جهان اصلی دنیای سینمایی مارول

آیا جهان اصلی دنیای سینمایی مارول ۶۱۶ نیست؟

سوالی که پاسخ دقیقی ندارد

آیا جهان اصلی دنیای سینمایی مارول ۶۱۶ نیست؟ پارسا خلیلی ۲ ۱۹ فروردین ۱۴۰۲ کمیک بوک

به‌تازگی جدیدترین تریلر انیمیشن مورد انتظار Spider-Man: Across the Spider-Verse مثل بمب در فضای مجازی منفجر شده و با اشاره به وقایع فیلم Spider-Man: No Way Home، رسما دنیای سینمایی مارول را زمین ۱۹۹۹۹۹ خطاب کرده است. حالا سوالی که پیش آمده این است که جهان اصلی دنیای سینمایی مارول کدام است؟

مارول کامیکس در تاریخ هشتاد ساله داستان‌سرایی خود، شخصیت‌ها و خطوط داستانی بی‌شماری را به طرفداران معرفی کرده که هر کدام در جهان مخصوص به خود جریان دارند. حالا چرا مارول در کمیک‌های خود از استراتژی جهان‌های منحصربه‌فرد استفاده می‌کند؟ در واقع هدف آنها این است که به خواننده یا مخاطب در درک خطوط داستانی و شخصیت‌های آن کمک کنند. به‌همین دلیل خط زمانی اصلی کمیک‌ها از همان ابتدا زمین ۶۱۶ نام گرفت تا ضمن جلوگیری از گیج شدن خوانندگان، خطوط زمانی مختلف مثل Ultimate Universe ،Marvel 1602 ،Marvel Zombies و … از یکدیگر متمایز باشند. وقتی دنیای سینمایی مارول با اکران اولین فیلم مرد آهنی در سال ۲۰۰۸ متولد شد، مارول آن را زمین ۱۹۹۹۹۹ نامید تا نحوه به تصویر کشیده شدن شخصیت‌ها و خطوط داستانی با دنیای کمیک‌ها تفاوت داشته باشد.

اما کوین فایگی (Kevin Feige) تصمیم گرفت علیرغم نامگذاری رسمی مارول کامیکس، دنیای سینمایی مارول را زمین ۶۱۶ خطاب کند. این موضوع ابتدا توسط میستریو در فیلم Spider-Man: Far From Home و سپس توسط نسخه مولتی‌ورسی کریستین پالمر در فیلم Doctor Strange 2 مطرح شد. حالا جالب اینجاست که پیش از آن سونی پیکچرز در انیمیشن Spider-Man: Into the Spider-Verse، جهان پیتر بی پارکر را زمین ۶۱۶ معرفی کرده بود. بعد از اکران دنباله جنجالی دکتر استرنج، چندین طرفدار استدلال کردند که نامگذاری کریستین پالمر درست مانند ادعاهای میستریو، صرفا یک رفرنس برای طرفداران کمیک است. حال خوشبختانه به‌نظر می‌رسد که انیمیشن مورد انتظار Spider-Man: Across the Spider-Verse قراره یک بار برای همیشه به این اختلاف نظرها پایان بدهد.

 

دنباله اسپایدر ورسی سونی پیکچرز به سوالی مهم پاسخ داد

در جدیدترین تریلر Across the Spider-Verse، وقتی مایلز مورالز درباره پیوستن به گروه عنکبوتی میگل اوهارا می‌پرسد، میگل با درخواست او مخالفت کرده و با اشاره مستقیم به دنیای سینمایی مارول و وقایع فیلم Spider-Man: No Way Home خطاب به مایلز می‌گوید “تو هرگز نمی‌توانی عضوی از این گروه باشی، حتی مجبورم نکن درباره دکتر استرنج و اون بچه زرنگ خط زمانی ۱۹۹۹۹۹ حرف بزنم”. همین جمله میگل باعث شد تا آن دسته از طرفدارانی که جهان اصلی دنیای سینمایی مارول را زمین ۶۱۶ خطاب می‌کردند، ادعاهای میستریو و نامگذاری کریستین پالمر را زیر سوال ببرند.

حالا بعد از منتشر شدن تریلر، بسیاری در توییتر ضمن به اشتراک گذاشتن هیجان خود، نسبت به حل شدن این موضوع ابراز خوشحالی کردند.

کاربری با نام 1Sir_Drake@ توضیح داد که نامگذاری دوباره دنیای سینمایی مارول به‌عنوان زمین ۱۹۹۹۹۹ به این فرانچایز بزرگ اجازه می‌دهد تا یک بار دیگر در موازات خط زمانی کمیک‌ها جریان داشته باشد.

به نظر من نامگذاری دوباره دنیای سینمایی مارول به‌عنوان زمین ۱۹۹۹۹۹ اتفاق خوبی است زیرا اکنون این فرانچایز بزرگ می‌تواند باری دیگر در موازات خط زمانی کمیک‌ها جریان داشته باشد.

کاربر دیگری با نام Boter_Koter1@ اظهار داشت که نسبت به نامگذاری مجدد دنیای سینمایی مارول به‌عنوان زمین ۱۹۹۹۹۹ خوشحال است، چراکه اقدام اخیر فایگی در ۶۱۶ خطاب کردن MCU حماقتی بیش نیست.

نمی‌دانید چقدر از اینکه دنیای سینمایی مارول دوباره زمین ۱۹۹۹۹۹ نام گرفته خوشحالم. بله درک می‌کنم ادعای میستریو مبنی بر ۶۱۶ خطاب کردن دنیای سینمایی مارول در فیلم Spider-Man: Far From Home، بیشتر برای اثبات دروغگو بودنش بود. اما نامگذاری کریستین پالمر در فیلم Doctor Strange 2 دیگه خیلی احمقانه بود.

در آخر هم کاربری با نام DorianCantu@ ضمن ابراز هیجان نسبت به این موضوع، اظهار داشت که ۶۱۶ خطاب کردن دنیای سینمایی مارول از ابتدا اشتباه بوده زیرا جریان داشتن وقایع آن در موازات خط زمانی اصلی کمیک‌ها را به‌کلی زیر سوال می‌برد.

بالاخره دنیای سینمایی مارول به‌عنوان زمین ۱۹۹۹۹۹ شناخته شد. این مشکل بزرگی بود که من با نویسندگان دکتر استرنج داشتم. آنها سعی داشتند تا با ۶۱۶ خطاب کردن دنیای سینمایی مارول، ماهیت این فرانچایز را تغییر داده و جریان داشتن وقایع آن در موازات خط زمانی اصلی کمیک‌ها را به‌کلی زیر سوال ببرند.

تکلیف دنیای پیتر بی پارکر چه می‌شود؟

با اینکه تریلر انیمیشن Spider-Man: Across the Spider-Verse سردرگمی طرفداران را در مورد جهان اصلی دنیای سینمایی مارول برطرف می‌کند، اما از طرفی هم به دنیای اصلی پیتر بی پارکر که در قسمت قبلی زمین ۶۱۶ معرفی شده بود، نمی‌پردازد. اگرچه همچنان راه‌های زیادی برای روشن کردن این موضوع وجود دارد.

اولا انیمیشن Spider-Man: Into the Spider-Verse هیچ مورد خاصی که مستقیما با کمیک‌ها در تضاد باشد، نداشت. این بدان معنی است که پیتر بی پارکر می‌تواند نسخه آینده اسپایدرمن کمیک‌ها باشد. زیبایی کمیک‌ها این است که زمان به‌طور باورنکردنی آهسته می‌گذرد و تداوم‌ها می‌توانند دهه‌ها طول بکشند، بدون اینکه داستان‌ها در مدت زمان کوتاهی بسیار جا افتاده باشند یا به نظر برسند که با سرعت حلزون حرکت می‌کنند. بدین ترتیب، ممکن است پیتر بی پارکر در واقع همان پیتر پارکر زمین ۶۱۶ (خط زمانی اصلی کمیک‌های مارول) باشد. با این حال، بزرگترین استدلال در برابر این تئوری، خطر بودن در جهانی دیگر برای مدتی طولانی است، همانطور که در Into the Spider-Verse نشان داده شد. این خطر هرگز در داستان‌های مولتی‌ورسی مارول کامیکس مشکل بزرگی نبوده، اما لذت به‌تصویر کشیدن جهان‌های بی‌نهایت در مولتی‌ورس این است که شاید فقط جهان مایلز مورالز، همانطور که در قسمت پیشین دیده شد، این خطر را برای مسافران مولتی‌ورسی ایجاد می‌کند. راه دیگری برای توضیح این موضوع می‌تواند صرفا از طریق رتکان (Retcon) صورت بگیرد.

اصطلاح رتکان در دنیای کمیکی مارول به معنای تغییر دادن عناصر مختلف در خطوط داستانی است. با توجه به قدمت زیاد و تاریخ پرفراز و نشیب مارول، رتکان یک چیز اجتناب ناپذیر است. با استفاده از یک رتکان می‌شود تاثیر فوق العاده‌ای در داستان بگذارد و آن را در مسیر منحصر به‌فردی قرار بدهد. البته لازم به ذکر است که رتکان همچنین می‌تواند آثار فاجعه‌باری داشته باشد، زیرا با یک تغییر کوچک همه باورها و حقایقی که سالها بهشون باور داشتیم به‌کلی نابود می‌شوند. فرانچایز اسپایدر ورس سونی پیکچرز که در زمینه آرت استایل و داستان‌سرایی از صنعت کمیک الگوبرداری کرده، می‌تواند به راحتی از گزینه رتکان در دنباله خود بهره ببرد. بدین ترتیب نویسندگان می‌توانند با شماره‌ای جدید جهان پیتر بی پارکر را دوباره از نو تنظیم کرده و یک‌ بار برای همیشه این سردرگمی را برطرف کنند، درست مثل تغییر دادن ظاهر میگل اوهارا در دنباله Across the Spider-Verse. به هر حال آنها باید به نحوی این تضاد را توضیح بدهند تا پیوستگی مولتی‌ورس یگانه‌ای که دنیای سینمایی مارول (زمین ۱۹۹۹۹۹)، فرانچایز اسپایدر ورس و دنیای کمیک‌ها (زمین ۶۱۶) همگی در آن به موازات یکدیگر جریان دارند، از بین نرود.

انیمیشن به‌شدت مورد انتظار Spider-Man: Across the Spider-Verse در تاریخ ۲ ژوئن سال جاری (۱۲ خرداد سال ۱۴۰۲) و دنباله آن با نام Spider-Man: Beyond the Spider-Verse در تاریخ ۲۹ مارچ سال ۲۰۲۴ (۱۰ فروردین سال ۱۴۰۳) در سینماها اکران خواهند شد. نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا دنباله اسپایدر ورسی جدید سونی بیشتر به این موضوع خواهد پرداخت؟ به نظر شما دنیای سینمایی مارول زمین ۶۱۶ است یا ۱۹۹۹۹۹؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

4.1 11 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا