#مهسا_امینی

چرا منتقدین خرید اسکوئر انیکس توسط سونی را خریدی بزرگ نمی‌دانند؟

منتظر خرید اسکوئر انیکس توسط سونی در هفته آتی باشیم؟

چرا منتقدین خرید اسکوئر انیکس توسط سونی را خریدی بزرگ نمی‌دانند؟ نیما خدارحمی ۰ ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ اخبار بازی
شایعات خرید اسکوئر انیکس توسط سونی

روزهای بسیاری است که شایعه خرید اسکوئر انیکس توسط سونی به گوش می‌رسد و باید گفت منتقدین از انتشار این اخبار و خرید احتمالی اسکوئر انیکس توسط سونی شگفت زده نشده‌اند! اما چرا این خبر سبب تعجب آن‌ها نشده است؟

یک سال اخیر، سالی پر تب و تاب و تنش برای دنیای گیم بود و هر شرکت بزرگی از مایکروسافت گرفته تا اپیک گیمز، سونی و دیگر بزرگان، تلاش کردند با خرید شرکت‌ها و استودیوهای بزرگ دیگر، ما را متعجب کرده و به نظر قصد دارند امسال نیز به این روند خود ادامه دهند. همانطور که گفته شد، سونی نیز تلاش کرد تا مثل همیشه در میان بزرگان باقی بماند و یکی از بهترین خریدهای آن‌ها طی سال‌های اخیر، خرید استودیوی بانجی بود که طی همین سال میلادی با قیمت ۳.۶ میلیارد دلار رخ داد. حال اینگونه به نظر می‌رسد که سونی قصد دارد به زودی استودیو بزرگ دیگری را به لیست انبوه استودیوهای فرست پارتی خود بیفزاید.

طبق اخبار اخیر، شرکت سونی قصد خرید استودیو اسکوئر انیکس (Square Enix)، توسعه دهنده و ناشر سری بازی محبوب Final Fantasy را دارد. البته چندی پیش برخی از دارایی‌های این استودیو مانند استودیوهای Eidos Montreal، Crystal Dynamics، Square Enix Montreal و برخی دیگر از دارایی‌های استودیو Square Enix در اختیار شرکت آمریکایی Embracer Group قرار گرفت و همین موضوع باعث شده برخی به این باور برسند که سونی قصد خرید تمام استودیو اسکوئر انیکس را دارد.

استودیو اسکوئر انیکس طی روزهای آتی سال مالی ۲۰۲۲ خود را به پایان می‌رساند و این احتمال وجود دارد که آن‌ها خریداری شدن توسط شرکت سونی را در این جلسه اعلام کنند. باید این را ذکر کرد که خرید این استودیو ژاپنی توسط شرکت ژاپنی سونی بسیار منطقی است. استودیو اسکوئر انیکس و سونی طی دهه ۱۹۹۰ میلادی روابط بسیار نزدیکی با یکدیگر داشته و این روابط هنوز ادامه دارند. گرچه استودیو اسکوئر انیکس پس از چند پلتفرمی کردن عناوین خود سود بیشتری دریافت کرد، از نو به سمت سونی رفته و چندین عنوان انحصاری زمانی برای پلی استیشن طی سال‌ها اخیر منتشر کرده است. شاید در این دوره زمانی اسکوئر انیکس نیازی به خریده شدن توسط سونی نداشته باشد و بدون شک خرید این استودیو توسط سونی نکات منفی و مثبت فراوانی خواهد داشت، با این حال خریداری شدن توسط سونی نه تنها سبب تعجب ما نخواهد شد، بلکه بسیار منطقی و عالی به نظر می‌رسد.

اخبار اخیر منتشر شده توسط استودیو اسکوئر انیکس نیز بر انتشار هر چه بیشتر شایعات خریداری شدن توسط سونی دامن زده است. این استودیو با توجه به عملکرد نسبتا ضعیف عناوین اخیر خود چون Marvel’s Avengers و سری بازی Tomb Raider، ترجیح داد برای کمک به وضعیت کلی خود از این عناوین پشتیبانی نکرده و آن‌ها را تحت نظر Embracer Group قرار دهد و در سوی دیگر، با اتفاقات روز همگام شود. آن‌ها برای این منظور ورود به بازار بلاک چین، هوش مصنوعی و فضای ابری را برگزیدند. فارغ از نظر طرفداران و منقدین درباره NFT، بسیاری این عمل اسکوئر انیکس را روشی مثبت برای تقویت ارزش کلی شرکت یا به معنای دیگر جذب بیشتر مشتریان می‌دانند.

اعلام خرید استودیو توسط شرکت بزرگی چون سونی، همزمان با پایان سال مالی نیز بسیار منطقی و عالی به نظر می‌رسد. با توجه به فروش برخی استودیوهای غربی خود به قیمت ۳۰۰ میلیون دلار به نحوی مسیر خرید استودیو برای سونی هموارتر می‌شود. فروش این استودیوها باعث تمرکز بیشتر سونی و اسکوئر انیکس بر استودیوهای شرقی آن‌ها می‌شود. در کنار آن، سونی با خرید اسکوئر انیکس در وضعیت فعلی، امتیاز عناوینی بزرگ و مهم چون Final Fantasy و Kingdom Hearts را به طور کامل دریافت می‌کند و این در حالی است که عناوین کوچک‌تر این استودیو حال در اختیار Embracer Group قرار گرفته‌اند.

بدون شک یکپارچگی سونی و اسکوئر انیکس به هر دو طرف کمک کرده و البته این همکاری از سال ۱۹۹۷ و با انتشار بازی Final Fantasy 7 برای پلی استیشن ۱ آغاز شد. پس از آن ما شاهد انتشار بسیاری نسخه‌های دیگر در کنار عناوینی جدید چون Kingdom Hearts و در آینده نزدیک Forspoken خواهیم بود که همه آن‌ها به طور محدود در اختیار سونی قرار داشته و دارند و به عبارتی دیگر در دوره‌ها متفاوت به عنوان بازی‌های انحصاری زمانی پلی استیشن منتشر شده‌اند. خرید اسکوئر انیکس توسط سونی می‌تواند سبب انحصاری شدن بازی‌های اسکوئر انیکس در پلی استیشن برای همیشه شود. ما باور داریم که هدف مایکروسافت از خرید اکتیویژن بلیزارد نیز همین موضوع بود، با این حال قرارداد میان این دو شرکت هنوز نهایی نشده است.

البته ناگفته نماند که در حال حاضر نیز استودیو اسکوئر انیکس به سبب نزدیکی خود به سونی مانند استودیویی تحت اختیار آن‌ها عمل کرده و احتمالا پس از خرید، ما کاربران تفاوت چندانی احساس نکنیم. همانطور که گفته شد، بسیاری از بازی‌های تحت نظر اسکوئر انیکس طی دوره‌های متفاوت به صورت انحصاری زمانی برای پلی استیشن منتشر شده‌اند. این نکته را نیز باید ذکر کرد که خرید بانجی توسط سونی سبب انحصاری شدن بازی Destiny 2 نشد، ولی در سوی دیگر مشخص نیست که شاهد انحصاری شدن عناوین اسکوئر انیکس باشیم یا خیر! از این موضوع نیز نباید غافل شد که عناوین اسکوئر انیکس برای پی سی نیز انتشار یافته و با رویکرد جدید سونی و انتشار بازی‌های انحصاری خود برای پی سی، احتمال انحصاری شدن بازی‌های اسکوئر انیکس برای پلی استیشن را در هاله‌ای از ابهام قرار می‌دهد.

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، خرید اسکوئر انیکس توسط سونی نکات مثبت و منفی خود را دارد. اولین نکته مثبت و در عین حال منفی، می‌تواند پایان یافتن پشتیبانی نسبتا ضعیف اسکوئر انیکس از دیگر پلتفرم‌ها به غیر از پلی استیشن باشد تا کیفیت بهتر عناوین انحصاری خود برای سونی را تضمین کند! این موضوع ممکن است برای بسیاری از کاربران ایکس باکس بی اهمیت باشد، چون آن‌ها به عقب ماندن از عناوین استودیو اسکوئر انیکس عادت دارند، با این حال این احتمال وجود دارد که چندین عنوان بی نظیر از دسترس آن‌ها خارج شود. این موضوع برای کاربران پی سی نیز صدق می‌کند.

در سوی دیگر، احتمال رویکردی مشابه با بانجی و ادامه پشتیبانی از دیگر پلتفرم‌ها وجود دارد و قرار گرفتن تحت نظر مستقیم سونی می‌تواند سبب پیشرفت بازی‌های آن‌ها در پلتفرم‌های غیر از پلی استیشن شود. با توجه به تمام گفته‌ها، انتشار خبر خرید اسکوئر انیکس توسط سونی ما را شگفت زده نخواهد کرد و البته به سود سونی و کاربران پلی استیشن خواهد بود. نظر شما درباره خرید اسکوئر انیکس توسط سونی چیست؟ فکر می‌کنید این اتفاق رخ خواهد داد؟ منتظر نظرات شما هستیم.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا