برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
قسمت هفتم سریال The Last of Us
1%
  • 0/10

نقد و بررسی قسمت هفتم سریال The Last of Us + نکات و ایستراگ ها

شادی بی معنی است!

نقد و بررسی قسمت هفتم سریال The Last of Us + نکات و ایستراگ ها ۱ ۰۹ اسفند ۱۴۰۱ نقد سریال خارجی کپی لینک

قسمت هفتم سریال The Last of Us نسبت به دو قسمت شاهکار پنجم و ششم ضعیف‌تر ظاهر شد، با این حال ما را با بخشی از زندگی شخصیت‌های اصلی رو به رو کرد که باعث شد ما با چشم و ذهنی بازتر و متفاوت به این شخصیت‌ها در ادامه راه بنگریم.

قسمت هفتم سریال The Last of Us همانطور که انتظار می‌رفت، چیزی از غم و غصه ما کم نکرد، اما با محتوایی که انتظار داشتیم فاصله داشت. قسمت هفتم سریال در عوض پرداختن به خط داستانی اصلی، ترجیح داد نگاهی به گذشته الی (Ellie)، نحوه گزیده شدن و البته نحوه از دست دادن نزدیک‌ترین آدم زندگی او پیش از ورود جوئل (Joel) به زندگی‌اش داشته باشد.

قرار دادن این قسمت به عنوان قسمت هفتم سریال، بدون شک یکی از بهترین کارهایی بود که کارگردانان سریال می‌توانستند انجام دهند. ما می‌دانیم که الی طی زندگی خود افراد بسیاری را از دست داده و ترس از دست دادن جوئل هر روز او را تبدیل به کابوس کرده است. جوئل پس از درگیری در قسمت ششم به شدت مجروح شد و این احتمال وجود داشت که الی بار دیگر تنها شود. از همین رو، تماشای از دست دادن افراد مهم توسط الی می‌توانست برای ما در این بخش جذاب و البته غم انگیز باشد.

قسمت هفتم سریال The Last of Us در محتوای اصلی بازی The Last of Us Part 1 وجود نداشت و توسعه دهندگان این بازی، محتوای جدید مربوط به الی را پس از گذشت مدتی از انتشار اولیه بازی در قالب بسته الحاقی با نام Left Behind، به معنای «به جا مانده» در اختیار کاربران قرار دادند. قسمت هفتم سریال د لست آف آس به طور مستقیم از این بسته الحاقی برگرفته شده بود و می‌توان گفت بدون هیچ تغییری در اختیار مخاطبین سریال قرار گرفت. در ادامه نگاهی به داستان قسمت هفتم و تفاوت‌های آن با بسته الحاقی Left Behind خواهیم داشت.

بررسی داستان قسمت هفتم سریال The Last of Us و مقایسه با داستان اصلی

با پایان قسمت ششم، ترس از دست دادن جوئل برای ما بسیار پر رنگ شد. یکی از شخصیت‌های اصلی که پس از شش قسمت به شدت به او، مانند الی، نزدیک شده بودیم، فاصله زیادی با مرگ ندارد. اما قسمت هفتم کمی ما را به آرامش دعوت کرد و این اطمینان را به ما داد که جوئل باز خواهد گشت.

در این میان، ما فاصله قابل توجهی با برگشت به گذشته الی از خط داستانی اصلی گرفتیم. همانطور که در ابتدا اشاره شد، الی بیش از هر چیز از تنها ماندن می‌ترسد و داستان او با رایلی (Riley)، بهترین دوستش، داستان یکی از بزرگ‌ترین شکست‌ها و تنها شدن او را برای ما تعریف می‌کند.

اولین بخشی که ما جای خالی یک همدم کنار الی را احساس کردیم، در زمین ورزشی بود. این بخش شروع قابل قبولی برای این قسمت از سریال بود تا ما متوجه شویم ما به گذشته او در قرنطینه برگشته‌ایم و در دم این فکر به ذهن ما آمد که در این قسمت او هنوز گزیده نشده است. در ادامه می‌توان متوجه اخلاق همیشه تند الی شد که از نو به بزرگ‌ترین ترس او یعنی تنها ماندن باز می‌گردد. رویارویی با یکی افسران فدرا، ما را متوجه می‌کند که رفتار الی پس از ناپدید شدن دوست او تغییرات عجیبی داشته است.

رفتار تند الی را در صحنه‌های بعدی نیز دیده می‌شود. حتی زمان ورود رایلی به اتاق او نیز به ما رفتار تند الی را نشان می‌دهد، با این حال پس از اطمینان یافتن از در امان بودن خود، رفتار الی کمی تغییر کرده و این تغییر رفتار به نحوی تفاوت الی در زمان حضور و غیلاب عزیزان را برای ما بیان می‌کند.

همانطور که اشاره شد داستان قسمت هفتم سریال دقیقا مانند داستان بخش Left Behind پیش رفته و دلیل ناپدید شدن رایلی، پیوستن او به گروه فایر فلایز بود. ما در قسمت‌های پیشین با گروه فایر فلایز آشنا شدیم. گروهی که قصد دارد از الی برای به دست آوردن درمان استفاده کند، در حقیقت همان گروهی است که در گذشته الی از آن‌ها کینه به دل داشته و آن‌ها را تروریست خوانده است.

پیش از رسیدن به یکی از اصلی‌ترین بخش‌های این قسمت، الی و رایلی با مرده‌ای رو به رو شدند که به نظر خودکشی کرده بود. الی نیز اشاره داشت که احتمالا او از کاری که کرده، آگاه بوده است. وجود چنین صحنه‌ای از این رو حیاتی بود که میزان فشار وارده به یک شخص در تنگنا را نشان می‌دهد. تصور کنید مردی که به نظر در دهه چهارم یا پنجم زندگی خود به سر می‌برده، توانایی هم سویی با دنیای ظالم د لست آف آس را نداشته است، حال شخصیت‌های اصلی قسمت هفتم یعنی الی و رایلی را در نظر بگیرید که باید دقیقا با مشکلاتی که این مرد بالغ دست و پنجه نرم می‌کرده، به ادامه زندگی بپردازند! لازم به ذکر است که ما در محتوای اصلی شاهد این صحنه نبودیم و وجود آن در سریال بار دیگر ما را با واقعیت دنیای د لست آف آس روبه رو کرد.

پیش‌تر می‌رویم و به مرکز خریدی می‌رسیم که رایلی قصد دارد با استفاده از آن بهترین شب زندگی الی را به او هدیه دهد. اولین نکاتی که نظر ما را جلب کردند، هیجان الی از تکنولوژی و البته تعجب آن‌ها از نیاز مردم در دنیای مدرن بود. ما متوجه شدیم که فروشگاه کفش فروشی تخلیه شده و در سوی دیگر هیچکس حتی به سمت و سوی لباس زیرهای پر زرق و برق نرفته است و همچنین الی و رایلی طی سال‌ها زندگی خود نیازی به آن‌ها پیدا نکرده‌اند! تمام این موضوعات اشاره‌ای مستقیم به بی خاصیت بودن و بی استفاده بودن بسیاری از چیزهایی که ما امروزه استفاده می‌کنیم، در جهانی پاد آرمانی دارد.

در ادامه سورپرایزهای خوب و بد رایلی یکی پس از دیگری از راه رسیدند. سوار شدن بر اسب‌ها و عکس یادگاری گرفتن الی و رایلی، نمی‌توانند احساسات شما را جریحه دار نکنند! تماشای لذت بردن دو دختر نوجوان در فروشگاهی بزرگ، چیزی است که ما هر روز می‌بینیم، اما تماشای شادی دو شخصیت اصلی در این دنیای عجیب، جذابیتی دو چندان دارد که ما را وادار می‌کند زمان حال سریال و در بستر بودن جوئل را از یاد ببریم. با این وجود ما می‌دانیم خوشی‌ها در دنیای د لست آف آس پایدار نیستند و متاسفانه همین اتفاق نیز رخ می‌دهد.

رویارویی الی و رایلی با یکی از مبتلا شدگان، داستان گزیده شدن این دو را به ما نشان داد، با این تفاوت که رایلی کشته شده و الی به دلیل مصونیت خود زنده مانده است. اهمیت الی و مصونیت او تنها چیزی نیست که در این قسمت به ما نشان داده شد. در حقیقت هدف اصلی قسمت هفتم سریال نشان دادن اهمیت الی نبود، چون ما بارها و بارها در شش قسمت ابتدایی با این موضوع رو به رو شده بودیم.

هدف اصلی قسمت هفتم، نشان دادن دلیل رفتارهای عجیب و عموما تند الی بود که به زیباترین شکل نشان داده شد. دوری و کشته شدن عزیزان او، بار سنگین زندگی در این دنیای پاد آرمانی و تکیه جهان بر مصونیت او، همه و همه دلایلی عالی برای رفتارهای تند او هستند که این شخصیت را برای ما بیش از پیش مهم کردند.

به این موضوع نیز باید اشاره داشت که رویارویی الی و رایلی با مبتلا شدگان در داستان اصلی طولانی‌تر از درگیری آن‌ها با یک مبتلا شده در سریال بود. متاسفانه صحنه‌های اکشن و درگیری‌ها در سریال نسبت به بازی کاهش یافته که می‌تواند سبب دوری برخی از مخاطبین از سریال شود. در حالی که داستان اصلی The Last of Us مملو از درگیری و تعقیب و گریز است و این بخشی است که ما به ندرت در سریال شاهد آن هستیم.

همچنین ما تلاش الی برای بخیه زدن زخم جوئل را مشاهده کردیم. به عبارت دیگر تقلای الی را برای جلوگیری از دست دادن یک شخص مهم دیگر و از نو تنها نماندن را دیدیم که شاید زخم روانی ما را با بیان این موضوع که جوئل زنده خواهد ماند التیام بخشید، اما ما را برای تحمل چنین صحنه‌هایی توسط الی آزار داد!

در پایان، پیش از پرداختن به نکات و ایستر اگ‌های قسمت هفتم، بد نیست اشاره داشت بازیگر نقش رایلی یعنی استورم رید (Storm Reid) فاصله زیادی از لحاظ جثه نسبت به رایلی که ما در داستان اصلی می‌شناختیم داشت و همین موضوع توانست برقراری ارتباط با او را برای کسانی که بسته الحاقی Left Behind را تجربه کرده‌اند سخت کند. با این وجود نمی‌توان از ایفای نقش عالی او چشم پوشی کرد.

نکات و ایستراگ های قسمت هفتم سریال The Last of Us

قسمت هفتم نیز مانند تمام قسمت‌های پیشین مملو از ایستراگ‌ها بود که برخی به دیگر بازی‌های استودیو ناتی داگ (Naughty Dog) و برخی به دیگر فرنچایزهای دنیای ویدیو گیم اشاره داشتند.

تیشرت الی

تیشرتی که الی در مرکز خرید به تن داشت، دقیقا همان تیشرتی بود که در اولین رویارویی با او در قسمت‌های پیشین بر تنش دیدیم. اما موضوع از آنجایی جالب می‌شود که این تیشرت، دقیقا تیشرت نیتن دریک (Nathan Drake)، شخصیت اصلی سری بازی Uncharted در قسمت سوم این سری بازی یعنی بازی Uncharted 3: Drake’s Deception است.

موسیقی Take On Me

موسیقی که در بدو ورود الی و رایلی به مرکز خرید پخش می‌شود، موسیقی Take On Me از گروه a-ha است که جایگاه مهمی در دنیای د لست آف آس دارد. ما این موسیقی را نه تنها در قسمت اول سریال شنیدیم، بلکه الی در بازی The Last of Us Part 2 آن را برای دینا (Dina) اجرا می‌کند.

کتاب No Pun Intended

ما در قسمت‌های ابتدایی با جوک‌های الی از کتاب No Pun Intended آشنا شدیم و حال می‌دانیم چه کسی او را شیفته این کتاب‌ها کرده و دلیل علاقه بیش از حد الی به آن‌ها چیست. این مجموعه کتاب هر مرتبه توسط رایلی به الی هدیه داده شده‌اند!

بازی Mortal Kombat 2

در محل بازی‌های آرکید در مرکز خرید، الی و رایلی به تجربه بازی Mortal Kombat 2 پرداختند. اگر به خاطر داشته باشید، در قسمت سوم با یک دستگاه آرکید دیگر از این بازی رو به رو شدیم و الی اشاره داشت که دوستش عاشق این بازی و شخصیت ملینا (Mileena) است. علاوه بر آن باید اشاره داشت که در نسخه پلی استیشن ۵ بازی The Last of Us Part 1 پوستر این بازی محبوب و کلاسیک جایگزین برخی پوسترها در نسخه پلی استیشن ۳ و پلی استیشن ۴ این بازی شده است. در کنار آن بد نیست اشاره داشت که در بسته الحاقی Left Behind، رایلی یک بازی مبارزه‌ای را برای الی تعریف می‌کند، اما در سریال آن‌ها به تجربه این بازی می‌پردازند.

پس از دو قسمت پنجم و ششم که به نظر عموم مخاطبین شاهکار بودند، ما قسمت هفتمی نسبتا ضعیف‌تر دریافت کردیم. با این وجود آشنایی با گذشته الی و افراد حاضر در زندگی او، توانست چشم ما را به ماهیت واقعی شخصیت او باز کند که می‌تواند در قسمت‌های بعدی و حتی فصل بعدی تاثیر گذار باشد. نظر شما درباره قسمت هفتم سریال The Last of Us چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


8 عالی
پس از دو قسمت پنجم و ششم که به نظر عموم مخاطبین شاهکار بودند، ما قسمت هفتمی نسبتا ضعیف‌تر دریافت کردیم. با این وجود آشنایی با گذشته الی و افراد حاضر در زندگی او، توانست چشم ما را به ماهیت واقعی شخصیت او باز کند که می‌تواند در قسمت‌های بعدی و حتی فصل بعدی تاثیر گذار باشد.
  • آشنایی بیشتر با گذشته الی
  • آشنایی بیشتر با رفتارهای تند الی
  • تماشای نحوه گزیده شدن الی و مرگ رایلی
  • کاهش دادن صحنه‌های اکشن نسبت به داستان اصلی
  • تفاوت فاحش جثه رایلی با همین شخصیت در داستان اصلی

مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments