پیام لباس مرد عنکبوتی در صحنه پایانی فیلم No Way Home چه بود؟

پیتر پارکر تنها!

پیام لباس مرد عنکبوتی در صحنه پایانی فیلم No Way Home چه بود؟ نرگس کریمی پور ۰ ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ مارول
لباس مرد عنکبوتی در صحنه پایانی فیلم No Way Home

فیلم Spider-Man: No Way Home که دسامبر گذشته اکران شد، پر از شگفتی بود، از جمله لباس مرد عنکبوتی که تام هالند در صحنه پایانی اثر به تن داشت.

پایانی با معنایی عمیق، جدیدترین اثر دنیای سینمایی مارول موفقیت بزرگی بود و چندین رکورد باکس آفیس از خود به جای گذاشت، از جمله تبدیل شدن به پرفروش ترین فیلم سال ۲۰۲۱ که دل تمام مخاطبین ژانر ابرقهرمانی را به دست آورد. بخشی از جذابیت این فیلم، فضای نوستالژی آن بود. No Way Home در کنار تام هالند (Tom Holland) در نقش پیتر پارکر، بازیگران قبلی مرد عنکبوتی در فرنچایز سونی، توبی مگوایر (Tobey Maguire) و اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) را به پرده نقره‌ای سینما و لباس قرمز رنگ محبوب اسپایدرمن بازگرداند.

Spider-Man: No Way Home همچنین حاوی ارجاعات زیادی به دیگر فیلم‌های مرد عنکبوتی، داستان‌های کمیکی و لحظات منحصر به فرد MCU بود که به ارزش بصری این اثر اضافه کرد. در طول فیلم، مرد عنکبوتی با بازی تام هالند لباس‌های مختلفی می‌پوشید، لباس‌هایی که هر یک با طراحی متمایز و نقاط قوت متفاوت به نمایش گذاشته می‌شدند.

از لباس آهنی با فناوری پیشرفته که توسط تونی استارک (Tony Stark) به پیتر پارکر داده شده بود و در فیلم‌های Avengers: Infinity War و Avengers: Endgame به نمایش گذاشته شده بود گرفته تا لباس پیشرفته و جادویی که به لطف دکتر استرنج (Dr. Stephen Strange) به تن کرد، کاستوم مشکی و طلایی، که توسط دکتر استرنج ارتقا یافت و اسپایدرمن برای اولین بار آن را به تن کرد. با این حال، آخرین لباسی که مرد عنکبوتی تام هالند در پایان فیلم پوشید، از تمام لباس‌های قدیمی او ساده‌تر بوده و در عین حال از تمامی آن‌ها مهم‌تر است.

در پایان فیلم، هویت مرد عنکبوتی از ذهن همه مردم جهان پاک شد و لباس‌های پیشرفته‌ او غیرقابل استفاده شدند. در صحنه پایانی فیلم  No Way Home می‌بینیم که پیتر پارکر با بازی هالند لباس جدیدی را برای خود طراحی کرده است. این موضوع نشان دهنده رشد شخصیت او بوده و ثابت می‌کند که این ابرقهرمان اکنون به صورت مستقل عمل خواهد کرد. با این حال، دو دلیل وجود دارد که آخرین لباس مرد عنکبوتی در فیلم Spider-Man: No Way Home مهم جلوه می‌کند.

پیام لباس مرد عنکبوتی کلاسیک در فیلم No Way Home

در حالی که پیش از این نیز تام هالند در فیلم‌های دنیای سینمای مارول لباس‌های ساده‌ای که خود او طراحی کرده بود را به تن داشت اما تا به حال هیچ کدام از آن‌ها به ظاهر لباس مرد عنکبوتی در کتاب‌های کمیک شبیه نبودند. در فیلم‌های مرد عنکبوتی سم ریمی (Sam Raimi) نیز شاهد طراحی و دوخته شدن لباس‌های مختلفی توسط پیتر پارکر توبی مگوایر بودیم. پیتر پارکر در MCU نیز کار خود را با یک طراحی خانگی آغاز کرد و پس از مدت کوتاهی به نسخه‌های پیشرفته‌ای از لباس مرد عنکبوتی دست یافت که توسط تونی استارک ساخته شده بودند.

بنابراین، در Spider-Man: No Way Home زمانی که پیتر تصمیم گرفت لباس خود را با منابع شخصی که در اختیار داشت بسازد، تغییر بزرگی در شخصیت و زندگی او رخ داد. پیش از آنکه اسپایدی هالند، عمه خود را از دست بدهد او به پیتر گفت که قدرت زیاد باعث می‌شود او مسئولیت‌های بزرگی را به دوش بکشد. جمله‌ای که برای تمام طرفداران اسپایدرمن آشنا بوده و پر اهمیت است. جمله‌ای که تاثیر عمیقی در رشد شخصیت او داشت. پیتر تام هالند نیز مانند بقیه اسپایدرمن‌ها اکنون تنها بوده و فقط با تکیه بر قدرت‌های خود به مبارزه می‌پردازد. به نظر می‌رسد مسیر این شخصیت به عنوان مرد عنکبوتی تازه به معنای واقعی آغاز شده و او راه درازی را در پیش دارد. 

همچنین طرحی که برای لباس تام هالند در پایان این فیلم انتخاب شده بود دقیقا بازتاب‌کننده طرح‌های اولیه از لباس مرد عنکبوتی در کتاب‌های کمیک بود که مانند دیگر عناصر فیلم به ریشه‌های داستان مرد عنکبوتی وفادار ماند. Spider-Man: No Way Home ایستراگ‌های زیاد، نماد‌های مختلف و شوخی‌های فراوانی داشت که از این اثر یک شاهکار خلق کرد.

5 1 رأی
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا