادوگران فرانچایز را بیش از پیش گسترش می‌دهد، دکتر استرنج می‌تواند بدون لطمه زدن به فرانچایز، در چشم طرفداران خوش بدرخشد.

4.3 6 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا