#مهسا_امینی

سازنده GTA به خاطر نقض قوانین کپی رایت از یک سازنده ماد شکایت کرد

ماد‌های دردسر ساز

سازنده GTA

 سازنده GTA از یک سازنده ماد واقعیت مجازی برای بازی‌های Red Dead Redemption 2، GTA 5 و سه گانه Mafia شکایت کرد.

ساخته شدن ماد‌های مختلف توسط افراد خوش ذوق و خلاق برای بازی‌های رایانه‌های شخصی امروزه به امری عادی تبدیل شده است و گاها شاهد ساخته شدن ماد‌هایی خنده دار و ورود شخصیت‌های کارتونی به دنیای ویدیو گیم هستیم، اما برخی از این ماد‌ها باعث دردسر و شکایت شرکت صاحب امتیاز بازی مادر از سازنده آن‌ها می‌شود. سازنده GTA از سازنده ماد واقعیت مجازی برای سه عنوان GTA 5، سه گانه Mafia و Red Dead Redemption 2 شکایت کرد و از او خواست تا آن‌ها را از دسترس خارج کند.

طبق توضیحات لوک راس (Luke Ross) برای وب سایت Patreon شرکت Take Two از او خواسته تا تمامی محتوا دارای کپی رایت این شرکت را از کار‌های خود حذف کند. این اقدام سازنده GTA باعث تعجب لوک راس شده است زیر او در ساخت ماد‌های خود از هیچ کدام از نرم‌افزارهای متعلق به این شرکت استفاده نکرده و این ماد‌ها هیچکدام قصد در جایگزین شدن برای بازی مادر را ندارند.

هم اکنون شما می‌توانید ماد واقعیت مجازی بازی GTA 5 را از وب سایت Github دانلود کنید، اما این ماد برای سه گانه Mafia و Red Dead Redemption 2 هنوز در دست توسعه قرار دارد و تنها برای دنبال کنندگان لوک راس در Patreon قابل دسترس هستند. لوک گفته که از ساخت این ماد‌ها و قرار دادن نسخه اولیه آن‌ها در اختیار دنبال کنندگان خود ماهانه حدود ۲۰۰۰۰ دلار درآمد کسب می‌کند. البته او فقط برای بازی‌های راک استار (Rockstar) ماد نمی‌سازد و این کار را برای، Horizon Zero Dawn ,Elden Ring Cyberpunk 2077 و Dark Souls: Remastered انجام داده است.

به نظر نمی‌رسد که این اقدام Take Two به خاطر کسب درآمد لوک از این راه باشد و تنها می‌خواهد که از محتوایی که کپی رایت این شرکت را دارند استفاده نشود. لوک در این رابطه گفته که مشکل به خاطر قوانین کپی رایت است نه مسائل مربوط به حق امتیاز، بنابراین مسئله مالی مطرح نیست.

در ادامه لوک راس گفته است که در حال تلاش برای مذاکره مستقیم با شرکت شاکی است؛ وی افزود:

وبسایت Patreon در تلاش است تا راه ارتباطی مستقیمی برای این مذاکره بسازد و من از آن‌ها برای تلاششان ممنونم و امیدوارم که این مذاکرات به نتیجه برسد زیرا من معتقدم فعالیت‌های من هیچ ضرری به Take two نمی‌رساند.

به نظر شما ساخته شدن ماد برای بازی‌ها نقض قوانین کپی رایت است؟


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا