فیلم های سوپرمن را به چه ترتیبی ببینیم؟

فیلم های سوپرمن را به چه ترتیبی ببینیم؟

ماجراجویی با ابرقهرمان کریپتونی

سوپرمن یکی از شناخته شده‌ترین ابرقهرمانان دنیاست که بارها در فیلم‌های سینمایی مختلف حضور پیدا کرده است. در این مطلب قصد داریم تا به بررسی این موضوع بپردازیم که بهتر است فیلم های سوپرمن را به چه ترتیبی ببینیم.

میزان محبوبیت و اثرگذاری سوپرمن در دنیا به اندازه‌ای زیاد است که اگر کسی واژه ابرقهرمان را بشنود، در ذهنش یا سوپرمن را تصور می‌کند، یا بتمن یا اسپایدرمن. این شخصیت محبوب و نمادین کتاب‌های کمیک دی سی (DC) از سال ۱۹۳۸ تا به الان همواره جزو پرطرفدارترین‌ها بوده و افراد زیادی در هالیوود بوده‌اند که قصد داشته‌اند فیلمی با محوریت او تولید کنند. تا به الان سوپرمن یا همان کلارک کنت (Clark Kent) معروف در تعداد زیادی سریال تلویزیونی، انیمیشن، بازی ویدئویی، نمایش رادیویی و شاید از همه مهم‌ترین فیلم سینمایی با بازیگران و صداپیشگان مختلف به نمایش درآمده است.

این شخصیت تا به الان در ۱۴ فیلم سینمایی مختلف حضور پیدا کرده و همچنین یک فیلم جدید نیز با محوریت او در دست ساخت قرار دارد. بنابراین ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که اگر بخواهیم آن‌ها را تماشا کنیم، به چه ترتیبی باید ببینیمشان؟ بنابراین ما در این مطلب قصد داریم به این موضوع بپردازیم که فیلم های سوپرمن را به چه ترتیبی باید تماشا کرد.

۱. Superman and the Mole Men

کارگردان: لی شولم (Lee Sholem)

بازیگر نقش سوپرمن: جرج ریوز (George Reeves)

تاریخ اکران: ۲۳ نوامبر ۱۹۵۱ (۱ آذر ۱۳۳۰)

فیلم های سوپرمن

فیلم Superman and the Mole Men اولین فیلمیست که در آن شخصیت سوپرمن حضور دارد و در حقیقت می‌توان آن را یک قسمت آزمایشی برای سریال Adventures of Superman دانست که از سال ۱۹۵۲ تا ۱۹۵۸ پخش می‌شد. این اثر درباره گروهی از موجودات انسان‌نماست که در تاریکی می‌درخشند.  آن‌ها با نام Mole Men شناخته می‌شوند و زمانی که شروع به ایجاد ترس و وحشت در شهر می‌کنند و مردم نیز برای نابودی آن‌ها برمی‌خیزند، سوپرمن وارد عمل می‌شوند. نقش سوپرمن در فیلم Superman and the Mole Men توسط جرج ریوز ایفا شد که بعدها نیز چندین سال درگیر سریال Adventures of Superman شد و همین باعث شد برای یافتن نقش‌های دیگر خارج از سوپرمن با مشکلات زیادی مواجه شود. او نهایتا در ۱۹۵۹ جان خود را از دست داد. اگر چه نقش‌آفرینی جرج ریوز در نقش سوپرمن طرفدارانی دارد، اما عده زیادی هم هستند که معتقدند او به خوبی این نقش را ایفا نکرده است.

۲. Superman

کارگردان: ریچارد دانر (Richard Donner)

بازیگر نقش سوپرمن: کریستوفر ریو (Christopher Reeve)

تاریخ اکران: ۱۵ دسامبر ۱۹۷۸ (۲۴ آذر ۱۳۵۷)

فیلم های سوپرمن

این ساخته معروف ریچارد دانر که برای اولین بار کریستوفر ریو را در نقش سوپرمن قرار داد، نه تنها به عنوان یکی از بهترین فیلم های سوپرمن شناخته می‌شود، بلکه از آن به عنوان یکی از بهترین فیلم های ابرقهرمانی تاریخ سینما نیز یاد می‌شود. در این اثر شاهد سال‌های رشد کلارک کنت در اسمالویل، کانزاس قبل از شروع زندگی‌اش در متروپلیس هستیم. سوپرمن همچنین در این فیلم با لکس تولر (Lex Luthor) با بازی جین هکمن (Gene Hackman) روبرو می‌شود تا نقشه او برای غرق کردن ساحل غربی آمریکا در اقیانوس را خنثی کند. مارگو کیدر (Margot Kidder) در فیلم Superman نقش لوئیس لین (Lous Lane) را ایفا کرد. ایفای نقش کریستوفر ریو به عنوان سوپرمن برای تحسین بسیاری از مخاطبان همراه بود و او به خوبی هم می‌توانست ماهیت مهربان و دوست‌داشتنی سوپرمن به عنوان یک ابرقهرمان و همچنین کلارک کنت را به عنوان یک جوان دست و پاچلفتی خوش‌نیت به نمایش بگذارد.

۳. Superman II

کارگردان: ریچارد لستر (Richard Lester)

بازیگر نقش سوپرمن: کریستوفر ریو

تاریخ اکران: ۱۸ ژوئن ۱۹۸۱ (۲۸ خرداد ۱۳۶۰)

فیلم های سوپرمن

پس از موفقیت فیلم Superman در سال ۱۹۷۸، ریچارد دانر به دنبال ساخت دنباله آن با نام Superman II رفت، البته او در میانه تولید این اثر پس از درگیری با تهیه‌کنندگان از سمت کارگردانی آن اخراج شد و در عوض ریچارد لستر جای او را گرفت و در نهایت بخش‌هایی از فیلم را دوباره فیلمبرداری کرد. در این دنباله سوپرمن با ژنرال زاد (General Zod) با بازی ترنس استمپ (Terrance Stamp) که یکی دیگر از بازماندگان کریپتون است مبارزه می‌کند. در کنار کریستوفر ریو، بسیاری از بازیگران مکمل قسمت قبلی مثل مارگو کیدر و جین هکمن نیز برای ایفای نقش خود در Superman II بازگشتند.

۴. Superman III

کارگردان: ریچارد لستر

بازیگر نقش سوپرمن: کریستوفر ریو

تاریخ اکران: ۱۷ ژوئن ۱۹۸۳ (۲۷ خرداد ۱۳۶۲)

فیلم های سوپرمن

کریستوفر ریو با فیلم Superman III باری دیگر به نقش این ابرقهرمان بازگشت و آنقدر ایفای نقش درخشانی از خود به جا گذاشت که بسیاری این اثر را نقطه عطف کارنامه او می‌دانند. با این حال خود فیلم به اندازه دو قسمت قبلی با استقبال خوبی مواجه نشد و بسیاری به احمق بودن سوپرمن و همچنین اضافه شدن کمدین ریچارد پرایور (Richard Pryor) انتقاد داشتند. فیلم Superman III در مجموع کال-ال (Kal-El) را به دو نیمه تقسیم می‌کند، یکی کلارک کنت با اخلاق ملایم و دیگری یک سوپرمن فاسد و عصبانی. سوپرمن همچنین در این اثر با یک ابرکامپیوتر شرور مبارزه می‌کند. در مجموع این دنباله به اندازه دو قسمت قبلی فیلم خوبی نبود، اما به هر شکل نمی‌توان آن را با بد بودن قسمت بعدی مقایسه کرد.

۵. Superman IV: The Quest of Peace

کارگردان: سیدنی جی. فیوری (Sidney J. Furie)

بازیگر نقش سوپرمن: کریستوفر ریو

تاریخ اکران: ۲۴ ژوئن ۱۹۸۷ (۳ تیر ۱۳۶۶)

فیلم های سوپرمن

فیلم Superman IV: The Quest for Peace آخرین ایفای نقش کریستوفر ریو به عنوان سوپرمن بود. شرکت گروه کانن (The Cannon Group) وظیفه تهیه‌کنندگی این اثر را بر عهده داشت، اما در زمان ساخت آن با مشکلات مالی مواجه شد و در نتیجه، بودجه ساخت این فیلم نیز قبل از پایان فیلمبرداری آن تمام شد. این فیلم در دوران جنگ سرد اتفاق می‌افتد و به ایده خلع سلاح هسته‌ای می‌پردازد. این ایده منحصربه‌فرد توسط خود کریستوفر ریو ارائه شد، زیرا در غیر این صورت او قصد نداشت برای ایفای نقش مجدد سوپرمن بازگردد. در نهایت اما فیلم Superman IV: The Quest of Peace به یک شکست بزرگ تبدیل شد که نه منتقدان و نه طرفداران، هیچ کدامشان از فیلم راضی نبودند. همچنین در یکی از نمایش‌های آزمایشی فیلم، سازندگان آن قدر واکنش بدی از مخاطبان دریافت کردند که حدود ۴۵ دقیقه از صحنه‌های فیلم را از نسخه نهایی آن حذف کردند، صحنه‌هایی که بیشترشان هنوز هم به طور عمومی منتشر نشده‌اند.

۶. Superman Returns

کارگردان: برایان سینگر (Bryan Singer)

بازیگر نقش سوپرمن: براندون روث (Brandon Routh)

تاریخ اکران: ۲۸ ژوئن ۲۰۰۶ (۷ تیر ۱۳۸۵)

فیلم های سوپرمن

پس از حدود ۲۰ سال از اکران فاجعه‌بار فیلم Superman IV: The Quest for Peace، فیلم جدیدی با محوریت سوپرمن با بازیگر جدیدی ساخته شد. براندون روث در سال ۲۰۰۶ و فیلم Superman Returns نقش سوپرمن را ایفا کرد، در حالی که کیت باسورث (Kate Bosworth) نیز شخصیت لوئیس لین را به تصویر کشید. این فیلم ظاهرا دنباله‌ای برای دو قسمت اول فیلم‌های سوپرمن کریستوفر ریو بود که رویکرد مدرن‌تری در جلوه‌های بصری و شخصیت‌های پردازی خود داشت. اگر چه در مجموع واکنش‌های به این اثر مثبت بود، اما شرکت برادران وارنر (Warner Bros) از عملکرد آن در باکس آفیس ناراضی نبود، در نتیجه ساخت دنباله آن که برای اکران در سال ۲۰۰۹ برنامه‌ریزی شده بود، لغو شد. سال‌ها بعد در رویداد Crisis on Infinite Earths اروورس (Arrowverse)، براندون روث باری دیگری موفق شد تا نقش سوپرمن را به تصویر بکشد.

۷. Superman II: The Richard Donner Cut

کارگردان: ریچارد دانر

بازیگر نقش سوپرمن: کریستوفر ریو

تاریخ اکران: ۲۸ نوامبر ۲۰۰۶ (۷ آذر ۱۳۸۵)

فیلم های سوپرمن

همان طور که بالاتر گفتیم، ریچارد دانر در میانه تولید فیلم Superman II از سمت کارگردانی آن اخراج شد، با این حال او حدود سه چهارم از فیلمبرداری این اثر را انجام داده بود. بنابراین او در اوایل دهه ۲۰۰۰، با وجود این که اعلام کرده بود کارش با هر چیز مرتبطی با سوپرمن تمام شده است، در یک جنبش آنلاین وادار شد تا ساخت نسخه مورد نظرش از فیلم Superman II را تکمیل کند. در نتیجه فیلم Superman II: The Richard Donner Cut در سال ۲۰۰۶ منتشر شد و بسیاری از صحنه‌هایی که در نسخه‌ای که در سینماها اکران شد، حضور نداشتند را به نمایش گذاشت. با این حال بسیاری از طرفداران بر سر این موضوع که فیلم ریچارد دانر بهتر است که ریچارد لستر با یکدیگر اختلاف نظر دارند.

۸. Man of Steel

کارگردان: زک اسنایدر (Zack Snyder)

بازیگر نقش سوپرمن: هنری کویل (Henry Cavill)

تاریخ اکران: ۱۴ ژوئن ۲۰۱۳ (۲۴ خرداد ۱۳۹۲)

فیلم های سوپرمن

پس از چند سال فاصله، زک اسنایدر به سراغ ساخت ریبوت جدیدی از سوپرمن رفت که در آن هنری کویل نقش این ابرقهرمان شنل‌پوش را ایفا کرد. نتیجه این کار اثری شد با بسیاری از ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد فیلم‌های قبلی زک اسنایدر که تا حدی به دلیل نحوه به تصویر کشیدن شخصیت‌ها و عناصر اسطوره‌شناسی در داستان، بحث‌برانگیز شد. با این حال فیلم Man of Steel هنوز به عنوان یکی از بهترین فیلم های سوپرمن شناخته می‌شود که نقطه شروع دنیای توسعه‌یافته دی سی (DCEU) را رقم زد که البته بسیاری از داستان‌های آن برای همیشه ناگفته باقی می‌مانند.

۹. Batman v Superman: Dawn of Justice

کارگردان: زک اسنایدر

بازیگر نقش سوپرمن: هنری کویل

تاریخ اکران: ۲۵ مارس ۲۰۱۶ (۶ فروردین ۱۳۹۵)

فیلم های سوپرمن

فیلم Batman v Superman: Dawn of Justice به عنوان دنباله‌ای برای Man of Steel ساخته شد که در آن برای اولین بار بن افلک (Ben Affleck) نقش بتمن (Batman) و گل گدوت (Gal Gadot) نقش واندروومن (Wonder Woman) را ایفا کرد. اگر چه این اثر از نظر مالی فیلم موفقی بود، اما به خاطر روایت داستانی و لحنی که داشت و همچنین یکسری موارد دیگر، توسط منتقدان و طرفداران مورد انتقاد قرار گرفت. در ادامه نیز فروش فیلم در باکس آفیس در دومین آخر هفته اکران خود با افت ۸۱ درصدی مواجه شد. از نظر داستانی، سوپرمن سنگینی دنیا را روی دوشش احساس می‌کند، در نتیجه بروس وین (Bruce Wayne) به این نتیجه می‌رسد که این کافی است و باید در نبردی تن به تن با آخرین پسر کریپتون مبارزه کند.

۱۰. Justice League

کارگردان: جاس ویدون (Joss Whedon)

بازیگر نقش سوپرمن: هنری کویل

تاریخ اکران: ۱۷ نوامبر ۲۰۱۷ (۲۶ آبان ۱۳۹۶)

فیلم های سوپرمن

پس از این که زک اسنایدر به خاطر اتفاقات غم‌انگیزی که در خانواده‌اش افتاد، مجبور شد تا در اواسط مراحل ساخت از کارگردانی این دنباله فیلم Batman v Superman: Dawn of Justice کناره‌گیری کند، شرکت برادران وارنر به سراغ جاس ویدون، کارگردان دو فیلم موفق The Avengers و Avengers: Age of Ultron رفت تا او فیلم Justice League را کامل کند. او نیز بخش‌های زیادی از داستان را تغییر داد و صحنه‌های زیادی را دوباره فیلمبرداری کرد که هنوز هم این کار در بین طرفداران بسیار بحث‌برانگیز است. نتیجه نهایی هم یک اثر تیمی با تعدادی از بزرگترین ابرقهرمانان دی سی شد که در انبوهی از مشکلات داخل و خارج از فیلم گرفتار شده است. هنری کویل در این اثر مجددا به عنوان سوپرمن ظاهر شد، اما او در طول فیلمبرداری مجدد این اثر، همزمان درگیر فیلمبرداری Mission Impossible: Fallout محصول شرکت پارامونت پیکچرز (Paramount Pictures) نیز بود. او برای نقش خود در Mission Impossible: Fallout سبیل داشت و پارامونت پیکچرز نیز به او اجازه تراشیدن سبیل را نداد، در نتیجه سبیل او به صورت دیجیتالی در فیلم Justice League حدف شد که بسیار خنده‌دار و البته ناامیدکننده به نظر می‌رسید.

۱۱. !Shazam

کارگردان: دیوید اف. سندبرگ (David F. Sandberg)

بازیگر نقش سوپرمن: هنری کویل

تاریخ اکران: ۵ آوریل ۲۰۱۹ (۱۶ فروردین ۱۳۹۸)

فیلم های سوپرمن

در چند ثانیه آخر فیلم !Shazam، قهرمان این اثر یعنی شزم به ملاقات دوستش فردی فریمن (Freddy Freeman) می‌رود. با این حال او یکی دیگر از دوستانش را نیز با خودش آورده بود: سوپرمن. البته هنری کویل نتوانست به صحنه فیلمبرداری این اثر برسد، بنابراین سازندگان مجبور شدند از مدلی با لباس سوپرمن استفاده کنند که سرش در آن صحنه دیده نمی‌شود. اگر چه این لحظه حضور سوپرمن در فیلم !Shazam به‌یادماندنی است، اما آن قدر که می‌توانست تاثیرگذار باشد، اثرگذار نبود.

۱۲. Zack Snyder’s Justice League

کارگردان: زک اسنایدر

بازیگر نقش سوپرمن: هنری کویل

تاریخ اکران: ۱۸ مارس ۲۰۲۱ (۲۸ اسفند ۱۳۹۹)

فیلم های سوپرمن

پس از سال‌ها درخواست طرفداران و ایجاد کمپین‌های فراوان، شرکت برادران وارنر سرانجام راضی به برگشت زک اسنایدر شد تا ساخت آن نسخه‌ای از Justice League را که در ابتدا مد نظر داشت، به پایان برساند. نهایتا این نسخه در سال ۲۰۲۱ با نام Zack Snyder’s Justice League از سرویس اشتراکی پخش فیلم و سریال اچ‌بی‌او مکس (HBO Max) منتشر شد. سوپرمن در این نسخه چهار ساعته از فیلم Justice League لباس براق با رنگ مشکی و نقره‌ای را به تن دارد که بر خلاف نسخه‌ای که در سینماها اکران شد، صورتش بدون دستکاری دیجیتالی بود. او در بیشتر از نیمی از زمان فیلم حضور دارد و در کنار هم‌تیمی‌هایش به مبارزه می‌پردازد.

۱۳. Black Adam

کارگردان: ژائومه کولت-سرا (Jaume Collet-Serra)

بازیگر نقش سوپرمن: هنری کویل

تاریخ اکران: ۲۱ اکتبر ۲۰۲۲ (۲۹ مهر ۱۴۰۱)

فیلم های سوپرمن

در نهایت بازگشت شگفت‌انگیز و مورد انتظار هنری کویل به نقش سوپرمن در فیلم Black Adam رقم خورد. او از طرف آماندا والر (Amanda Waller) برای صحبت با ضدقهرمان فیلم که دواین جانسون (Dwayne Johnson) نقشش را ایفا می‌کرد، در این اثر حضور پیدا کرد. سپس اعلام شد که هنری کویل به طور رسمی به نقش سوپرمن بازگشته و قرار است در ادامه شاهد حضور او در فیلم The Flash، دنباله فیلم Man of Steel و فیلمی با محوریت مبارزه سوپرمن و بلک آدام باشیم. با این حال پس از روی کار آمدن جیمز گان (James Gunn) و پیتر سفرن (Peter Safran) برای ریبوت کردن دنیای توسعه‌یافته دی سی و راه‌اندازی دنیای دی سی (DCU) تمام این برنامه‌ها لغو شدند و هنری کویل نیز از نقش سوپرمن کنار گذاشته شد تا بازیگر جدیدی در فیلم بعدی این شخصیت نقش او را ایفا کند.

۱۴. The Flash

کارگردان: اندی موسکیتی (Andy Muschietti)

بازیگر نقش سوپرمن: هنری کویل، کریستوفر ریو، جرج ریوز، نیکلاس کیج (Nicholas Cage)

تاریخ اکران: ۱۶ ژوئن ۲۰۲۳ (۲۶ خرداد ۱۴۰۲)

فیلم های سوپرمن

در آخرین سکانس از نبرد فیلم The Flash، پس از این که بری آلن (Barry Allen) بارها و بارها سعی کرد تا جان بروس وین و سوپرگرل (Supergirl) را نجات دهد، مولتی‌ورس دی سی شروع به فروپاشی می‌کند. در نتیجه در طی صحنه‌هایی شاهد حضور سوپرمن‌های جرج ریوز، کریستوفر ریو و نیکلاس کیج (بازیگر نقش سوپرمن در فیلم ساخته نشده Superman Lives به کارگردانی تیم برتون) هستیم که همگیشان با استفاده از تصاویر دیجیتالی و جلوه‌های ویژه ساخته شده‌اند و البته تنها می‌توان آن صحنه‌ها را احمقانه توصیف کرد. همچنین سوپرمن هنری کویل نیز به شکل مشابه در صحنه‌ای از فیلم که بری به گذشته سفر می‌کند، حضور دارد.

۱۵. Superman: Legacy

کارگردان: جیمز گان (James Gunn)

بازیگر نقش سوپرمن: دیوید کورنسوت (David Corenswet)

تاریخ اکران: ۱۱ جولای ۲۰۲۵ (۲۰ تیر ۱۴۰۴)

فیلم های سوپرمن

در پایان نیز به فیلم سوپرمنی می‌رسیم که هنوز هیچ یک از تماشاگران نتوانسته‌اند تا به طور رسمی آن را ببینند، سوپرمن دیوید کورنسوت که برای اولین بار در فیلم Superman: Legacy به کارگردانی جیمز گان، رهبر دنیای دی سی، معرفی خواهد شد. این اثر مورد انتظار برای اکران در سال ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شده است. گفته می‌شود که این فیلم قرار است روی امید و خوش‌بینی محوری شخصیت سوپرمن تمرکز داشته باشد و در دنیایی اتفاق می‌افتد که در آن چندین ابرقهرمان دیگر مثل هاوک‌گرل (Hawkgirl) و گرین لنترن (Green Lantern) حضور خواهند داشت. این فیلم در تاریخ ۱۱ جولای ۲۰۲۵ (۲۰ تیر ۱۴۰۴) در سالن‌های سینمای سراسر دنیا اکران می‌شود.

این مطلب تنها فیلم‌های سینمایی لایو اکشنی که با محوریت شخصیت سوپرمن ساخته شده را پوشش می‌دهد، اما در کنار آن‌ها، تعداد زیادی انیمیشن سینمایی، سریال انیمیشنی و سریال لایو اکشن مثل Superman & Lois، Smallville و Lois & Clark: The New Adventures of Superman نیز هستند که درباره سوپرمن ساخته شده‌اند. همچنین یک سریال انیمیشنی متفاوت با نام My Adventures with Superman نیز در حال پخش است که می‌توانید آن را نیز تماشا کنید.

3.5 11 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا