#مهسا_امینی

فروشگاه آنلاین استیم در چین بعد از روز کریسمس قطع شد!

بن دائمی یا حمله به DNS؟

استیم در چین

طبق گزارش بسیاری از کاربران، ظاهرا استیم در چین قطع شده و افراد در این کشور نمی‌توانند به این فروشگاه آنلاین بازی‌های ویدیویی دسترسی داشته باشند. این در حالی است که علت بن شدن و همچنین دائمی بودن آن هنوز مشخص نیست.

چین یکی از کشورهایی است که به عنوان بازار مقصد بسیاری از بازی‌سازان بزرگ و کوچک شناخته می‌شود. با این وجود دولت آن طی ۱۲ ماه گذشته، واکنش‌های عجیبی را درباره این موضوع نشان داده که باعث محدود کردن بیش از حد آن می‌شود. برای مثال، حال هر بازی که قرار باشد در چین در دسترس کاربران قرار بگیرد، باید شامل المان‌های ضد هویت چینی نباشد، همچنین عناوین مختلفی از جمله Fortnite در این کشور از حدود یک ماه پیش بن شدند و دیگر راهی برای بازیکنان آن باقی نمانده است!

علاوه بر این جریان، حال نیز ظاهرا نوبت به دسترسی کاربران به فروشگاه آنلاین استیم در چین رسیده است که در روز کریسمس به کلی قطع شد. این گزارش توسط کاربران و افرادی به دست رسانه‌ها رسیده که در این کشور، سعی داشته‌اند تا با پلتفرم رایانه شخصی وارد حساب کاربری شوند و نهایتا با مشکل مواجه شده‌اند. این در حالی است که هدف اصلی این بن شدن هرگز مشخص نشده و برخی آن را یک حمله سایبری گزارش کرده‌اند.

به هر حال استیم در کشور چین از محبوبیت فوق‌العاده بالایی برخوردار است و بازی‌هایی مانند Dota 2 و Counter Strike: Global Offensive از پرطرفدارترین‌های آن هستند. با این وجود، نکته قابل توجه اینجاست که هر دو این بازی‌ها در فروشگاه اختصاصی Steam China وجود دارند که حتی هم‌اکنون نیز بعد از قطع شدن در اختیار کاربران است. اما این استیم کوچک، هرگز بازی‌هایی که در نسخه جهانی بود را شامل نمی‌شود و فوق‌العاده محدودتر دسترسی کاربران چینی به دنیای بازی‌های ویدیویی را ارائه می‌کند.

در هر صورت تصمیمات دولت چین درباره روند توسعه بازی‌های ویدیویی در این کشور، امسال فو‌ق‌العاده سخت‌گیرانه پیگیری شده و این امر عملا کار سازندگان را سخت و سخت‌تر خواهد کرد. در این کشور بازی‌های ویدیویی به شدت محبوب هستند و حتی عنوان موبایلی مانند Call of Duty: Mobile دقیقا به اندازه تعداد بازیکنان کل جهان، در چین بازیکن دارد! این باعث شده تا حتی یک نسخه جداگانه از این عنوان صرفا مخصوص کاربران چینی در نظر گرفته شود که حتی گیم پلی نسبتا متفاوتی را هم دارد.

به هر حال، اینکه قطع شدن استیم در این کشور حاصل تصمیمات دولت بوده یا که نه، هنوز مشخص نیست. اما حداقل می‌توان مطمئن بود که با محبوبیت بالای بازی‌های ویدیویی و استیم در چین، احتمال حمله سایبری بودن این اتفاق خیلی بیشتر است؛ چراکه کاربران بسیار زیادی در این کشور دارای حساب کاربری در استیم هستند که در آن پول گذاشته‌اند! حال اگر قرار باشد تا دولت خیلی راحت این فروشگاه آنلاین را بن کند، اعتراض‌ها بیش از حد کنترل خواهد بود.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا