برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
Texas Chainsaw Massacre
1%
  • 0/10

نقد و بررسی بازی The Texas Chain Saw Massacre

وقت پذیرایی از مهمانان خانواده است.

نقد و بررسی بازی The Texas Chain Saw Massacre ۱ ۰۷ شهریور ۱۴۰۲ بررسی بازی کپی لینک

تا حالا فکر کردید که دوست دارید چگونه آدم بکشید؟ یا این که اگر گرفتار یک قاتل شدید، چگونه فرار کنید؟ بازی The Texas Chain Saw Massacre پاسخی برای این نیاز شما دارد!

اخیرا بازی The Texas Chain Saw Massacre که برگرفته از فیلمی با همین نام است، توسط Sumo Digital ساخته و توسط Gun Media منتشر شده است. این بازی همچنین از همان روز عرضه در لایبرری سرویس گیم پس هم قرار گرفت و با گذشت تنها ۲۴ ساعت از انتشار، تعداد بازیکنان آن به یک میلیون بازیکن رسید و بسیاری‌ها جذب آن شدند، ولی آیا این بازی توانسته تمام انتظارها را برآورده کند؟

این بازی در کل شامل ۵ قاتل، ۵ قربانی و ۳ مپ متفاوت شامل کشتارگاه، خانه‌‌ی خانواده و پمپ بنزین است و در هر بازی ۳ قاتل و ۴ قربانی‌ حضور دارند. اگر قبلا بازی Dead By Daylight را تجربه کرده باشید، متوجه شباهت غیر قابل انکار بین روند گیم‌پلی ۲ بازی خواهید شد. به شکل خلاصه شما در نقش قاتلان باید مپ بازی را زیر و رو کنید و به دنبال قربانیان بگردید و آنان را به قتل برسانید. همچنین شما در نقش قربانیان وظیفه دارید تا با گریختن از قاتلان و انجام آبجکتیوها، زنده بمانید و در نهایت از مپ بازی فرار کنید.

فیلم The Texas Chain Saw Massacre

این بازی مستقیما از نسخه اول سری فیلم‌های The Texas Chain Saw Massacre الهام گرفته، پس بهتر است که توضیح کوتاهی هم در مورد این فیلم داشته باشیم. این فیلم در سال ۱۹۷۴ و با کارگردانی توبی هوپر منتشر شد. در ابتدای فیلم ۵ جوان سوار بر ون، کارکتر Hitchhiker را سوار ون خود می‌کنند و پس از مشاهده رفتارهای عجیب او، این شخص روانی را از ماشین خود بیرون می‌کنند و در ادامه هم برخورد آنان با Leatherface و دیگر اعضای خانواده را شاهد خواهید بود. این فیلم یکی از بهترین و جذاب‌ترین فیلم‌های زیر ژانر اسلشر است و نسبت به زمان خود بی‌نظیر به حساب می‌آید و توصیه می‌کنم که حتما پیش از تجربه بازی، این فیلم را تماشا کنید و لذت ببرید.

قاتل‌ها:

در ابتدای هر بازی ۳ قاتل که حتما یکی از آنان باید Leatherface باشد، سپس شما می‌توانید Perk قاتل انتخاب‌شده را انتخاب و همچنین با آپگرید شدن می‌توانید Attribute های خود از قبیل استمینا، جمع کردن خون و میزان دمیج را آپگرید کنید. پس از پایان فرایند مچ‌میکینگ، به همراه ۲ قاتل دیگر در ۳ نقطه مختلف از مپ اسپاون می‌شوید. شما در نقش قاتلان باید از امنیت در‌ها و دریچه‌ها اطمینان حاصل کنید و در کنار جست‌و‌جو برای پیدا کردن قربانی‌ها و کشتن آنان، از نقاط مپ خون جمع کنید و کارکتر غیرقابل بازی پدربزرگ را با آن تغذیه کنید. کارکتر پدربزرگ روی صندلی و همیشه در مکان خود ثابت است و قدرت او تا ۴ لول قابلیت افزایش دارد. شما با خوراندن خون به او می‌توانید لول او را افزایش دهید و با کمک قدرت شناسایی پدربزرگ، راحت‌تر قربانیان را شناسایی کنید. یادتان باشد که ۴ راه خروجی برای قربانیان وجود دارد و شما نمی‌توانید مراقب تمامی این راه‌ها و خروجی‌ها در یک زمان باشید و باید هرچه سریع‌تر قربانیان را پیدا کنید و به قتل برسانید.

کارکتر Sissy

این کارکتر اصلا در فیلم‌های Texas Chainsaw Massacre حضور نداشته و صرفا ساخته تیم توسعه‌دهنده محسوب می‌شود. او یکی از قوی‌ترین کارکترها در سمت قاتلان است و قدرت او یعتی Bane به او قدرت سم‌پاشی را می‌دهد و شما می‌توانید برخی از اشیا را مسموم کنید یا این که این سم را مستقیما در هوا و به صورت قربانیان بزنید تا راحت‌تر آنان را بکشید. جدای این قدرت، کارکتر Sissy همچنین می‌تواند از درز‌ها و گذرگاه‌های کوچک عبور کند و سریع‌تر به قربانیان برسد.

کارکتر Hitchhiker

اگر اولین نسخه از این سری فیلم را دیده باشید، قطعا این کارکتر را به یاد خواهید آورد. بازیگر این نقش در فیلم یعنی ادوین نیل همچنین روی این کارکتر در بازی نیز صداگذاری کرده است. این شخصیت به راحتی از درز‌ها و معابر تنگ عبور می‌کند و همچنین می‌تواند ۳ تله را در محیط بازی قرار دهد. نقطه تمایز و برتری این کارکتر در واقع این است که او می‌تواند خون نسبتا بیشتری را از سطل‌های خون بردارد و پدربزرگ را تغذیه کند.

کارکتر Johnny

این کارکتر مثل کارکتر Sissy در فیلم‌ها حضور نداشته و ساخته‌ی تیم توسعه‌دهنده است. این کارکتر از قدرت Hunt استفاده می‌کند و به او اجازه می‌دهد تا ردپاهای تازه از قربانیان را پیدا کند و با استفاده از آن به یک قربانی برسد. این کارکنر بر خلاف ۲ کارکتر قبلی نمی‌تواند از معابر تنگ عبور کند ولی ترکیب این کارکتر با یکی از این ۲ کارکتر می‌تواند حسابی دمار از روزگار قربانین درآورد!

کارکتر Cook

این کارکتر که در پخت و پز گوشت انسان‌ها تبحر خاصی دارد، در فیلم‌ها حضور داشته و لحظه‌های جذاب و البته رعب‌آوری را برای بینندگان به همراه آورد. او از توانایی Seek بهره می‌برد و از صدا‌های اطراف برای پیدا کردن قربانی‌ها استفاده می‌کند و در نهایت هم باعث نمایان شدن قربانیان برای قاتل‌های دیگر می‌شود. این کارکتر استمینای نسبتا پایین‌تری دارد ولی در جمع کردن خون تبحر دارد و می‌توانید مقدار خون خوبی را برای خوراندن به پدربزرگ جمع کنید.

کارکتر Leatherface

در نهایت به کارکتر Leatherface یا همان صورت‌چرمی می‌رسیم که یکی از معروف‌ترین قاتل‌ها در تمامی فرنچایزهای ترسناک محسوب می‌شود. این کارکتر به دلیل جثه بزرگ خود نمی‌تواند از درز‌ها و معابر تنگ عبور کند ولی با استفاده از قدرت خود به نام Maim می‌تواند با استفاده از ارّه برقی خود درها و موانع را نابود کند. این کارکتر همیشه و در ابتدای هر بازی در زیرزمین ظاهر می‌شود و تعقیب و گریز برای کشتن قربانیان از همان زمان آغاز می‌شود.

Texas Chainsaw Massacre

قربانیان

نیمه دیگر Texas Chainsaw Massacre تجربه بازی در نقش قربانیان و تلاش برای فرار از دست این خانواده خطرناک است. در هر بازی ۴ قربانی وجود دارد. سیستم Perkها و آپگرید هم تقریبا مثل قاتلان است و تمامی قربانیان بازی را در زیرزمین آغاز می‌کنند. شما در در ابتدا و در نقش قربانی، بازی را درون یکی از اتاق‌های زیرزمین مخوف و بیخ گوش Leatherface آغاز می‌کنید. شما باید آرام آرام و با ایجاد کم‌ترین سر و صدا و در قالب مینی‌گیم دکمه‌زنی، وسایلی را از جعبه ابزار بردارید، قفل زیرزمین را باز کنید و در نهایت از طریق باز کردن یکی از خروجی‌ها جان سالم بدر ببرید. البته یادتان نرود که کارکتر پدربزرگ توانایی شناسایی دارد و هر زمانی که لول او بالاتر می‌رود، باید چند ثانیه سر جای خود بمانید، وگرنه مکان شما برای قاتلان لو می‌رود.

کارکتر Connie

این کارکتر به لطف توانایی Focused جزو بهترین کارکتر‌ها در تیم قربانیان به شمار می‌آید. این کارکتر می‌تواند مینی‌گیم‌ها را به سرعت به اتمام برساند تا جعبه ابزارها و درها سریع‌تر باز شوند. البته ابیلیتی این کارکتر کول‌داون نسبتا طولانی دارد و بهتر است که از آن در ابتدا و برای فرار از زیرزمین استفاده نکنید و آن را برای زمان‌های اضطراری و یا انتهای بازی نگه دارید.

کارکتر Ana

توانایی Pain is Nothing او باعث می‌شود تا آسیب کمتری از حملات ببیند. این توانایی می‌تواند حسابی به درد شما بخورد و در لحظات حیاتی هر بازی، جان این کارکتر را نجات می‌دهد. اگر شما این کارکتر را ارتقا دهید، تبدیل به یکی از بهترین وسرسخت‌ترین کارکتر‌های تیم قربانی می‌شود. یادتان باشد که ابیلیتی او حتی آسیب حاصل از پریدن درون چاه‌ها را کاهش می‌دهد و این کارکتر در چنین مواقع آسیب کم‌تری می‌بیند.

کارکتر Sonny

این کارکتر به لطف توانایی Heightened Sense می‌تواند صداها را شناسایی و مکان آنان را هایلایت کند. توانایی این کارکتر باعث می‌شود تا او را با یکی از کارکتر‌های قاتل یعنی Cook مقایسه کنیم. البته که Sonny بر خلاف Cook نمی‌تواند قاتل‌ها را برای دیگر قربانین نمایان کند.

کارکتر Leland

ابیلیتی او Life Saver است و این کارکتر قابلیت ضربه زدن به قاتلان و Stun کردن آنان را دارد. اگر شما در زمانی مناسب از این ابیلیتی استفاده کنید، حسابی به درد شما می‌خورد ولی یادتان باشد که ابیلیتی او تاثیری روی کارکتر Leatherface نخواهد گذاشت. نکته منفی در مورد او این است که تولید صدای زیاد او در باز کردن درها و جعبه ابزارها باعث می‌شود تا سر خود را به راحتی به باد دهد!

کارکتر Julie

او توانایی Ultimate Escape را دارد و باعث می‌شود تا اصلا توسط قاتلان شناسایی نشود. توانایی او همچنین باعث می‌شود تا استمینای کم‌تری برای دویدن استفاده شود. البته که توانایی‌های او عملا چیز خاصی به تیم اضافه نمی‌کند ولی اگر از دید دیگری نگاه کنیم، می‌تواند انتخاب مناسبی برای افرادی باشد که بازی را با دوستان خود تجربه نمی‌کنند و همچنین علاقه به صحبت و هماهنگی با هم‌تیمی‌ها خود ندارند.

Texas Chainsaw Massacre

نکاتی از گوشه و کنار بازی

اگر شما این فیلم را تماشا کنید و سپس سراغ بازی بروید، متوجه وفاداری به شدت قابل محسوس بازی نسبت به این فیلم محصول ۱۹۷۴ می‌شوید و جزئیاتی که این بازی رعایت کرده است، باعث قابل‌احترام بودن آن می‌شود. همان‌ گونه که در بالاتر گفته شد، این بازی ۳ مپ متفاوت دارد ولی مواردی مثل ساختار مپ‌ها، آبجکتیو‌ها و راه‌های خروج کاملا مشابه هم هستند و بهتر بود که تیم توسعه‌دهنده در این بحث کمی بیشتر روی بازی کار می‌کرد. یکی از مواردی که بسیاری‌ها با آن مشکل دارند، عدم وجود قابلیت پینگ کردن است و اگر شما در تیم قاتل‌ها باشید و میکروفون نداشته باشید، در کار تیمی و تعقیب قرانیان با مشکلات زیادی مواجه می‌شوید.

این بازی به نسبت این که اخیرا لانچ خود را تجربه کرده، به شکل کاملا بهینه‌ای اجرا می‌شود و همچنین به خوبی پالیش شده و شما هم به احتمال خیلی زیاد باگ خاصی را در بازی مشاهده نخواهید کرد. همچنین می‌توان انتظار داشت که توسعه‌دهنده در آینده آپدیت‌های زیادی برای بازی منتشر کند و محتوای جذاب‌تر و بهتری را پیش روی کاربران بازی بگذارد. بازی The Texas Chain Saw Massacre یک بازی متوسط رو به خوب محسوب می‌شود، ولی با وجود کم و کاستی‌ها در مکانیک‌ها می‌تواند برای شما جذاب باشد و ساعت‌ها بتوانید از تجربه آن لذت ببرید.

نقد و بررسی بازی The Texas Chain Saw Massacre با توجه به نسخه پلتفرم  ایکس‌باکس سری ایکس به نگارش درآمده است.


6.5 قابل قبول
بازی The Texas Chain Saw Massacre یک بازی متوسط رو به خوب محسوب می‌شود، ولی با وجود کم و کاستی‌های نسبتا بالا در بحث مکانیک‌ها می‌تواند برای شما جذاب باشد و ساعت‌ها بتوانید از تجربه آن لذت ببرید.
  • تعقیب و گریزهای هیجان‌انگیز
  • وفاداری به فیلم اول
  • بهینگی و پولیش بودن بازی
  • تنوع نسبتا خوب کارکترها
  • وجود تنها یک مینی‌گیم در نقش قربانیان
  • شباهت زیاد تمام مپ‌های بازی به همدیگر
  • عدم وجود قابلیت پینگ
  • پروسه طولانی مچ‌میکینگ

مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments