قسمت هشتم سریال The Last of Us
1%
  • 0/10

نقد و بررسی قسمت هشتم سریال The Last of Us + نکات و ایستراگ ها

هر اتفاقی به دلیلی خاص رخ می‌دهد!

نقد و بررسی قسمت هشتم سریال The Last of Us + نکات و ایستراگ ها ۳ ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ نقد سریال خارجی کپی لینک

قسمت هشتم سریال The Last of Us قسمتی فوق العاده و جنجال برانگیز از هر نظر را در اختیار ما قرار داد. اما باید به این نکته نیز اشاره داشت که به باور ما، در برخی بخش‌ها از این قسمت کم کاری شده و می‌توانست بهتر و تاثیر گذارتر ظاهر شود.

پس از پرداختن به بسته الحاقی Left Behind در قسمت هفتم سریال The Last of Us، ما بار دیگر به روند اصلی داستان برگشتیم. قسمت هشتم در کنار وفاداری بیش از حد به داستان اصلی، تلاش کرد با افزودن جزئیاتی بسیار کوچک، شخصیت‌های داستان را برای ما پرورش دهد. علاوه بر آن، حضور صدا گذار شخصیت جوئل (Joel) یعنی تروی بیکر (Troy Baker) در نقش شخصیت جیمز (James) یکی از نقاط عطف قسمت هشتم بود که بدون شک طرفداران قدیمی را خوشحال کرده است.

دیگر نقطه عطف داستان قسمت هشتم، نقطه‌ای بود که پیش‌تر نیز سریال از آن استفاده کرده بود و آن اجازه دادن به مخاطبین برای شناخت بهتر شخصیت‌هایی به غیر از شخصیت‌هایی اصلی داستان بود. در ادامه نگاهی کامل به داستان قسمت هشتم سریال The Last of Us داشته و به طور همزمان آن را با داستان اصلی دنیای د لست آف آس مقایسه می‌کنیم. پس از پایان این بخش، نگاهی به نکات مهم و ایستراگ‌های این قسمت از سریال خواهیم داشت.

نقد و بررسی داستان قسمت هشتم سریال The Last of Us و مقایسه با داستان اصلی

قسمت هشتم سریال The Last of Us یکی از شخصیت‌های فوق العاده مهم دنیای آخرین بازمانده از ما را به ما معرفی کرد. دیوید (David)، آدمخواری که نقش به شدت مهمی را در داستان ما ایفا می‌کند بالاخره از راه رسید. اسکات شپرد (Scott Shepherd) وظیفه ایفای نقش دیوید را بر عهده داشت که به معنای واقعی باید او را برای بازیگرش جذاب خود در این نقش ستایش کرد.

اولین موضوعی که در قسمت هشتم سریال The Last of Us نظر ما را جلب کرد، گرایش مذهبی دیوید و حضور او در میان مردم در نقش پدر روحانی بود. همانطور که اشاره شد، سریال د لست آف آس از ابتدا تا آخرین قسمت خود این اجازه را به ما داد شخصیت‌هایی را که در داستان بازی به صورت ناگهانی، اما منطقی وارد داستان می‌شدند بهتر شناخته و حضور ناگهانی آن‌ها در برابر شخصیت‌های اصلی ما یعنی جوئل و الی (Ellie) کمتر از پیش غافلگیر کننده شود که در بحث معرفی شخصیت جدید، نکته‌ای مثبت محسوب می‌شود.

حضور دیوید در نقش پدر روحانی که البته در ادامه متوجه شدیم حضور او در این نقش دروغین بوده و تنها هدف او زنده نگه داشتن مردم است، چشم ما را بیش از پیش به این شخصیت مهم باز کرد. دیگر شخصیتی که باید درباره او صحبت شود، شخصیت جیمز است. شخصیت جیمز با بازی فوق العاده صدا گذار جوئل در بازی‌های د لست آف آس در سریال ظاهر. جیمز در بازی نقش کم رنگ‌تری داشت، اما سریال The Last of Us به خوبی از او برای آشنایی بهتر ما با جامعه دیوید استفاده کرد.

رویارویی الی با دیوید و جیمز، دقیقا مانند داستان اصلی رخ داد و دیالوگ‌های ادا شده، به طور مستقیم از داستان اصلی برداشته شده بودند. ما با کمی توجه، متوجه می‌شویم که پس از درخواست الی برای دارو، جیمز و دیوید متوجه دستپاچگی و البته دروغ‌های الی می‌شوند. در حالی که در ادامه متوجه می‌شویم دیوید و جیمز از ابتدا می‌دانستند الی عضو گروهی بزرگ نبوده، اما درخواست ناشیانه‌اش، همه چیز را برای گروه مقابل عیان می‌کند. به عبارت دیگر تنها ماندن و خامی الی بالاخره کار دست او داد!

موضوعی که قدرت داستان سریال را برای ما کم کرد، حذف درگیری دیوید و الی با مبتلا شدگان در زمان غیاب جیمز بود. بخشی که باعث شد الی به دیوید بیش از پیش اعتماد کرده و در داستان اصلی به طور مداوم او را با تفنگ هدف نگیرد، از داستان سریال حذف شده بود و تا حد قابل توجهی از قدرت این بخش کم کرد.

در ادامه دیوید اشاره داشت که او در سال ۲۰۱۷ در شهر پیتسبورگ حضور داشته و پس از درگیری فدرا و فایرفلایز از این شهر خارج شده است. نکته قابل توجه این بوده که ما شاهد شهر پیتسبورگ در بازی بودیم و در حقیقت آشنایی الی و جوئل با سم (Sam) و هنری (Henry) در این شهر رخ می‌دهد و این در حالی است که شهر پیتسبورگ در سریال به شهر کانزاس سیتی تغییر یافت!

اما به یکی از مهم‌ترین بخش‌های قسمت هشتم سریال می‌رسیم. بخشی که جیمز تفنگ را به سمت الی نشانه رفته و الی بالاخره متوجه می‌شود با چه گروهی روبه رو است، لرزه به روح ما انداخت. لحظه‌ای که انتظار داشتیم الی کشته شود و داستان ما به شکلی عجیب به پایان برسد، جملات آرام و البته مملو از ریا و سیاست دیوید، الی را فراری دادند. این قسمت بود که ما را متوجه کرد رها کردن الی به سبب نزدیک نگه داشتن برای انتقام گیری از جوئل بوده و دیوید کاملا با تفکر و سیاست پیش رفته است.

به این نکته نیز باید اشاره داشت که ما می‌دانیم در قسمت ششم سریال، این یاران دیوید بودند که ابتدا به سوی جوئل و الی حمله کردند و در حقیقت الی و جوئل تنها تلاش در دفاع از خود داشتند.

ما در ابتدای قسمت هشتم دختری تقریبا هم سن و سال الی را تماشا کردیم که پدر خود را از دست داده بود. در ادامه متوجه شدیم پدر او دقیقا همان شخصی بوده که جوئل به قتل رسانده است. در داستان اصلی ما هرگز با خانواده شخص کشته شده توسط جوئل روبه رو نشدیم. اما افزودن دختر شخص کشته به داستان در سریال The Last of Us، ما را بار دیگر به یاد شخصیت‌های اصلی خود یعنی جوئل و الی انداخت که عمق بیشتری به داستان ما بخشید.

گریه‌های بی امان و ترس پایان ناپذیر، همان اتفاقی است که می‌توانست برای الی در صورت مرگ جوئل پس از مجروح شدن رخ دهد. به عبارت دیگر، اغلب شخصیت‌های فرعی حاضر در داستان ما، نگاهی به شخصیت‌های اصلی دارند و بارزترین نمونه آن‌ها سم و هنری بودند که سرنوشت تلخ آن‌ها را چند هفته پیش تماشا کردیم!

پس از بازگشت دیوید و جیمز به کمپ، ما به نحوی روی واقعی دیوید را دیدیم. او در حالی که در نقش ارشد آن‌ها حضور داشته، پس از دریافت نظر مخالف روی واقعی خود را نشان داده و به خشونت روی آورد. به عبارت دیگر او از طریق ضرب و شتم و زور، قصد دارد همه چیز را تحت کنترل نگه دارد و با استفاده از قدرت سخنوری خود، همه چیز را عادی جلوه می‌دهد.

ما تقریبا متوجه می‌شویم که همه از موضوع استفاده از گوشت انسان در غذا مطلع هستند، اما دنیای د لست آف آس ظالم بوده و در حقیقت مردم با انکار اطلاع از این موضوع، خود را زنده نگه داشته‌اند. شخصیت دیوید، شباهت بسیاری به یکی از شخصیت‌های مختص سریال یعنی کاتلین (Kathleen) دارد.

ما در قسمتی که شاهد حضور کاتلین بودیم، تماشا کردیم که او برای انتقام خود دست به هر تصمیم غیر منطقی می‌زند و این دقیقا همان کاری است که دیوید کرد. اجازه دادن به الی برای فرار، نه از روی رحم، بلکه از روی سیاست بود که البته در ادامه باعث زمین خوردن خود او شد. با توجه شخصیت دیوید و تمایلات او در ادامه داستان، ما متوجه می‌شویم که هدف او در کنار زجر دادن الی با گرفتن جوئل از او، به زبان خودش درس دادن به الی است!

اما پیش از پرداختن به این بخش، نگاهی به دور کردن دیوید، جیمز و دیگر یاران او از جوئل توسط الی خواهیم داشت. تلاش الی برای سرگرم کردن دشمنان، در حالی که می‌توانست او و البته جوئل را به کشتن دهد، تا حد قابل توجهی موفقیت آمیز ظاهر شد و جوئل توانست در عین جراحت از پس دشمنان بر بیاید. اما نباید فراموش کرد که الی فاصله چندانی با مرگ نداشت و حال در این میان که ما ترس از دست دادن جوئل را پشت سر می‌گذاشتیم، باید با ترس تجاوز و پس از آن تکه و پاره شدن الی دست و پنجه نرم می‌کردیم که البته او با هوش و استفاده از شرایط خود توانست برای خود زمان بخرد.

از این نکته نباید غافل شد که ما بار دیگر از صحنه‌های اکشن محروم ماندیم. در داستان اصلی پس از فرار الی، ما برای مدتی کوتاه به مبارزه با یاران دیوید پرداخته و صحنه‌هایی مملو از استرس را پشت سر می‌گذاریم و این در حالی است که سریال این قسمت را به طور کامل حذف کرده و جیمز در همان لحظات ابتدایی با کشتن اسب الی، او را اسیر می‌کند. پیش از آغاز سریال، گفته شده بود که سریال The Last of Us میزان خشونت کمتری نسبت به داستان اصلی خواهد داشت، با این حال از بین بردن مهم‌ترین صحنه‌های اکشن و درگیری داستان که جای مهمی در پیش برد روابط میان شخصیت‌ها دارند، یکی از بزرگ‌ترین نکات منفی تمام سریال بوده که در قسمت هشتم بیش از پیش به چشم می‌خورد.

به ورود جوئل به صحنه درگیری پس از دو قسمت می‌رسیم. اما حضور او تفاوت زیادی با حضور او در قسمت‌های پیشین دارد. نبود الی در کنار او، به ما اجازه داد نگاهی به روی واقعی و خشن جوئل داشته باشیم. تلاش برای اعتراف گرفتن از یاران دیوید، چیزی بود که نحوه زنده مانده جوئل را در تمام بیست سال شیوع بیماری را به ما نشان داد. موضوعی که پیش‌تر بارها در سریال و داستان اصلی به آن پرداخته شده بود را بالاخره دیدیم و متوجه شدیم که جوئل شاید شخصیت اصلی داستان ما باشد، اما صرفا آدم پاکی نبوده و برای رسیدن به هدف و پس از یافتن الی، داشتن حس پدری، دست به هر کاری می‌زند. از این رو می‌توان حتی جوئل را شخصیتی شبیه شخصیت دیوید دانست! جوئل اعتراف کرد که در گذشته افراد بی گناه را به فتل رسانده است و حمله یاران دیوید به جوئل و الی تا حدی داستانی را بیان می‌کند.

در دقایق پایانی قسمت هشتم، رویارویی الی و دیوید را در محل زندگی دیوید و یاران او می‌بینیم که بار دیگر روح ما را به لرزه درآورد. رویارویی با افکار مریض و دروغ‌های دیوید، در کنار آدمخوار بودن او و گروهش، همان چیزی است که دیوید را تبدیل به ترسناک‌ترین شخصیت منفی تمام دنیای The Last of Us کرده است. تلاش برای تجاوز به الی با استفاده از جملات لطیف و مملو از دروغ، او را شخصیتی فوق العاده جذاب و منفور از دید مخاطبین کرده است. البته همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد باید به بازیگری بی نظیر اسکات شپرد نیز اشاره داشت که به بهترین شکل ممکن شخصیت دیوید را ارائه داد تا ما بتوانیم با تک تک سلول‌های خود از او تنفر داشته باشیم.

درگیری الی با دیوید و جیمز، اولین قسمت از تمام سریال بود که پتانسیل کامل الی را به ما نشان داد. الی که در تمام قسمت‌های پیشین با وابستگی به دیگر شخصیت‌ها و گروه‌ها پیش می‌رفت، به ما نشان داد که حتی در تنهایی نیرویی به شدت قدرتمند بوده و رویارویی با هوش و قدرت او و البته گاهی رفتارهای ناشیانه می‌تواند برای هر کسی خطرناک باشد.

بخش پایانی قسمت هشتم به شکل غیر قابل باوری جذاب و دلهره آور بود. درگیری دیوانه وار الی با دیوید و پس از آن حضور جوئل و در آغوش گرفتن او، زمانی بود که جوئل را در نقش پدر سارا (Sarah) و الی را در نقش خود شخصیت سارا به ما نشان داد. دست و پنجه نرم کردن با احتمالا بدترین خاطره در زندگی خود، الی را به این باور رساند که دنیای او بسیار بدتر از دنیایی است که طی چهارده سال زندگی خود دیده و جوئل شاید تنها کسی باشد که به او اهمیت داده و تا پایان مسیر همراهش خواهد ماند.

پیش از پایان قسمت هشتم، جوئل، الی را با لفظ «Baby Girl» خطاب کرد و این لفظ همان لفظی است که جوئل در برابر سارا، پیش از مرگ دردناک او استفاده می‌کند.

قسمت هشتم سریال The Last of Us بدون شک در کنار قسمت‌های پنجم و ششم جز بهترین قسمت‌های سریال بود. این قسمت رابطه الی و جوئل را از همیشه مستحکم‌تر کرد و به بهترین نحو ارتباط پدر-فرزندی میان این دو را نشان داد. همچنین باید به نقش مهم جیمز نیز اشاره داشت. حضور او در قسمت هشتم نشانی از تمام اعضای گروه دیوید بود که تنها برای بقا باید به گفته‌های مردی دیوانه گوش داده و گوشت هم نوع خود را به دندان گرفت. از سوی دیگر حذف صحنه‌های اکشن و نبود حتی یک مبتلا شده در قسمت هشتم، بزرگ‌ترین نقطه ضعف این قسمت بود. همانطور که اشاره شد صحنه‌های درگیری الی و دیوید با مبتلا شدگان یکی از مهم‌ترین بخش‌های تمام داستان د لست آف آس بود که کارگردانان سریال تصمیم به حذف آن گرفته و سبب نا رضایتی ما شدند.

نکات و ایستراگ های قسمت هشتم سریال The Last of Us

قسمت هشتم سریال The Last of Us بر خلاف تمام قسمت‌های پیشین چندان به نکات اضافه و ایستراگ‌ها نپرداخت، با این حال بد نیست به برخی نکات که فهم داستان را برای ما بهتر می‌کنند اشاره داشت.

روش اعتراف گرفتن جوئل

صحنه اعتراف گرفتن از یاران دیوید توسط جوئل، یکی از معروف‌ترین صحنه‌های تمام دنیای د لست آف آس است. در نسخه دوم بازی The Last of Us ما شاهد صحنه‌ای مشابه، این مرتبه توسط الی بودیم که احتمالا در فصل دوم سریال به تماشای آن بپردازیم.

آیا دیوید با گاز الی مبتلا شد؟

پاسخ کوتاه خیر است. در بازی The Last of Us Part 2 الی طی درگیری با ابی (Abby) یک مرتبه او را گاز می‌گیرد و در ادامه متوجه می‌شویم که ابی مبتلا نشده است. در نتیجه دیوید نیز با گاز الی مبتلا نشده و به عبارت دیگر الی قدرت انتقال بیماری را ندارد. با این وجود، دانسته یا ندانسته الی از این موضوع برای فرار از دست دیوید و جیمز استفاده کرد.

قسمت هشتم سریال The Last of Us به طور کلی با حضور شخصیتی دیوید قسمتی فوق العاده جذاب بود که رابطه پدر-فرزندی شخصیت‌های اصلی داستان ما را به اوج رساند. با این حال باید به دلیل حذف بسیاری از صحنه‌های مهم اکشن سریال که در قسمت هشتم بیش از همیشه به چشم آمد، نارضایی خود را از سریال اعلام کنیم. شکی نیست که ما می‌توانستیم با دریافت صحنه‌های اکشن مهم داستان اصلی در سریال، هر چند کوتاه، داستانی جذاب‌تر را داشته باشیم. نظر شما درباره قسمت هشتم سریال The Last of Us چیست؟ منتظر نظرات شما هستیم.


8.5 عالی
قسمت هشتم سریال The Last of Us به طور کلی با حضور شخصیتی دیوید قسمتی فوق العاده جذاب بود که رابطه پدر-فرزندی شخصیت‌های اصلی داستان ما را به اوج رساند. با این حال باید به دلیل حذف بسیاری از صحنه‌های مهم اکشن سریال که در قسمت هشتم بیش از همیشه به چشم آمد، نارضایی خود را از سریال اعلام کنیم. شکی نیست که ما می‌توانستیم با دریافت صحنه‌های اکشن مهم داستان اصلی در سریال، هر چند کوتاه، داستانی جذاب‌تر را داشته باشیم.
  • ایفای نقش بی نظیر اسکات شپرد در نقش دیوید
  • حضور پررنگ شخصیت جیمز برای عمق بخشیدن به داستان
  • حذف صحنه‌های درگیری مهم داستان اصلی از سریال

مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments