جزئیات انیمیشن Spider-Verse 2

۲۱ مورد از جالب‌ترین جزئیات انیمیشن Spider-Verse 2

جزئیات و نکات داستانی شوکه‌کننده

۲۱ مورد از جالب‌ترین جزئیات انیمیشن Spider-Verse 2 پارسا خلیلی ۲۶ ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ مارول

از وقتی دنباله Spider-Man: Across the Spider-Verse در سینماها اکران شده، طرفداران ایستراگ و نکات مخفی بی‌شماری پیدا کردند که یکی از دیگری شوکه‌کننده‌تر است. با توجه به اینکه تعداد این ایستراگ و رفرنس‌ها زیاد است، تصمیم داریم در ادامه مطلب به بررسی جذاب‌ترین جزئیات انیمیشن Spider-Verse 2 بپردازیم.

در این قسمت، مایلز از جایگاه واقعی خود در دنیای موازی و همچنین وجود نسخه‌های بی‌شماری از افراد عنکبوتی مطلع می‌شود. او که توسط والدینش تشویق می‌شود تا مسیر خود را بسازد، سعی می‌کند به جامعه عنکبوتی بپیوندد ولی پی بردن به هدف اسپات و هضم نکردن رویدادهای Canon باعث می‌شود تا مورد هدف جامعه عنکبوتی قرار بگیرد.

بررسی جزئیات انیمیشن Spider-Verse 2

پرچم ترنس‌ها در اتاق اسپایدر گوئن

در سکانس ابتدایی انیمیشن وقتی گوئن وارد اتاق خود می‌شود، می‌توان پرچم ترنسی را مشاهده کرد که روی آن نوشته شده است: «از کودکان ترنس محافظت کنید». با توجه به این پرچم و همچنین ترکیب رنگی مشابه دنیای گوئن، برخی به این باور رسیده‌اند که خود گوئن استیسی ممکن است یک ترنس باشد. با این حال تهیه‌کنندگان هیچ توضیح خاصی در این رابطه ارائه نکرده‌اند.

جی کی سیمونز در تمامی دنیاهای موازی ایفاگر نقش جی جونا جیمسون است

جی جونا جیمسون یکی از شخصیت‌های دوست داشتنی‌ دنیای اسپایدرمن است که با سه‌گانه فراموش نشدنی سم ریمی (Sam Raimi) برای اولین بار در دنیای لایو اکشن دیده شد. جی کی سیمونز (J.K Simmons) به قدری این نقش را خوب بازی کرد که برای همیشه در یادها باقی ماند. درحالیکه همه فکر می‌کردند حضور جی کی سیمونز در قامت جی جونا جیمسون به سه‌گانه ریمی ختم می‌شود، استودیو مارول با بازگرداندن او در دو فیلم Spider-Man: Far From Home و Spider-Man: No Way Home ثابت کرد که جی کی می‌تواند در تمامی دنیاها به این شخصیت نمادین جان ببخشد.

در همان سکانس ابتدایی، وقتی گوئن مشغول صحبت کردن با پدرش است، می‌توان جی جونا با صداپیشگی جی کی سیمونز را در تلویزیون دید که مشغول بد جلوه دادن اسپایدر گوئن است. خوشبختانه حضور افتخاری او به همین سکانس ختم نمی‌شود، زیرا در دنیای لگویی می‌توان باری دیگر جی جونا را دید که به‌طرز خنده‌داری یکی از دیالوگ‌های فیلم اول سه‌گانه سم ریمی را تکرار می‌کند.

اشاره مستقیم به دکتر استرنج و بچه زرنگ خط زمانی ۱۹۹۹۹۹ (MCU)

در انیمیشن Spider-Verse 2، میگل اوهارا با صداپیشگی اسکار آیزک (Oscar Isaac) رهبر جامعه عنکبوتی است که وظیفه حفاظت از مولتی‌ورس را دارند. طبق صحبت‌های میگل، بزرگترین خطری که امنیت و نظم مولتی‌ورس را تهدید می‌کند، دستکاری کردن رویدادهای Canon هستند، اتفاقات تلخی که نقش بسزایی در رقم خوردن سرنوشت هر اسپایدرمن دارند. در سکانس‌ ابتدایی حین مبارزه با والچر، مشخص می‌شود که نابود کردن دستگاه کینگ پین در قسمت قبلی، حفره‌ای در مولتی‌ورس ایجاد کرده که در نتیجه‌اش شخصیت‌های مختلف به‌صورت رندوم و تصادفی به بعدهای اشتباهی منتقل می‌شوند. اینجاست که میگل به گوئن می‌گوید “از آن زمان مجبور شدم همه آنها را به جایی که بهش تعلق دارند منتقل کنم تا زمان و مکان نابود نشود. دیگه نذار درباره دکتر استرنج و اون بچه زرنگ خط زمانی ۱۹۹۹۹۹ حرف بزنم”.

این جمله میگل اشاره‌ای مستقیم به وقایع فیلم Spider-Man: No Way Home است که دو نکته ریز دارد. اول از همه مشخص شد که دنیای سینمایی مارول برخلاف ادعاهای کریستین پالمر در فیلم Doctor Strange 2 و همچنین شخص کوین فایگی (Kevin Feigeزمین ۱۹۹۹۹۹ نام دارد نه ۶۱۶. نکته بعدی نیز به طلسم دکتر استرنج مربوط می‌شود، چرا؟ چون میگل بجای اینکه بگوید دکتر استرنج و پیتر پارکر، می‌گوید دکتر استرنج و اون بچه زرنگه. این یعنی طلسم استرنج در سکانس پایانی فیلم جواب داده و دیگر هیچکس پیتر پارکر دنیای سینمایی مارول را نمی‌شناسد.

اشاره به فضای چکشی (ایستراگ Spider-Ham)

در طول نبرد اسپایدر گوئن با کرکس عصر رنسانس، وقتی میگل یکی از بال‌های کرکس را می‌شکند، بلافاصله بال جدیدی از یک بعد جیبی بیرون می‌آید و جایگزین بال شکسته می‌شود. اینجاست که میگل می‌گوید “لعنتی، او از فضای چکشی استفاده می‌کند”. فضای چکشی در واقع اشاره‌‌ای است به شخصیت Spider-Ham که در قسمت قبلی می‌توانست اشیاء کارتونی مانند چکش را از یک بعد مخفی بیرون بکشد.

پرچم پورتوریکو در بشکن ریو مورالز

در سکانسی که معلم مایلز نمرات کارنامه را برای پدر و مادرش می‌خواند، ریو با شنیدن نمره پایین مایلز در درس زبان اسپانیایی به‌شدت عصبانی شده و بشکن می‌زند. اگر به دقت به این سکانس دقت کنید، می‌توانید پرچم پورتوریکو را در بکشن ریو ببینید که اشاره‌ای است به هویت مایلز و خانواده‌اش.

گیم‌پلی بازی Marvel’s Spider-Man 2

در حالیکه مایلز عجله دارد سر وقت به قرارش با والدین و مشاور مدرسه‌اش برسد، به‌سرعت از جلوی گنکی رد می‌شود. اگر با دقت به مانیتور نگاه کنید، متوجه می‌شوید که گنکی در حال بازی کردن یکی از مورد انتظارترین بازی‌های پلی استیشن است، یعنی دنباله Marvel’s Spider-Man 2 که قرار است در ماه مهر پیش رو به‌صورت انحصاری برای کنسول پلی استیشن 5 عرضه شود.

خوشبختانه این تنها ایستراگ اسپایدرمن ایسنامنیاک گیمز نیست که در انیمیشن Across the Spider-Verse وجود دارد. هنگامی که مایلز به‌همراه گوئن و اسپایدر پانک به مقر جامعه عنکبوتی می‌رسد، دستیار میگل اوهارا او را با نسخه‌های مولتی‌ورسی چندین ابرشرور مثل پرولر، میستریو و دکتر اختاپوس آشنا می‌کند. وقتی به چندین ابرشرور از دنیای گیم می‌رسند، اسپایدرمن اینسامنیاک گیمز را می‌بینیم که با تعجب می‌پرسد “داری در مورد من حرف می‌زنی؟”. از نکات جالب این ایستراگ می‌توان به طراحی سه‌بعدی شخصیت و صداپیشگی‌ یوری لوینتال (Yuri Lowenthal) اشاره کرد.

اشاره غیرمستقیم به تام هالند

در همان سکانس، پوستری از هیونگ مین سون (Heung-min Son)، اسطوره فوتبال کره جنوبی به چشم می‌خورد. در دنیای واقعی، سون قهرمان و الگوی تام هالند (Tom Holland) است، بنابراین گذاشتن این پوستر در اتاق مایلز قطعا عمدی بوده است، چراکه سون نیز از طرفداران بزرگ اسپایدرمن است.

داستان پیشینه اسپات و مایلز به‌هم گره خورده است (ایستراگ‌های مخفی قسمت قبل)

وقتی اسپات برای اولین بار در یکی از تصاویر رسمی انیمیشن دیده شد، بسیاری به فکر فرو رفتند که چرا سونی باید اسپات را به‌عنوان آنتاگونیست اصلی سه‌گانه اسپایدر ورس انتخاب کند؟ خب این سوال خوب یک جواب خیلی خوب دارد. قبل از اینکه کینگ پین از دستگاه کلایدر شرکت آلکامکس استفاده کند، دانشمندی به‌نام جاناتان اون (Jonathan Ohnn) با استفاده از همان دستگاه یک عنکبوت رادیو اکتیو را از زمین ۴۲ به زمین خود منتقل می‌کند. خوشبختانه یا متاسفانه این عنکبوت به محض ورودش به دنیای ۱۶۱۰، از شرکت آلکامکس فرار کرده و مایلز را پیدا می‌کند. حالا شاید بپرسید چرا و چگونه باید بین این همه انسان، مایلز را انتخاب کند؟ این عنکبوت رادیو اکتیو قبل از منتقل شدنش به دنیای ۱۶۱۰، سعی داشت مایلز دنیای ۴۲ را نیش زده و سرنوشت اسپایدرمن بودن را برایش رقم بزند، به‌همین خاطر وقتی توسط جاناتان اون به دنیای ۱۶۱۰ منتقل شد، مستقیما رفت سراغ مایلز مورالزی که می‌شناسیم و دوستش داریم. از طرفی دیگر، وقتی مایلز در سکانس پایانی Into the Spider-Verse کینگ پین را شکست می‌دهد و دستگاه کلایدر آلکامکس را نابود می‌کند، تصادفا باعث می‌شود تا ماده‌ای عجیب به بدن جاناتان بچسبد و او را به اسپات تبدیل کند.

در واقع اسپات و مایلز هر دو به نحوی سرنوشت یکدیگر را عوض کردند. آن عنکبوت رادیو اکتیو قرار بود مایلز دنیای ۴۲ را به اسپایدرمن تبدیل کند و از طرفی مایلز دنیای ۱۶۱۰ نیز قرار بود به پرولر تبدیل بشود، اما منتقل شدن عنکبوت توسط دستگاه کلایدر آلکامکس باعث شد تا اوضاع به شکل دیگری رقم بخورد. این همان چرخش داستانی بزرگی است که در سکانس پایانی Across the Spider-Verse دیدیم. حالا نکته جالب اینجاست که فیل لرد (Phil Lord) و کریستوفر میلر (Christopher Miller)، تهیه‌کنندگان سه‌گانه اسپایدر ورس دو بار این چرخش داستانی را اسپویل کرده بودند ولی هیچکس متوجه آن نشده بود. در قسمت قبل دو نکته مخفی وجود دارد که به عوض شدن سرنوشت مایلز دنیای ۴۲ و ۱۶۱۰ اشاره می‌کند.

نکته اول زمانیست که عنکبوت رادیو اکتیو مایلز را پیدا می‌کند. آن عنکبوت حین پایین آمدن از سقف دچار گلیچ می‌شود (عارضه جانبی منتقل شدن به یک دنیای دیگر). گلیچ شدن عنکبوت نشان دهنده این است که به دنیای ۱۶۱۰ تعلق ندارد و از یک دنیای دیگر آمده است، درست مثل پیتر بی پارکر، گوئن و باقی افراد عنکبوتی قسمت قبل. نکته دوم هم زمانیست که پیتر پارکر برای اولین بار با مایلز آشنا می‌شود. حین آشنایی حس عنکبوتی هر دو فعال می‌شود و رنگ پس زمینه مایلز از بنفش و سبز به قرمز و آبی تغییر می‌کند. این نکته فوق‌العاده بیانگر این است که مایلز دنیای ۱۶۱۰ در ابتدا قرار بود به پرولر تبدیل شود اما گزیده شدنش توسط عنکبوت رادیو اکتیو دنیای ۴۲ باعث شد تا سرنوشتش برای همیشه عوض شود.

سفر اسپات به دنیای اسپایدرمن سونی

علاوه‌بر یک بازدید کوتاه از جهان لگویی، اسپات همچنین از زمین ۶۸۸ که دنیای اسپایدرمن سونی است نیز بازدید می‌کند. با اینکه در این سکانس هیچ خبری از ونوم نیست اما حداقل شامل حضور افتخاری خانم چن بود که دیدنش بسیار هیجان انگیز است.

اشاره به جمله معروف دکتر اختاپوس

اسپات پس از پی بردن به توانایی واقعی خود در سفر به مولتی‌ورس، می‌گوید: “قدرت مولتی‌ورس در کف دستان من است”. این جمله اشاره‌ای است به جمله مشهور دکتر اختاپوس آلفرد مولینا (Alfred Molina) در فیلم Spider-Man 2 که می‌گفت: “قدرت خورشید در کف دستان من است”.

اشاره به فیلم بی‌نظیر Everything Everywhere All At Once

وقتی اسپات برای ساخت نسخه کوچک دستگاه کلایدر آلکامکس به آپارتمان خود بازمی‌گردد، بیلبوردی با عکس یک شیرینی غول پیکر را می‌توان دید که روی آن نوشته شده: “All Of It Always All Over The Place”. این نوشته اشاره‌ای است به فیلم موفق و پرفروش Everything Everywhere All At Once که برنده چندین جایزه اسکار از جمله بهترین فیلم سال شد.

ناهنجاری‌ها در Across the Spider-Verse

هنگامی که مایلز به مقر جامعه عنکبوتی در زمین ۹۲۸ می‌رسد، متوجه می‌شود که میگل اوهارا سازمانی را برای ثبت ناهنجاری‌های مولتی‌ورسی تاسیس کرده تا بتواند موجوداتی که با منتقل شدن به دنیاهای مختلف باعث ایجاد اختلال در نظم مولتی‌ورس می‌شوند را دستگیر کند. این قضیه ناهنجاری و منتقل شدن به دنیاهای اشتباهی در اصل به سکانس پس از تیتراژ فیلم موربیوس اشاره دارد. یعنی منتقل شدن آدریان تومز مایکل کیتن (Michael Keaton) از دنیای سینمایی مارول به دنیای اسپایدرمن سونی در سکانس پس از تیتراژ موربیوس به‌خاطر شکافی است که در مولتی‌ورس ایجاد شده است.

دونالد گلاور در قامت پرولر

یکی از ناهنجاری‌های ثبت شده توسط جامعه عنکبوتی کسی نیست جز یک نسخه لایو اکشن از شخصیت پرولر با بازی دونالد گلاور (Donald Glover). گلاور اولین بار در فیلم Spider-Man: Homecoming به ایفای نقش آرون دیویس، عمو خلافکار مایلز مورالز پرداخت و حتی در یکی از سکانس‌های حذفی مستقیما به مایلز مورالز اشاره کرد. حالا در اقدامی غیر منتظره‌‌، او با حضور افتخار کوتاهی دوباره به نقش خود بازگشته است، اما این‌بار به‌عنوان پرولر نه آرون دیویس.

اشاره به خط زمانی مقدس از سریال لوکی

در مقر جامعه عنکبوتی، میگل اوهارا ساختار مولتی‌ورس را برای مایلز ترسیم می‌کند که دقیقا شکل خط زمانی دنیای سینمایی مارول. این خط زمانی ابتدا در سریال Loki و سپس در سکانس پس از تیتراژ فیلم Ant-Man and the Wasp: Quantumania دیده شده است.

رویدادهای Canon اسپایدرمن توبی مگوایر و اندرو گارفیلد

رویدادهای Canon لحظات تعیین کننده و مهمی هستند که سرنوشت اسپایدرمن را در تمامی دنیاها رقم می‌زنند. رخ دادن این رویدادها که به مرگ عمو بن و کاپیتان استیسی مربوط می‌شوند، اجباری هستند چون به برقراری نظم مولتی‌ورس کمک می‌کنند. میگل برای اثبات حرف خود، چندین رویداد از لحظه مرگ عمو بن در فیلم‌ Spider-Man و کاپیتان جورج استیسی در فیلم The Amazing Spider-Man را به مایلز نشان می‌دهد. البته رویدادهای Canon تنها به اسپایدرمن توبی مگوایر (Tobey Maguire) و اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) ختم نمی‌شود، چراکه می‌توان لحظه مرگ کاپیتان استیسی در انیمیشن سریالی The Spectacular Spider-Man و مرگ عمو بن در بازی ویدیویی The Amazing Spider-Man 2 را نیز مشاهده کرد.

ادای احترام به معروف‌ترین میم اسپایدرمن

وقتی مایلز تصمیم می‌گیرد از جامعه عنکبوتی فرار کند تا به خانه بازگردد و پدرش را نجات دهد، میگل به همه افراد عنکبوتی دستور می‌دهد که جلوب مایلز را بگیرند. با این حال، دستور میگل برای متوقف کردن اسپایدرمن به اندازه کافی واضح نیست، چراکه باعث شد تا همه افراد عنکبوتی با انگشت به یکدیگر اشاره کرده و میم معروف اسپایدرمن را زنده کنند.

اشاره به لباس سفید اسپایدرمن ۲۰۹۹

هنگامی که میگل برای اولین بار با مایلز آشنا می‌شود، نسخه ناقص لباس سفید میگل از مجموعه کمیک All-New, All-Different در پس زمینه دیده می‌شود.

بند کفش اسپایدر پانک

در زمین ۱۳۸ کمیک‌ها شخصی به نام هوبی براون به جای پیتر پارکر توسط عنکبوتی رادیو اکتیو گزیده می‌شود و به‌خاطر علاقه‌ به موسیقی راک، طراحی متفاوت لباسش و همچنین حمل کردن گیتار برقی، خود را اسپایدر پانک خطاب می‌کند. او حتی یک بار در خط داستانی معروفی موفق شد با استفاده از قدرت موسیقی راک و گیتار برقی نمادینش به سلطنت نورمن آزبورن پایان بدهد. یکی از ریزترین جزئیات انیمیشن Spider-Verse 2 به‌طرز عجیب و خنده‌داری به بند کفش‌های اسپایدر پانک مربوط می‌شود. آبی بودن بند کفش‌های هوبی به‌طور بالقوه به جوامع پانک و استفاده آنها از “کد Lace” اشاره دارد. در واقع رنگ آبی به این معنی است که او یک افسر پلیس را کشته است که به احتمال زیاد یکی از رویدادهای Canon او محسوب می‌شود.

حضور افتخاری اسپایدرمن مترو بومین

یکی از اعضای جامعه عنکبوتی، اسپایدرمن مترو است، نسخه‌ای مولتی‌ورسی از اسپایدرمن با صداپیشگی (Metro Boomin)، کسی که موسیقی متن انیمینش Across the Spider-Verse را تولید کرده است. او همان اسپایدرمنی بود که به اشتباه به مایلز گفت جایی برای فرار وجود ندارد (در حالیکه واقعا جایی برای فرار وجود داشت).

سکانس لگویی توسط یک طرفدار چهارده ساله ساخته شده است

طبق تایید فیل لرد و کریستوفر میلر، سکانس محبوب لگویی توسط یک طرفدار چهارده ساله که تیزر انیمیشن Across the Spider-Verse را در کانال یوتوب خود به شکل لگو درآورده بود، درست شده است. در واقع کار او به‌قدری خوب بوده که بلافاصله با او تماس گرفته و مسئولیت ساخت سکانس لگویی را به او سپردند.

بازگشت چهره‌های آشنا از قسمت قبل

گوئن در سکانس پایانی تصمیم می‌گیرد جامعه عنکبوتی را ترک کند و مایلز را که اکنون در زمین ۴۲ به دام افتاده است را نجات دهد. با این حال، او هنوز نمی‌داند که مایلز دقیقا کجاست. صرف نظر از این، گوئن تیم خودش از را شکل می‌دهد که علاوه‌بر چهره‌های جدید مثل اسپایدر پانک، اسپایدرمن ایندیا و اسپایدر بایت، چهره‌های آشنا از قسمت قبلی را نیز شامل می‌شود.

اکران انیمیشن بی‌نظیر Spider-Man: Across the Spider-Verse همچنان در سینماها ادامه دارد.

4.3 28 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

26 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا