برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
قسمت پنجم سریال The Last of Us
1%
  • 0/10

نقد و بررسی قسمت پنجم سریال The Last of Us + نکات و ایستراگ ها

ما طاقت این همه غم و اندوه را نداریم!

نقد و بررسی قسمت پنجم سریال The Last of Us + نکات و ایستراگ ها ۹ ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ نقد سریال خارجی کپی لینک

قسمت پنجم سریال The Last of Us بدون شک یکی از قوی‌ترین قسمت‌های این سریال تا به اینجا بود. قسمت پنجم با بازگشت به سنت بدرقه ما با غم و اندوه فراوان، موضوعات جذابی را بیان کرد که می‌توانند تمام گذشته و آینده سریال را تحت تاثیر قرار دهند!

قسمت پنجم سریال The Last of Us چیزهای بسیاری برای گفتن داشت و البته، به اصل غمگین کردن و داغ دار کردن ما در پایان هر قسمت بازگشت. در قسمت چهارم سریال The Last of Us، ما با شخصیت‌هایی جدید یعنی هنری (Henry)، سم (Sam)، کاتلین (Kathleen) و پری (Perry) آشنا شدیم که دقیقا مانند بیل (Bill) و فرانک (Frank) تنها یک قسمت با ما همراه بودند و مرگ تراژیک آن‌ها، بار دیگر ما را در اندوهی بزرگ فرو برد.

شخصیت‌های معرفی شده در قسمت پنجم، نمایانگر چیزهای زیادی در سریال بودند و بسیاری از دیالوگ‌هایی که در این قسمت از سریال شنیده شد، اطلاعات زیادی را درباره تمام اتفاقات گذشته در اختیار ما قرار داد. مثل همیشه، به بررسی داستان سریال پرداخته و به مقایسه آن با داستان سری بازی The Last of Us می‌پردازیم. در بخش پایانی نیز نگاهی به ایستراگ‌ها و نکات قسمت پنجم سریال The Last of Us خواهیم داشت.

نقد و بررسی داستان قسمت پنجم سریال The Last of Us و مقایسه با داستان اصلی

داستان سریال با جشن و پایکوبی یاران کاتلین شروع شده که به خودی خود دلیلی عالی برای خروش دوباره هیولاهای داستان ما است. گروهی که به خون خواهی نیروهای دولتی فدرا قیام کرده بودند، حال خود تبدیل به گروهی خون خوار شده که می‌توان بوی شکست نزدیک آن‌ها را حس کرد. ما با توجه به قسمت‌های پیشین، از ظلم نیروهای فدرا با خبر بودیم، اما اعمال کاتلین و یاران او، دست کمی از فدرا ندارند که آن‌ها را تبدیل به شخصیت‌های منفی جدید دنیای د لست آف آس کرد.

پس از آن نگاهی به سم و هنری داریم. اولین نکته‌ای که درباره این دو نظر ما را جلب کرد، محرومیت سم از قدرت تکلم و شنوایی بود که بخشی تازه افزوده شده به داستان The Last of Us است. اینگونه به نظر می‌رسد که ترسیم سم به این حالت در سریال د لست آف آس، برای این بوده که نیاز سم و به طور کلی کودکان به افراد بزرگسال در دنیای ظالم د لست آف آس را پر رنگ‌تر کند.

چنین موضوعی نظر ما را به احتمال بعدی جلب کرد. سم و هنری شباهت فوق العاده زیادی به دو شخصیت اصلی داستان ما یعنی جوئل (Joel) و الی (Ellie) دارند. الی که زمان زیادی را در قرنطینه به سر برده، تقریبا شانسی برای زنده ماندن بدون حضور جوئل ندارد. ما شاهد مرگ (Tess)، یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های دنیای د لست آف آس بودیم و حال تصور کنید الی تا چه حد در این دنیا ضعیف است. محرومیت سم از قدرت تکلم و شنوایی می‌تواند اشاره مستقیم به ضعف کودکان در د لست آف آس باشد. علاوه بر آن، در دنیایی که ما زندگی می‌کنیم، کودکان آینده ما بوده و در دنیای د لست آف آس نیز الی آینده بشریت است!

این بخش از داستان بخشی تازه افزوده شده بود که توانست به بهترین و زیباترین شکل به داستان ما عمق ببخشد و شاید بتوان آن را بهترین بخش افزوده شده به داستان اصلی د لست آف آس دانست.

دیگر موضوعی که باید به آن اشاره داشت، همراهی ما با سم و هنری برای حدودا یازده روز، پیش از رویارویی با جوئل و الی بود. شخصیت‌هایی که در داستان اصلی به طور ناگهانی از راه رسیدند، حال دلیلی برای همراهی با جوئل و الی داشته و علاوه بر آن ما شناخت بهتری نسبت به شخصیت آن‌ها داریم. در کنار آن، دلیل انتقام شخصیت کاملا جدید داستان یعنی کاتلین مشخص شد که البته نه تنها بیانگر کلیت شخصیت کاتلین بود، بلکه شخصیت هنری را نیز بیش از پیش برای ما تعریف کرد. قتل برادرش توسط هنری، به نظر دلیلی عالی برای رشد دادن شخصیت هنری و اهمیت بیش از حد به سم بود. قسمت پنجم سریال The Last of Us مانند قسمت سوم سریال که بیل و فرانک را برای ما تبدیل به دو شخصیت مهم کرد، هنری و سم را تبدیل به قهرمانانی کرد که از خاطر ما پاک نمی‌شوند!

از سوی دیگر، در ادامه سریال ما متوجه می‌شویم که هنری به منظور حفظ جان سم، شخصی بسیار مهم را در اختیار فدرا قرار داده است. به عبارت دیگر، شخصی که احتمالا یکی از امیدهای بشریت برای بقا بوده، فدای سم شده است. این بخش مطمئنا حاوی پیامی بوده که در ادامه داستان سریال متوجه آن خواهیم شد.

بخشی که در سریال با آن روبه رو نشدیم، اما در بازی The Last of Us Part 1 نقش مهمی داشت، جدایی جوئل و الی از سم و هنری در زمان خروج از شهر بود. در این بخش که الی و جوئل مجبور به پایین پریدن از پل شدند، هنری و سم آن‌ها را تنها گذاشته و بار دیگر به آن‌ها ملحق شدند. به طور کلی، ما در سریال شخصیتی سازش گرتر از هنری نسبت به سری بازی دیدیم. او در سریال علاقه بسیاری به حضور در کنار جوئل و الی داشت و این در حالی بود که در سری بازی بیشتر تلاش داشت که راه خود را با استفاده از آن‌ها پیدا کرده و سپس از آن‌ها جدا شود.

موضوعی دیگر که قسمت پنجم سریال The Last of Us را بسیار برای ما جذاب کرد، تماشای درگیری جوئل پس از تصادف از دید هنری بود. همانطور که در نقد قسمت‌های پیشین نیز اشاره شد، سریال این قدرت را داشته که داستان را از دید شخصیت‌های مختلف به ما نشان دهد و خوشبختانه کارگردانان سریال به خوبی از این قابلیت بهره برده و احتمالا خواهند برد.

ورود گروه به تونل‌ها تغییری اساسی نسبت به سری بازی داشت و جدا نشدن گروه از یکدیگر طی تمام قسمت پنجم، تلاش داشت آن‌ها را بیش از سری بازی به یکدیگر از لحاظ عاطفی نزدیک کند که توانست در پایان قسمت پنجم به شدت موثر ظاهر شود. از همین رو باید برای ایجاد این تغییر کاربردی در سریال از کارگردانان تشکر کرد.

ورود به تونل‌های زیر زمینی، قلب همه ما را به درد آورد. تماشای تونل‌هایی که به شکل قلعه رنگ آمیزی شده، بار دیگر احساسات ما را در قسمت پنجم سریال جریحه دار کرد. حضور دو کودک داستان ما در مکانی که زمانی محل زندگی کودکان بسیاری بوده، بار دیگر نمایان گر ظلم طبیعت د لست آف آس به بشریت است. اشاره هنری به رانده شدن مردگان به زیر زمین، پیش از ورود به تونل تماشای این بخش را نیز بیش از پیش غمگین می‌کند.

در این میان، بد نیست به فوتبال بازی کردن الی و سم نیز اشاره کرد. فوتبال بازی کردن این دو، اشاره‌ای مستقیم به شخصیت سارا (Sarah)، دختر جوئل دارد. اگر به خاطر داشته باشید، سارا فوتبالیست بود و نگاه جوئل به الی و سم در حالی که درباره گذشته هنری صحبت می‌کند، یکی از غم انگیزترین و البته هوشمندانه‌ترین صحنه‌های قرار گرفته در قسمت پنجم سریال بود. تمام این موضوعات به ما این موضوع را الهام کرده که جوئل وابستگی شدیدی به الی پیدا کرده و در حالی که از نمایش دادن آن سر باز می‌زند، الی را مانند دختر از دست رفته خود می‌داند!

به یکی از ماندگارترین لحظات دنیای د لست آف آس، البته با تغییراتی عمده می‌رسیم. لحظه رویارویی گروه چهار نفره ما با تک تیر اندازی که حالا می‌دانیم از یاران کاتلین است، یکی از ماندگارترین لحظات بازی The Last of Us بود که در عوض روز روشن، در شبی تیره و تار رخ می‌دهد. اینگونه به نظر می‌رسد که تنها هدف کارگردانان از فیلم برداری این صحنه در شب هنگام، افزودن به هیجان داستان بوده که باید گفت در این مسیر موفق ظاهر شدند.

پایان این بخش شباهت زیادی داستان اصلی داشت، اما دقیقا مشابه نبود. ما با حضور هیولاهای داستان با همراهی بلوتر (Bloater) غول پیکر همراه شدیم. در داستان اصلی ما در این بخش با بلوتر مبارزه‌ای نداریم، با این وجود حضور او به هیجان انگیزتر شدن این بخش کمک کرد. نا گفته نماند که صحنه مرگ شخصیت پری به دست بلوتر دقیقا مانند نحوه کشتن شدن جوئل در سری بازی توسط بلوتر بود. شما در صورتی که در بازی در برابر بلوتر شکست بخورید، این موجود انگشتان خود را در دهان جوئل فرو برده و سر او را جدا می‌کند و این دقیقا اتفاقی بود که برای پری افتاد.

دقایق پایانی قسمت پنجم سریال The Last of Us، خامی سم و الی و ظالم بودن دنیای د لست آف نسبت به کودکان را به ما گوش زد کرد. الی که گمان داشت خون او درمان بخش سم خواهد بود و رویارویی با سم کشته شده در صبح روز بعد، تلخی این قسمت از سریال را چندین برابر کرد. اتفاقات تلخ در د لست آف آس به پایان نمی‌رسند، بلکه از قسمتی به قسمت بعدی انتقال می‌یابند و قسمت پنجم مانند سه قسمت ابتدایی سریال، مرگ دو شخصیت دوست داشتنی دیگر را به ما نشان داد تا تاکید کند راه فراری از خشم طبیعت وجود ندارد.

مرگ سم و هنری در سریال به شکل بهتری نسبت به سری بازی به تصویر کشیده شد. ما در سری بازی از گذشته هنری و سم اطلاعاتی نداشتیم، اما در سریال متوجه شدیم که هنری برای زنده نگه داشتن سم، شخصی بسیار مهم را فدا کرده و با این وجود او نه تنها سم را از دست داد، بلکه خود را نیز از دنیای ظالم د لست آف اس خلاص کرد.

پیش از پرداختن به ایستراگ‌ها و نکات این قسمت از سریال بد نیست نگاهی به کاتلین داشته باشیم. کاتلین به دنبال انتقام بوده و هر کاری برای دست یافتن به آن می‌کند و این موضوع، شخصیت کاتلین را بسیار شبیه یکی از شخصیت‌های بازی The Last of Us Part 2 یعنی ابی (Abby) می‌کند.

در ابتدای مطلب اشاره شد که جوئل و الی شباهت بسیاری به هنری و سم دارند و کاتلین که به دنبال آن‌ها برای کشتن برادرش است، شباهت بسیاری به ابی که در پی انتقام پدرش است دارد. حضور کاتلین در کنار عمق بخشیدن به داستان هنری و سم، می‌تواند اشاره‌ای به شخصیت ابی باشد که احتمالا شاهد حضور او در فصل دوم سریال The Last of Us خواهیم بود. با این حال از نو باید به بازیگری نه چندان جذاب کاتلین اشاره داشت و این در حالی است که سم و هنری به زیباترین شکل در نقش خود فرو رفته دل ما را به دست آوردند!

نکات و ایستراگ های قسمت پنجم سریال The Last of Us

مانند همیشه پس از پرداختن به داستان سریال و مقایسه آن با داستان اصلی، به بررسی نکات و ایستراگ های سریال The Last of Us می‌پردازیم.

شخصیت ایش و نقاشی روی دیوار

پس از ورود گروه به تونل‌ها، جوئل به نقاشی با حضور شخصی به نام ایش (Ish) خیره می‌شود. نه تنها نقاشی دقیقا مشابه این نقاشی در بازی دیده شده، بلکه شخصیت ایش داستانی بسیار کامل برای خود داشته که شما می‌توانید آن را در نوشته‌های یافت شده در بازی دنبال کنید. ایش که ابتدا با قایقی که در سری بازی تماشا می‌کنیم به سوی تونل‌ها حرکت کرده، بر اثر گرسنگی به فضای شهری رو برده و با اشخاصی جدید آشنا می‌شود. پس از آن ایش با همراهی گروه جدید به تشکیل جامعه در تونل‌ها روی آورده که در پایان به دلیل حمله مردگان به تونل‌ها، جامعه او به طور کامل از بین می‌رود و به قطع یقین حمله مردگان به تونل‌ها در اثر راندن آن‌ها به زیر زمین توسط فدرا بوده است!

کتاب کمیک Savage Starlight

کتاب کمیکی که سم و الی طی قسمت پنجم در حال مطالعه هستند، در بازی نیز وجود داشته و شما می‌توانید با جمع آوری نسخه‌های مختلف آن در بازی The Last of Us، بخش‌های مهمی از داستان این کتاب کمیک را مطالعه کرده و متوجه شوید. علاوه بر آن، در نسخه دوم سری بازی The Last of Us کارت‌هایی برای جمع آوری وجود داشته که برگرفته از شخصیت‌های این کتاب کمیک هستند. در کنار این دو حقیقت، جمله «Endure and Survive» که بارها در قسمت پنجم شنیده شد، به معنای «تحمل کن و زنده بمان» بوده و برگرفته از همین کتاب کمیک است.

قسمت پنجم سریال The Last of Us قسمتی فوق العاده غنی بود که در کنار عمیق‌تر کردن دید ما به شخصیت‌های دنیای د لست آف آس، داستانی فوق العاده جذاب و مملو از احساسات را ارائه داد. قسمت پنجم این سریال بدون شک از قوی‌ترین قسمت‌های سریال تا به اینجای کار بوده که نکات بیان شده در آن می‌توانند تاثیری به مراتب بیشتر از قسمت‌های پیشین در آینده سریال داشته باشد. نظر شما درباره قسمت پنجم سریال The Last of Us چیست؟ شما چه نمره‌ای به این قسمت از سریال می‌دهید؟ منتظر نظرات و نمرات شما هستیم.


9 شاهکار
قسمت پنجم سریال The Last of Us قسمتی فوق العاده غنی بود که در کنار عمیق‌تر کردن دید ما به شخصیت‌های دنیای د لست آف آس، داستانی فوق العاده جذاب و مملو از احساسات را ارائه داد. قسمت پنجم این سریال بدون شک از قوی‌ترین قسمت‌های سریال تا به اینجای کار بوده که نکات بیان شده در آن می‌توانند تاثیری به مراتب بیشتر از قسمت‌های پیشین در آینده سریال داشته باشد.
  • معرفی عالی شخصیت‌های هنری و سم
  • ایفای نقش بی نظیر هنری و سم
  • اکشن فوق العاده با حضور بلوتر
  • پایان بندی عالی
  • ایفای نقش ضعیف کاتلین

مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

9 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments