بیانیه انجمن واردکنندگان موبایل درباره ممنوعیت واردات گوشی های شیائومی و نوکیا

درخواست انجمن از کمپانی‌های تولید کننده موبایل

گوشی های شیائومی و نوکیا

انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی بیانیه‌ای در خصوص ممنوعیت واردات برخی از گوشی های شیائومی و نوکیا منتشر کرد.

تلاطم و برهم ریختگی نبض بازار موبایل در نتیجه عدم صدور مجوز ترخیص یا اصلاح ثبت سفارش برخی از مدل‌های پرطرفدار برندهای پر تقاضای بازار از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به دلیل متفاوت بودن روش تماس آنها با شماره‌های اضطراری ایران از جمله ۱۱۵- ۱۲۵و ۱۱۰ است.

بر این اساس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی بیانیه‌ای منتشر کرده است که در ادامه می‌خوانید:

این انجمن در راستای انجام مسوولیت اجتماعی و اخلاقی برندهای مطرح بین المللی از جمله گوشی های شیائومی که سهم بزرگی از بازار موبایل ایران را به طور مستقیم یا غیرمستقیم در اختیار دارند، به طور جدی مجددا از کمپانی‌های تولید کننده موبایل درخواست دارد تا در راستای حفظ سلامت و امنیت مصرف کنندگان ایرانی در شرایط اضطرار، آپدیت نرم افزاری ویژه محصولات خود را جهت برقراری تماس‌های اضطراری در اسرع وقت عرضه کنند و اکیدا اعلام می‌کنیم که این مشکل و راه‌حل رفع آن هیچ ارتباطی به تحریم‌های خصمانه آمریکا علیه ایران ندارد و تنها به جهت حفظ  امنیت و سلامت مصرف کنندگان محصولات تولیدی برندها است. بدیهی است بهانه‌های مرتبط با تحریم‌ها و عدم ارائه و انجام راه‌حل مناسب در خصوص موارد مذکور، در آینده فعالیت این برندها در ایران، تاثیرگذار خواهد بود. نیک می‌دانیم که در شرایط تحریم، بازرگانان موبایل با سختی فراوان و با استفاده از روش های گوناگون در دور زدن تحریم‌ها نیاز سالانه ۱۵ میلیونی موبایل کشور را با رقابتی ترین قیمت ممکن و به طور پیوسته تامین و موفقیت بزرگی در تامین و توزیع و حفظ آرامش بازار کسب کرده‌اند. متاسفانه در شرایط حاضر، بازرگانان به واسطه تصمیم سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مبنی بر عدم صدور مجوز ترخیص، با مشکل دپوی محموله‌های وارداتی خود در گمرک مواجه شده‌اند و مسلماً به دلیل سهم بازار بزرگ و همچنین میزان موجودی فعلی این برندها که قبلاً توسط این انجمن در نامه‌های متعدد به ذینفعان دولتی اعلام شده بود، مواجهه با کمبود کالا و افزایش قیمت محتمل خواهد بود. به همین دلیل و به جهت جلوگیری از به هم ریختگی نظم بازار، مجددا راهکارهای زیر را پیشنهاد می‌دهیم: از بازرگانان و وارد کنندگان محترم تقاضا داریم به جهت اطلاع مصرف کنندگان در خصوص انتخاب گوشی های مقرون به صرفه برندهای مذکور، با اطلاع‌رسانی همه‌جانبه در وبسایت‌ها و کلیه بسترهای ارتباطی خود و همچنین نصب برچسب روش صحیح شماره گیریِ سر شماره‌های اضطراری بر روی جعبه محصولات، آگاهی لازم و حق انتخاب در این خصوص را در اختیار  مصرف کنندگان قرار دهند.  از ذینفعان دولتی علی الخصوص وزارت ارتباطات و مسئول اجرایی آن یعنی سازمان تنظیم مقررات رادیویی درخواست داریم ضمن دریافت تعهد اطلاع رسانی مذکور در بند بالا و به جهت دادن حق انتخاب به مصرف کنندگان برای خرید این نوع کالاها که بعضاً به دلیل مشخصات فنی و قیمت‌های مناسب مورد اقبال مصرف کننده ایرانی بوده است، با پذیرش ارائه مهلت ۳ ماهه به واردکنندگان موبایل به منظور ترخیص کالاهای دپو شده در گمرکات اجرایی کشور و همچنین کالاهای در راه ایشان موافقت کنند. از کمیته راهبری طرح رجیستری که ذیل ریاست سازمان تنظیم مقررات قرار دارد تقاضا داریم به منظور رفع مشکل فوق، از اپراتورهای تلفن همراه درخواست نماید تا راه حل مناسبی جهت انتقال تماس-های ضروری به مراکز پلیس 110، آتش نشانی 115 و اورژانس 125 طراحی و ارائه کند. همچنین، این کمیته از سامانه همتا درخواست نماید تا روش صحیح شماره‌گیری با سرشماره‌های مذکور را به دارندگان این گوشی‌ها پیامک نماید. در پایان امیدواریم بر اساس پیشنهادات بالا، همه ذینفعان با اجماع بر یک تصمیم عملیاتی صحیح، ضمن حفظ حقوق مصرف کنندگان، آرامش و ثبات بازار را نیز رقم زنند و همچنان مصرف کنندگان بتوانند بدون کمبود کالا در بازار و به قیمت‌های مناسب، محصولات مورد نظر خود را با حق انتخاب کامل تهیه نمایند. 

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا